Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motorsiklette kaza istisnalar kaideyi bozmaz suretiyle ŞART mıdır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Türkiye'de motosikletle yaşanan kazalar ve ölümler olması gerekenin çok altında.

Küçük yerleşim yerlerinde kask takan yok, ben görmedim. Hatta biri "Ben kask
    takmaya utanırım." dedi.

İstanbullu motosikletçiler ekipman konusunda Türkiye ortalamasının
    çok üstünde.

İstanbul dahil motosiklet kullandığım her yerde sürücülerin gidişatına baktığımda
    Türkiye'de kazalar az diyorum. Motosiklet sürüş alışkanlığı çok riskli yerleşmiş.

Motosiklet sakin insanlar içindir.
    drtayfun, espresso ve sutlusoda bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zehirlimotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette kaza istisnalar kaideyi bozmaz suretiyle ŞART mıdır?
    Ben motosiklete başlarken etrafımda ki klasik çok bilgili insan nüsvettelerinin ağzında dolaşan şu cümleler için sizin de fikrinizi,varsa tecrübelileri(şanslıları(!)) merak ediyorum.
    1-) Motosiklet kullanıpta kaza yapmayan yoktur,henüz kaza yapmamış olan vardır.
    2-) Motosikleti uzun süre kullanıpta (görecelidir ama 2-3 sene kafii) biyerinde platin olmayan yoktur.
    3-) Bizim şeyimin şeysinin şeysi motosikletten öldü veya sakat kaldı gibi cümleler.

Son olarak farklı bir sorum daha var (ve yine istisnalar hariç)
    Motosiklet bırakılmaz ara verilir.O toto seleye değdiyse elbet geri binersin ona!
    Yaklaşımlarıyla ilgili yorumlarınızı paylaşırsanız belki ben de bu insanların cümlelerine hak veririm.
    Kazasız sürüşler.
    1-Her b.k bilen Türk insanı traşı.Bunlar genelde motosiklete ilk başladıklarında bir kaç kere yeri öpen deneyim kazandıktan sonrada bu yaptıkları aptalca kazaları gururuna yediremeyen ve herkesden kaza yapmasını bekleyen tipler.Ben uzun yıllardan beri kullanıyorum bir kaç sürtme ufak tefek şey harici büyük kazam yok.
    2-Bende platin yok,yıllardır motosiklet kullanan tadıklarımda arkadaşlarımda da platin yok.
    3-Benim tanıdığımın tanıdığını motosiklette kaza yapıp ölen de var.Araba ile kaza yapıp sakat kalanda var.vb...

"Motosiklet bırakılmaz ara verilir" olayı da yalan.Hiç bir sebep yokken bırakanlar var.Kaza yapıp bırakan var,başkasının kazasını görüp bırakan var.

Bu halk arasında dolaşan traşları bir kenara bırakırsak.Motosiklet gerçekten de kaza yapma olasığı arabalara göre daha yüksek,kaza yaptığınızda da yaranlanma ve ölüm oranı daha yüksek bir araç.Bu bu şekilde kabul edip ona göre sürmek lazım.Araba gibi sürmeye kalkarsanız dikkatinizi tam vermezseniz kaza yapma olasılığını artar.

Benim şahsi gözlemlerime göre motosiklette kaza yapanları sınıflandırayım;

1-Yeni başlayan hiç bir şey bilmediği halde kimseye kulak asmayan tipler.Yerli youtuberlarda bir sürü örneği var.Bunlar motosiklet nedir nasıl kullanılır,trafikte yeri nedir,dengesi nedir,nasıl fren sıkılır nasıl viraj dönülür gibi konuları ne deneyimle ne eğitimle hiç bir şekilde öğrenmeden direk motosikletin üstüne binip deneyimli sürücüler gibi kullanmaya kalkar ve en sonunda gümler.

2-Biraz deneyimle ben artık öğrendim çok süper sürüyorum diye gereksiz bir öz güven patlaması yaşayan tipler.Buna İkarus Sendromu da deniyor.Bana göre en riskli grup bunlar.En çok kaza yapanlar da bunlar.

3-Yıllarca deneyimine rağmen hala gereksiz riskler alan,onca kazasına rağmen bir türlü akıllanmayan,deneyimlerine güvenerek trafiğe açık yollarda akrobatik hareketlere son hız denemelerine kalkışan tipler.En büyük en ölümcül kazaları da bunlar yapıyor.

4-Deneyimli olmasına rağmen,güvenli sürmesine rağmen başkasının hatası yada çeşitli çevresel faktörler yüzünden kaza yapan yada kaza teklikesi atlatan tipler.Net gözükmeyen virajda küçük bir yağ birikintisi olur gümlersin.Otoyolda dengesizin biri tahta kasa düşürmüştür kasa parçalara ayrılmıştır görmez üstünden geçer dengeni kaybedersin(başıma geldi kıl payı yere yapışmadan atlattım),hayvanın biri ara yoldan yırtık dondan çıkar gibi önüne atlar gümlersin (yine başıma geldi son anda elemanın arka tampona boyadan boya sürterek düşmeden kurtuldum.) daha da bir sürü örnek verebilirim.

Ben şimdiye kadar büyük kaza atlatmadım ama bundan sonra da kaza tehlikesi atlatmayacağım anlamına gelmez.Ama sürekli kaza yapacağım diye de dolaşılmaz.Sonuçta araba ile de kaza yapabilirsiniz yayan da gelip birisi sizi ezebilir hatta trafik dışında kaldırım yürürken bile başına bir iş gelebilir.
    MimTolga, espresso, hasmet ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Arkadaşlar ben de 25 yıla yakın süredir motosiklet kullanıyorum. Her zaman dikkatli ve yavaş kullanırım, genelde riskli hareketlerden kaçınırım.
    Bu zamana kadar 2 defa kaza yaptım ve her ikisinde de yola koşan köpeğe çarptım, ikisi de motordan düşmemle sonuçlandı.
    Özetle söylemek gerekirse, kullanım şekliniz kazalardan kurtulmaya büyük oranda yardımcı oluyor ama tamamen engellemiyor.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu zamana kadar 2 defa kaza yaptım ve her ikisinde de yola koşan köpeğe çarptım, ikisi de motordan düşmemle sonuçlandı.
    Çok mu büyüklerdi? Yoksa ıskalamaya çalışırken mi düştünüz?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı zehirlimotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ........biyerinde platin olmayan yoktur.......
    bir doktor arkadaş ne platini yahu bildiğin paslanmaz çelik malzemedir o çiviler demişti , fix çivisi gibi birşey diyorlar hatta bir kaportacıdan farkımız biz daha hijyenik çalışıyoruz diyordu
    hasmet ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    HONDA VARADERO
    Motosiklet tehlikeli bir ulaşım aracıdır.Şu ya da bu sebepten bazıları kazaya maruz kalır bazıları ise kalmaz hangi bazılarından olmak kısmen elimizdedir kısmen elimizde değildir.Bu böyle bir cihazdır , anarşit ruhludur.Kullanan bu riskleri bilir öyle kullanır.Risk yoktur diyene bencileyin şaşar kalır

Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABD de öyle ise bizde durum herhalde çok daha vahim..Zira sürücü kalitemiz belli. Ancak şimdi motosiklet kullananlar sütten çıkmış ak kaşıkta değil.. Kazaların önemli bir bölümü motosikletin trafiğe aykırı seyir ve hareketlerinden geliyor.
    Hayır, kazaların büyük çoğunluğu insanların motosikletleri taşıttan saymamasından kaynaklanıyo. Düz yolunda gidersin üstüne kırarlar, tali yoldan önüne atlar senin geldiğini görür umursamaz vb. şeyler. Kaza videolarını izleyin youtubeda, türkiyede olanları. Apaçilikten kaynaklanan kazaların ne kadar az yer kapladığını göreceksiniz.
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Başlık google translate çevirisi diyeceğim ama gavurun Google'ı bile Türkçe motosikleti yanlış yazmaz.

Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır, kazaların büyük çoğunluğu insanların motosikletleri taşıttan saymamasından kaynaklanıyo. Düz yolunda gidersin üstüne kırarlar, tali yoldan önüne atlar senin geldiğini görür umursamaz vb. şeyler. Kaza videolarını izleyin youtubeda, türkiyede olanları. Apaçilikten kaynaklanan kazaların ne kadar az yer kapladığını göreceksiniz.
    Keşke öyle olsa.. 26 yıllık sürücü belgesi sahibiyim. Bu kadar zamandır otomobil , 10 yıldırda motosiklet kullancıısyım. Trafikte düzgün ve makul seyreden ( istanbul için konuşuyorum ) motosiklet sürücüsüne çok az rastlamışımdır.. Bu forumdaki birçok motosiklet kazasını yorumlarken birçoğuna "gereksiz hızlı" , "emniyet şeridinden gidiş" "hatalı sollama yada sağlama" vb. yorumlar yaptık.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok mu büyüklerdi? Yoksa ıskalamaya çalışırken mi düştünüz?
    Birincisinde ben yavaştım ama köpek büyüktü ve ön tekere yandan çarptı. Ben de geldiğini geç farkettigimden boş bulundum.

İkincisinde ise biraz hızlı olduğum için ani gelişti kaçma şansım olmadı.

TamGazDevam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 08' / HONDA CIVIC VTEC 1.6 04'
    Alıntı Vista86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Motosiklet sakin insanlar içindir.
    12 Yaşımdan beri faal olarak motosiklet kullanıyorum, 15 yaşımdan beri de kendime ait motosikletim var. Şu an 23 yaşımdayım, etrafımda motosikletten dolayı, daha doğrusu bilinçsizce motosiklet kullanmaktan dolayı çok fazla sayıda bedava ölümlere şahit oldum. 11 Yıllık motosiklet serüvenimin özeti oldu şu cümle resmen. Bu cümleyi, şu saatten sonra kulağıma küpe yaptım.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Bir kere şu durum %99 motorcunun yaşadığı bir durumdur, motor devrilir ya da düşersiniz, bu durum motorun tabiatında var iki tekerli bir araç sonuçta, önemli olan riskli hareketlere girmek, işte bu durumda ciddi kazalar başlıyor, hiç risk almama diye bir durum yok ve minimum riskle sıkıntı yaşamadan motor kullanmaya çalışıyoruz. unutmayın yürümek de risklidir, yürürken ya da koşarken düşmeyen varsa o da yalan söylüyor, mutlaka hayatının bir evresinde motorda olduğu gibi düşüyoruz.

sadete gelecek olursam 15 senedir motor kullanıyorum, ciddi bir iki kazayı ucuz atlattım şans ve düşük sürat bunda etkendi, diğerleri zaten ufak tefek herkesin yaşayacağı türden devrilmelerdi, ne kırık ne platin umarım hiçbir zaman da olmaz, kimse de bu gibi durumları yaşamaz desek de bu gerçek birileri yaşayacak, çünkü bu işte çok bilinçsiz motorcu da var, eğitim ve dikkatli kullanma ile riskler büyük oranda azalıyor, eğitimle akabinde güvenliğe de önem veriyorsunuz,bunun yanında motoru seviyor ve büyük bir kaza yaşamamışsanız motoru bıraksanız bile bir gün tekrar motor alma olasılığı hep yüksektir. keyif alınan şey her zaman akılda kalır bu kadar net.

Çevrenizdekiler ne derse desin onlarda risk alıyor farkında değiller, motor bu risklerden biri, size tavsiyem motor kullanırken bunları unutun yola odaklanın, dikkatli kullanın baya bir riski azaltmış olacaksınız.
    Osm@n bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birincisinde ben yavaştım ama köpek büyüktü ve ön tekere yandan çarptı. Ben de geldiğini geç farkettigimden boş bulundum.

İkincisinde ise biraz hızlı olduğum için ani gelişti kaçma şansım olmadı.
    Ben geyik olayinda inanilmaz sansliymisim yahu... Havyanin geldigini bile gormedim. Sadece carptigim ani hatirliyorum. Motosiklette $800'lik parca masrafi cikti ama bir sekilde dusmedim... O hizla dusseydim de sonuc iyi olmayabilirdi...

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Neredesin Ey Salih! Görünmedin bir türlü...

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikletin riskli bir taşıt olduğunu dünya alem biliyor.
    Motosiklet kullanmanın ne kadar zevkli olduğunu herkes bilmez.
    Aşağıdaki kazada onlarca metre öteye fırlayan talihsiz kişi bir yaya.
    http://www.trafik.gov.tr/kurumlar/tr...S/202001/8.mp4
    Takma kafana tokadan başkasını...

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletin riskli bir taşıt olduğunu dünya alem biliyor.
    Motosiklet kullanmanın ne kadar zevkli olduğunu herkes bilmez.
    Aşağıdaki kazada onlarca metre öteye fırlayan talihsiz kişi bir yaya.
    http://www.trafik.gov.tr/kurumlar/tr...S/202001/8.mp4
    Takma kafana tokadan başkasını...
    İçim acıdı ya...
    1-Yaya geçidinden aşırı hızla geçen araç şoförü
    2-Kendine yeşil yandığı için gamsızca hiçbir yeri kontrol etmeyen araç şoförü
    3-Kendine yanan kırmızı ışığa odaklanan,yola dikkat etmeyen yurdum yayası.

Gerçi beyaz araç geçtiğine göre yayaya yeşil yanması gerekirdi. Muhtemelen bu yazdıklarımdan başka trafik kurallarını da ihlal etmişlerdir.
    Çok üzücü.

serkan1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    Bknz: imzam

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)