Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MOTOR FAN AÇMIYOR

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, ninja 250r sahibiyim motoru yeni aldim tamirciye gosterdiğimde fan müşürü arizali fan açmaz dedi bende tamir ettirdim fakat hararet neredeyse kirmizi noktaya variyor ama ben fan sesi duymuyorum sicaklik ayaklarima kadar geliyor fan açsa duymam lazim diye biliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Müşürü değişitiniz mi?

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Motorlarin fan acma sicakliklari farkli olabilir. Benimki mesela (Fz6) 100 derecede fan aciyor.
    Radyator suyunun yarisi antifriz oldugu icin, 100 derecede kaynama olmuyor. Tahminen 110-120 derece arasi kayniyor olabilir.

Müşürü yaptirdim hararet kirmizi cizginin hemen altina kadar cikti ama ben fan sesi duymuyorum tamirciyi arayip sordum fan açar ama sen duyamassin dedi bu nekadae doğru acaba?

Motosikleti
    KTM Duke 390 - 2017
    Alıntı kibir123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Müşürü yaptirdim hararet kirmizi cizginin hemen altina kadar cikti ama ben fan sesi duymuyorum tamirciyi arayip sordum fan açar ama sen duyamassin dedi bu nekadae doğru acaba?
    Yok artık fan sesi duyulmaz mı :D

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Sıcaklığı devamlı mı hissediyorsunuz yoksa belli aralıkla mı, belli aralıkla hissediyorsanız demekki fan çalışıyor, fanı kontrol ettirin, sigortasını kontrol ettirin, radyatörün içinde su antifiriz var mı hava varmı, termostat sağlam mı.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    https://youtu.be/jWWUSKXefjo

Bu videoyı izleyip uygulamabızı öneririm.

İsıyı hissediyorun motoru istop edip biraz bekledigimde sicaklik dusuyor ama fan sesj duymuyorum ozellikle bugun sağa cekip dinledim bir ses gelmiyor motordan adamda duyulmaz diyor fan açmıyorsa zaten kullanması riskli diye biliyorum. Peki bu fanin acilip acilmadigindan nasil emin olabilirim arkadaşlar fan tam nerede acaba bugun motoru baya çalıştırıp test etmek istiyorumda

PHAETONW12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Termostat açılmıyorsa sıcak su radyatöre gitmeyeceği için fan açmaz,termostata baktılar mı

Alıntı PHAETONW12 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Termostat açılmıyorsa sıcak su radyatöre gitmeyeceği için fan açmaz,termostata baktılar mı
    Hiç bi fikrim yok ben motoru biraktim tamirciye ertesi gün aldım tamir ettim calisiyor dedi ama ben duymuyorum işte

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Motor sıcakken rölantide fan açana kadar beklet

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Motosikletin üzerinde ilerlerken açar duymazsın belki ama motosiklet dururken duyarsın. Radyatör neredeyse fan da oralardadır genelde gidonun altında ön tekerin üst arka kısmında olur.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Rölantide çalıştırın, rölantide motor ısınacak ve bir süre sonra fan açarak harareti düşürecek. Bunu göstergeden görebilir veya dikkatlice dinleyerek anlayabilirsiniz.

Hararet düşmez ise derhal motosiklete binin ve düşük viteste sakince motosikleti bir süre sürün, hararet düşecektir. Ardından motosikletinizi usta geçinene değil de bir ustaya veya yetkili servise götürün. Nereye götürürseniz götürün motosikletinizin başında durun, izleyin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Bu arada,

Yag sogutmali(Yag radyatorlu)motosikletlerde fan sistemi mevcut mu?gören eden iki kelâm karalasin

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada,

Yag sogutmali(Yag radyatorlu)motosikletlerde fan sistemi mevcut mu?gören eden iki kelâm karalasin
    Evet, hatta arzu ederseniz sonradan da yağ soğutma radyatörü ve gerçekten yüksek performansa zorlanan bir motorsa ve ihtiyaç görülürse buna bir fan eklenebilir.

Bu bahsettiğim hava soğutmalı motorlarda yağ soğutma etkisinin arttırılması için kullanılır. Bazı tiplerinde doğrudan karter tapasından beslenebilir.

Bir de sıvı soğutmalı sistemlerde kullanılan, antifriz ve su yerine kullanılan yüksek ısı transferi imkanı sunan soğutma yağları var. Ancak sanıyorum ki sizin sormak istediğiniz yukarıda bahsettiğim tip.
    levend84 bunu beğendi.
    ...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hararetin yükselmesi ve yüksek kalması normali zaten, sistem ısıyı sürekli düşürmeye değil, belirli bir seviyede tutmaya çalışır (otomobillerde 90 motorlarda 100 genelde)

Siz ısı yükseldiği ve düşmediği için fan çalışmıyor sandınız sanırım, ısı belirli bir seviyeye yükselip orada kalıyorsa herşey yolundadır.

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hararetin yükselmesi ve yüksek kalması normali zaten, sistem ısıyı sürekli düşürmeye değil, belirli bir seviyede tutmaya çalışır (otomobillerde 90 motorlarda 100 genelde)

Siz ısı yükseldiği ve düşmediği için fan çalışmıyor sandınız sanırım, ısı belirli bir seviyeye yükselip orada kalıyorsa herşey yolundadır.
    fanı sözde tamir eden adam, fotoda göstediğim yeşil kısma hararet gelmeden artık fan açıyor dedi bende tamam dedim teslim aldım motoru, fakat dün baya dur kalktan sonra fotoğrafta kırmızı okla gösterdiğim yere kadar hararet çıktı hemen motoru sağa çekip stop ettim ve iyice dinledim fan sesi vs duymadım motor neredeyse yanıcak kadar sıcaklamıştı tamirciyi aradım adam hala fan açar sen duyamassın diye benle inatlaşıyor 300 tlye yakın para aldı benden haram zıkkım olsun siz siz olun tamir ederlerken motorun başında bekleyin pazartesi günü servisine götüricem

Motosikleti
    KTM Duke 390 - 2017
    https://i.hizliresim.com/mRjDz0.png fanı sözde tamir eden adam, fotoda göstediğim yeşil kısma hararet gelmeden artık fan açıyor dedi bende tamam dedim teslim aldım motoru, fakat dün baya dur kalktan sonra fotoğrafta kırmızı okla gösterdiğim yere kadar hararet çıktı hemen motoru sağa çekip stop ettim ve iyice dinledim fan sesi vs duymadım motor neredeyse yanıcak kadar sıcaklamıştı tamirciyi aradım adam hala fan açar sen duyamassın diye benle inatlaşıyor 300 tlye yakın para aldı benden haram zıkkım olsun siz siz olun tamir ederlerken motorun başında bekleyin pazartesi günü servisine götüricem
    Büyük ihtimalle contayı yaktırttıp bana yaptırmaya gelir bu diye öyle diyordur kesin. O adamı bitirin benden size tavsiye, heryerde paylaşın kötü işçiliğini vs. Bilmiyorsa işi biliyorum demeyecek, 300TL az bir para da değil.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    https://i.hizliresim.com/mRjDz0.png fanı sözde tamir eden adam, fotoda göstediğim yeşil kısma hararet gelmeden artık fan açıyor dedi bende tamam dedim teslim aldım motoru, fakat dün baya dur kalktan sonra fotoğrafta kırmızı okla gösterdiğim yere kadar hararet çıktı hemen motoru sağa çekip stop ettim ve iyice dinledim fan sesi vs duymadım motor neredeyse yanıcak kadar sıcaklamıştı tamirciyi aradım adam hala fan açar sen duyamassın diye benle inatlaşıyor 300 tlye yakın para aldı benden haram zıkkım olsun siz siz olun tamir ederlerken motorun başında bekleyin pazartesi günü servisine götüricem
    Tahmin ettiğim gibi, motoru sürmeye devam etseydin de hararet kırmızı bölgeye gelmeyecek, sürekli olarak okla gösterdiğin yerde tutacaktı sıcaklığı.

Yarım saattir senin motorun kitapçığını arıyorum internette, zira her 250R'da hararet göstergesi yokmuş.

Bak ne diyor kitap;

The "correct operating temperature" is any temperature between the second low mark and the bottom of the red zone, which are connected together by an arc line.

Kaba saba Türkçesi : "Doğru çalışma sıcaklığı", birbirine bağlanan ikinci düşük işaret ile kırmızı bölgenin tabanı arasındaki herhangi bir sıcaklıktır.

Many bikes engage the fan just below the red zone, while others have been reported engaging the fan at the mid-way point on the temperature gauge. The most important thing here is that it's entirely normal for your bike's temperature gauge to run all the way up to the bottom of the red zone before the fan comes on.

Birçok motor fanı kırmızı bölgenin hemen altında tutarken, bazıalrının fanı sıcaklık göstergesinin orta noktasında tuttuğu bilinir. Buradaki en önemli şey, motorunuzun sıcaklık göstergesinin fan gelmeden önce kırmızı bölgenin altına kadar çalışmasının tamamen normal olmasıdır.

Motorunus sür, hararet kırmızı bölgenin altındaki çizgiden yukarı çıkmıyorsa sorun yok.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)