Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet boyası hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Selamlar sevgili forum uyeleri, motoruma genel bir bakim yaptim ve ufak tefek aksesuarlar taktim. Simdi arkaya motosiklet cantasi taktim ve onu motorla ayni renge boyamak istiyorum yalniz gecen boyaciya gittim adam bana motosiklet boyasi farkli onu biz cikartamayiz falan biseyler dedi ben motorun yesil tonundaki boyayi nereden temin edebilirim? Bu arada arka canta demirini kendim yaptim. Amortisor keceleri ve yagini degistim, motor yagi, diferansiyel yagi, arka balata, benzin filtresi, arka lastik, on siperlik falan derken epeyce bir el emegi harcadim ve cok keyif aldim herkese tavsiye ederim elinizden geldigince kendi isinizi kendiniz halledin. Arka amortisoru 3-4 cm kadar yukselticem ve krom gidon topuzlari aldim onlari da takicam. Son durum bu sekilde;

chetaq bunu beğendi.
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Rks Rk 150
    boya renklendirme makinesi olan kaportacılar çıkartabilir belki aynı rengi

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı TuncayK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boya renklendirme makinesi olan kaportacılar çıkartabilir belki aynı rengi
    Gittigim yer zaten makineden cikariyordu boyayi boya kodunu falan ogrenme sansimiz yok mu? Bu millet motor icin boyayi nereden buluyor ?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Motorun boyasının özel bir kodu falan olması lazım. Oto sanayilerde bu işleri yapan dükkanlar var, sadece boya satarlar boya yapmazlar. Onlara gidersen belki makine ile tespit edebilirler. Bence boyarsan şahane olur. Boya kodunu bulursan sana nasıl boyayacaginida ayrıca anlatırım.

19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    Burada sanayide açık boya satan bir yer var, sürekli oraya gidip sprey boya doldurturum. Geçen motora taktığım sis farlarını boyamak için motorla birlikte oraya gittim, bir alet aldı eline ve motorun yatay bir yerini sildikten sonra 3 kez aynı noktanın üzerine koyup kaldırdı sonra USB den bilgisayara bağladı, oradan renk ana renkleri hangi oranda katacağını gördü ve boyayı hazırladı. Yüzde yüz olmasa bile kendi rengine oldukça yakın bir boya oldu. Bana üzerine vernik atarsan orijinali gibi olur dedi ama ben gerek görmedim.

Sizin boyamak istediğiniz parça kaportadaki bir yere yama olmayacağından çok rahat olur gibime geliyor. Oto sanayinde açık boya hazırlayan yerlere bakarsanız eminim bulursunuz.

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun boyasının özel bir kodu falan olması lazım. Oto sanayilerde bu işleri yapan dükkanlar var, sadece boya satarlar boya yapmazlar. Onlara gidersen belki makine ile tespit edebilirler. Bence boyarsan şahane olur. Boya kodunu bulursan sana nasıl boyayacaginida ayrıca anlatırım.
    Evet baska yerlere de bir soracam illa yapan vardir boya kodunu bi servise soracam motor ustunde yaziyor mu diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Alıntı 19051919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada sanayide açık boya satan bir yer var, sürekli oraya gidip sprey boya doldurturum. Geçen motora taktığım sis farlarını boyamak için motorla birlikte oraya gittim, bir alet aldı eline ve motorun yatay bir yerini sildikten sonra 3 kez aynı noktanın üzerine koyup kaldırdı sonra USB den bilgisayara bağladı, oradan renk ana renkleri hangi oranda katacağını gördü ve boyayı hazırladı. Yüzde yüz olmasa bile kendi rengine oldukça yakın bir boya oldu. Bana üzerine vernik atarsan orijinali gibi olur dedi ama ben gerek görmedim.

Sizin boyamak istediğiniz parça kaportadaki bir yere yama olmayacağından çok rahat olur gibime geliyor. Oto sanayinde açık boya hazırlayan yerlere bakarsanız eminim bulursunuz.
    Valla super olurdu oyle bir yer olsa bi de spreye doldursa cok iyi olurdu. Adam ugrasmak istemediginden mi nedir oyle bir anlatti ki sanki uzaya mekik cikartacak

Hocam ne kadar ücret ödediniz boyaya? Bir de tüpe mi doldurdu?

Motosikleti
    XMax 250
    Alıntı TacoNikky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ne kadar ücret ödediniz boyaya? Bir de tüpe mi doldurdu?
    30 lira verdim tüpe, içine metalik akrilik boya doldurdu. Pahalı gelebilir ama büyük kolaylık. Boş tüpler Alman malıymış, üzerinde öyle yazıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:51 ----------

Alıntı burakrak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla super olurdu oyle bir yer olsa bi de spreye doldursa cok iyi olurdu. Adam ugrasmak istemediginden mi nedir oyle bir anlatti ki sanki uzaya mekik cikartacak
    Arkadaşım, burada ki var Rize'de kesin vardır. Sen sanayideki oto kaportacılarına gideceksin. Onlar seni boya hazırlattıkları yere yönledirirler. Ben defalarca şahit oldum, kaportacılar ellerinde bir kapı, kaput veya çamurlukla benim gittiğim boyacıya geliyorlar, adam anlattığım aletle ölçüm yapıp boyayı hazırlıyor. Sonra onu bir metale sürüp güneşte kurutuyor, ustanın getirdiği parça ile yan yana koyup rengi inceliyor varsa bir eksiklik veya fazlalık ona göre yine bir şeyler karıştırıyor, usta ikna olduğunda hazırladığı boyayı teslim ediyor. Binlerce eski araç var, nerden bilecekler onun renk kodunu, parça getirip onu ölçtürdükten sonra boya hazırlatıyorlar.

Not: Çayeli lisesi mezunuyum, memlekete selamlar
    burakrak bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Platiği boyamak kolay olsada boyanın dayanımı için farklı işlemler yapmak gerekir. Sertleştirici oranı, üzerine atacağınız vernik vs. için işini bilen birine hazırlatmak lazım boyayı.
    Boyadan ziyade kaplama da bir seçenek olarak aklınızda olsun, madem elinizden geliyor iyi bir fön makinası ve bir gönüllünün yardımıyla kaplama da yapabilirsiniz.
    burakrak bunu beğendi.

Motosikleti
    XMax 250

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Yalnız söylemeden olmaz, motorun çok sevimli ve retro bir havası var, maşallah, iyi günlerde kullanın.

Boya hakkında bir bilgim yok maalesef...
    burakrak bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben de motorunuz çok sevimli demek için geldim.

Tekeriniz düz bassın.
    burakrak bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Sele altında, veya varsa torpido içinde, depo kapağında vs boya kodu etiketi olabilir.
    burakrak bunu beğendi.

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Platiği boyamak kolay olsada boyanın dayanımı için farklı işlemler yapmak gerekir. Sertleştirici oranı, üzerine atacağınız vernik vs. için işini bilen birine hazırlatmak lazım boyayı.
    Boyadan ziyade kaplama da bir seçenek olarak aklınızda olsun, madem elinizden geliyor iyi bir fön makinası ve bir gönüllünün yardımıyla kaplama da yapabilirsiniz.
    Onu da dusundum ama son ihtimal olarak cunku yuzey biraz puturlu yapismayabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

Alıntı 19051919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    30 lira verdim tüpe, içine metalik akrilik boya doldurdu. Pahalı gelebilir ama büyük kolaylık. Boş tüpler Alman malıymış, üzerinde öyle yazıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:51 ----------

Arkadaşım, burada ki var Rize'de kesin vardır. Sen sanayideki oto kaportacılarına gideceksin. Onlar seni boya hazırlattıkları yere yönledirirler. Ben defalarca şahit oldum, kaportacılar ellerinde bir kapı, kaput veya çamurlukla benim gittiğim boyacıya geliyorlar, adam anlattığım aletle ölçüm yapıp boyayı hazırlıyor. Sonra onu bir metale sürüp güneşte kurutuyor, ustanın getirdiği parça ile yan yana koyup rengi inceliyor varsa bir eksiklik veya fazlalık ona göre yine bir şeyler karıştırıyor, usta ikna olduğunda hazırladığı boyayı teslim ediyor. Binlerce eski araç var, nerden bilecekler onun renk kodunu, parça getirip onu ölçtürdükten sonra boya hazırlatıyorlar.

Not: Çayeli lisesi mezunuyum, memlekete selamlar
    Ben de findiklidayim rize merkez 60 km hava epey soguk useniyorum oraya kadar gitmeye yoksa rize merkezde kesin cikarirlar boyayi

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:46 ----------

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız söylemeden olmaz, motorun çok sevimli ve retro bir havası var, maşallah, iyi günlerde kullanın.

Boya hakkında bir bilgim yok maalesef...
    Tesekkur ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:47 ----------

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sele altında, veya varsa torpido içinde, depo kapağında vs boya kodu etiketi olabilir.
    Umarim bir yerde yaziyordur isim daha kolay olur bu hafta izin gunumde bu isle ugrasirim cantanin on tarafina da sele ile ayni renkteki bir deriden kucuk sirt dayama yastigi gibi bir parca yapip cantaya vidaliyacam tam orijinal gibi olacak

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Boyayi buldum reis seni dinliyorum yalniz spreye doldurtmadim boyaciya yaptiracam ama altina plastik astar atmak lazim ama yine de zamanla atar tutmaz dedi nasil yapacaz

Motosikleti
    Öncelikle yüzey keçe ile zımparalanmalı, plastik yüzeylere zımpara vurulmuyor keçe ile yapmak lazım bulaşık sungerinin yeşil kismida olur.

Her yerini keceleyip iyice temizledikten sonra yüzeyde yağ ve kir kalmamalı, plastik astarı ilk kat uzaktan ikinci kat 10-15 cm mesafeden atarak kurumasını bekleyin.

Kuruduktan sonra 3 kat boya atacaksınız ilk kat uzaktan ve seyrek ikinci ve üçüncü katlar yakından ve yoğun olacak.

Son olarak vernik atmanız gerek, 2 kat vernik ilk katı uzaktan ve seyrek ikinci katı yakın ve yoğun.

Her kat arasında 10-15 dakika bekleyin boya kurusun 2-3 günde iyice sertleşmesini bekleyin darbe almasın.

Yukarıdaki plastik yüzey boyama videosunuda izleyin mutlaka, kolay gelsin.

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Öncelikle yüzey keçe ile zımparalanmalı, plastik yüzeylere zımpara vurulmuyor keçe ile yapmak lazım bulaşık sungerinin yeşil kismida olur.

Her yerini keceleyip iyice temizledikten sonra yüzeyde yağ ve kir kalmamalı, plastik astarı ilk kat uzaktan ikinci kat 10-15 cm mesafeden atarak kurumasını bekleyin.

Kuruduktan sonra 3 kat boya atacaksınız ilk kat uzaktan ve seyrek ikinci ve üçüncü katlar yakından ve yoğun olacak.

Son olarak vernik atmanız gerek, 2 kat vernik ilk katı uzaktan ve seyrek ikinci katı yakın ve yoğun.

Her kat arasında 10-15 dakika bekleyin boya kurusun 2-3 günde iyice sertleşmesini bekleyin darbe almasın.

Yukarıdaki plastik yüzey boyama videosunuda izleyin mutlaka, kolay gelsin.
    Teşekkür ederim bilgi için, yalnız çantanın dış kısmı düz plastik değil pütürlü gibi biraz acaba ince su zımparası gibi birşey daha iyi olmaz mıydı? bir de bu sprey şeklinde satılan plastik astarları işimi görür mü? keşke boyayı da sprey kutuya bastırsaydım kendim yapardım boyayı da bugün bikaç yere uğradım adamlar zaten bakmadı bile küçük iş görünce tenezzül etmiyor kimse. Boyayı çıkarttırdığım yerdeki adam istersen sonradan sprey kutuya da aktarabiliriz dedi ama taa rize sanayiye gittim bugün git gel 130 km. o yüzden astar zımpara ve astar kısmını kendim halledeyim diyorum artık yalvar yakar boyayı da bir boyacıya yaptırırız.

Motosikleti
    Alıntı burakrak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim bilgi için, yalnız çantanın dış kısmı düz plastik değil pütürlü gibi biraz acaba ince su zımparası gibi birşey daha iyi olmaz mıydı? bir de bu sprey şeklinde satılan plastik astarları işimi görür mü? keşke boyayı da sprey kutuya bastırsaydım kendim yapardım boyayı da bugün bikaç yere uğradım adamlar zaten bakmadı bile küçük iş görünce tenezzül etmiyor kimse. Boyayı çıkarttırdığım yerdeki adam istersen sonradan sprey kutuya da aktarabiliriz dedi ama taa rize sanayiye gittim bugün git gel 130 km. o yüzden astar zımpara ve astar kısmını kendim halledeyim diyorum artık yalvar yakar boyayı da bir boyacıya yaptırırız.
    evet keşke spreye bastırsaydınız, neyse size neden keçe gerektiğini açıklayacak bilgiye sahip değilim bende öğrendiğimi söyledim, geçenlerde bende ince su zımparsıyla zımparalayıp boyadım plastik bazı parçaları. ama size tavsiye edemiyorum sonucu bilmiyorum çünkü, siz bilirsiniz yani...

elinizdeki boyayla oto sanayide boya satan bir dükkana gidip spreye bastırabilirsiniz, 10-15 liraya basarlar, fakat boyanın baz olması gerekir yani içine tiner veya vernik koyulmamış hali basılır o spreylere

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Zimparayi yaptim yarin plastik astari alip 2-3 kat astar aticam sonra boya ve vernik. Bakalim sonuc nasil olacak insallah boya atmaz kisa surede

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    KAĞIT bantla maskeleme yapınız cam yerleri

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)