Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

250 CC Fiyatına Yamaha XJ6N Mi? Yoksa Sıfır MT-25 Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Arkadaşlar herkese selam. Yeni bir motosiklet almak istiyorum. Mâlum 250 cc fiyatları ortada. Arabanın yanına, tek başıma uzun yıllar rahat rahat kullanabileceğim bir motor arıyorum. Hem şehir içi hem de uzun yol yapılacak. Toplam 25.000 km tecrübem var motosiklette (son motorum z250sl idi). Aktif olarak da araç sürücüsüyüm. Yıllardan beri Yamaha XJ6N modeli hayallerimi süsler. Hem sesi hem de diğer 600'lüklere nazaran daha uysal olması beni cezbediyor.

Genel olarak naked, enduro ve sport touring modelleri seviyorum. Sizce ne yapmam gerekli? Sıfır MT-25 almak mı yoksa 2016 model abs'li 10 bin km'de temiz bir XJ6N almak mı? Aracım da olduğu için kısa sürede motoru satmak gibi bir niyetim yok. Alıp yıllarca beni götürmeli. Fikirlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum, teşekkür ederim şimdiden.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    Ses istiyorsan bıraz beygır ıstıyorsan mantıklı olan xj6 ama yok az yaksın ses de gerek yok uzun sure gotursun dıyorsan mt25

Motosikleti
    MT-07
    Biz bunları konuşmuştuk Sana XJ6N sardırıyorduk. Bu konu gene nie geri geldi?
    kdiner bunu beğendi.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    en mantıklısı xj6n alman zaten 250 cc kullanmışsın yine 250 cc alınca kesmeyecek sürekli kafa xj6 da kalacak

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    MT25 harika olur,sıfır olur kafada kılçık kalmaz

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Tek diyeceğim şey bu karşılaştırmaları yaparken alacağınız 4 silindir motora çok iyi baktırın. 4 silindir motor blok arızası verirse kapı 10 liradan açılır. Sadece dağıtıp toplamaya 2-3 lira alıyolar, ben 500 TL'ye 1000 TL'ye dağıtıp toplarım diyen adamdan kaçın işini bilen adam yapmaz o paralara. 4 silindir motora bütçe belirlerken yarısı kadarda ödeyebileceğinizi hesap ederek alın işin özeti. Sorun çıkmayabilir ama çıkarsa çok canınızı sıkar.

sifir motor herzaman daha sorunsuzdur, yormaz
    ama arabanda varsa, uzun yillar degistirmeyecegim dersen (bunu diyen hep yalan der ) ozaman elbette 250den 250 gecmek mantikli olmaz.
    600luk daha iyi, tabii masraflarini hesaba katman gerekir.
    belirtmekte isterim ki xj6 okadar da uysal bir motor degil, bende nefesi kisilmis 99 model var, ona ragmen gazi cok acinca; akli bir yere ruhu bir yere gidiyor (en azindan hizla isi olmayan bana öyle geliyor)
    NCX750 de aslinda sana gider gibi, az yakar, satmak istersen piyasasi var, uysal motor, adi 750 kendi degil, pratik motor ve masrafi az.....

Motosikleti
    Alıntı screamaykut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ses istiyorsan bıraz beygır ıstıyorsan mantıklı olan xj6 ama yok az yaksın ses de gerek yok uzun sure gotursun dıyorsan mt25
    Aslında ikisi de aşağı yukarı aynı değerleri yakıyorlar. Xj6 sakin kullanım ve uzun yolda 4 litre yaktığını söylüyorlar. Xj6'nın şehir içi değerleri 6 litre cıvarında. Mt-25 de 4-5 litre civarında. Aşırı bir fark yok yakıt olarak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz bunları konuşmuştuk Sana XJ6N sardırıyorduk. Bu konu gene nie geri geldi?
    Gönlüm xj6'dan yana ama ekonomik olarak da bir diğer yanım 250cc diyor. Çok kararsız kaldım, o yüzden emin olamıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:31 ----------

Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en mantıklısı xj6n alman zaten 250 cc kullanmışsın yine 250 cc alınca kesmeyecek sürekli kafa xj6 da kalacak
    Kafam hep xj6'da evet. En büyük dezavantajıysa ülkemizde tutulan ve çok bilinen bir model olmaması, yedek parça sorunu olacağı zaman da yurtdışından parça gelmesini beklememiz gerekecek. 250cc'de tek cc kullandım ama çift silindir bir tık daha farklı olasa da ilerleyen zamanlarda cc büyütmek fikri oluşur mu ona da emin değilim şu an için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:35 ----------

Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT25 harika olur,sıfır olur kafada kılçık kalmaz
    Sıfır olması güzel bir avantaj ama 250 cc olduğundan dolayı da o parayı haketmiyor aslında. Ülke olarak alım gücümüz kötü maalesef. Örneğin 2016 yılında xj6'nın sıfırı 32bin tl idi. Şimdi 250 ciler bu fiyatta.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:38 ----------

Alıntı Green Arrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek diyeceğim şey bu karşılaştırmaları yaparken alacağınız 4 silindir motora çok iyi baktırın. 4 silindir motor blok arızası verirse kapı 10 liradan açılır. Sadece dağıtıp toplamaya 2-3 lira alıyolar, ben 500 TL'ye 1000 TL'ye dağıtıp toplarım diyen adamdan kaçın işini bilen adam yapmaz o paralara. 4 silindir motora bütçe belirlerken yarısı kadarda ödeyebileceğinizi hesap ederek alın işin özeti. Sorun çıkmayabilir ama çıkarsa çok canınızı sıkar.
    Dediklerinizde haklısınız evet. Uzun araştırmalar sonucunda xj6'nın sağlam bir bloğa sahip olduğunu öğrendim. 200 bin km'leri geçenler varmış. Benim baktığım 2. El olan ise 9600 km'de henüz. Sürekli de kullanmayacağım zaten. Uzun yollu gezilerde ve bahar yaz aylarında kullanacağım. Ülkemize bu modelin artık gelmemesi ve yedek parçaların yurtdışından gelmesini beklemek gibi bir dezavantajı var. 2. El piyasası da ölü durumda. Mt serisi çıkınca xj6 serisini üretmiyorlar artık. Bu eksi ve artılar olunca karar vermekte biraz zorlandım ve bu yüzden böyle bir başlık açmak durumunda kaldım, sizlerin de fikirini alabilmek için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:43 ----------

Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sifir motor herzaman daha sorunsuzdur, yormaz
    ama arabanda varsa, uzun yillar degistirmeyecegim dersen (bunu diyen hep yalan der ) ozaman elbette 250den 250 gecmek mantikli olmaz.
    600luk daha iyi, tabii masraflarini hesaba katman gerekir.
    belirtmekte isterim ki xj6 okadar da uysal bir motor degil, bende nefesi kisilmis 99 model var, ona ragmen gazi cok acinca; akli bir yere ruhu bir yere gidiyor (en azindan hizla isi olmayan bana öyle geliyor)
    NCX750 de aslinda sana gider gibi, az yakar, satmak istersen piyasasi var, uysal motor, adi 750 kendi degil, pratik motor ve masrafi az.....
    Evet, 250 cc kullanıp tekrar 250 cc almak bir süre sonra büyük modellere baktırmaya başlayabilir. 250'nın en büyük avantajı kullanım pratikliğinin daha kolay olması. Ama 4 silindirin zevki de başka hiç bir makinede yok. Xj6 600cc olsa da, gaz kolunu kullanmasını bilene uysal bir karakter gösteriyor. Orta devirlere kadar fıtı fıtı gidip, üst devirlerdeyse aniden kudurabiliyor. :D

Nc 750 x'in ekonomik bir motor olması büyük bir avantaj. Lâkin onların düşük km'li olanları xj6'ya nazaran daha yüksek fiyatta olmaları. Bütçem de o kadar fazla değil. Kısacası kafam karışık

Birde şöyle düşün,

100 Birime MT25 aldın kondagı anahtar deligine soktun ,satmaya kalktıgında 80 Birim düşer sana verecekleri para artık 80 birim..
    Xj6 de 100 Birime aldın kontagı çevirdin yine 100 birime 95 Birime yada 105 birime satabilirsin..

Ha bana sorar isen ikiisini de alma sıfır kronik sorunu CB500F yada CBR500R al kaç km olur ise olsun bir tane sorunu yok . Xj6 de sorunsuz ama eski teknoloji

İlla yamahacıyım diyor isen tatışılmaz XJ6 al bakma bile MT25 yüzüne
    dyavol-77 ve oialdemir bunu beğendiler.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence az daha kıs bütçeni CBF al

HappyPuppy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Sıfır her durumda daha sorunsuz olur. Fakat burada konu sıfır ve ikinci el seçiminden ziyade 600 cc 4 silindir ve 250 cc çift silindir seçimi bence. XJ6'nın rakibi MT25 değil. Güzel bi expertizden geçtikten sonra sorunsuzsa XJ6yı al geç derim. Ben de Dominar'ı alırken üzerine az daha koyup Gsr600 mü alsam diyordum. Fiyatlar da bu denli uçuk değildi o dönem. Tecrübem az olduğu için Dominar aldım, Gsr'a cesaret edemedim. Şu anki tecrübem olsa hiç düşünmezdim bile. Ha Dominar'dan memnunum ama Gsr da bi ukte olarak kaldı içimde. Şimdi giriyorum sarı siteye bakıp bakıp iç geçiriyorum. Hem aradığım kmlerde değiller hem de fiyatları uçmuş. 4 silindire hevesin varsa içinde ukte kalmasın, al geç. Sorunsuzsa tabii. Şimdiden hayırlı olsun hangisini seçersen

(Eskinin derdiyle uğraşacağına yeninin borcuyla uğraş demişler, bence 4 silindir için derdiyle de uğraşma expertiz önemli.)

Motosikleti
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde şöyle düşün,

100 Birime MT25 aldın kondagı anahtar deligine soktun ,satmaya kalktıgında 80 Birim düşer sana verecekleri para artık 80 birim..
    Xj6 de 100 Birime aldın kontagı çevirdin yine 100 birime 95 Birime yada 105 birime satabilirsin..

Ha bana sorar isen ikiisini de alma sıfır kronik sorunu CB500F yada CBR500R al kaç km olur ise olsun bir tane sorunu yok . Xj6 de sorunsuz ama eski teknoloji

İlla yamahacıyım diyor isen tatışılmaz XJ6 al bakma bile MT25 yüzüne
    2. el alım satım yaparken daha az zarar oluyor sıfır araca göre ama artık sürekli zam geldiği için şu an alınan her hangi bir sıfır motor, 1 2 yıl içinde mevcut alınan fiyattan yine satılabilir diye düşünüyorum. Tabi o satılan modelin piyasada tutulmuş olması da önemli bir etken çabuk satılabilmesi için. Önceliğim Yamaha ve Honda. Kawasaki zaten imkansız denilebilir yedek parça ve servis fiyatlarından dolayı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:16 ----------

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence az daha kıs bütçeni CBF al
    İlk vitesli motosikletim cbf 150 idi. 15 bin km yaptım kendisiyle. Ekonomik açıdan müthiş masrafsız bir motosiklet ama ülkemizdeki yollarda en çok sıkıştırılan model. :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:18 ----------

Alıntı HappyPuppy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıfır her durumda daha sorunsuz olur. Fakat burada konu sıfır ve ikinci el seçiminden ziyade 600 cc 4 silindir ve 250 cc çift silindir seçimi bence. XJ6'nın rakibi MT25 değil. Güzel bi expertizden geçtikten sonra sorunsuzsa XJ6yı al geç derim. Ben de Dominar'ı alırken üzerine az daha koyup Gsr600 mü alsam diyordum. Fiyatlar da bu denli uçuk değildi o dönem. Tecrübem az olduğu için Dominar aldım, Gsr'a cesaret edemedim. Şu anki tecrübem olsa hiç düşünmezdim bile. Ha Dominar'dan memnunum ama Gsr da bi ukte olarak kaldı içimde. Şimdi giriyorum sarı siteye bakıp bakıp iç geçiriyorum. Hem aradığım kmlerde değiller hem de fiyatları uçmuş. 4 silindire hevesin varsa içinde ukte kalmasın, al geç. Sorunsuzsa tabii. Şimdiden hayırlı olsun hangisini seçersen

(Eskinin derdiyle uğraşacağına yeninin borcuyla uğraş demişler, bence 4 silindir için derdiyle de uğraşma expertiz önemli.)

Baktığım 2. el olan xj6 2016 abs'li model, 9600 km'de. Yakından gidip görebilme şansım olmadı çünkü 500 km uzaklıkta bana. Yakın açıdan detay fotoğraflarını ve videosunu izleyebildim sadece. Şaseyi sorgulattım, her hangi bir kaza kaydı bulunmuyor. Motorun sahibi 37 bin tl istemekte. Lastikleri 4 yıldan beri üzerindeki orijinal lastikleri. Dolayısıyla 1500-1600 tl civarında bir lastik masrafı da olacak harici olarak. Fiyat mt-25'e göre daha fazla olduğu için beni biraz daha fazla zorlamış olacak ödemesi ama mt-25'i zorlanmadan çok daha rahat alabiliyorum. Ekipmanlarım mevcut önceki motorumdan dolayı. Sadece kaskı yenileyeceğim 5 yılı geçtiği için. Eski model yüksek cc mi yoksa düşük cc ve daha ekonomik sıfır mı derken aşırı bir kararsızlık aldı başımı. Xj6'nın sıfırı olsa ve ülkemize gelmeye devam etseydi onu almaya çalışırdım ama ona da bu sefer bütçe yetmeyeceği için yine 250 cc'ye kalıyorum. Çıkılamaz bir döngüye girdim. İleride kafa ağrısı olmaması için 250cc daha mantıklı gibi sanki

Motosikleti
    MT-07
    Aga boşver o zaman. Biz sana mt-07 sardıralım. Hem mt-25 ile aynı yakıyor hem de elinin altında tork olur.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    1.5yıl 17binkm Xj6f kullanmaktayım cbr250den geçtim sormak istediğin ne varsa sorabilirsin

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    şöle absli düşük kmli son serilerden xj6 efsane olur.efsane 4 silindir seside cabası daha güzel 4 silindir sesi ben bilmiyorum.f yada naked kasa fark etmez temiz bulursan affetme derim.bi yanda da suzuki sv650s bak derim düşeş çok fazla satışa çıkıyor ölü fiyata gidiyor denk gelirse oda kaliteli ve zevkli bir motor.mt07 seçeneğinide asla eleme onada göz at.şu anki en iyi motor kendi motorun.temiz sorunsuz olduktan sonra bunların hepsi sıkıntısız.ama z250sl den sonra mt25 boş gelicektir.

__sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    Tartışmasız Yamaha XJ6

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    tecrübe varsa aynı paranın üzerinde de olsa büyük cc iyidir
    hem km de az diyorsan azcık borç yap istediğini al derim
    motor işinde mantık arama

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sıfır 250lik aldığında hem kesmeyecek, hem de pişman olup satmak istersen değer kaybı fazla olacaktır şu durumda..Gönlünde xj6n varsa onu al bence de..

Yıpranmamış motor yıllarca götürecektir seni..Yakıt desen mt25 de az yakan bir motor değil zaten..

Şuan z250sl kullanıyorum ben de, mt25i fiyatı 5000 daha az olsa bile düşünmem mesela sorduğun kıyasta. ..Bu yıl 600luk motora geçmeyi düşünüyordum fakat havalar serinleyince otomobil aldım tek iyi tarafı içi
    sıcak..600luk başka bahara kaldi(:

Gönlündeki makinenin temizini kovala derim, yoksa commuter de yetiyor bi şekilde. .

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Düşük km de temiz kullanılmış 600 CC al bence, bende 3 sene önce 13000km de gsr 600 almıştım hala zevkle kullanıyorum,hiçbir sorun çıkmadı tabi gerçek km de şu an 18000 oldu, az kullanıyorum keyif için, hergün kullanmaya scooterim var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:17 ----------

Honda cbf 600
    Gsr600
    Cbr600f
    Xj6
    Bunların hepsi güzel motorlar orjinal kmde düşük kmde olanlarını alırsan tabi biraz fazla vereceksin, sorun çıkmaz
    Alırken;
    Jant kenarlarını çok çizik olması yada boyalı olması, çok lastik değiştiğini haliyle çok km li olduğunu gösterir
    Ayak peglerinden orjinalmi aşınmışmı
    Elcikler orjinalmi
    Yağ tapasını kontrol et yağ kaçağı ve oralarda ezik aşınma
    Birde orjinal eksozuda yoksa kesin alma

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:29 ----------

Muayeneye hangi tarihte kaç km de gitmiş, internetten görebiliyorsun bu arada, tabi bir ustalara göster

Motosikleti
    Evet arkadaşlar, sonunda kararımı verip sıfır Mt-25 aldım. Biliyorum, bir süre sonra belki yetmemeye başlayacak ve pişman olabilirim ama kafamın rahat etmesi açısından ve 600'lük 4 silindire nazaran daha ekonomik olması açısından 250'lik sıfırda karar kıldım. Mevcut bakmış olduğum xj6'da bir kaç kusuru ve ufak masrafları vardı düşük km olmasına rağmen. Ben de uğraşmamak için ve şehir içinde daha rahat gezebilmek adına sıfır 250cc tercih etmiş oldum. Yeni kasa mt-25'i de Kocaeli'de alan ilk kişi oldum Rodaj dönemi bittikten sonra buraya yeni bir inceleme konusu açarak bol bol detay anlatacağım motosiklet hakkında. Yorumlarınızda bana yardımcı olduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Buyrun bir iki foto ile sizleri baş başa bırakıyorum.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    nanis61, mombohunter ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)