Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akü oyulması

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Rks Rk 150
    Aküyü değiştireyim dedim bugün söktüm ve arkasında 2 tane oyuk gördüm büyük olan oyuğun içinde hafif bi delik var burayı yapıştırıp kullanmaya devap edeyim mi ve bu delikten akünün iç sıvısı akmış olabilir mi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Akünün o hücresi deforme olmuş görünüyor. Anlamak için akü üst kapağını sökün ve akünün hasarlı hücresine saf su ekleyin, sızıntıyı görebileceğinizi düşünüyorum.

Eğer akünüzün o hücresinde elektrolit yok ise akünüz toplamda 10V(kaba hesaptır) depolama kapasitesine sahip demektir. Ancak konjentör akü arızasını tespit edemediği için akünüzü yine 12V gibi var sayarak şarj edecek ve aşırı şarj nedeni ile akünüz geri dönülmesi zor bir arızaya girecektir. Bu durumda aküyü değiştirmek daha mantıklıdır. Ancak denemek isterseniz akünün hasarlı kısmını asit dirençli bir dolgu malzemesi veya sodyumkarbonat+japon yapıştırıcı uygulayıp üzerini de birkaç kat elektrik bantı ile destekleyerek bir süre daha kullanabilirsiniz. Tabi ki o hücreyi akü elektrolidi ile de doldurmanız, ardından şarj etmeniz gerekir. Bu geçici çözümü uygulasanız da akünüz kısa sürede arızaya girecektir, bilginiz olsun.

İlk yapmanız gereken iş aküye hasar veren kısmı inceleyip aynı hasarın tekrarlanmaması için tedbir almak olmalı. Yoksa aküyü yenileseniz de sorun tekrarlanacaktır. Ayrıca oksitli yerleri de kaynar su dökerek ve kurutarak, ardından da boyayarak onarın derim.

İmkanınız varsa akünüzü yenilemenizi öneririm. Şu anda hasar hücreye ulaşmamış olsa da alt kutu ciddi hasar görmüş durumda ve yolda titreşimden dahi hasarlı kısımdan çatlayıp sızıntı yapabilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Rks Rk 150
    Aküyü değiştirdim ama yinede dediğinizi yapıp aküyü deneyeceğim akü yerini kontrol edeyim bir daha tekrarlanmasın cevap ve bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Asitli sıvı aktıysa akünün etrafındaki bölgelerde asit yüzünden; boyada aşınma, soyulma, boyasız yüzeylerde kararma olacaktır. Aküyü tekrar kullanıp kullanamayacağınız konusunda bir fikrim yok
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Bildiğin iki adet yıldız sac vidası atılmış gibi görünüyor. Orada vida ne alaka çözemedim.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bu kadar nizamı oyuk oluşmaz, akü sıfırken de o çukurlar vardır. Ama neden acaba?

Fotoyu uzaktan, aküyü tam görebileceğimiz şekilde bir daha çekin.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar nizamı oyuk oluşmaz, akü sıfırken de o çukurlar vardır. Ama neden acaba?

Fotoyu uzaktan, aküyü tam görebileceğimiz şekilde bir daha çekin.
    Resmi dikkatli inceler, özellikle üstteki hasara dikkat ederseniz, çukur kısmın ortasında kareye benzer ama orta kısmında çarpı işareti gibi bir belirti görebilirsiniz. Bu motosikletlerde kullandığımız, bildiğiniz geniş başlı(adını unuttum, kendinden pullu giib duran tip) cıvata. Genellikle kaportanın şaseye veya diğer grenaja bağlanmasında kullanılan yıldız vida/civata. Yani akünün kendi tasarımından kaynaklı birşey değil, dış müdahale sonuçlu bir hasar.
    ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)