Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Sehir ici buyuk enduro kullanilir mi?

Katılımcı sayısı
52. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Cok rahat kullanilir

24 46.15%
  • Fikrim yok

9 17.31%
  • Kullanilmaz

19 36.54%
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Şehir içi büyük enduro?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaslar. Uzun zaman naked ve supersport motosiklet tecrubem oldu. Evlendikten sonra biraz daha oturakli ve esimle uzun yollara cikabilecegim bir motosiklet ihtiyaci hissettim. Gorunum, dayaniklilik ve rahatlik olarak enduro motosikletler cezbedici gorunuyor. Aklimda iki model var, Triumph Tiger Explorer XC ve BMW R1200GS. Benim merak ettigim konu, bu tur motosikletleri sehir ici kullananlar var mi? Sehir ici kullanimda ne gibi avantaj/dezavantajlari oluyor? Sadece bu konuda pratik tecrubesi olan arkadaslar yazarsa sevinirim, teorik bilgiyi arastirmalarim sonucunda edindim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Kullanilir elbet niye kullanılmasın? Fakat sahit oldugum goruntu sanki her an edirneye gidip gelicek gibi cantayla gezmekten araba aralarina girememeleri
    computeus, dumanist, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Kinetic DX ABS
    Merhaba dostum,

Özellikle şu motosikleti al diye belirtmek istemiyorum.

Kendi bütçe ve zevkine göre dilediğin marka model motosikleti alırsın.

Enduro her yerde kullanmaya açık bir motosiklet türüdür.

Hatta her yerde kullanabileceğin çok yönlü tek motosiklet türüdür.

Zira bir gün herkes endurocu olacak cümleside bu bakış açısından kaynaklı.

Bireysel tecrüben yüksek hacimli ve ağır bir motosikleti kıvrak şekilde kontrol etmeye müsaitse şayet, enduro şehiriçi paşalar gibi kullanılır.

Yüksektir aynalara dikkat etmen gerekir.

Hacimlidir biraz çok yakabilir.

Her istediğin araya jr modeller gibi rahat girip çıkamaz ama bunlardan fazlada sorun çıkartmaz. ( Tabi bunlara sorun demek doğru olursa. )

Bir enduro sahibi olmak farklı bir kaç motosikleti garajda tutmak gibidir.

Ne istersen kimle istersen onu yapar oraya gidersin.

Şehiriçi şehirlerarası rotalar.

Araziler kamplar.

Ruhun keyfin o gün ne diyorsa o.

Al bir enduro keyfine bak.

Şehiriçi hiç bir sorun olmaz.

Yeter ki bilinçli kullan.

Bedenin tecrüben buna müsait olsun.

Saygılarımla Salih.
    dumanist, nanis61, levend84 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sıkışık Mecidiyeköy trafiğinde benim Sym Wolf ile geçemediğim yerlerden trafiği yararak, patır kütür geçen Nc750X kullanan 50-55 yaş üstü bir agayı gördükten sonra "her motor her yolda rahatça kullanılır" düşüncem daha da kuvvetlendi. Honda Spacy mantığında sürmediğiniz sürece siz de sıkıntı yaşamazsınız şehir içinde bence.
    levend84, dumanist ve Green Arrow bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Erdal abi,

Çayin demleme mi?
    Sallama mi?
    Çaykur mu?
    Berk mi?

Arkadaşlarla gelip bir çayini içelim diyoruz.
    mombohunter bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıkışık Mecidiyeköy trafiğinde benim Sym Wolf ile geçemediğim yerlerden trafiği yararak, patır kütür geçen Nc750X kullanan 50-55 yaş üstü bir agayı gördükten sonra "her motor her yolda rahatça kullanılır" düşüncem daha da kuvvetlendi. Honda Spacy mantığında sürmediğiniz sürece siz de sıkıntı yaşamazsınız şehir içinde bence.
    Mevzu aynen bu. Motoru adabıyla ve kurallar çerçevesinde kullanıp, paketçi kafasında bokunu çıkarmayınca her motorla her yere gidilir. Büyük motorda bazen aradan geçemez ıslanırsın, terlersin veya beklersin o kadar. Her motorun ve cc'nin +- leri belli.
    dumanist bunu beğendi.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    r1200gs adv büyük olduğu için zor olabilir.
    ama başlık ve anket için enduro kullanılıyor diyorum. çantaları takmazsan keyfine bak, ben günde 50 km sürüyorum istanbulda şehir içi gayet keyifli.
    dumanist bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Green Arrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mevzu aynen bu. Motoru adabıyla ve kurallar çerçevesinde kullanıp, paketçi kafasında bokunu çıkarmayınca her motorla her yere gidilir. Büyük motorda bazen aradan geçemez ıslanırsın, terlersin veya beklersin o kadar. Her motorun ve cc'nin +- leri belli.
    Onu bunu boşver, kask süper çıktı
    Green Arrow bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sürekli şehir içi çekilmez.

Ağır, hantal, ve yazın çok sıcak.

Superduke GT bir nebze. Muadillerinden hafif ve küçük. Ama yazın o da terletir.
    dumanist bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onu bunu boşver, kask süper çıktı
    Güle güle giy abi, beğenmene sevindim
    tommygun bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    her yolda her şartta kullanılır biraz alışmak lazım tecrübe edinmek önemli
    cc ye gelirse 500 650 800 1000 hepsi büyük senin büyükten anladığın ne
    nc 750 şehir içinde çok güzel olur
    dumanist bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Kinetic DX ABS
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Erdal abi,
    Arkadaşlarla gelip bir çayini içelim diyoruz.
    Gelirseniz memnun olurum.

Size her zaman kapım açık.

Çayım Organik ve Demleme.

Haşmet'te gelmek isterse...

Sallamada yaparız!

nanis61, kdiner ve mombohunter bunu beğendiler.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Kullanılmaz olarak oy verdim.
    Benim gibi küçük şehirdeyseniz, her türlü biniliyor. Büyük şehirlerde durum nasıldır bilemem.
    Ama şehir içinde çarşıya gittiğimde afakanlar basıyor. Çıldırtıyor. Dibime girenler. fazla yanaşanlar. Yakınlaşıp gaz verenler falan.

Gittim 1500'e bws aldım bir tane. topladım bir güzel. Bakkala çakkala onunla gidiyorum artık.

Hani koca hayvanı çalıştırdıktan sonra 5 dk gidip tekrar kapatınca içim garip oluyor.

Birde normalde garajda muhafaza ediyorum makinayı. çarşıda falan bir yerde bırakınca aklım kalıyor fena.
    Yıllar önce motosikletimin koltuğuna çay bardağı koyan insanları gördükten sonra kıllanıyorum.
    dumanist, nanis61 ve kadango bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bazı güzergâhlarda yaz mevsiminde çok sıkıntı yaşarsın , özellikle belediye otobüslerinin arkasında takılıp kalırsan sıcaktan nefes almakta zorlanıyor insan , otobüslerin arkadaki motorunun ve büyük hacim motosikletin yaydığı sıcak birleşince ciddi sıkıntı, bunun harici yüksekte olduğunuz için trafiği daha iyi okursunuz , otomobiller de daha çok yol verme eğilimindeler büyük makinaya, birde sukutura ses çıkarmayan insanlar maxi enduro gibi motorlara kalabalık yerlerde park ettiğinizde tepki gösterebiliyor..Suzuki Vstrom ile İst. şehir içi 100.000 km ye yaklaşan tecrübe sonucu görüşüm budur , Triumph 1200 Explorer da çok yüksek ağırlık merkezi nedeniyle yavaş manevralarda baya zorlar , arkadaşta var özellikle dolu depo ve artçılı belli bir açıdan sonra motoru kaldıramıyorsun !
    dumanist bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    İstanbulun sıkışık iş çıkışı trafiğinde 50-60bg üstü motosiklet her türlü işkence oluyor. r1200gs birde devasa boyutlarda bir motor. şehir içinde emniyet şeridine girersin sığamazsın, araba gibi gidersin sıkıştırırlar, 240kg lik kütle ile aralardan geçmek zor olur. bence onun yanına birde ikismakıs 250 düşünün
    dumanist bunu beğendi.

Alışana değin "yüksek riskli" olur , Tenere 660 ile ilk ay'lar tam anlamı ile güreştim , alçaltma kit ile bi nebze düzeldi bu durum (184'üm) , buna rağmen bir kaç defa durduğum yerde düşme tehlikesi atlattım ve haalen temkinliyim , görece düşük sele boylu bişey alın derim.

(Şayet enduro/dağ/av/vb niyetiniz yok ise.)
    dumanist bunu beğendi.

Eğer sadece uzun yol için düşünürseniz,"Triumph Tiger Explorer XC ve BMW R1200GS" uygun olur.

Fakat şehir içi kullanım için aynı şeyi söyleyemem.

Motorun ağırlığı, büyüklüğü bir yana, özellikle sıkışık trafikte debriyaj-vites, debriyaj-vites, üstüne bir de yaz günüyse, buna alttan gelen sıcaklık da eklenince durum çekilmez bir hal alabiliyor.

Motosiklet kullanmak çoğunlukla zevk meselesi, eziyete dönüşmeye başlayınca işin esprisi kaçıyor.

Mümkünse şehir içi için bir scooter, uzun yol için de bir Enduro iyi bir ikili olur.
    dumanist ve piri_reis bunu beğendiler.

Konu hakkinda bilgim yok, bir anektot anlatip gidicem.

En buyuk olanindan bmw gs'li bi abi dar ve dik yokuslu bir yerde yanda cantalar arkada hanimla manevra yaparken, hesap hatasi yapti ve yokus asagi donemeyip lastigi yuksekce bi kaldirima dayadi. Abiden su sesi çok net duydum. '' Hassiktir''

Geri viteslisi varsa bunlarin alinabilir belki
    dumanist bunu beğendi.

Cevaplar icin tesekkur ederim. Yine birbirine yakin fikirler var, anlasildigi gibi bu da kisiden kisiye degisebilecek bir durum. Karar verdigim sey su ki bunu deneyimlemeden karar veremeyecegim. Gecen gun isyerimin yakininda motosiklet kiralama ofisi gordum. Ellerinde BMW R1200GS, Honda VFR800X, Honda Africa Twin motosikletler var. Onumuzdeki baharda her birini uc-bes gunlugune kiralayip bu isin oluru nedir kendim deneyimleyecegim.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı dumanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplar icin tesekkur ederim. Yine birbirine yakin fikirler var, anlasildigi gibi bu da kisiden kisiye degisebilecek bir durum. Karar verdigim sey su ki bunu deneyimlemeden karar veremeyecegim. Gecen gun isyerimin yakininda motosiklet kiralama ofisi gordum. Ellerinde BMW R1200GS, Honda VFR800X, Honda Africa Twin motosikletler var. Onumuzdeki baharda her birini uc-bes gunlugune kiralayip bu isin oluru nedir kendim deneyimleyecegim.
    ne güzel, kameraya da çekerseniz güzel bir vlog olur ve sizinle aynı ikileme düşenlere de yol göstermiş olursunuz
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)