Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bir ilan nasıl verilmez

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Bir ilan nasıl verilmez, verilirse nasıl satılmaz, satılacağı varsa da neden satılmaz.

Bu sorulara cevap bulmamıza yardımcı olan ilanları paylaşırsak belki gençlere de bir nebze yararımız olur. Belki biraz sinirlenir belki eğleniriz diye düşünerek bu konuyu açayım dedim.

Arada bir sebepsizce malum ikinci el sitelerini gezer, projelik/oynamalık/malzemelik ilanlara bakarım. Tam diyorum ki şunu gidip alayım, resimlere göz atıyorum ve satılacak makine satılamaz duruma geliyor.

Bazen bunu ilan açıklamalarında da yaşıyorum.

Konu motosikletin şasesinin kaynaklı, motorunun revize edilmiş olması veya çekme belgeli yapılan satışlar da değil. Sonuçta alınca yapacağım belli, ya kesip araziye çıkartıcam, ya da başka bir projede parça olarak kullanıcam v.s...

Demek istediğimi örnek bir ilanla anlatmak isterim. Size de denk gelirse konu başlığı altında paylaşırsanız beraberce güler eğlenir belki de burada duyulmayacak şekilde küfür ederek rahatlayabiliriz ki ben hiç yapmam

Mesela Şunu Buraya bırakayım. İlan kalkmadan bir bakın, açıklama ve resimlerle. Siz bu adamdan birşey almak ister misiniz? Özellikle 4. resme dikkat diyeyim.
    Thesinner83 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kültürlü birine benziyo. Ecnebice hareket çekmiş.
    Thesinner83 bunu beğendi.

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Bir garip ilanlarla eğleneceğiz galiba

Quantrell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir ilanın açıklama kısmından ve çekilen fotoğrafların kalitesinden az çok satıcı profili ve güvenilirlik oluşuyor zaten.

İlan vermeyi bilen adam her zaman 3-0 önde

aşağılamak istemem ama bu şahıs ile aynı ortamda bile bulunmak istemem. bir şey alırmısınız sorusu çok iyimse olmuş

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yine bana ortalıgı kızıştırmaya calısıyorsun diyecekler de abi kusura bakmayın da insanlara neden gülüp eğleniyoruz bazen anlamıyorum.

Bu kişi forumdan olabilir (evet benim belki ), bu konuyu gören arkadaşları tarafından dalgaya da alınabilir, insanları ötekileştirmeyi sevmiyorum (direk olarak kişiyi ifşa ederek, yoksa cidden insan neden kendı fotosunu sahibindene koyar)

Sınıf ayrımcılıgı yapmak istemiyorum ancak bu tip motorları yere basık kullanan tayfanın profili belli, yaşam tarzlarının ne oldugunu az bucuk tahmin edebiliyoruz.

-Kendi fotoğrafını koyması sacma ama kişiyi direk ifşa edip dalga gecmek hoş değil

- Cekme belgeli sattıgı bir motor oldugu için arızalar sıkıntılar vs. vs.normal, motorda absürt bir durum yok.

Şahsi fikrimdir, forumda direk kişi ifşası yapan herkese benzer şeyleri söylüyorum şahsi algılamayın.

edit: Aha ilan kalkmış, kesin sahibi su an konuyu okuyor

Motosikleti
    MT-07
    Abi ilan silinmiş. Okuyamadan gitti

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Kinetic DX ABS
    Sahibini nereye gömdüler acaba?
    bursalıali bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi fotoğrafını koyması sacma ama kişiyi direk ifşa edip dalga gecmek hoş değil.
    İfşa gizli bir şeyi açığa vurma olmuyor mu?

Herkesin görebildiği bir siteye bizzat bilerek ve istenerek konulan bir bilgi nasıl ifşa edilebilir? Zaten konuluş amacı o değil mi?

Arkadaş motosiklet üzerinde hareket çekerek verdiği pozu ilana koymuş. Komik değil mi yahu?

Sattıktan sonra alıcının arkasından çekse anlayacağım. Daha almaya bile karar vermeden, ilan üzerinde hareket çekmek biraz, nasıl desem, erken olmamış mı?
    espresso bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Ben şikayet ettim malum 4. resimden dolayı :D Çok elit bir hareketin bizim gibi avam tarafından kıymeti bilinemeyeceği için :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:11 ----------

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi ilan silinmiş. Okuyamadan gitti
    Okamaya gerek yok 4. resimde yaralanan orta çağ avrupa okçularının yıkılmadım ayaktayım dikine gömün beni demek için kullandıkları şu anda da kullanılan el işareti vardı :D

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İfşa gizli bir şeyi açığa vurma olmuyor mu?

Herkesin görebildiği bir siteye konulan bilgi nasıl ifşa edilebilir?

Arkadaş motosiklet üzerinde hareket çekerek verdiği pozu ilana koymuş. Komik değil mi yahu?

Sattıktan sonra alıcının arkasından çekse anlayacağım. Daha almaya bile karar vermeden, ilan üzerinde hareket çekmek biraz, nasıl desem, erken olmamış mı?

Tekrar belirtiyorum koyan insanın sosyoekonomik sınıfı zaten kendini belli ediyor, kendince cool oldugunu düşünüyor olabilir ama bu konu acıp billur gecme hakkını vermiyor bize.

Komik evet, direk ilan paylaşmak yerine yüzünü sansürleyip foto paylaşılabilir zor değil.

Herkes herkesi kendine göre düşünüyor, siz bu ülkeyi amerikaya göre yorumluyorsunuz, donanımlı insan alt kültürden olan insanları kendine göre yorumluyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Kara fatma uçuşta, yeşil bereli kaçışta, kırmızı Niyazi akışta başlıklılara bakmıyorum.

Kaporası alınmıştır yazanlara "aldıysan kaporayı kaldırsana olum ilandan" deyip sahibini de engelliyorum.

"Sigorta şişirdi" , para almak için gereksiz yere değiştirdi vs yazmayın olum artık. Komik bile değil.

Sahibinden temiz yazıp bitirdin mi, ilgisiz ve bilgisiz olduğun çok açık. Yaz biraz ne yaptın ne ettin.

Hiçbir aracı hele motor-otomobil kimse "keyfe keder" boyamaz. Başlarım senin keyfine.

"Bakımları bizzat kendim yaptım" Tamam ben de egzos boyama, yağ-filtre değiştirme yapabiliyorum ve daha da özenli yapıyorum. Ama sen, ben değilsin. Malesef ister istemez hiç bakım kaydı yok, ona da ben yaptım yazıyor izlenimi veriyor.

Yedek anahtar ve kitapçık hiç önemli değil. Ama temiz, ilgili, düzenli olmanın bir belirteci. Çok önemli.
    gurcanozturk, espresso, maktama ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Ben benim clio yu satarken başlığına ne yazacağımı buldum.. "KEYFE KEDER AĞIR HASAR KAYITLI"
    Kural [ Z ] bunu beğendi.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar belirtiyorum koyan insanın sosyoekonomik sınıfı zaten kendini belli ediyor, kendince cool oldugunu düşünüyor olabilir ama bu konu acıp billur gecme hakkını vermiyor bize.

Komik evet, direk ilan paylaşmak yerine yüzünü sansürleyip foto paylaşılabilir zor değil.

Herkes herkesi kendine göre düşünüyor, siz bu ülkeyi amerikaya göre yorumluyorsunuz, donanımlı insan alt kültürden olan insanları kendine göre yorumluyor.
    Hocam donanimli insan alt kulturden insanlari kendine gore yorumlamiyor; global sartlara gore yorumluyor cogunlukla. Yasal olarak yuzunu kapatmak zorunda degilsiniz, ilani veren kisi ilan verirken kurallari kabul etmis oluyor, bunlar icerisinde kendi fotografini yayinlayarak KVKK'nin acik riza kavramini da kabul etmis oluyor. Ahlaki derseniz o kisiye kalacak bir secim, ona da siz yorum yapamazsiniz.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Herkesin görebileceği bir yere ilan açıp koymuşsa oraya link verip bakın böyle ilanlar da varmış demek ifşa etmek sayılmaz.
    Herkese açık olmayan bir yere koymuştur, oradan alıp herkesin görebilceği şekilde yayarsanız o zaman etik olmaz, bunun dışında zaten herkesin görebileceği bir yere bırakılan bilgileri herkes görüp birbirine gösterebilir.

onuriskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF - 150 Nk
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kara fatma uçuşta, yeşil bereli kaçışta, kırmızı Niyazi akışta başlıklılara bakmıyorum.

Kaporası alınmıştır yazanlara "aldıysan kaporayı kaldırsana olum ilandan" deyip sahibini de engelliyorum.

"Sigorta şişirdi" , para almak için gereksiz yere değiştirdi vs yazmayın olum artık. Komik bile değil.

Sahibinden temiz yazıp bitirdin mi, ilgisiz ve bilgisiz olduğun çok açık. Yaz biraz ne yaptın ne ettin.

Hiçbir aracı hele motor-otomobil kimse "keyfe keder" boyamaz. Başlarım senin keyfine.

"Bakımları bizzat kendim yaptım" Tamam ben de egzos boyama, yağ-filtre değiştirme yapabiliyorum ve daha da özenli yapıyorum. Ama sen, ben değilsin. Malesef ister istemez hiç bakım kaydı yok, ona da ben yaptım yazıyor izlenimi veriyor.

Yedek anahtar ve kitapçık hiç önemli değil. Ama temiz, ilgili, düzenli olmanın bir belirteci. Çok önemli.
    Aracımı ilana koydum, 10. dakikada Ankara'dan bir telefon geldi hesap numaranızı yollayın kapora göndereceğim diye. İstanbul'da yaşıyorum ve daha karşımdaki arabamı görmeden sadece fotoğraflara bakarak kapora göndermişti. Bu yüzden ben de ilanı 2 günlüğüne açık tutmuştum başlığını da kaporası alınmıştır yazmıştım. Sebebi de daha görmediği arabada içine sinmeyen bir şey olur da almaktan vazgeçerse tekrar güncellerim düşüncesiydi. Velev ki satış gerçekleşti.
    Kendimi açıklama ihtiyacı duydum

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam donanimli insan alt kulturden insanlari kendine gore yorumlamiyor; global sartlara gore yorumluyor cogunlukla. Yasal olarak yuzunu kapatmak zorunda degilsiniz, ilani veren kisi ilan verirken kurallari kabul etmis oluyor, bunlar icerisinde kendi fotografini yayinlayarak KVKK'nin acik riza kavramini da kabul etmis oluyor. Ahlaki derseniz o kisiye kalacak bir secim, ona da siz yorum yapamazsiniz.

http://www.forseti.com.tr/makale/her...imi-suc-mudur/
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Öncelikle sıfır değilse hiçbir şekilde galeriden araç almam ve galeriye araç satmam. Bir araç ilanında şu ifadelerin bir veya birkaçı varsa o aracı direkt geçerim. Canınız yanmasın istiyorsanız sayacaklarıma dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Podyeler, direkler, üfleme, akıtma, püfürme gibi varoş lafları varsa geçeceksin. Bunlar aracı öldüren tiplerdir.
    Tavanda boya yok (Diğer her yerde boya var)
    Kilometresi orjinal (Neden belirtme gereği duydun bunu ??)
    Garaj arabası (Eğer lüks bir araç değilse faso fiso)
    Fazla söze gerek yok fotoğraflar her şeyi anlatıyor (Mesela neyi anlatıyor fotoğraf ?)
    Sürekli yinelenen "aracımız" söylemi.. (Galerici/al satçı)
    Boş muhabbet yapanlar aramasın lafı (Muhabbet edecek olsak seni niye arayalım, sen kimsin ??)
    Hatasız, kusursuz yazıp açıklamada sadece üç parça boya var gibi kendince yapılan çakallıklar.
    Çok uzun aksesuar açıklamaları (o uzun metinlerin sonunda muhakkak ciddi hasar vardır)
    LPG takılalı x ay oldu (Motor lpg uyumsuzluğu ya da işçilik sorunu)
    Aracı bilenler bilir (O zaman bilenlere sat)
    Tramer yoktur (Kazasız demek değildir, yetkisiz bir servisçe kaza onarımı yapılmıştır)
    Misal 2006 model dizel bir aracın kilometresinin 120bin olması (neredeyse imkansızdır)

Peki neye bakmak lazım.
    Aracın değişeni olması çok önemli değildir, o parçanın doğrultulmasından daha iyidir. Bu değişen olmaması boyasız vs. tamamen türk galericilerinin dolandırıcılık (istisnaları tenzih ederim) özelliğinden, fiyat düşürme politikasından yerleşti. Şimdi 350.000km de dizel araç alınacak, motor sıfır deniyor. Aynı aracı sıfırlanmamış motorla alırsanız 1-2 yılda kendiniz motor yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Kaportanın orjinali ile değiştirilmesinin tek sorunu, diğer parçaların güneş solması/aşınma kaynaklı renk uyumsuzluğu ve işçilik hataları olabilir bunun dışında değiştirme doğrultmadan her zaman iyidir.
    Gençlerden araç almamaya çalışmalıdır. Özellikle araçta anormal modifikasyonlar varsa (kanatlar, chip tuningler, spor yaylar vs.) Muhtemelen canı çıkarılmıştır. Bu, araca özen gösterildiği anlamına gelmez ve hatta çoğu zaman tam tersi anlama gelir. Hava yapma amacıyla uygulanan modifikasyonlar, aynı zamanda neredeyse motor yakıncaya kadar da test edilir başkaları önünde.
    Satıcının kişisel profili çok önemlidir. Araçtan çok aracı satan kişiyi analiz edin.. Yaşlı, emekli, pinti tiplerin araçları genelde hem az kullanılır hem de düzgün kullanılır.
    tarikcapar ve espresso bunu beğendiler.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle sıfır değilse hiçbir şekilde galeriden araç almam ve galeriye araç satmam. Bir araç ilanında şu ifadelerin bir veya birkaçı varsa o aracı direkt geçerim. Canınız yanmasın istiyorsanız sayacaklarıma dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Podyeler, direkler, üfleme, akıtma, püfürme gibi varoş lafları varsa geçeceksin. Bunlar aracı öldüren tiplerdir.
    Tavanda boya yok (Diğer her yerde boya var)
    Kilometresi orjinal (Neden belirtme gereği duydun bunu ??)
    Garaj arabası (Eğer lüks bir araç değilse faso fiso)
    Fazla söze gerek yok fotoğraflar her şeyi anlatıyor (Mesela neyi anlatıyor fotoğraf ?)
    Sürekli yinelenen "aracımız" söylemi.. (Galerici/al satçı)
    Boş muhabbet yapanlar aramasın lafı (Muhabbet edecek olsak seni niye arayalım, sen kimsin ??)
    Hatasız, kusursuz yazıp açıklamada sadece üç parça boya var gibi kendince yapılan çakallıklar.
    Çok uzun aksesuar açıklamaları (o uzun metinlerin sonunda muhakkak ciddi hasar vardır)
    LPG takılalı x ay oldu (Motor lpg uyumsuzluğu ya da işçilik sorunu)
    Aracı bilenler bilir (O zaman bilenlere sat)
    Tramer yoktur (Kazasız demek değildir, yetkisiz bir servisçe kaza onarımı yapılmıştır)
    Misal 2006 model dizel bir aracın kilometresinin 120bin olması (neredeyse imkansızdır)

Peki neye bakmak lazım.
    Aracın değişeni olması çok önemli değildir, o parçanın doğrultulmasından daha iyidir. Bu değişen olmaması boyasız vs. tamamen türk galericilerinin dolandırıcılık (istisnaları tenzih ederim) özelliğinden, fiyat düşürme politikasından yerleşti. Şimdi 350.000km de dizel araç alınacak, motor sıfır deniyor. Aynı aracı sıfırlanmamış motorla alırsanız 1-2 yılda kendiniz motor yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Kaportanın orjinali ile değiştirilmesinin tek sorunu, diğer parçaların güneş solması/aşınma kaynaklı renk uyumsuzluğu ve işçilik hataları olabilir bunun dışında değiştirme doğrultmadan her zaman iyidir.
    Gençlerden araç almamaya çalışmalıdır. Özellikle araçta anormal modifikasyonlar varsa (kanatlar, chip tuningler, spor yaylar vs.) Muhtemelen canı çıkarılmıştır. Bu, araca özen gösterildiği anlamına gelmez ve hatta çoğu zaman tam tersi anlama gelir. Hava yapma amacıyla uygulanan modifikasyonlar, aynı zamanda neredeyse motor yakıncaya kadar da test edilir başkaları önünde.
    Satıcının kişisel profili çok önemlidir. Araçtan çok aracı satan kişiyi analiz edin.. Yaşlı, emekli, pinti tiplerin araçları genelde hem az kullanılır hem de düzgün kullanılır.
    PEKİ NEYE BAKMAK LAZIM dan sonra ki politikalar benim politikalarım :D forumda bir yerde yazmıştım bende buna benzer birşey... Değişen ve boyaya bakmam bende araç alırken. aksine ucuz olur işime gelir...
    yamtareroglu bunu beğendi.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alacağım aracın sahibinin sosyal medya hesaplarına bile bakıyorum, yani nasıl bir profile sahip diye.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)