Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Vizör bakımı, yağmur damlaları ve pinlock

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba
    Daha çok yeni bir kullanıcıyım.

Kaskımla ilgili birkaç sorum olacak.

Öncelikle vizorume mümkün olduğunca dokunmamaya çalışsam da kirlendiğinde, daha önce bana tavsiye edildiği gibi ılık su ve el sabunuyla elle yıkıyor ve üzerindeki damlaları alıp kurumaya bırakıyorum. Bu, uzun vadede zararlı bir işlem midir yoksa herkes mı böyle yapıyor?

Pinlock almak istediğimde düşük hızlarda yeterli olmayacağı (şimdilik en fazla 40-50 km/sa kullanıyorum) ve boşuna masraf etmemem gerektiği söylendi fakat düşük hızlarda dahi vizör açık sürdüğümde soğuk havada lenslerim kuruyup görüşüm bulanıklaşıyor. Kendimi hiç güvende hissedemiyorum bu durumda. Pinlockun işe yaramasi için gerekli en düşük ortalama hız nedir acaba?

Son olarak da, yağmur damlalarının vizörde tutunmasını engelleyen ürünler varmış. O ürünlerden kullandığınız ve önerebileceğiniz/uzak durulması gerektiğini düşündüğünüz marka tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    muhtemel kask ile bi acıp bi kapatıyorsun sürekli, yapma.

Bunu yaparken cukuru fark etmeyip dolmusun altına giriyordum , 2 hafta topallamak zorunda kaldım.

Vizör yağmur kaydırıcı sprey var idi, kullanmadım ama belki kullanan vardır işe yarıyor mu bilemedim.

Sanırım bakım konusunda tam bir hödüğüm, vizörü elle ve sabun ile temizlemek nedir yav. Ben bez ile siliyorum topcase e duran , o kadar ugrasamam . Cok leş gibi olur ise ıslak mendil ile siliyorum sonra o bezle siliyorum yine.

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.youtube.com/watch?v=cBLdG5kjcC8

abi biraz araştırsanız keşke

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı soo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pinlock almak istediğimde düşük hızlarda yeterli olmayacağı (şimdilik en fazla 40-50 km/sa kullanıyorum) ve boşuna masraf etmemem gerektiği söylendi
    Kim demişse yalan. Asıl düşük hızlarda işe yarıyor. Yüksek hızlarda zaten içeri bir şekilde hava girdiği için buğu olmuyor.
    Çok yağmurlu, çok soğuk havalarda, dur kalk trafikte pinlock kurtarmayabiliyor. Onun dışında pinlock candır.

Orijinal pinlock yerine üniversallerden alırsanız biraz daha ucuz olur. Örnek Raleri: https://www.feyizoglu.com/Pinlock-Ka...del_50745.html

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    muhtemel kask ile bi acıp bi kapatıyorsun sürekli, yapma.

Bunu yaparken cukuru fark etmeyip dolmusun altına giriyordum , 2 hafta topallamak zorunda kaldım.

Vizör yağmur kaydırıcı sprey var idi, kullanmadım ama belki kullanan vardır işe yarıyor mu bilemedim.

Sanırım bakım konusunda tam bir hödüğüm, vizörü elle ve sabun ile temizlemek nedir yav. Ben bez ile siliyorum topcase e duran , o kadar ugrasamam . Cok leş gibi olur ise ıslak mendil ile siliyorum sonra o bezle siliyorum yine.
    Evet çok aç kapa yapıyorum buğudan dolayı. O da iyice korkutuyor. :/

Alıntı ahe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=cBLdG5kjcC8

abi biraz araştırsanız keşke
    Satıcım kesinlikle selpak ile silmemem gerektiğini söylemişti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:11 ----------

Çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    KTM Duke 390 - 2017
    Evet çok aç kapa yapıyorum buğudan dolayı. O da iyice korkutuyor. :/

Satıcım kesinlikle selpak ile silmemem gerektiğini söylemişti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:11 ----------

Çok teşekkür ederim.

Zaten kendisi diyor selpak tek başına zımpara etkisi görür diye, ıslatarak kullanın diyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Ben şeyi merak ediyorum. Vızor ciziklerini saat camına yapılan ince zımpara kullanılan metotla kaldırabilen oldu mu? Elimde tek vızor var yenisi de almak istemiyorum zaten piyasada yok yurtdışındandan alsam kask kadar fiyatı var hemen hemen. Bu çiziklerden nasıl kurtulabilirim fikri olan var mı?

Alıntı piri_reis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten kendisi diyor selpak tek başına zımpara etkisi görür diye, ıslatarak kullanın diyor.
    Haklısınız. Ben "asla kağıt mendil kullanılmayacak" diye nasıl kodladıysam selpağı görünce detaylardan uzaklaşmışım biraz sanırım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hızla ilgili kim tavsiye verdiyse hata etmiş. Yağmurlu havada, soğuk havada, motor duruyorken bile nefes alıp verdiğinizde vizör buğulanır... Pinlock şart gibi bir şey. Yerini tutan başarılı bir başka çözüm yok.

Yıkama işleminiz makul. Ne kadar az dokunuş, o kadar iyi. Çok sık bezle vs. silmek sorun...

Teşekkür ederim, en kısa sürede pinlocku deneyeceğim. Boşuna acı çektim galiba.

Motosikleti
    X-Max 250
    Pinlockun işe yaramadığı bir hız yok, evde oturup kaskı taktığında bile buğu yapmıyor. Vizördeki yağmur için ise bir parmağı vizör silmeye uygun eldivenler varmış, bir de internette gördüğüm(kendim denemedim) vizöre sıvı sabunu sürüyorsun peçeteyle yedirip kuru kuru siliyorsun, yağmur yağdığında damla tutmuyor diyorlar. ama bence evde denemelisin zira yolda farklı bir sonuç verirse sıkıntı yaşayabilirsin.

Motosikleti
    Forza 250
    Pinlock mükemmel bir icad fizik biliminin biz ikiteker sevdalılarına hediyesi, kullanmak lazım. Artı olarak da su kaydırıcı spreylerden vizörün dışına 10 günde bir uygulamak gerekli, hiç sabun, pril vb uğraşmaya gerek yok.
    Dipnot olarak da çene perdesi varsa kaskta o da ciddi buğulanma yapıyor. Shark Speed kaskımda çene perdesini çıkarttığımda ciddi olumlu etkilemişti.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

yılbaşı hediyesi pinlock istedim hanımdan mesela

fiyatları da ucmus gitmiş arkadaş !

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    yılbaşı hediyesi pinlock istedim hanımdan mesela

fiyatları da ucmus gitmiş arkadaş !
    Kaç para olmuş ki bana da lazım artık traş köpüğü buğu önleyici falan fişman işlemiyor artık :D

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç para olmuş ki bana da lazım artık traş köpüğü buğu önleyici falan fişman işlemiyor artık :D

valla biraz bakındım da piyasada da cok yok. İşe yarar gibi gözükenler 120 den baslıyor.

Valla bende güneş vizörünü acıp kaskı aralık bırakıyorum buğu olmasın diye. Lanet trafik yüzünden sürekli dur kalk dur kalk.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250Nİ
    Üniversal pinlock + turtle wax yağmur kaydırıcı(araba camı için olandan) kullanıyorum, memnunum.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    valla biraz bakındım da piyasada da cok yok. İşe yarar gibi gözükenler 120 den baslıyor.

Valla bende güneş vizörünü acıp kaskı aralık bırakıyorum buğu olmasın diye. Lanet trafik yüzünden sürekli dur kalk dur kalk.
    Dün vizör buğu yaptı güneşte vurunca bir fren sesi duydum bende frenledim ama kör Allaha şükür adam ezmedi beni :D Uzun yolda buğu olmuyor ama şehir içinde tam bir dert açmasan körsün açsan sinüzit :D

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün vizör buğu yaptı güneşte vurunca bir fren sesi duydum bende frenledim ama kör Allaha şükür adam ezmedi beni :D Uzun yolda buğu olmuyor ama şehir içinde tam bir dert açmasan körsün açsan sinüzit :D

buğuya odaklanınca algı seviyen düşüyor, hay bu kaskın...... diye saydırırken bi anda kendini yerde bulabiliyorsun (ben yaşadım)
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Arkadaşlar merhaba
    Daha çok yeni bir kullanıcıyım.

Kaskımla ilgili birkaç sorum olacak.

Öncelikle vizorume mümkün olduğunca dokunmamaya çalışsam da kirlendiğinde, daha önce bana tavsiye edildiği gibi ılık su ve el sabunuyla elle yıkıyor ve üzerindeki damlaları alıp kurumaya bırakıyorum. Bu, uzun vadede zararlı bir işlem midir yoksa herkes mı böyle yapıyor?

Pinlock almak istediğimde düşük hızlarda yeterli olmayacağı (şimdilik en fazla 40-50 km/sa kullanıyorum) ve boşuna masraf etmemem gerektiği söylendi fakat düşük hızlarda dahi vizör açık sürdüğümde soğuk havada lenslerim kuruyup görüşüm bulanıklaşıyor. Kendimi hiç güvende hissedemiyorum bu durumda. Pinlockun işe yaramasi için gerekli en düşük ortalama hız nedir acaba?

Son olarak da, yağmur damlalarının vizörde tutunmasını engelleyen ürünler varmış. O ürünlerden kullandığınız ve önerebileceğiniz/uzak durulması gerektiğini düşündüğünüz marka tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
    Pinlock kendi başına farklı bir ürün. Uzun ve derin bir konu.

Şunu özellikle belirtmek isterim pinlock buhar yapmaz değil buhar geciktirici bir üründür. Pinlock sünger şeklinde çalışan bir katman. Belli bir neme kadar çeker ortam havalandırılmaz ve havalandırmalar kapalı kalırsa belli bir nemden sonra üzerinde su buharı oluşturabilir. Böyle bir durumda eğer trafikteyseniz havalandırmaları açmanız yetersiz kalırsa bir tık camı açmanız daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Özellikle kaskınız iyi bir model ve içeriye az rüzgar alan bir kasksa bu durumu yaşama durumunuz daha yoğun.

Pinlock ve vizör yıkanabilir yıkandığında etkisi ve performansı artar. Fakat bu işlemi sıcak ve soğuk değil hafif ılık suyla ve sadece köpükle yapmanız gerekir. Pinlock üzerine hiçbir kimyasal madde sıkılmaması gerekir.

Pinlock özellikle soğuk yağışlı nemli havalarda hele birde büyük hacimli bir motorla düşük süratlerde cebelleştiğimiz zaman iyice zorlanır ve 100 hatta 120 derece kalınlığa sahip olanlar bile su tanecikleri yapmaya başlar. Eğer pinlock takılı halde üzeri buhar olursa parmağınızla kaskın yüzeyine dokunun su gibi olduğunu göreceksiniz.

Tüm bu söylediklerimin haricinde pinlock bir dünya markası. Pinlock hakkında emin olmadığınız sağdan soldan duyduğunuz bilgileri teyid etmek amaçlı kendilerine yazarak bilgilerinizin doğruluğundan emin olabilirsiniz. https://pinlock.com/products/lenses/ Bu arada kask üreticileri pinlockların yıkanarak temizlenebileceğini söylüyor.

Bu arada bazen satıcılardan duyduğumuz pinlock ömrü var belli bir süre sonra ömrü dolar gibi söylemlerin sebebi. Yapısından ötürü özellikle çok sıcak ve soğuk ortamlara girdiğinde hafif daralıp uzayabiliyor olmasından. Bazen görürsünüz cillop gibi pinlock cama yapışmıyor ve sallanıyor. Böyle durumlar için her iki tarafta bulunan vidaları cevirerek pinlock tekrar sıkıştırabilirsiniz. Fakat bir süre sonra vidalar yetersiz kalabilir. Bu durum kaskını sürekli çok sıcak bir ev ortamından zart diye 8 9 derece havaya çıkartan kullanıcıların sık yaşadığı bir durumdur. Bunada dikkat edilmesi gerekir.

Özetle pinlock her durumda yeterli olmaz. Şahsen shoei kaskımda en kalın derece olan 120 dereceli Pinlock evo buhar camı kullanıyorum. Kask havalandırmaları çok iyi olduğundan havalandırmaları kapattığım zaman büyük bir motosiklet ile trafiğe girdiğimde harcadığım efor ve yoğun nefes alışverişinden kaskın içerisi su gibi oluyor. Böyle durumlarda önce havalandırmaları yetmezse vizörü açıyorum. Bu durum yağışlı havalarda çok sevimli olmuyor. Piyasada binbir çeşit buhar yapmaz sprey ve su kaydırıcı sprey var fakat bilinmesi gereken önemli bir diğer konu vizörlerin cam değil plastik olması. Üzerine sıkılan bu ürünler içeriğine bağlı olarak bir süre sonra polikarbon vizörünüze zarar verebilir o yüzden en sağlıklısı su ile temizlemek ve kaskı sık sık havalandırmak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:39 ----------

Unutmayın motosiklet kullanmak mücadele ve güç ister. Tüm olumsuzluklara karşı kendinizi sürekli geliştirmenizi gerektirir. Eğer Astronot kıyafetleri gibi hiç hava ve rüzgar geçirmeyerek dış ortamdan etkilenmediğimiz ekipmanlar olsaydı. Dış ortamı hissedemeyerek orantısız şekilde gaz açardık, buda sürüş kondisyonunu olumsuz etkilerdi. Hava soğuduğunda üşüyecezki lastiklerin az tutunduğunu hatırlayıp az gaz açıcaz hava ısındığında terliyecez ki lastiklerin yere yapıştığını ve gaz açabileceğimizi bileceğiz. Çevremizi iyi duyacağız ki bize doğru yaklaşan tehlikeleri önceden hissedeceğiz...

Otomobil sektöründe durum birazdaha farklı günümüzde artık insanlar otoparklarından inip aracına girdiği ve dış ortam sıcaklıklarını çoğu zaman hisetmediği için otomobillerde bu gibi durumlar için kendilerini geliştirdiler hava sıcaklıkları belirli derecelerin altına düştüğünde ekranlarda buzlanma kayma tehlikesi gibi uyarılar çıkmakta. Bu sensörler bizde manuel sensörleri temiz tutalım

Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pinlock kendi başına farklı bir ürün. Uzun ve derin bir konu.

Şunu özellikle belirtmek isterim pinlock buhar yapmaz değil buhar geciktirici bir üründür. Pinlock sünger şeklinde çalışan bir katman. Belli bir neme kadar çeker ortam havalandırılmaz ve havalandırmalar kapalı kalırsa belli bir nemden sonra üzerinde su buharı oluşturabilir. Böyle bir durumda eğer trafikteyseniz havalandırmaları açmanız yetersiz kalırsa bir tık camı açmanız daha mantıklı bir davranış olacaktır
    Uzun uzun zahmet etmişsiniz, teşekkür ederim. Oldukça açıklayıcı oldu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)