Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ustalardan yönlendirme tavsiyesi ricası

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese selamlar..

A sınıfı ehliyeti aldım, forumda da adı geçen çok iyi bir hocadan başlangıç düzeyinde eğitim aldım (çok da memnun kaldım), sonra da gittim 250 cc bir motor ve koruma ekipmanlarını aldım. Evin çevresindeki ara sokaklarda geziniyorum ama yakında benzin bitecek ve ben trafiğe girmek zorunda kalacağım ama trafiğe çıkmaya hazır değilim bence - yani korkuyorum Ama trafiğe çıkmadan / konfor alanından ayrılmadan gelişme kaydetmek de olası değil sanki?

Forumdaki ustalar belki bununla ilgili bir tavsiye vermek isterler diye düşündüm.

Bir de heryerde bir otoparka gidip pratik yap deniyor ama ben böyle bir otopark henüz bulamadım istanbulda

Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Araba ile trafik tecrübeniz var mı?

Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araba ile trafik tecrübeniz var mı?
    Evet, yaklaşık 25 yıldır araba kullanıyorum

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    (Usta değilim) Ben de trafiğe çıkmadan önce çok heyecanlıydım. Başka bir öğrenciyle beni eğitim alanında unuttular gelecekler diye bekledik bayağı. Hava karardı aradık, arayınca motoru getirebilir misiniz dediler. Düşündüm "ulan ne varki bunda" dedim. Bindim Discover'a bastım marşa çocuğa dedim bin gidiyoruz. Araba gibi aralara girmeden trafiğin içinden Samandıra'dan Çekmeköy'e gittim arkamda artçıyla. Debriyaj aklınızda olsun, heyecanınızı lehinize çevirin yavaş yavaş kurallara uyarak gidin.

tayfunley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125F
    Ben de geçtiğimiz aylarda sizin gibiydim. Trafiğe alışmanın en iyi yolu bence pazar günü sabah erken saatte çıkıp korktuğunuz yollarda gezinmek. Sizde bolca trafik tecrübesi de varmış zaten işiniz daha kolay

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı tayfunley adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de geçtiğimiz aylarda sizin gibiydim. Trafiğe alışmanın en iyi yolu bence pazar günü sabah erken saatte çıkıp korktuğunuz yollarda gezinmek. Sizde bolca trafik tecrübesi de varmış zaten işiniz daha kolay
    Yıllar önce ben de böyle yapmıştım...
    Yollara alışırsınız hem.
    Riske girmeden, gerekirse bekleyerek, dinlenerek..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Acemi sürücü için en iyisi ya gece yarısından sonra yada pazar sabahları sabahın köründe şehir içinde yavaş yavaş turlamaktır.

Yalnız gece 12^den sonra da hala gece hayatının sürdüğü semtler var (barlar, gece kulüplerinin olduğu semtler) oralardan uzak durduğun sürece gece sürüşlerinde bir sorun yaşamazsın.

Yıllar önce bende acemiyken çok gece sürüşü yapmıştım. Gece 12 den sonra şehrin ara sokakları ve birçok semti bomboş oluyor. Daha sonra yavaş yavaş kendini hazır hissetmeye başladıkça belirli saatlerde trafiğe karışmaya başlarsın. Sonra bir bakmışsın hiç sıkıtısız trafiğe adapte olmuş şekilde sürüyorsun.

Cevaplar için çok teşekkürler.. Sanırım pazar sabah çıkmak iyi bir fikir olabilir

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tek çareniz sürmek tek tavsiyem budur
    yani ilk başlarda yoğun trafik saatlerinde sürmeyin fakat korkulacak birşey yok 3 4 güne temel olarak ulaşım yapabilecek hale gelirsiniz.

Motosikleti
    --
    @sharkspeedr2 guzel demis tek care surmek. hemen hepimiz ozellikle de gec baslayanlar bu korkuyu yasamisizdir. 10 sene oldu baslayali hala istanbul'un ana damarlarindan gitmekten hazzetmem.

yalniz... gece surmek kesinlikle delilik. sehirden ilceden bagimsiz sarhosun, yol bos diye sokak arasinda bile gazlayan coluk cocugun cok oldugu saatler bunlar, daha kotusu olamaz.

en guzel olu vakit pazar sabah namazindan sonra oluyor. ben de ilk sehirdisi tecrubemi bu sekilde yapmistim, istanbul izmit. bir kac kere bu isi yaptiktan sonra gerisi gelir diye dusunuyorum.

tabi en superi birisiyle beraber cikmak aslinda. istanbuldaysan ilce yaz hocam belki biri cikar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:52 ----------

... ozellikle kisin pazar gunleri butun gun sileye dogru bombos oluyor.

Motosikleti
    Forza 250
    İstanbuldaysanız eğer Motto Akademinin Hakimiyet eğitimi var, kendi kapalı eğitim alanlarında Kemerburgazda, kendi motorunla. Tam günlük bir eğitimdir. Sabah 8 akşam 19. He kendi motorumla trafiğe çıkamıyorum eğitime nasıl gideyim diyorsan ona da çözümleri var. Gelip motorunu alıp eğitim alanına da götürüyorlar.Hakimiyet eğitimi sonrası istersen Yol Eğitimi de var.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Otoparkta calıstıgında kontra ve fren reflekslerin gelişir, bunlarda sıkıntı oldugunu düşünüyor isen otoparkta calıs.

ancak trafiğe cıkmak temel korkun ise üzgünüm dostum cıkman lazım.

Usta değilim acemiyim ancak 30 yasında hiç trafik tecrübesi olmadan bu işe giriştim.

Motosiklet denilen alet muhtemel sokakta kullananları gördüğün şekilde olan bir alet değil, en sağ şeritte sakin sakin sollama yapmadan kullan. İlla araya gireceksin sollama yapacaksın diye bir durum yok.

Motosikleti
    Dominar 400
    gözü köreltin biraz tedbirli olucam diye, uzaya çıkıcağınızı düşünerek hareket ediyorsunuz, zaten yaklaşım açınız güvenlik üzerine sonuçta Temple Run oynamıyorsunuz kaçmanıza gerek yok kendinizi korumayı biliyorsunuzdur. dediğim gibi sadece köreltin gözü

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    İçinde bulunduğunuz ruh hali çok önemli. Kendinizi bir trafik kaosunun içinde düşünürseniz işiniz zor.

Kendinizi, arkasına yaslanmış, keyifle Chopper kullanan insanlar gibi düşünün. Telaşım yok, rahatım ve geziyorum ruh hali olumlu olur.

Hala motosiklete bu duygularla biniyorum.
    tayfunley bunu beğendi.

Alıntı Vista86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçinde bulunduğunuz ruh hali çok önemli. Kendinizi bir trafik kaosunun içinde düşünürseniz işiniz zor.

Kendinizi, arkasına yaslanmış, keyifle Chopper kullanan insanlar gibi düşünün. Telaşım yok, rahatım ve geziyorum ruh hali olumlu olur.

Hala motosiklete bu duygularla biniyorum.
    Çok güzel tavsiye 👍 aslında galiba panik yapıp saçma bir hata yapacağımdan korkuyorum, biraz kendimi rahatlatsam herşey çok güzel olacak

Alıntı ajanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel tavsiye �� aslında galiba panik yapıp saçma bir hata yapacağımdan korkuyorum, biraz kendimi rahatlatsam herşey çok güzel olacak
    Trafiğe çıkın ve motosikleti araba kullanır gibi kullanın. Sağ şeritten gidin. Yol ayrımlarında dikkatli olun.

Bunu 3. ya da 4. yapışınızda bazı şeylerin değiştiğini fark edeceksiniz.

serkan1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    çok usta olduğumu söyleyemem ama ilk trafik deneyimlerini daha sakin zamanlarda (işe gidiş dönüş saatleri dışı,tatil günleri vs) deneyimlemeni öneririm, zaten ustalaştıkça akıcı yoğun trafiğe girmekte tereddütün kalmaz bi noktadan sonra

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafiğe çıkın ve motosikleti araba kullanır gibi kullanın. Sağ şeritten gidin. Yol ayrımlarında dikkatli olun.

Bunu 3. ya da 4. yapışınızda bazı şeylerin değiştiğini fark edeceksiniz.
    İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmak ile araba kullanmak arasında uçurum var. Şeridinde giden motosikleti mutlaka sıkıştırıyorlar yada tamponu arka tekere sıfırlayıp taciz ediyorlar. Çok yoğun trafikte Motosiklet ile en güvende olduğunuz yer eds olan emniyet şeridi. Çok yoğun trafikte araba gibi şeridin ortasında durursanız davarın teki fren yapamaz iki araç arasında tost olursunuz. Aynı şey kırmızı ışıktada geçerli. Araçlardan her daim uzakta kalmak ve korunmak gerekiyor. Ben hem araba hem motosiklet kullanıyorum arabayla bile en sağda ilerlerken tamponu sıfırlayıp psikolojik baskı yapıyorlar motosiklet kullanırken bu baskıya dayanabilmek daha zor. Güçlü motosikletiniz varsa da aynı şey oluyor sol şeritten 120 ile yardırıyorsunuz hemen merso veya bmw genellikle passatın teki sanki önünüz açıkta siz hızlanmıyormuşsunuz gibi 1 metre mesafeyle sizi 120 kmh hızda tampon tampona takip edip baskı kuruyor.

İstanbula ilk taşındığım zamanlar motorla çıkayım da trafiğe takılmayayım diyordum ama o kaosun içinde rahat olmak mümkün değil ufak bir hatanızda ezer geçerler kimse de neyi ezdim diye dönüp bakmaz bile.

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmak ile araba kullanmak arasında uçurum var. Şeridinde giden motosikleti mutlaka sıkıştırıyorlar yada tamponu arka tekere sıfırlayıp taciz ediyorlar. Çok yoğun trafikte Motosiklet ile en güvende olduğunuz yer eds olan emniyet şeridi. Çok yoğun trafikte araba gibi şeridin ortasında durursanız davarın teki fren yapamaz iki araç arasında tost olursunuz. Aynı şey kırmızı ışıktada geçerli. Araçlardan her daim uzakta kalmak ve korunmak gerekiyor. Ben hem araba hem motosiklet kullanıyorum arabayla bile en sağda ilerlerken tamponu sıfırlayıp psikolojik baskı yapıyorlar motosiklet kullanırken bu baskıya dayanabilmek daha zor. Güçlü motosikletiniz varsa da aynı şey oluyor sol şeritten 120 ile yardırıyorsunuz hemen merso veya bmw genellikle passatın teki sanki önünüz açıkta siz hızlanmıyormuşsunuz gibi 1 metre mesafeyle sizi 120 kmh hızda tampon tampona takip edip baskı kuruyor.

İstanbula ilk taşındığım zamanlar motorla çıkayım da trafiğe takılmayayım diyordum ama o kaosun içinde rahat olmak mümkün değil ufak bir hatanızda ezer geçerler kimse de neyi ezdim diye dönüp bakmaz bile.
    Çok haklısın hocam, maalesef İstanbul'da arabayla bile sürekli bir taciz durumu var

Alıntı ajanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, yaklaşık 25 yıldır araba kullanıyorum
    Motorun dengesini kurabiliyosanız alıştıysanız rahatlıkla trafiğe çıkabilirsiniz hocam bence.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)