Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Emniyet Müdürlüğü Bu Yılda Tercihini Yamaha'dan Yana Kullandı..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hangi motosiklet alınmalı tartışması biraz yanlış.
    Polis ya da jandarma motosikletleri özel donanımlı motosikletler.
    Özellikle Bmw ve Honda bu konuda oldukça deneyimli markalar.
    Bir marka belli bir iş için custom motosiklet üretir ve bunu pazarlar.
    Ya da siz özel bir modeli istiyorsanız belli sayıda sipariş verir özel ürettirirsiniz.

Yani Yamaha bu modelin polis için bir custom versiyonunu hazırlamış ve emniyet teşkilatına teklif etmiş olabilir.
    Markalar oldukça cazip teklifler yaparlar.
    Hatta Harley-Davidson yanlış hatırlamıyorsam motosikletleri bedava vermişti.
    Çünkü polis ya da jandarma motosikletleri sürekli görevde olan motosikletler ve bu sürekli bakım için servise gitmesi demek.
    Yani devlet gibi yağlı bir kapıyı herkes ister.

Fakat bu modeli emniyet teşkilatı özel olarak istedi ise ortada vahim bir durum var demektir.
    Çünkü bu model hem bu iş için uygun değil, hem de tehlikeli.
    Hatta Fransa jandarması ve polisi geçtiğimiz yıllarda Tracer 900 modellerinden aldığı 130 motosikleti kazaların artması ve polislerin yaralanması veya hayatını kaybetmesi nedeniyle yamahaya geri yolladı.
    Kaza nedenleri arasında arka amortisör ve çatalın bozuk zeminlerde sert tepki vermesi ve gidon saplamaları olarak belirlendi.
    Motosiklet engebeli yollarda tehlikeli davranış gösteriyor ve özellikle arazide daha çok kullanan jandarma için daha fazla sorun çıkarıyor.

Polislerin bir diğer şikayeti de çantalar takıldığında motorun ayrodinamiğinin bozulması idi.
    Motosikletin zaten önü yüksek ve arka çanta takıldığında bir başka problem ön tarafın boşalması. Bunu güçlü bir motorla birleştirince neler olduğunu az çok tahmin edersiniz. Tabi bunda büyük gidonun da etkisi var.
    Özetle bu durum tatlı bir sürüş gerektiriyor ve bu polis veya jandarma için fazla lüks. Gerektiğinde gazlamak zorunda olan kolluk kuvvetlerini bu riske sokmak iyi değil.

Gelelim burada dönen tartışma konusuna.
    Büyük motora ne lüzum var diyenleri bir açıdan haksız ama tracer konusunda haklı buluyorum.
    Suçlu takibi gibi zor görevler büyük ve hızlı motosikletler gerektiriyor.
    Bu konuda tracer yanlış seçim.
    Çünkü hem benzin deposu küçük hem de hız yaptığınızda güvenli değiller.
    Bu konuda büyük motor ve depo hacmine sahip routier modeller kullanılması kullanan polisin güvenliği ve takibi sonuna kadar sürdürebilme açısından daha iyi.
    Fakat yoğun trafikte görev yapan polisler için daha küçük hacimli ve kıvrak modeller seçilmeli diye düşünüyorum.

Muhtemelen farkında değilsiniz ama son iki senedir her ay en az 1-2 polis motosikleti kazası oluyor.
    Bu kazaların içerisinde kayıp düşme ve duran araca çarpma oldukça fazla.
    Emniyet teşkilatı bu kazaların nedenini araştırıyor mu bilmiyorum ama hem sürücü etkisi hem de motosikletin etkisi mutlaka irdelenmeli.
    MR.BERK bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Wolf kullandığım dönemde Tuzla Aydınlı tarafında Gbt kontrolüne denk gelmiş, işimiz bittiğinde Gs kullanan motosikletli polislerle muhabbet etmiştim. Bir vukuata yetişmek durumunda kalmadıkları sürece 110'un üstüne çıkamadıklarını, motosikletlerde takip cihazı olduğundan bahsetmişlerdi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=impetum;4519999]
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne alakası var ya ? Hiç başınıza bir olay geldi ve polisi aradınız mı ? Sanki polis olay yerine intikal ediyor. Eğer trafikte bir durum olursa yaralı varmı çok yoğunuz diye dönüş yapıyorlar. Sokakta bir olay yaşanırsa 2 3 saat sonra geliyorlar. Demekki bahaneleri buymuş. Hadi tüm bunları geçin. 250 cc motorla yapılamayacak acil durum müdahalesi nedir acaba ? Mümkün olmayacak uç bir örnek vereyim. Acil bir durum yaşandı 50 km bir şehrin öbür ucu 250 cc bir motor hiç durmadan 120kmh ile gitse 25 dakikada, 900cc motorla 160kmh ile gitse 18 dakikada olay yerine intikal eder. Bunların bakım maliyetleri masrafları neresinden bakarsanız bakın zarar. Heralde dünyada dubai 1. biz 2. sırada yer alacağız. Oradaki polisler hızlı gitmek için mi o araçları kullanıyor sanıyorsunuz ?

Keşke acil durum müdahalesini sizin gibi düşünen memnur arkadaşlarda kısa parmak eldiven polikarbon kask yerine düzgün bir ekipman kullansalar. Belki acil durumlarda işlerine yarar..

Evet konu hakkında bayağı bi bilgim var. Sizin olmadığı için ne alakası var diyebiliyorsunuz, ben diyemiyorum maalesef vicdanım elvermiyo.

Goldwing resmi koymuşsunuz, tam olarak bunu anlatmaya çalışıyorum. Eğer bu konu goldwing için açılsaydı, söylenenler goldwing için söylenseydi sonuna kadar hak verirdim. Zamanında alınan 1200gsler gibi.

Evet yunusların güçlü motorlara ihtiyacı var. Tracer 900 muadili(güç anlamında) siz olsanız daha uygun, bakım maliyetleri daha ucuz ne önerirdiniz?

Eğer ihtiyaç konusu sadece hız olsaydı yunuslar 1000rrdan başka motor kullanmazdı. Hız demişsiniz, lütfen ya biraz mantıklı düşünün motorları sırf hız için mi kullanıyoruz ya?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:46 ----------

Zabıta için bisiklet yeterlidir diye düşünüyorum herhangi bi motor tamamen gereksiz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:49 ----------

Aynı teşkilatın personeliyim dedim, aynı birimdeyim motosikletli polisim demedim. İşimi nasıl yaptığım hakkında zerre bilğeniz olma ihtimali yok. İşte bu yüzden fikriniz bilginiz olmasa dahi konuşuyosunuz. Ağzınızın ayarını bilin başlarım sizin yiyici tayfanıza da size de, ağzınızın ayarını bilin biraz. Sizin gibiler bu memleketin kronik sorunu.

Tracer 700ün yetersiz geleceğini bilgim olduğu için belirtiyorum, havaya üfürdüğüm için değil. Boşuna dememişler 1 bilgi ile 40 alimi yendim, 40 bilgi ile 1 cahili yenemedim diye. Daha fazla konuşmayacağım, bilgiyi gidin kendiniz öğrenin. Ben öğretmek zorunda değilim.

ögretmek zorunda değilim demesi kolay, burada bilgili oldugunuzu iddia ediyorsanız 700 'ün neden olamayacagını heyecanla dinlemek isterim.

bu cahil halkı bi aydınlatın lütfen
    MR.BERK bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)