Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Moto Kurye Olmanın Zorlukları 2 Yıllık Deneyim Sonucu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125ST
    Öncelikle herkese merhabalar tekerleriniz düs bassın. Konuya geçiyorum Moto-Kurye sektörüne başlayalı
    2 sene oldu ve yaşım henüz 18 a1 ehliyeti aldığım gibi motorculuk yapmaya başladım benim yaşlarımda olup
    bu işe çok merak salan arkadaşlar var hem onlara bilgi vermiş olurum hemde zorluklarından
    ve yaşadığım şeylerden bahsetmiş olurum.
    Ben ilk başlayacağım zamanlarda bu işin çok kolay olacağını ve zevk alacağımı düşünüyordum işin aslı
    hiçte öyle değilmiş işverenlerin %99'u ekipman temin etmiyor veya temin ettiği ekipmanlar iş görmez şeyler
    oluyor kuryeliğe başladığımdan beri hep kendi ekipmanlarımla çalışıyorum bu işin en
    başında tehlike geliyor trafikte her zaman olduğu gibi araçlar tarafından sıkıştırılıyorsunuz ama
    diğer hobi motorlarının aksine kurye motorları daha fazla sıkıştırılıyor bunu tecrübe ile deneyimledim.

istanbul da kuryelik yapıyorum çoğu restorant bulunduğu konumdan
    çok uzaklara sipariş alıyor özellikle yağmurlu havalarda paket götürmek ayrı bir çile haline geliyor ıslanıyorsun üşüyorsun
    araçlar tarafından sıkıştırılıyorsun mesela benim gibi bu aylarda kışın soğuğunda motorun üstünde kelle koltuk
    yol gidiyorsun çoğu müşteri sana bir teşekkürü bile çok görüyor afiyet olsun demene çoğu zaman
    bir cevap alamıyorsun bunun yanı sıra bazı müşteriler sipariş notuna ''hızlı ve sıcak gelsin'' veya
    ''hızlı gelmezse kapıda iptal ederim'' gibi notlar yazarak canınızı sıkıyor psikolojikmen sipariş geç gitmesin diye
    hız yapmaya meyilleniyorsunuz eğer paket servislerden yavaş dönerseniz işyerinizde bir yerlerde takıldığınız
    düşünülüyor ne müşteri sizi insan yerine koyuyor ne işvereniniz nede trafikteki araçlar neden
    kuryelerin trafikte tehlikeli ve hızlı sürdüklerinin sebebidir bu. Sürekli bir zorluğun
    içerisinde para kazanmaya çalışıyorsun yağmur yağıyormuş hava soğukmuş
    kar yağıyormuş önemli değil o sipariş veriliyor paketleniyor sende paşa paşa götürüyorsun ben geçen sene
    karda pakete gittiğimi biliyorum gözünü para bürümüş restorantlar üç kuruş için sizi rahatlıkla hiçe sayabiliyor ve insanlarımız da bu konuda çok duyarsız ben şahsen kuryelik yapmıyorken bile kötü hava şartlarında sipariş vermezdim adamlar bu soğukta balkona bile çıkamazken sipariş veriyor senin motor ile paketi hızlı getirmeni bekliyor o havada zorluklarla paketi götürüyorsun bir teşekkür bile etmeden yüzüne dahi bakılmadan kapı suratına kapatılıyor ve çeşitli yemek programlarından keyfi olarak kötü yorum yapılıyor yoğunluk olduğunda yemek yemeye tuvalete gitmeye bile zamanın olmuyor trafikte saatlerce motor sürmek binalara inip çıkmak inanılmaz yoruyor
    ben bu sektöre ilk girdiğimde bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim.

Ha iyi yanı yok mu bu işin? Tabiki de var dışarıda dükkandan bağımsızsın başında kimse yok o konuda kafan rahat
    çeşitli insanlarla karşılaşıyorsun çok fazla çevre edinebiliyorsun kapalı dört duvar arasında değilsin garsonluk vb
    içeri işlerine göre dezavantajlar dışında biraz daha rahatsın
    paket olmadığında oturabiliyorsun. Bu işi yapan veya yapmaya aday olan arkadaşlara bir mesajım var
    eğer başka bir iş alternatif'iniz var ise o işi yapın kuryelik sonu olmayan ülkemizde de gönüllerde taht kurmayı başaramayan bir sektördür.
    Yapacaksanız da ekipmanınızı kendiniz alın hiç bir yerin düzgün ekipman vermediğini unutmayın
    ve mümkünse sadece bahar ve yaz aylarında bu işi yapın başka şehirlerde belki bu iş daha kolay olabilir bilemiyorum ben yaşadığım şehir olan istanbul hakkında konuştum her restorant ve firmalar kuryesini harcamıyor az sayıda da olsa kuryesine önem veren yerler tabikide vardır ben genel olarak konuştum.
    Okuyan herkese teşekkür ederim
    Japoncu, mgora, YAHYaONUR ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Şiddetin her türlüsüne karşı olmama rağmen bazen inip bir iki tanesini dövesim geliyor. Yaş ilerlemeye başladı ondan mıdır nedir yoksa ters düz demiyorlar kuraldan zaten haberleri yok her yerden insanın üzerine üzerine geliyorlar. İnsan ister istemez kasılıyor boş yere sizin yüzünüzden strese giriyor.

Yok müşteri sıcak gelsin demiş, yok patron neredesin demiş bana ne kardeşim ne hakkınız var her yerden ters demeden, düz demeden üstüme üstüme gelip beni strese sokmaya.

Affedersiniz bu moto kuryeler iyice bokunu çıkardılar bu paket işinin.

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125ST
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şiddetin her türlüsüne karşı olmama rağmen bazen inip bir iki tanesini dövesim geliyor. Yaş ilerlemeye başladı ondan mıdır nedir yoksa ters düz demiyorlar kuraldan zaten haberleri yok her yerden insanın üzerine üzerine geliyorlar. İnsan ister istemez kasılıyor boş yere sizin yüzünüzden strese giriyor.

Yok müşteri sıcak gelsin demiş, yok patron neredesin demiş bana ne kardeşim ne hakkınız var her yerden ters demeden, düz demeden üstüme üstüme gelip beni strese sokmaya.

Tepkinizi anlayabiliyorum ama bu şekilde önyargılı konuşmanız doğru değil elbette her meslekte olduğu gibi çürük elmalar olabiliyor. Ben en çokta sizin gibi düşünen çok insan olduğunu bildiğim için zaten bu konuyu açtım öyle düşünecek olursak mesela düzden giderken karşı şeritten gelen araçlar bize yol vermiyor sıkıştırıp geçiyor yayalar bizi gördüğü halde yola atlayarak hem kendi canını hemde bizim canımızı tehlikeye atıyor diğer hobi motorcusu dediğimiz arkadaşlar bile kurye motorlarını sıkıştırma cürretinde bulunabiliyor yani bu şekilde kuryeleri horladığınız sürece yukardada dediğim gibi ''gönüllerde taht kurmayı başaramayan'' sektör olarak kalacaktır. Size tabiki kural tanımaz kuryeler hakkında hak veriyorum şahsen bende o şekilde süren arkadaşlara kızıyorum ama psikolojik olarak kafalarında bi baskı olduğu için bu tür eylemler bazen malesef ki olabiliyor empati kurmak gerek.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı Alfared adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese merhabalar tekerleriniz düs bassın. Konuya geçiyorum Moto-Kurye sektörüne başlayalı
    2 sene oldu ve yaşım henüz 18 a1 ehliyeti aldığım gibi motorculuk yapmaya başladım benim yaşlarımda olup
    bu işe çok merak salan arkadaşlar var hem onlara bilgi vermiş olurum hemde zorluklarından
    ve yaşadığım şeylerden bahsetmiş olurum.
    Ben ilk başlayacağım zamanlarda bu işin çok kolay olacağını ve zevk alacağımı düşünüyordum işin aslı
    hiçte öyle değilmiş işverenlerin %99'u ekipman temin etmiyor veya temin ettiği ekipmanlar iş görmez şeyler
    oluyor kuryeliğe başladığımdan beri hep kendi ekipmanlarımla çalışıyorum bu işin en
    başında tehlike geliyor trafikte her zaman olduğu gibi araçlar tarafından sıkıştırılıyorsunuz ama
    diğer hobi motorlarının aksine kurye motorları daha fazla sıkıştırılıyor bunu tecrübe ile deneyimledim.

istanbul da kuryelik yapıyorum çoğu restorant bulunduğu konumdan
    çok uzaklara sipariş alıyor özellikle yağmurlu havalarda paket götürmek ayrı bir çile haline geliyor ıslanıyorsun üşüyorsun
    araçlar tarafından sıkıştırılıyorsun mesela benim gibi bu aylarda kışın soğuğunda motorun üstünde kelle koltuk
    yol gidiyorsun çoğu müşteri sana bir teşekkürü bile çok görüyor afiyet olsun demene çoğu zaman
    bir cevap alamıyorsun bunun yanı sıra bazı müşteriler sipariş notuna ''hızlı ve sıcak gelsin'' veya
    ''hızlı gelmezse kapıda iptal ederim'' gibi notlar yazarak canınızı sıkıyor psikolojikmen sipariş geç gitmesin diye
    hız yapmaya meyilleniyorsunuz eğer paket servislerden yavaş dönerseniz işyerinizde bir yerlerde takıldığınız
    düşünülüyor ne müşteri sizi insan yerine koyuyor ne işvereniniz nede trafikteki araçlar neden
    kuryelerin trafikte tehlikeli ve hızlı sürdüklerinin sebebidir bu. Sürekli bir zorluğun
    içerisinde para kazanmaya çalışıyorsun yağmur yağıyormuş hava soğukmuş
    kar yağıyormuş önemli değil o sipariş veriliyor paketleniyor sende paşa paşa götürüyorsun ben geçen sene
    karda pakete gittiğimi biliyorum gözünü para bürümüş restorantlar üç kuruş için sizi rahatlıkla hiçe sayabiliyor ve insanlarımız da bu konuda çok duyarsız ben şahsen kuryelik yapmıyorken bile kötü hava şartlarında sipariş vermezdim adamlar bu soğukta balkona bile çıkamazken sipariş veriyor senin motor ile paketi hızlı getirmeni bekliyor o havada zorluklarla paketi götürüyorsun bir teşekkür bile etmeden yüzüne dahi bakılmadan kapı suratına kapatılıyor ve çeşitli yemek programlarından keyfi olarak kötü yorum yapılıyor yoğunluk olduğunda yemek yemeye tuvalete gitmeye bile zamanın olmuyor trafikte saatlerce motor sürmek binalara inip çıkmak inanılmaz yoruyor
    ben bu sektöre ilk girdiğimde bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim.

Ha iyi yanı yok mu bu işin? Tabiki de var dışarıda dükkandan bağımsızsın başında kimse yok o konuda kafan rahat
    çeşitli insanlarla karşılaşıyorsun çok fazla çevre edinebiliyorsun kapalı dört duvar arasında değilsin garsonluk vb
    içeri işlerine göre dezavantajlar dışında biraz daha rahatsın
    paket olmadığında oturabiliyorsun. Bu işi yapan veya yapmaya aday olan arkadaşlara bir mesajım var
    eğer başka bir iş alternatif'iniz var ise o işi yapın kuryelik sonu olmayan ülkemizde de gönüllerde taht kurmayı başaramayan bir sektördür.
    Yapacaksanız da ekipmanınızı kendiniz alın hiç bir yerin düzgün ekipman vermediğini unutmayın
    ve mümkünse sadece bahar ve yaz aylarında bu işi yapın başka şehirlerde belki bu iş daha kolay olabilir bilemiyorum ben yaşadığım şehir olan istanbul hakkında konuştum her restorant ve firmalar kuryesini harcamıyor az sayıda da olsa kuryesine önem veren yerler tabikide vardır ben genel olarak konuştum.
    Okuyan herkese teşekkür ederim
    Emeğine sağlık güzel kardeşim. Allah yardımcın olsun, sakınsın seni ve senin gibi güzel kardeşlerimizi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:43 ----------

Merhaba,

Öncelikle beni her ne kadar alâkadar etmesede hem üslup hem tavrınızı yanlış ve yersiz buldum. Genç kardeşimiz mesleği hakkında bilgi verme amacı ile samimi bir şekilde yazmak anlatmak istediklerini dile getirmiş. Bu tarz bir yorumu hakettiğini düşünmüyor bu yorumu üslup olarak haksız buluyorum. İçerik olarak ise, evet kurallara uymadıkları ve bir çok hata yaptıkları ( hepsi için geçerli değil ) doğrudur. Ben kendimi bildim bileli motorlu araçları kullanıyorum. Her zaman araba ile giderken motosiklet kullanan insanlara yol açıp yardım etmeye çalışmışımdır. Zira bunu yapmayan aksine yolu kapamaya çalışan insanları da hayatta ki başarısızlıklarını nereden çıkaracaklarını bilmedikleri için üzülerek izliyorum. Yemeksepeti üzeriden sipariş verdiğim zamanlar da geç geldiğinde eksik geldiğinde dağınık geldiğinde sinirleniyordum. Bir dönem yakın bir arkadaşım iş yeri açtı ve motokurye arkadaş rahatsız olduğu için sadece Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar motokurye olarak çalıştım. O çalışma döneminde anladım ki motokurye arkadaşlar kolay bir iş yapmıyor ve geç gelmesi eksik veya dağınık gelmesi onlardan ziyade paket hazırlanırken önlem almayan işletmenin suçu, bir kurye ile işini yürütmeye çalışan iş verenin hatası vs... Bu insanlar da siz ve ben gibi bir şekilde hayatlarını devam ettirmek için çabalıyor. Hatta sizi bilmem ama benden çok daha zor iş şartları altında çalışıyor. Üstelik ne doğru düzgün ekipmanları nede ücretleri var. İndirip dövesim geliyor konusuna gelirsek, Cumartesi gecesi bir kaç sipariş arka, arkaya geldi ve ben daha gitmeden bir müşteri işletmeyi arayıp bağırıp çağırmış, benim konuda haberim yoktu ama 186 boyunda 113 kilo sporcu bir insanım. Kapıyı çalıp siparişi teslim ettiğim zaman bu bağırıp çağıran arkadaş çok teşekkür ederek minnetle güzelde bir bahşiş verdi. Bence üslup olarak kendinizi biraz firenlemeye ve insaniyet olarak geliştirmeye çalışın. O gün sizin sinirli stresli olmanız ne karşı tarafın böyle olmadığına delalet eder, nede size o kişiden üstün olma hakkı tanır. İyi bir insan olalım ki toplum olarak gelecek adına bir şansımız olsun. Yeterince kötü örnek ve insan var dünya da. Önemli olan kötü günde iyi olmayı başarabilmek. Neticede insan kötü gününde iyi olduğu kadar iyidir özünde, iyi günde herkes iyi değil mi?
    espresso, YAHYaONUR, RÇ1978 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    R25
    Gençler için tavsiye etmeyeceğim bir iş, sonu yoktur ve meslek olarak sayılmadığı gibi boş bir iştir. Aradan yandan tersten girme olayına gelince mecbursun abi, yok banane paketinden felan olmuyor bu işte, trafik kurallarına uydunmu zaten paket iptal oluyor. Sen götürmezsen başkasını buluyor işveren. Tek kelime ile mecbursun kimse kusura bakmasın

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğer kurumsal bir firma değil ise gördüğüm tüm kuryeler apaçi.
    Ekipman olayını geçtim sadece kask olarka düşünüyorum onu bile takmıyorlar. ters yön, hatalı sollama, kırmızı da gecme vs. vs. vs.
    Acıkcası cogunu dövesim geliyor.
    Ancan büyük firmaların kuryeleri full ekipman ve düzgün kullanıyor.

Tabi kuryelerde suc yok sadece, arkadaşın da yazdıgı gibi "sıcak gelsin yoksa ödemem" "hızlı gelsin yoksa ödemem" tarzı şeyler dönüyor sürekli.
    KEndimden biliyorum kıcımı kaldırıp yemek almaya gitmek istemediğimde ya da hava soguk vs. diye sipariş veriyorum. hava aşırı kötü ise en azından nakit bahşiş vermeye calısıyorum.
    İş verenler ve müşteriler bu hale getirdi bu sektörü genel olarak.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Şiddetin her türlüsüne karşı olmama rağmen bazen inip bir iki tanesini dövesim geliyor.
    ................

Alıntı YIL90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Öncelikle beni her ne kadar alâkadar etmesede hem üslup hem tavrınızı yanlış ve yersiz buldum.
    Merhaba

Sizi de niye alakadar etmesin toplumsal bir olay hakkında konuşuyoruz ( yazıyoruz ).

Siz uyarınca bende üslup ve tarzımın yanlış olduğunu anladım. Patavatsızca öyle döverim falan yazılmaz. Ya ne yapmak lazım? döverim, dövmek istiyorum demeden aynı manaya gelen kelimeler kullanmak lazım. Hem maksat hasıl olsun hem tepki çekmeyiz. Nasıl? Buyurun örnek aşağıda.

Cumartesi gecesi bir kaç sipariş arka, arkaya geldi ve ben daha gitmeden bir müşteri işletmeyi arayıp bağırıp çağırmış, benim konuda haberim yoktu ama 186 boyunda 113 kilo sporcu bir insanım.
    Bu cümlede döverim veya dövmek istiyorum diye bir kelime var mı? Yok? Ama 186 boy 113 kilo sporcuyum deyince ne anlıyoruz? Ben adamın ........ o nokta nokta yerde ne anlatılmak istediğini hepimiz anladık ama sizden aldığım akıl neticesi acık acık yazamıyorum. Dolaylı cümleyi bulunca ekleyeceğim idare et.

Bence üslup olarak kendinizi biraz firenlemeye ve insaniyet olarak geliştirmeye çalışın.
    Evet burada da haklısın zamanında spor yapıp vücut geliştirip kas yapsaydık bize göre yanlış yapanın karşısında ağzımızı açmadan tavır yapmadan karşı tarafa gerekli mesajı verebilirdik.

Kapıyı çalıp siparişi teslim ettiğim zaman bu bağırıp çağıran arkadaş çok teşekkür ederek minnetle güzelde bir bahşiş verdi.
    Bu örnekte olduğu gibi karşı tarafı olması gereken yere getirmenin yanında istediğimizden fazlasını da elde etmiş olurduk.

( Ey ALLAH'ım bana akıl verip yol gösteriyor bunu da anlatırken de ima yolu ile yanlış yapan müşteriyi nasıl şekil olarak korkutup yüklü bahşiş kopardığını böbürlenerek söylüyor. )

Yazılan mesaja haksız yere tepki veriyorsunuz, motosikletlilerin hatalarını güruh olarak kabul etmeme eğilimlerinizin yanında kurye arkadaşları da haksız yere savunuyorsunuz (tüm kuryeler değil tabi ki )

Cümle cümle bakmak istiyorum

Ters düz demiyorlar kuraldan haberleri yok (Burada diğer sürücülerin hayatını riske atıyorlar)
    Üzerinize doğru sürüyorlar (Burada da diğer sürücülerin hayatını riske atıyorlar)
    Yemeğin sıcak olması ya da acele edilmesi nedeniyle hatalı kullanıp sürücüleri strese ve riske sokmaları (Burada da diğer sürücülerin hayatını riske atıyorlar)

Kusura bakmayın da yaşlıveacemi abi tamamen haklı.
    Eğer bir adam sizin hayatınızı riske atıyorsa saydırmak hakkımız. Ha adam dövmek hoş bir tabir değil ama ters yönden gelip sizi kazaya sürüklediğinde önce karşı taraf da iyi mi onu kontrol edersiniz sonra ağzını gözünü kırarsınız.
    Kusura bakmayın yanınızda cocugunuz var eşiniz var onlar olmasa bile sizin kendi canınız var. Kurallar herkes için geçerlidir.
    Bu sekilde olan Kuryelere sistem bir önlem almıyor diye onların kural dışı kullanım hakları oldugu anlamına gelmez.

"30 Dk içinde teslimat" tarzı salak bir algı yüzünden bu hale geldi bu ülke, evet herkes ekmek parası derdinde ama ekmek parası benim hayatımı riske atmış ise gerekirse şiddete başvurursun.

ters şeritte giden herif yüzünden kaza yapacagım sonra bir de saygıyla yaklaşacagım.hmm. hadi len oradan.

Mallaca ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lüks araçlı bir arkadaşı balta ile kovaladığım
    Enteresan o lüks araçlı arkadaş kaçmasaydı ne yapacaktın?

Motosikleti
    Hd Nightster
    ---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:07 ----------

[/COLOR]

E yuh yani, 18 yaşındaki genç zaten kendi kurye olarak neden bu şekilde kullandıklarını ve sorunlarını anlatmış, haklıyım dememiş olaya aslında sosyololjik ama sizin cevabınız daha bir sosyolojik açından incelenesi...

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı SAFETY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [SIZE=1]
    E yuh yani,
    Değişik bir selamlama olmuş.

18 yaşındaki genç zaten kendi kurye olarak neden bu şekilde kullandıklarını ve sorunlarını anlatmış,
    Evet aynı görüşteyiz. Delikanlı neden bu şekilde kullandığını / kullandıklarını anlatmış. Bizde bu şekilde kullanmalarının diğer insanları / beni olayla hiç alakamız yokken tehlikeye düşürdüğünü strese soktuğunu kızdırdığını yazmışız. Sen hiç alakan olmayan bir olayda tehlikeye düşmeyi başının belaya girmesini ister misin? İster istemez bir tepki göstermez misin?
    Sen bir kaza durumunda yaralanma olduğunda kaç gün uğraşacağını biliyor musun? hele bir ölüm olayında aylarca uğraşacağını dünya kadar masraf yapacağını bir insanın ölmesi olayına istemeden karıştığın da vicdani duruma hiç değinmiyorum onu tamamen sana bırakıyorum.

Bunların temelinde ne yatıyor kebabın sıcak gelmesi kuryenin bir tur daha fazla sipariş götürmesi.

[SIZE=1] haklıyım dememiş
    Evet.......

[SIZE=1] olaya aslında sosyololjik ama sizin cevabınız daha bir sosyolojik açından incelenesi...
    Tabi olay her yönü ile incelenmeli gerekli tedbirler alınmalı.

Müşteri açısından beş dakika beklemekle başka insanların can ve mal güvenliği

Dükkan sahibi acısından bir fazla paket için yollarda yapılan, yaptırılan tehlikenin önemi

Kurye açısından aslında bunlar için neleri, neyi tehlikeye attığının

Olayla tek alakası o kurye ile tesadüfen aynı anda, aynı sokakta olup tehlikeye maruz bırakılmanın

Bunların dışında olup ta e ne yapsın çocuk deyip olumsuz duruma çanak tutanların da komple değerlendirileceği bir çalışma bence de güzel olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:07 ----------

[/COLOR]

E yuh yani, 18 yaşındaki genç zaten kendi kurye olarak neden bu şekilde kullandıklarını ve sorunlarını anlatmış, haklıyım dememiş olaya aslında sosyololjik ama sizin cevabınız daha bir sosyolojik açından incelenesi...

Güzel yurdumun insanları.

Konu sahibi arkadaşa yazılmış bir yazı değil bu, konu sahibi zaten kurallara uymamak ile ilgili birşey yazmamış ki yaşlıveacemi abi ona laf etsin.

Buradan anlasılıyor ki forum olarak uzun yazılan yazıları okunmuyor.

Sosyolojik olarak değil de bence okumadan yorum yazan siz değerli arkadaşların psikolojik olarak incelenmesi daha saglıklı olur.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Yıllardır kafama takılan ama cevabını bulamadığım ve sonucunda olmayacağını bildiğim bir şey var.. Birlik olmak...
    İşveren diyor ki geç götürürsen seni kovarım bir sürü insan var çalışacak..
    Müşteri diyor ki geç yada soğuk gelirse iptal ederim.
    Ülkemizde kurye işini yapan kaç kişi varsa hepsi evet hepsi aynı kafada olsa...
    Birlik olsa...
    10 dakikada aralardan derelerden kaldırımlardan ters yönden gitmedim diye işten çıkaran patronun yerime aldığı arkadaşta aynı şekilde yapsa...
    Diğeri de ...
    Bir ve birçok hatta tüm diğerleride...
    Ne olacak?
    Sen evinde sıcak otururken ben üç kuruşa hem kendi hemde trafikteki diğer insanların canını tehlikeye atmam... Trafiğin elverdiği aüre içinde yemeğini getiririm algısı ve olgusu yerleşse..
    Patron daha hızlı olmak için kuralları ve canları hiçe sayan kimseyi bulamayacağını bilse..
    Sıcak evinde göbeğini kaşıyarak bekleyen adam dışarı bakıp ohooo bu havada gelen yemek soğuk ve geç gelir diyip sıcak istiyorsam o ..ötümü kaldırıp lokantaya gitmeliyim,gidemiyorsam geç ve soğuk yemeğe razı olmalıyım fikrini kabullense...
    Trafikte kuryeler de iş aş geçim korkusuyla kuralları çiğnemeseler,küfür yemeseler,kendi ve başkalarının canlarını tehlikeye atmasalar,saygı görseler..
    Sorun kalır mı?
    Ama işin özü birlik değil mi?
    O da bizim insanımızda ne arar ya hu?

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    konu sahibine geçmiş olsun,
    maalesef hayat bu coğrafyada böyle, sebepleri de basit.
    umarım daha insani şartlarda, kendini insan olarak hissedebileceğin bir hayatın olur.
    uzun yazmıştım, fazla pesimist olduğu için kısalttım.

samet,

birlikten evvel eğitim gerekiyor. motosikletli kuryelerin dernekleri ne iş yapar?
    medeni ülkelerde sivil toplum örgütleri, sendikalar genç arkadaşımızın anlattığı sorunların cevabı olarak ortaya çıkmışlardır.
    bunların işlevsiz hale getirilmesi devlet anlayışının sonucudur.
    devlet, vatandaşını kendi varlığının yakıtı olarak görmeyi bırakıp mutluluğu için çalışsa bu sorunları bu kadar sert hissetmeyiz.

empati kolay değildir. ve fakat yapılması gerekiyor.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Enteresan o lüks araçlı arkadaş kaçmasaydı ne yapacaktın?
    Sapıyla dövecektim, 2 ye mi böleyim? Testere filmi mi çeviriyoruz :D
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    Her şeyden kıymetli ve öncelikli olan yaşama hakkıdır, bunun aması maması yok! Devlet biran önce "15 dakikada teslim" vaadi veren firmaların bu hizmetini yasaklamalı, ayrıca yağış ve karda motokurye yapılmaması için yaptırım uygulanmalı, sürücüye değil onu bu elverişsiz koşullarda göreve zorlayan firmalara kesmeli cezayı. Ne yani, insan aç kalmamak için bulduğu işi yapmaya çalışıyorsa bu çalıştırana onun hayatını riske atma yetkisi vermez ve veremez. Bu iş kolunda olduğu gibi daha birçok iş kolunda çalışmaya muhtaç insanlar sanki cansız bir araçmış gibi kullanılıyorlar. İnsanların böyle sömürülmesi kölelikten başka bir şey değil.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sapıyla dövecektim, 2 ye mi böleyim?
    Neyse , sapını başka bir amaç için kullanmayacakmışsınız. Tedirgin oldum bir an. Lazın fıkrası geldi aklıma " ... ikilecek olan benim ha, yanlışlık olmasın" diye bağıran.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyse , sapını başka bir amaç için kullanmayacakmışsınız. Tedirgin oldum bir an. Lazın fıkrası geldi aklıma " ... ikilecek olan benim ha, yanlışlık olmasın" diye bağıran.
    O fıkrayı bilmiyorum o yüzden hiç birşey anlamadım. Ayrıca aklınıza gelen o muzip fikri gerçekte yapabilen ek bir insan yoktur, eh işte insanın eli, beli çalışmazsa; diline vururmuş
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    ................

Merhaba

Sizi de niye alakadar etmesin toplumsal bir olay hakkında konuşuyoruz ( yazıyoruz ).

Siz uyarınca bende üslup ve tarzımın yanlış olduğunu anladım. Patavatsızca öyle döverim falan yazılmaz. Ya ne yapmak lazım? döverim, dövmek istiyorum demeden aynı manaya gelen kelimeler kullanmak lazım. Hem maksat hasıl olsun hem tepki çekmeyiz. Nasıl? Buyurun örnek aşağıda.

Bu cümlede döverim veya dövmek istiyorum diye bir kelime var mı? Yok? Ama 186 boy 113 kilo sporcuyum deyince ne anlıyoruz? Ben adamın ........ o nokta nokta yerde ne anlatılmak istediğini hepimiz anladık ama sizden aldığım akıl neticesi acık acık yazamıyorum. Dolaylı cümleyi bulunca ekleyeceğim idare et.

Evet burada da haklısın zamanında spor yapıp vücut geliştirip kas yapsaydık bize göre yanlış yapanın karşısında ağzımızı açmadan tavır yapmadan karşı tarafa gerekli mesajı verebilirdik.

Bu örnekte olduğu gibi karşı tarafı olması gereken yere getirmenin yanında istediğimizden fazlasını da elde etmiş olurduk.

( Ey ALLAH'ım bana akıl verip yol gösteriyor bunu da anlatırken de ima yolu ile yanlış yapan müşteriyi nasıl şekil olarak korkutup yüklü bahşiş kopardığını böbürlenerek söylüyor. )
    Merhaba, Yaşlı ve Huysuz

Beni şaşırtmadığınız için öncelikle teşekkür ederim. Kocaman bir yazıda bende verdiğim bedensel ölçülere takılacağınızı ve bunun üzerinden cevap vereceğinizi düşüyor, ana fikri hiçe sayıyor olmanızı doğal buluyorum. Konuyu haklı haksız savaşına çevirmeden önce, ben şöyle yazayım; Efendim siz haklısınız ben haksız yazdıklarım kişisel düşünce ve görüşten ibarettir.

Cevap kısmına gelirsek...

Yapısal bir örnek vermemin nedeni şudur ki; bu bir toplumsal ayıp ve kişisel acizlik göstergesi. Şimdi bu bağırıp çağıran arkadaş kapıya ben gittiğim zaman ki (olay sadece irilik değil burada buna ek olarak giyim tarzı üslup ve karşı tarafa verilen duyguda var) verdiği tepki ile 18/20 yaşında daha ufak düşseli mazlum o işe mahkûm ve bu zorluk yüzüne yansıyan kişiye vereceği tepki aynı mı olacaktı? Benim detay vermemin nedeni bu tepkilerin aynı olmadığı biliyor anlıyor olmamdır. Bir çevirmeye girdiğinizi var sayalım sizin altınızda gürültülü bir İtalyan arabası olsun, kıyafetleriniz gayet şık saatiniz iki yıllık memur maaşı. Arabanız da egzoz var ön camınızda cam filmi, memur arkadaş ne yapacak? " İyi akşamlar beyfendi evrakların göre bilir miyim? " Doğru mu? Peki ucuz yollu bir spor araba ile aynı çevirmeye girdiniz kot ve vasat bir mont var üstünüz de, çok büyük ihtimalle cam filmi egzoz artık bu bir genelleme değil ama iki arkadaşa uygulanan üslup ve tepki aynı olmayacaktır değil mi? Bu yüzden o bağırıp çağıran arkadaşın kapıyı açınca verdiği tepkinin karşısında bulunan kişiye göre olduğunu belirtmek ve bariz olarak bunun yanlış olduğunu dile getirmek istedim ben. Kendinden güçsüzü yakalayınca ezme huyu bizim toplumda çok gelişmiş ne yazık ki, buna ek olarak insanlık ve anlayış duygusu bir o kadar geride arka planda kalıyor. Tabi bununda temelinde bir çok neden var ama o konu çok ayrı bir konu. Bu kendinden güçsüzü üstünlük kurmak isteyen kişiler esasen sokak hayvanlarına zarar veren ve kadınlara vuran kişilikler ile aynı familya'nın üyeleri. Siz diyorsunuz ki inip dövesim geliyor, neden? Sizi strese sokuyorlarmış... Çok üzüldüm. Peki sizce onlar çok mu huzur dolu ve mutlu? Onlar stres içinde değil mi? Öyle yada böyle ekmek parası için alın teri döken gençler insanlar onlar. Eğer illa ki birini dövme niyetiniz varsa buyurun o kuryeyi takip edip gittiği işletmenin yöneticisini dövün, zirra bunu kurye arkadaştan çok daha fazla hakeden kişi o dur. Birde başka bir arkadaş kurye arkadaşlar için " apaçi " demiş, bu forumda apaçi kaynıyor. Çok sevdiğimiz Barkın bir apaçi dostu ve öncüsüydü, hepimizin içinde bir yerlerde o apaçi var zaten. Bu cümleyi aşağılama amacı ile kuran arkadaş'a yazık kurye arkadaşlara değil. Siz belli ki hiç asya ülkelerine falan gitmemişsiniz, orada bizde bulunan kuryelerin çete mantığı ile çalışan grupları var. Motosiklet ile gelip donunuza kadar soyar vurur döver atarlar bir kenara. Bunu para için yokluktan yapıyorlar ve yanlış evet ama hayatta kalmak için tercih/seçenek. Bizde ki döverim dediğiniz apaçi dediğiniz kurye arkadaşlar ne yapıyor? Hakkı ile ekmek parası için soğuk demeden müşteri iş veren zorluğu demeden çalışıp evine ekmek götürmeye çalışıyor değil mi? O zaman bizde ki kuryeler de kuryelik yapmasın gasp yapsın mesela? Nasılsa apaçi toplumdan dışlanmış iyi olmayan kişilikle ya boşuna hayatlarını riske atıp hizmet vermesin bizlere, saatlerce çalışmasın hatta. Günde bir saat ayırıp gasp yapsa soygun yapsa geri kalan saatlerde de okur kendini geliştirir belki sizin gibi insanların saygısını kazanır değil mi? Kusura bakmayın ama kurduğunuz cümleleri kurmak için kurduğunuz ihtimaline inanmak istiyorum.

Telefondan yolda yazıyorum ( sesli komutla ) yazım hatası ve benzeri şeyler için kusura bakmayın.
    espresso bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Üniv mezunuyum
    İşsizlikten ötürü yolda görüp aradığım kebapçıyla başlayan kuryelik hikayem var. Yaklaşık 40 yıldır motor üstündeyim, 1, 5 yıllık kuryeyim.
    Yemek sektöründe değilim.
    Ama yarı bozuk motor, 20tl lik kask, lastik çizme, delik yağnurluk ve günde 12 saat çalışma şartlarındayım. Ayrıca sabah-akşam yaklaşık 45-60'ar dakikalık eve gidiş yolum var. Günde ortalama 50-150km motor kullanıyorum.
    Müşteriye gidince, ürünü test etmesi, tüm para vermesi, memnuniyetsizliği, bozuk asansörler/elektrik kesintisindeki yüksek katlar ( hele ürün ağırsa ve 6.8. Katlardaysa vay halimize ) günde 50 kattan fazla inip çıktığım oluyor. Git ürünü al-gel onar ve götür. Gidince de para yok, 2 saat sonra gel al...
    Tuzu kuru ahali hiiç yazmasın.
    Geçen gün, mesleki yeterlilik sertifikadı konusunda da pek çok şey yazmıştım.
    @the dude zaten gerekeni söylemiş.
    Atıl iş/akıl gücü'nün istihdamı yahut geçici ekmek kapısı gibi görülmemeli bu sektör.
    Basına yansımasa da, eminim bunca insan, hemen her gün pek çok kazaya karışıyordur.
    Zaten, kurumsal şirketler fışında sosyal güvence de yok.
    Hatalı araç kullanmak, kural ihlali vs bunları haklı kılmaz anlattıklarım ama neyin neden olduğu konusunda bir ip ucu verir diye umuyorum.
    Aç gözlü payron, eğitimli yönetici, eğitimli personel, sorumluluk sahibi toplum, kıryeyi aşağılayan bakış açısı..
    Zincirin en güçsüz halkası kim sizce??

Haa, bu arada; uzvu yiyen varsa taksici, dolmuşçu, kamyoncu sıkıltırıp indirip dövün!?
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler