Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Moto Kurye Olmanın Zorlukları 2 Yıllık Deneyim Sonucu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı 19051919 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her şeyden kıymetli ve öncelikli olan yaşama hakkıdır, bunun aması maması yok! Devlet biran önce "15 dakikada teslim" vaadi veren firmaların bu hizmetini yasaklamalı, ayrıca yağış ve karda motokurye yapılmaması için yaptırım uygulanmalı, sürücüye değil onu bu elverişsiz koşullarda göreve zorlayan firmalara kesmeli cezayı. Ne yani, insan aç kalmamak için bulduğu işi yapmaya çalışıyorsa bu çalıştırana onun hayatını riske atma yetkisi vermez ve veremez. Bu iş kolunda olduğu gibi daha birçok iş kolunda çalışmaya muhtaç insanlar sanki cansız bir araçmış gibi kullanılıyorlar. İnsanların böyle sömürülmesi kölelikten başka bir şey değil.
    Bu önemli bir nokta devlet düzenleyici olmalı (hos mevcut iktidarın kafası bunlardan bizde çok var kafası , daha yeni Güngören belediye'sinde çalısana yapılan kötü uygulama vardı).Bu arada malum pizzacı mesela bu garantiyi su 5 ülkede veriyormus (Kolombiya,Vietnam,Çin,Hindistan,Meksika) bizde garanti vermiyoruz bahanesinin arkasına sığınarak dolaylı yapıyorlar.Kurye arkadaslar bu konuda kamuoyu baskısı olusturmalı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yazdığı ilk yorumu
    1 - nasıl?
    2 - neden sildin?
    Ben değil yönetim silmiş.... Forum kurallarına uymuyormuş attığım mesaj.. yoksa söylediklerimin sonuna kadar arkadasındayım ama forum kuralları gereği tekrar yazamıyorum
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Alıntı Alfared adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese merhabalar tekerleriniz düs bassın. Konuya geçiyorum Moto-Kurye sektörüne başlayalı
    2 sene oldu ve yaşım henüz 18 a1 ehliyeti aldığım gibi motorculuk yapmaya başladım benim yaşlarımda olup
    bu işe çok merak salan arkadaşlar var hem onlara bilgi vermiş olurum hemde zorluklarından
    ve yaşadığım şeylerden bahsetmiş olurum.
    Ben ilk başlayacağım zamanlarda bu işin çok kolay olacağını ve zevk alacağımı düşünüyordum işin aslı
    hiçte öyle değilmiş işverenlerin %99'u ekipman temin etmiyor veya temin ettiği ekipmanlar iş görmez şeyler
    oluyor kuryeliğe başladığımdan beri hep kendi ekipmanlarımla çalışıyorum bu işin en
    başında tehlike geliyor trafikte her zaman olduğu gibi araçlar tarafından sıkıştırılıyorsunuz ama
    diğer hobi motorlarının aksine kurye motorları daha fazla sıkıştırılıyor bunu tecrübe ile deneyimledim.

istanbul da kuryelik yapıyorum çoğu restorant bulunduğu konumdan
    çok uzaklara sipariş alıyor özellikle yağmurlu havalarda paket götürmek ayrı bir çile haline geliyor ıslanıyorsun üşüyorsun
    araçlar tarafından sıkıştırılıyorsun mesela benim gibi bu aylarda kışın soğuğunda motorun üstünde kelle koltuk
    yol gidiyorsun çoğu müşteri sana bir teşekkürü bile çok görüyor afiyet olsun demene çoğu zaman
    bir cevap alamıyorsun bunun yanı sıra bazı müşteriler sipariş notuna ''hızlı ve sıcak gelsin'' veya
    ''hızlı gelmezse kapıda iptal ederim'' gibi notlar yazarak canınızı sıkıyor psikolojikmen sipariş geç gitmesin diye
    hız yapmaya meyilleniyorsunuz eğer paket servislerden yavaş dönerseniz işyerinizde bir yerlerde takıldığınız
    düşünülüyor ne müşteri sizi insan yerine koyuyor ne işvereniniz nede trafikteki araçlar neden
    kuryelerin trafikte tehlikeli ve hızlı sürdüklerinin sebebidir bu. Sürekli bir zorluğun
    içerisinde para kazanmaya çalışıyorsun yağmur yağıyormuş hava soğukmuş
    kar yağıyormuş önemli değil o sipariş veriliyor paketleniyor sende paşa paşa götürüyorsun ben geçen sene
    karda pakete gittiğimi biliyorum gözünü para bürümüş restorantlar üç kuruş için sizi rahatlıkla hiçe sayabiliyor ve insanlarımız da bu konuda çok duyarsız ben şahsen kuryelik yapmıyorken bile kötü hava şartlarında sipariş vermezdim adamlar bu soğukta balkona bile çıkamazken sipariş veriyor senin motor ile paketi hızlı getirmeni bekliyor o havada zorluklarla paketi götürüyorsun bir teşekkür bile etmeden yüzüne dahi bakılmadan kapı suratına kapatılıyor ve çeşitli yemek programlarından keyfi olarak kötü yorum yapılıyor yoğunluk olduğunda yemek yemeye tuvalete gitmeye bile zamanın olmuyor trafikte saatlerce motor sürmek binalara inip çıkmak inanılmaz yoruyor
    ben bu sektöre ilk girdiğimde bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim.

Ha iyi yanı yok mu bu işin? Tabiki de var dışarıda dükkandan bağımsızsın başında kimse yok o konuda kafan rahat
    çeşitli insanlarla karşılaşıyorsun çok fazla çevre edinebiliyorsun kapalı dört duvar arasında değilsin garsonluk vb
    içeri işlerine göre dezavantajlar dışında biraz daha rahatsın
    paket olmadığında oturabiliyorsun. Bu işi yapan veya yapmaya aday olan arkadaşlara bir mesajım var
    eğer başka bir iş alternatif'iniz var ise o işi yapın kuryelik sonu olmayan ülkemizde de gönüllerde taht kurmayı başaramayan bir sektördür.
    Yapacaksanız da ekipmanınızı kendiniz alın hiç bir yerin düzgün ekipman vermediğini unutmayın
    ve mümkünse sadece bahar ve yaz aylarında bu işi yapın başka şehirlerde belki bu iş daha kolay olabilir bilemiyorum ben yaşadığım şehir olan istanbul hakkında konuştum her restorant ve firmalar kuryesini harcamıyor az sayıda da olsa kuryesine önem veren yerler tabikide vardır ben genel olarak konuştum.
    Okuyan herkese teşekkür ederim
    güzel ve içten yazı için teşekkür ederim, her ne kadar sektörün içinde olmasak da motokuryelerin karşılaştıkları zorlukları görmek adına çok dıyurucu bir yazı. tek söyleyeceğim şey kendisine servis veren bir insana teşekkür etmekten imtina eden / kaçınan kişiler insanlıktan nasibini almamış yaratıklardır, medeniyet görmemiş bu arkadaşların git gide sayılarının azalması dileğiyle, Allah yardımcınız olsun.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler