Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet camiasında, uzun yolda verilen selamı almayan öküzlere atfen

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi cok takıyorsunuz bu konuları bence.

hatta forumdaki cogu üye cok şeyi takıyor kafaya.

Saygıdan verilir doğru ama o anda o adamların kafasında ne gibi şeyler oldugunu bilemezsiniz, kavga etmişlerdir sinirlilerdir ekonomik krizdedirler kafaları doludur vs.
    Mallaca bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Başıma gelen güzel bir olayı anlatayım.Hafta sonu wolf 250 cc motosikletle tek başıma turluyordum dönüş yolunda açıktım biraz ama tek başına yemek için durmak istemedim aldım iki çikolata döndüm yola bir süre sonra çektim kenara çikolata yiyeyim dedim ne göreyim Ducati grubu haldır haldır geliyor ne ararsan var diaveller ,monsterler yanıyo aletler hepsi korna çaldı inanır mısınız hatta bir arkadaş monster 821 olabilir bir problem var mı diye yavaşladı olmadığını söyledim el salladım güzel hissettirdi bana kendimi.Adam motoruyla benim motoru 10 kere satın alır ama adamlarda kibir yok süper bir şey
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Eski bayramları anarak iç geçirmek gibi..
    Evet, @aymer19.
    Akran sayılırız, ama yeni motorcu neslini anlamak cidden zorlaştı.
    Daha önce motor sahibi olmamışların altında en ufak ns/rs 200-mt25.. Cafe önlerinde toplaşmalarını görürsem, bazen yaklaşıp konu açıyorum.
    Ehliyet yok, kask yok bazen. Bunlar alınabilir de, 15-20km lik gezilerden vs bahsedince bile " bu motor yahu o kadar yol gidilir mi " diyen, bazen de evden full koruma mt7 gibi makinalarla çıkıp 1-2 km ötedeki cafeye çekip, ekipmanların ve motorun sergisini açmış adamları(!) görmek sıklaştı.
    Özgüvensiz, mantalitesiz, gelecekle ilgili fikri olmayan bu gibi kişilere denk gelmiş olabilirsiniz.
    Bir ara, @Coq bununla ilgili bir konu açmıştı 7-8 yıl önce.oldukça konuşmuştuk bu mevzuuyu.
    Sizi anlıyorum ;)

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Selam verebilirsin tabi. İçten bir davranış. Ama kimse almak zorunda değil. Almadı diye de ÖKÜZ sınıfına transfer olmaz.
    The Dude bunu beğendi.

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    Ne kadar büyük mesele yapıyorsunuz şu konuyu. Veren verir, alan alır. Bu kadar.

Ben de seviyorum, inceden başımı eğmeyi, karşıdan da aynısı görmeyi. Ama defalarca da selam verip karşılık almadığım, benim de bir şeye odaklanmam sebebi ile selam vermeye geç kalıp, selam vermediğim.

Büyük mesele yapmanın alemi yok.

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    '' lan veletler sizin ikinizin yaş toplamı kadar yaşım var. Sizin yaşınız benim motorculuğumun yaşına erişemez. Sizin yaşınızın her yılı için ben bir motor almış satmışım.''

Yaş almışsın ama adam olamamışsın bence Polis cevirmiş kimbilir belki eksikleri var yüksek bir rakam ceza yediler o sinirle kusura bakmada kimse senin selamınla ilgilenmez
    arndiol bunu beğendi.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam eski motorcular için yılların kattığı bir değer ve eş dost çevresinde bir gelenektir. Selama önem veren insanlara değerlerine sahip çıkıyor diye , selamı önemsemeyene niye bunu değersizleştiriyorsunuz diye çıkışmaya gerek yok. Motosiklet sayısı artık eskisi kadar az değil. Eskiden safları sık tutmaya ,farkındalık oluşturmaya çalışan bir camia idik, şimdi bir ulaşım aracı kullanan insanlar olduk.
    Benim selam konusunda tutumum kaskı olan herkese selam vermeye çalışırım , aldıysa hoş bir mutluluk , almadıysa yolu açık olsun benim ondan uzaklaşma hızım onujn benden uzaklaşma hızıyla aynı

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Ekipmanlı kimselere selam vermek olumlu yönde bir teşvik olur. Diğer herkese selam vermekte dostluk olur.

Tercih stratejinize bağlı.

Not: Yurt dışında motosikletçilerin selamlaşmasının daha yaygın olduğunu gördüm.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    En güzeli herhangi bir ihtiyaç veya karşıdan net bir iletişim talebi yoksa hiç muhatap olmamak. Genel nüfus yapımız davardan az hallice olduğu için benim duruş bu şekilde...

Öküz!
    kime göre? neye göre?

amma da anlam yüklemişsiniz bir selam alıp vermeye
    her motora binen illa bir güruha dahil olmak zorunda mı?
    onların ritüel seviyesinde gördükleri hal ve hareketleri sergilemek zorunda mı?
    alt tarafı iki tekerlekli bir araca biniyorsunuz, bu kadar anlam yüklemeye, uzay mekiği kaldırıyormuş havalarına bürünmeye gerek yok.
    kimse sizin selamınızı almak zorunda değil, almadığı için ne öküz ne de cahil olmak zorunda da değil.
    sizinle aynı konulara (motosiklet) merakı olan insanların sizinle aynı fikirleri paylaşmasını ve sizinle bu konuda (motosiklet) aynı davranmasını ve aynı şekilde keyif almasını bekleyemezsiniz.

eğer ki yazınızda, öküz yerine, daha naif bir dil kullanmış olsaydınız, motosiklet kullnirken insanların birbirine selam vermesi çok hoş, keşke herkes yapsa şeklinde belirtmiş olsaydınız, size hak verebilirdim, lakin şimdi çok haksızsınız.

insanları kalıplara sokma derdindesiniz.
    çok merak ediyorum, motora binen bir başkası da, motor sürerken selam alnıp verilmesini öküzlük olarak nitelendirirse çok mu haksız olur acaba?
    ..YaNKee.. ve muhahha306 bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı aymer19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani tamam iyi niyetlisiniz ama lutfen bana selami bosver yola dikkat et filan tarzi abilikler yapmayin.
    İdeal tarzda yapılmış olmasa da eleştirilere kulak vermenizde fayda var bence.

Şahsen tüm motosikletlilere selam veriyor ve alıyorum, zaten burada çok yaygın. Motosiklet tipi arası fark ta yok, SS te, Harley de, BMW'de veriyor selam, vermese de illa ki alıyor, yukarıda bir arkadaşın eklediği resimdeki şekilde. Ender istisna durumlar dışında tehlikeli falan da değil, iki saniye elinizi debriyajdan çekemiyorsanız sorun başka bence

Benim için tek istisna viraja odaklandığım, etrafa dağıtacak konsantrasyonum olmadığı durumlar, ki o durumlarda da selam vermek te almak ta çok mümkün olmuyor zaten, yüksek hızda birden karşı karşıya geliniyor çünkü.

Konuyu açmışsınız, ona binaen açık net yazayım. Problem şu: arkadaşlar selamınızı almayı reddettiğinde ısrar etmeniz. Evet, keşke alsalardı, ayıp etmişler. Ama vermiyorlarsa vermiyorlar. Bakın korna çalmışsınız. Üstüne bir de elle selam vererek dikkatlerini çekmeye çalışmak, selam vermek değil de, almaya çalışmak gibi geldi bana şahsen.

Bu noktada boş verememeniz, keyfinize bakamamanız, kendi içinizden sinirlenip küfretmeniz en başta sizin için sağlıklı değil.

Ama "toplum ve camia olarak nereye gidiyoruz" yönünde bir başlık, herkesin bu konuda ne düşündüğünü anlamak adına faydalı bence.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Selamlaşma eskiden genel olarak yaygındı.

Şehrimizin veya kasabamızın otobüsünü yolda geçtiysek bir kez dörtlüleri çaktırır, iki sellektörlük karşılık alırdık.
    Mahallemizde, apartmanımızda, işyerimizde, çalıştığımız bankada selam verir ve alırdık.

Bu alışkanlık yıllar içerisinde insanların yalnızlaşmasıyla unutuldu gitti.

Kendimden örnek vermek gerekirse;
    Ben hala motosikletli arkadaşlara en azından başımla selam veririm. Karşılık vermiş vermemiş çokta umursamam.
    Tıkalı trafikte, iki oto veya motor yan yana geldiysek selam verir, gülümserim.
    Çoğu zaman karşılık alırım. Gülümsemek bulaşıdır

Mahallemde veya işyerimde yolları süpüren çöpçüye, aşağıdaki ocakbaşında çalışanlara selam verir, hatırlarını sorarım.
    Çalıştığım bankadaki güvenlik görevlisine, bankoda çalışanlara selam veririm.
    Bugüne kadar hiç bir zararını görmedim.

Bir anımıda bu arada aktarmak isterim.

İster yurtiçi, ister yurtdışı firmalarla görüşmelerimde olsun, çoğunlukla önce santral cevap veriyor sonra istediğiniz kişiye bağlanıyorsunuz.
    Hep o santralde telefonu açanlara hatırını sormuşumdur (halada sorarım). Evlendi, çocuğu oldu, biri vefat etti, hasta veya ailesinden biri hasta bilirim.
    Bunların çoğunu firmada çalışan iş arkadaşları dahi bilmez.

Bir gün yurt dışında eğitimdeyiz. Ortadoğu grubundayız. Arap ülkeler her seferinde patrona ulaşamadıklarından şikayetçiler (herşeyi patronla konuşmak istiyorlar).
    Adamda diyorki "bakın Türkiye distribürötürümüzün hiç böyle bir şikayeti yok. İhtiyaç duyduğu an bana ulaşabiliyor"
    Normal çünkü santral bana adamın ev telefonuna kadar el altından vermiş

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genel olarak, hemen her başlıkta insanların birbirine bir tavsiyede bile bulunurken garip, hakaretamiz ya da küçümseyici tabirler kullanması asıl rahatsızlıktır benim için. Böyle bir toplumun içinde yaşayıp rahatsız olmamak, kendini düzeltmeye çalışmamak, aksine tam gaz devam edebilmeyi aklım almıyor, gerçekten üzücü...

Yoksa selam verilir, verilmez, alınır, alınmaz, alınamaz, gözden kaçabilir. Bunlar bu hasta toplumda çok küçük meseleler.

Bu arada tavsiye ve bilgi paylaşımı bu günlerde çok bildiğini zannedenin hava yapması gibi bir anlam kazandı galiba. Benim bildiğim samimi, dostane niyetle yapılan, olumlu bir etkileşim olması gerekir. Ya beni yetiştiren ailenin hiç bir şeyden haberi yok. Ya da bir şeyler çok yanlış gidiyor bu toplumda.
    hasmet bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    İki teker,dört teker mevzusunu bir kenara birakalim,

Evimizden çikalim,30dk şehir içinde yuruyuş yapalim,

Karşidan gelene,yanimizdan geçene selam verelim,

Misal,60-70 kişi ile karşilaştik,

Selami alan kaç kişi çikacak,

Hee,

(Kibar level)

``Pardon arkadaşim(hocam/üstad) tanişiyormuyuz``

Veya

(Kaba level)

``Hayirdir birader?(Aga/dayı/başkan/hişştt) Birine mi benzettin?``

Tarzinda geribildirimlerde alabilirsiniz.dikkat edin..

Deneyebilirsiniz..

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Arkadaşlar inadına selam verin ve alın
    sepetteki çürük yumurtalar tartışma konusu bile olmasın

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Benim bu konuda şöyle bir tespitim var.

Haftaiçi mesai trafiğinde selam alıp-verme az oluyor. Ama aynı adamla Çatalca köyleri virajlarında karşılaşırsan, büyük ihtimalle o da sende bir gezi psikolojisinde oluyorsunuz ve selamlaşıyorsunuz.

Ayrıca yolda her geçen gün motorculara daha fazla uyuz oluyorum. Yakında bazılarınızı sıkıştıracam, el-kol yapıp bağıracam. Allah'tan havalar kötüleşmeye başladı da çoğu dallama motorcu kabuğuna çekildi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Ben selamımı veriyorum, alana da, almayana da eyvallah.

Sosyolog değilim, ama nezaketin, acizlik ve muhtaçlık olarak değerlendirildiği bir dönemde olduğumuzu görmek için de sosyolog olmaya gerek yok.

Her fırsatta da uzun seyahatler yapıyorum, antrenman sürüşüm bile 80-100 km civarı oluyor. Yolda gördüklerime ya far ile, ya da el işareti ile selam veriyorum. Işıklarda duruyorsak da, kafayla selamı veriyorum. Kenara çekmiş birisini görürsem de mutlaka bir sorun var mı diye yanaşıyorum. Çoğundan nezaketin karşılığını alıyorum, lakin başlıkta bahsi geçenler de çok.

Takılmamak lazım böylelerine, nasılsa bir gün yolda kalınca, veya bir şekilde muhtaç olunca anlarlar o selamlaşmanın ne kadar işe yaradığını, hiç ismini bilmediğin insanlarla nasıl dostlukları başlattığını. Eskihisar - Topçular feribotunda bir çay eşliğinde sohbet ettiğim kişiyle, Tirilye'de karşılaşıp, patlak lastiğini birlikte tamir ettirmemiz gibi anılarla başlıyor bu hikayeler.

O yüzden sinirlenmeye, kızmaya gerek yok. Size zarar sadece. Bırakın takılsınlar, gün gelir nezaket kelimesinin sadece sözlükte bir anlamı olmadığını öğrenirler.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Hocam piyasada gerçekten bu kültürü yaşayan motorcu mu kaldı yahu beklentilerinize baktım da ..

Günümüzde tek teker yapıp geçeceksin ya da yanlaya yanlaya süreceksin ki ... anca öyle selam alırsın
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı nanis61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başıma gelen güzel bir olayı anlatayım.Hafta sonu wolf 250 cc motosikletle tek başıma turluyordum dönüş yolunda açıktım biraz ama tek başına yemek için durmak istemedim aldım iki çikolata döndüm yola bir süre sonra çektim kenara çikolata yiyeyim dedim ne göreyim Ducati grubu haldır haldır geliyor ne ararsan var diaveller ,monsterler yanıyo aletler hepsi korna çaldı inanır mısınız hatta bir arkadaş monster 821 olabilir bir problem var mı diye yavaşladı olmadığını söyledim el salladım güzel hissettirdi bana kendimi.Adam motoruyla benim motoru 10 kere satın alır ama adamlarda kibir yok süper bir şey
    Wolf, İstanbul trafiğinde çok sık karşılaşılan bir motor değil. Ben de Wolf kullandığım dönemde yolda görsem çocuk gibi sevinirdim, hatta Şile yolunda birgün çocuğun tekini takip etmiştim de adama daral gelmişti.
    levend84 ve nanis61 bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wolf, İstanbul trafiğinde çok sık karşılaşılan bir motor değil. Ben de Wolf kullandığım dönemde yolda görsem çocuk gibi sevinirdim, hatta Şile yolunda birgün çocuğun tekini takip etmiştim de adama daral gelmişti.
    Sen bu wolfu unutamayacaksin

Unutulacak motorda degil esasinda,parasina gore gideri olan makina..

Kalite ve sağlamlikta,Ayni segment japonla,avrupayla yarişir..

Servisi ve Kullanicisi çok olup,yedekleride bol ,ulasilabilir olaydi 250cc de piyasanin lideri olurdu..

Degeri bilinmedi..
    tommygun bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)