Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zeytinyağlı sabun ile deri mont bakımı mümkün mü?

Motovento
    REKLAM ALANI
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Elimde Banyo yaparken kullandığım dalan marka gerçek zeytinyağı sabunu vardı deri bakımı özelliği olan ürünlerin içeriğine baktığımda da genelde zeytinyağını gördüm. Motulun bir tane ürünündede vardı. Nemli Mikrofiber beze sabunu yumuşatıp yedirdim sonrada bezi montun üzerinde gezdirip en son kuruladım gözle görülür bir yumuşama oldu montta ama doğru mu yaptım yanlış mı emin değilim. Forumda ki konuların birinde de buna benzer birşey okumuştum deri bakımı konusunda bilgili arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Arap sabunuyla temizle bro,

Hem yumuşatir hemde kurumasini ve deformeyi önler.

İlk önce montu nemli bir havluyla sil.

Sonra sungerle arap sabununu uygula.

1 saat bekle,nemli havluyla kabasini al..

Oto sanayiden 1kg al,lastikler,oto trimleri icinde faydasi olur.

Sıvı olandan alma,
    Katı olacak sabun
    uzay gemisi bunu beğendi.

Motosikleti
    09
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arap sabunuyla temizle bro,

Hem yumuşatir hemde kurumasini ve deformeyi önler.

İlk önce montu nemli bir havluyla sil.

Sonra sungerle arap sabununu uygula.

1 saat bekle,nemli havluyla kabasini al..

Oto sanayiden 1kg al,lastikler,oto trimleri icinde faydasi olur.

Sıvı olandan alma,
    Katı olacak sabun
    Arap sabununa gerek kalmadı gibi. Bildiğimiz yeşil sabunu ıslatıp yumuşattım ve beze sürdüm o bezide montta gezdirdim ve sabunu emmesini bekledim mont kendine geldi. Dainese nin racing 3 modeliydi deri yumuşadı ve parlak diri bir görünüm kazandı.
    https://www.hepsiburada.com/motul-m3...4aAs2cEALw_wcB
    Ürün özelliklerinde içeriğinde zeytinyağı sabunu olduğu yazıyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Deri sabunla temizlenmez.

Zeytinyağı değil de asıl "mink oil" denen nane çok faydalıdır deriye. Nuri Leflef'in badem yağını alırsanız o içerisinde deriyi besleyen wax'lari içerir.

Gelelim sabuna: Hangi yağdan yapılmışsa yapılmış olsun, sabun, yağı çözer. Yani derinin içindeki yağları çözüp suya karıştırıp dışarı atar... Deriniz ilk başta yumuşar, çünkü kendisini besleyen ve içindeki fiberleri diri tutan öz yağların bir kısmını kaybettirdiniz. Bu da ileride yıpranma, esnekliğini kaybetme, çatlama demek...

Tavsiyem badem yağı alıp bir güzel yedirerek sürmeniz.

Bir daha da su ve sabun değdirmeyin derinize...

Motosikleti
    09
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deri sabunla temizlenmez.

Zeytinyağı değil de asıl "mink oil" denen nane çok faydalıdır deriye. Nuri Leflef'in badem yağını alırsanız o içerisinde deriyi besleyen wax'lari içerir.

Gelelim sabuna: Hangi yağdan yapılmışsa yapılmış olsun, sabun, yağı çözer. Yani derinin içindeki yağları çözüp suya karıştırıp dışarı atar... Deriniz ilk başta yumuşar, çünkü kendisini besleyen ve içindeki fiberleri diri tutan öz yağların bir kısmını kaybettirdiniz. Bu da ileride yıpranma, esnekliğini kaybetme, çatlama demek...

Tavsiyem badem yağı alıp bir güzel yedirerek sürmeniz.

Bir daha da su ve sabun değdirmeyin derinize...
    elimde çok ağır badem kokan bir deri cilası ürünüde var. markası blink alman malı. kutusunun üzerinde yağlı ve mumlu deriler için bakım cilası yazıyor ama aldığım yerde ki arkadaş montta kullanabilirsin bana güven dedi. satan arkadaşa güvensemde kutunun üzerinde "yağlı ve mumlu deriler için" ibaresi aklımı çeldi. ürün bu https://urun.n11.com/ayakkabi-boyasi...B&gclsrc=aw.ds bunu montta kullanabilir miyim?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hiç bilmiyorum. Ama bakın aynı sayfada az aşağıda sizin ürünün yarı fiyatına Nuri Leflef badem yağı var... Para değil. Kocaman kutu. Uzuuuun süre idare eder...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    vazelin,söyleyeceklerim bu kadar
    uzay gemisi ve hisvarlar bunu beğendiler.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    elidor sampuan ile köpürterek sünger ile siliyorum
    sonra yumusak havlu ile köpükleri ve suları kurutuyorum en son doktor eldiveni ile vazelin atıyorum üstüne enfes oluyor.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Eskiden ayakkabı boyacıları badem yağı kullanırlardı deri ayakkabılara bir deneyin isterseniz

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:24 ----------

Eskiden ayakkabı boyacıları badem yağı kullanırlardı deri ayakkabılara bir deneyin isterseniz,eskiden deri mont işi yapardım
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

Motosikleti
    09
    badem yağının katı hali gibi bir malzeme vardı onu uyguladım sabuna göre acayip fark etti. mont kendine geldi bildiğin. montu bu yaz aldım aldığımdan beri hiç bakımını yapmamıştım. derisi linkini verdiğim ürünle parladı, yumuşadı ve esnek bir hale geldi.

darpgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Ben badem yağı kullandım. Deriyi besliyordu . su gecirme vs hiç olmadı . bot , ekdiven , montlarda kullanabilirsiniz . küçük fırça yada süngerle sürün emmesini bekleyin . vaktiniz varsa 1 hafta bekleyin silmenize bile gerek kalmaz .

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Deri montun da bakımı mı varmış ? . Kullanırsın, yıpranınca boyatır hasar görünce tamir ettirirsin.

hisvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Deri bakımının en basit en etkili yöntemi nemli bez ile silip tozunu pisliğini almak sonrasında da vazelin sürmektir. Diğer ürünler içerisindeki yağdan dolayı iyi geliyor gibi durabilir ancak öteki kimyasallar ile deriyi yıpratırlar. Hudson derinin rahmetli sahibi beyefendi de dükkana gidince eski montlarımızın bakımlarını yaptırırdı sağolsun. Onun da tek önerisi vazelin. Motul vs pahalı deri bakım ürünlerine para vermeye gerek yok.

Ek: piyasadaki kokulu ballı bademli vazelinler değil, direk tıbbi vazelin olarak geçen katkısız olanını kullanınız.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    senelerdir deri sektöründe sayılırım. 13 yaşımdan beri kumaş mont giymedim.
    deriye sabun hiçbir zaman sürülmez. nemli yumuşak bez ile silinir, vazelin yedirilerek sürülür. başka hiçbir işleme gerek yoktur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)