Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

SEZONLUK DEĞİL 4 MEVSİM MOTORCULAR

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki kle 650
    Arkadaşlar merhaba öncelikle motosiklet deyince akla hep yaz aylarında havalar güzel ğüneşli rüzgarsız günlerde kullanılan araç gelir akıllara ya kışın? Yağmur çamur kar fırtınada kullanılmazmı bu aletler ? Ben kendi soruma kendi cevabımı vereyim,hani ata sözü vardır ya kaptan fırtınalı havada belli olur diye çok doğru bı söz bence. Aktif bı motorsiklet kullanıcısıyım sadece yazın kullanıp kışın yatırınca motosiklet 'i hep bi yanımın eksik olduğunu hissediyorum bu nedenle kışın her hava koşulunda sürmeye karar verdim ve son 3 senedir her hava koşulunda kullanıyorum , bana tecrübe kattığını düşünüyorum ve zevk alarak kullanıyorum. Çevremdeki çoğu kişiden de bu havada motosiklet mi kullanılır yorumu alıyorum (aralarında motorcularda var )acaba ben yanlış mı düşünüyorum sizce kışın her koşulda motosiklet kullanılırmı bize katacağı şeyler neler olabilir görüş düşünce fikir ve tecrübe lerinizi aktarmanızı rica ediyorum şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkesin zevki kendi. Sen beğenirsin zevk alırsın sürersin. Diğeri kışın yağmurda soğukta sürmek istemez. O da onun zevki. Kimseyi bağlamaz.
    enes_ayx bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Tatlı su motorcuları ( tatsumo ) hakkında yüzlerce konu ve söyleşi var.
    Madem ki konu açıldı, ben sadece hava şartlarında değil yol şartlarında da geri dönneyi vs sevmem.
    Vaktiyle gsr600 ile dağda kesilmiş odun yığınları üzerinden veya 20cm civık çamur içinden geçmişliğimiz vardır..
    MeliksahMELO bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    herkesin kendi zevki, mesela ben otobüs gibi toplu taşımaya kesinlikle tahammül edemem fakat millet hergün hergün tıkış pıkış biniyor ve hayret ediyorum ama tabi saygı duyuyorum çünkü bu onların tercihi.

aynı şekilde ben kar kış kıyamet demeden binerkende onlar hayret ediyor olabilir ama bu da benim tercihim. benim yaptığım onlara zor gelir ve yapmazlar fakat onların yaptığı da bana zor geliyor ben yapmıyorum.

yani toplu taşımayla yada araba ile trafik çekeceğime motosiklet üzerinde biraz üşümeyi tercih ederim ve aynı şekilde diğer insanlarda üşümekten ise biraz rahatımdan olurum ama sıcakta kalırım diye düşünürler.

bu benim daha üstün olduğumu kanıtlamaz yada onların daha üstün olduğunu kanıtlamaz.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tatlı su motorcuları ( tatsumo ) hakkında yüzlerce konu ve söyleşi var.
    Madem ki konu açıldı, ben sadece hava şartlarında değil yol şartlarında da geri dönneyi vs sevmem.
    Vaktiyle gsr600 ile dağda kesilmiş odun yığınları üzerinden veya 20cm civık çamur içinden geçmişliğimiz vardır..
    vaaayyy beee, gsr 600 çok sevdiğim bir motosiklet, şu lanet olası hayatta bir tanesine sahip olmak kısmet olacak mı acaba.
    birbilent ve Kazım TOKMAK bunu beğendiler.

tayfunley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125F
    Kışın motosiklet kullananlar daha zor koşullarla mücadele ettiği için,bunun getirisi olarak yazın daha güvenli sürücü oluyorlar. Kışa uygun ekipmanlar, lastiklerle gayet de güzel, eğlenceli bence..
    blueway2 bunu beğendi.

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Ben de buradayım diyerek hepinizi selamlıyorum
    Karabük'te 3 yıl kadar ikamet ettiğim zamanlar mesafeler de kısa olduğu için her koşulda kullanıyordum (kışın hava genelde sıfırın altındadır). Şimdi İstanbul'dayım aslında yine her durumda kullanıyorum lakin E5 üzerinden 35 km yol gidip geliyorum (günde 70 km). Arabalara güvenmediğim için ve yağmurda araba lastiklerinden kalkan çamurlu sularla duş almamak için sağanak yağmurda binmemeyi tercih ediyorum. Onun dışında her daim motorumuzun üstündeyiz.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kışın keyif için biniyorsan neden olmasın, elbette mantıklı bir tercih ama herkesin yaşam şekli buna uymayabilir.

En basitinden deli gibi sağanak yağmur varken müşteri ziyaretleri yapması gereken birisi nasıl motosiklete binsin? Her gittiği yerde üzerindeki yağmurluktan şakır şakır su akarken firma ziyaretini nasıl yapacak? Her gittiği yerde yağmurluğu-ekipmanları çıkar, müşteriyle görüş, yine giyin, yine yola çık, yine müşteriye varınca soyun vs vs.... Genelde bu kişilere firma şirket arabası da tahsis ediyor. Şimdi onu bırakıp motosiklete neden binsin ki?

İstanbul harici trafiğin çok rahat olduğu iller ve ilçeler de mevcut, adam niye buzz gibi ayaz kesmiş sabahın köründe 5 kat giyinip motorla işe gitsin? Belki eviyle işi arası arabayla 20dk lık yol? Hay motora binmiş hay arabaya ?

Kimisi de İstanbulda bir fabrikada çalışıyordur. Servis için en az 2-3 saat erken uyanması gerekirken motorla 40 dk da işine gidebiliyorsa bu adamın yaz/kış demeden motosiklet kullanması çok mantıklı bir davranıştır.

Yani kışın motosiklet kullanma olayı ihtiyaçlar/kazanımlar noktasında belirleniyor.

Kimseye çıkıpta "kışın neden kullanmıyorsunuz, motorcu dediğin 4 mevsim biner" dememek lazım.
    Emreerol, Jeansque ve Kazım TOKMAK bunu beğendiler.

hacidayi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    yağmurlu havalarda motosiklete binmeyi çok severim.Yaz Kış devam...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağmur yağmaz ise kışın da binerim.

Yağmur çamurda motosiklet binmek hem güvenli değil hem de rahatsız edici.

Yanlış düşünce , tutuşun azaldığı (Toz kaplı asfalt/çamurlu asfalt/bitik lastik/kar/buz/don/ıslak kaya/ıslak nemli çim en beteri.) her koşulda yüksek risk alıp karşıyı'da riske sokuyoruz.

Tüm bunların yanında , köy/ücra yerlerde kullanılabilir diye düşünüyorum.

Kendime aid vaşka bi aracım olmadığından mecburen yaz kış "don/buz" harici her koşulda hergün kullanıyorum.

Motordan soğudum resmen , tipi modeli ile ilgili değil , 1. güvenlik 2. bakım işletim 3. her an çatışma/kavga potansiteli dolayısı ile.

Yukarıda ifade edilmiş , zorlu koşullar neticesinde bir tecrübe ediniliyor.

Şimdiye değin atlattığım sayısız badere'den , Yüce yaradan sayesinde kıl payı kurtuldum .

Özetle artık ne yaz ne kış ne arazi ne vs , motosiklet yerine bi Suv edinme derdindeyim.

Her zaman "motosiklet bir araç" tı ben için , şu koşullarda "artık" gereksiz bi araç.

Bırakın kötü bir alışkanlık.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Az önce yarim kaskli bir vespa kullanicisi tali yoldan ana yolda giden benim onume oyle bir hizla geldi ki birbirimize giriyorduk, birde donup bakmaz mi hakli gibi? Bende bot dahil hersey var hangimizin daha cok hasar görecegi ortada ama iste insanlarda acayip bir ruh hali var ve bu tarz suruculer soguk havalarda ortalarda olmazlar genelde. kisin surmeyi seviyorum tek uyuz oldugum sey yagmurlugun altini giyince cuval giymis gibi olmam, kot gorunumlu su gecirmeyen birsey fln olsa hic inmem heralde bazen o yagmurluk olayi yuzunden binmedigim oluyor ayda 1-2 de olsa

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Taşıt olarak kullanan için ayrı zevk için kullanan için ayrı değerlendirmek gerek bu olayı. Başka taşıtı olmayan biri elbette yaz kış kullanacak. Buna mecbur. Ama benim gibi keyfi binen birine 10 kişi gelip tatsumo diye dalga geçse de yağmurda binmem. Kar gibi bir dert yok zaten yaşadığım şehirde. Kar neye benziyor onu bile bilmeyen insanlar var burada. Ha yağmura yakalandığında keyif almadın mı hiç derseniz, aldım. Ama normalde tehlikeli olan bir şeyin tehlikesini çok daha fazla arttırdığını kabul etmek gerek. Mesele kış olması değil zaten. Yağış olduğunda çukuru göremezsin, başka araçlardan gelen çamurla boğuşursun, ekipmanın uygun değilse üşürsün,vb. Kar ve buzdan hiç bahsetmiyorum bile.Onun dışında soğukla bir problemim yok. Ona göre giyinip öyle sürerim. Hatta soğukta boş beleş apaçi tipler yollarda motosiklet sürmediği için daha keyifli oluyor yukarıda da yazıldığı gibi.

En iyisi köylere gidip endurocu olmak Böyle dertlerimiz olmaz hem.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkesin kendi zevki, mesela ben otobüs gibi toplu taşımaya kesinlikle tahammül edemem fakat millet hergün hergün tıkış pıkış biniyor ve hayret ediyorum ama tabi saygı duyuyorum çünkü bu onların tercihi.

aynı şekilde ben kar kış kıyamet demeden binerkende onlar hayret ediyor olabilir ama bu da benim tercihim. benim yaptığım onlara zor gelir ve yapmazlar fakat onların yaptığı da bana zor geliyor ben yapmıyorum.

yani toplu taşımayla yada araba ile trafik çekeceğime motosiklet üzerinde biraz üşümeyi tercih ederim ve aynı şekilde diğer insanlarda üşümekten ise biraz rahatımdan olurum ama sıcakta kalırım diye düşünürler.

bu benim daha üstün olduğumu kanıtlamaz yada onların daha üstün olduğunu kanıtlamaz.

vaaayyy beee, gsr 600 çok sevdiğim bir motosiklet, şu lanet olası hayatta bir tanesine sahip olmak kısmet olacak mı acaba.
    Aynen Fatih kardeşim.
    Toplu taşımalara sabredemiyorum.
    Yürürüm daha iyi. 15 km yürüyüp binmediğim çoook defalar vakidir.
    Gsr için ide, beklentilerimin çook altında çıkan bir motordu.
    98 model Xf650freewind bike çok daha fazla zevk verdi bana..
    Yük dengesindeki dağılım sym 250 wolf gibi öne doğru. Virajlarda sıkıntılı bir tadı vardı.. Isınamadım..
    Bmwf800 s daha ağır ve sanırım olmasına rağmen daha kıvraktı.
    Suzuki gs 500 ve sv650 ve bandit 650s dışında çuvallamış durumda. DL 650 sınıfı da dahil.. E tabii bence ;)

Tercih meselesi. Yağışlı havalar hariç, mevsim fark etmeksizin motosiklet kullanıyorum. Yağışlı havalarda pek keyifli olmuyor, görüş düşüyor trafik yoğunluğu artıyor, riskler çoğalıyor vs. Bana pek güvenli gelmiyor.

He sen o şekkil binersin ben bu şekkil binerim. Kimse kimseye karışamaz. Özgürlük birdir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben kar-buz veya 5C altı hava koşulları hariç yaz-kış her gün kullanıyorum. Bu sayede yılda "12 gün" (bir yıllık izin süresi kadar) zaman tasarrufu yapıyorum. (Toplu taşıma ev-iş-ev ulaşım sürem günlük 120-140dk arasında, motosikletle 45-60dk arasında...)

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Zevk için binilecekse kışın soğuk ve ıslak asfalt+ısınmayan lastik tüm kullanım zevkini kaçırıyor.
    amaç ulaşımsa riskli olsada her mevsimde binilir

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Scooter ile buz/don hariç her havada çıkardım ancak normal motosiklete geçince tuhaf bir şey oldu.

Trafikte kalınca bakıyorum motosikletten duman çıkıyor tırsıyorum biraz ama sağanak yağışta binmek yer yer yağan yağmurda binmekten daha risksiz bence, en azından yollar ve lastik temiz.

Çarşamba ve Cuma yağmur varmış bakalım neler olacak.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

ardasen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hayabusa + hyosung
    racıng 2 motorum var kar harıc her sartta hergun gidip gelmekteyim.. Bırde şu satılık ılanlarına yagmur gormedı dıye baslık atanların hastasıyım... Motorun kullanma kılavuzunda yagmurla temas ettırmeyın yazıyorda bızmi görmedık bunca yıl

istanbulda 3 gün kar yağdı onda dahi motor üstündeydim sağanak soğuk vs. hep biniyorum ve bundan keyif alıyorum. İş ki sıcak tutacak ekipmanların olsun, yolda başka motor nerdeyse hiç olmuyor bu nedenle de emniyet şeritleri vs. daha rahat oluyor. Soğuk havada motor sürmek pek çok açıdan daha avantajlı ve zevkli sadece otobanda top speed yapacaklar için sıkıntı olur gibi geliyor bana.
    blueway2 bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    gene bir, motorcunun motorcuya bok atma konusu...

arabası, kamyonu, otobüsü değil aga; bizim düşmanımız koynumuzda. yağmurda motora binince 4. boyuta geçtiniz sanki?
    gitaristgkn, wing41 ve mesut hoca bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)