Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yağ Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Cb 125e - Bajaj Chetak 150cc
    Benim tamirci motoruma petrol ofisinin 10w 50 yağını koydu. Motorum honda cb 125e. Kullanma kılavuzunda 10w 30 yağ öneriliyor. Bu yağ kalın gelip bir zararı olur mu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı cgs35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim tamirci motoruma petrol ofisinin 10w 50 yağını koydu. Motorum honda cb 125e. Kullanma kılavuzunda 10w 30 yağ öneriliyor. Bu yağ kalın gelip bir zararı olur mu.
    Yanlış olmasın hocam? PO'nun 10-50 yağı yok

Motosikleti
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış olmasın hocam? PO'nun 10-50 yağı yok
    Tamam ya pardon kardeş maximoto15w 50 koydu. Usta. Hiç te içime sinmedi. Bu yağ çok kalın değil mi. ?

Motosikleti
    Tamam ya pardon kardeş maximoto15w 50 koydu. Usta. Hiç te içime sinmedi. Bu yağ çok kalın değil mi. ?
    Motorun kmsi kaç? Eksiltme varsa konulabilir ama kalın tabi. Benimki 62binde sıkıstırıyorum, tek teker deniyorum çabuk eksiliyor haliyle. O yüzden kışında 10w40 koyuyorum. Eksiltme yoksa 10w30 koymanı tavsiye ederim şiddetle.

Motosikleti
    Motor 2013 model honda cb 125e. 30600 km de. Bu yağ motoruma zarar verir mi ?

Motosikleti
    Verir. Havalar soğudu zaten. Motorun 10w30 istiyorken kışın 15w50 koymuşsunuz. İlk çalışma zor olur, motorun daha geç ısınır. Yağ pompan bu havada o yağı pompalamak için üretilmedi.

Motosikleti
    Neyseki havalar daha çok soğumadı ve yağmurlu da motora binmiyorum. En kısa zamanda yağı değiştireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:57 ----------

Sende de cb 125e varmış. Sence hangi marka model yağı tercih edeyim? 10w 30 demişsin, marka olarak tavsiyen var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Motul 5100 10w 30 almayı düşünüyorum ne dersin?

Motosikleti
    Neyseki havalar daha çok soğumadı ve yağmurlu da motora binmiyorum. En kısa zamanda yağı değiştireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:57 ----------

Sende de cb 125e varmış. Sence hangi marka model yağı tercih edeyim? 10w 30 demişsin, marka olarak tavsiyen var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Motul 5100 10w 30 almayı düşünüyorum ne dersin?
    Sürekli 5100 kullandığım için artık standart geliyor vites geçişleri yumuşak sessiz sakin çalışıyor, ama ben Liqui Moly Street deneyeceğim bir sonraki değişime. 5100 iyidir kullanilabilir

Zırt pırt bu konu açılıyor daha önce detaylı yazmıştım , kamyon yagı koyun devir ile alakası yok mesle ıslak karter kuru karter meselesi. , ağzı olan konuşuyor kamyon yagı çogu motor siklet yagından kalitelidir .ayrıvy 50 HP ve altında güç olanlara araba yagıda koysanız gideri var.

Motosikleti
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zırt pırt bu konu açılıyor daha önce detaylı yazmıştım , kamyon yagı koyun devir ile alakası yok mesle ıslak karter kuru karter meselesi. , ağzı olan konuşuyor kamyon yagı çogu motor siklet yagından kalitelidir .ayrıvy 50 HP ve altında güç olanlara araba yagıda koysanız gideri var.
    Serif abi bulamiyoruz ki Rotella koyalım

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Rotella nın yeni adı rimula, motora gideri olan modeli ise Rimula R6 LME 5w30

Motosikleti
    Alıntı TheNightHawk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rotella nın yeni adı rimula, motora gideri olan modeli ise Rimula R6 LME 5w30
    Rotella'nın JASO MA onayı vardı diye hatırlıyorum, dediğin yağın sitesinde göremedim.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Jaso DH2 onayı var. Düşük kül oranlı özel bir yağ fakat kovayla satılıyor. Açık olarak yağcılardan alınabilir.

https://www.google.com/url?sa=t&sour...2GN44T_jFq3xEU

Motosikleti
    Jaso DH2 onayı var. Düşük kül oranlı özel bir yağ fakat kovayla satılıyor. Açık olarak yağcılardan alınabilir.

https://www.google.com/url?sa=t&sour...2GN44T_jFq3xEU
    Hocam o onayı Opetin ve PO'nun yağlarında da gördüm o yüzden hemen araştırdım, DH2 ile MA onayının hiç alakası yok diye buldum. Benim motoruma şuan 10w30 lazım ama eksilttiği için 10w40 koyuyorum ince kaçar bana :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:04 ----------

PO Maximus'ta şöyle bir yazı buldum ne kadar doğru bilmiyorum;
    " Eksilmeye karşı özel formülasyonu ile endüstriyel standartlara göre eksilmeyi %50'ye varan oranda azaltır"
    İlgimi çekmedi değil :D

https://www.petrolofisi.com.tr/assets/pdf/bilgi_formlari/Agir_Ticari_Arac_Dizel_Motor_Yaglari/Maximus_10W-40_TR.pdf

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Ben de bilmiyorum denemedim. Bilgi olarak ekledim. Jaso MA2 daha güncel katalitik konvertör bulunan motosikletler için onaylı yağlar. Ben shell den Advance Ultra alıp kullanmıştım. İçerisinde VII yani vizkozite indeks arttırıcı bukunmayan ve enerji tasarrufu yazan yağları ıslak debriyajlı motorlarda kullanmamak gerek. Bu vizkozite arttırıcı katkılar baz yağın içerisine vizkozite aralığını genişletmek için eklenen uzayıp kısalan moleküller. Zamanla kopup yağın tek vizkozite haline gelmesine yol açıyormuş ve yağlayıcı özellikleri olmadığından iyi olmuyormuş. Aslında en güzeli yaz kış tek vizkozite yağ kullanmak ama kamyoncular dışında tek vizkozite yağ kullanan yok gibi birşey. Bu Rimula R6 ve Rotella T6 tırlarda 100.000km aralıkla değişen bir yağ. Bir çok motorcunun da kullandığını biliyorum. Ama benim deneyimim yok ayrıca dediğim gibi 25L kovayla satılıyor. Fiyatı bir hayli pahalı haliyle. Şöyle 3-5 litrelik bulsam deneyeceğim

Motosikleti
    Ben de bilmiyorum denemedim. Bilgi olarak ekledim. Jaso MA2 daha güncel katalitik konvertör bulunan motosikletler için onaylı yağlar. Ben shell den Advance Ultra alıp kullanmıştım. İçerisinde VII yani vizkozite indeks arttırıcı bukunmayan ve enerji tasarrufu yazan yağları ıslak debriyajlı motorlarda kullanmamak gerek. Bu vizkozite arttırıcı katkılar baz yağın içerisine vizkozite aralığını genişletmek için eklenen uzayıp kısalan moleküller. Zamanla kopup yağın tek vizkozite haline gelmesine yol açıyormuş ve yağlayıcı özellikleri olmadığından iyi olmuyormuş. Aslında en güzeli yaz kış tek vizkozite yağ kullanmak ama kamyoncular dışında tek vizkozite yağ kullanan yok gibi birşey. Bu Rimula R6 ve Rotella T6 tırlarda 100.000km aralıkla değişen bir yağ. Bir çok motorcunun da kullandığını biliyorum. Ama benim deneyimim yok ayrıca dediğim gibi 25L kovayla satılıyor. Fiyatı bir hayli pahalı haliyle. Şöyle 3-5 litrelik bulsam deneyeceğim
    Benim motora ince gelir yoksa açığını bulur denerdim bir yerlerden :D Ne bileyim motosiklet yağı sanki para tuzağı gibi geliyor. 4lt PO 10w40 yarı-sentetik 65 lira Motul 5100 160 liradan aşağı değil. O da orijinal mi belli değil.
    galedonya bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Shell Advance 4T AX7 10W-40 öneririm, fiyatı da 35-40 tl 1Lt.

Konu açılmışken sorayım bari. Elimde 15 50 iphone katana yağ var yarım litreye yakın acaba motul 7100 15 50 ile karıştırsam bir sonra ki bakımda sorun olur mu?

Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    ikiside sentetik ve aynı akışkanlıktaysa birbirine katılabilir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)