Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaza olmadan kırılan koruma takozu!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Morphin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR650F
    Arkadaşlar merhaba. İlginç bir olay geldi başıma sizinle paylaşmak istedim.
    Eve gelip hızlıca tekrar çıktığımda bizim yolun ortasında takozu yerde gördüm ve çok şaşırdım.
    Motora bakıyorum takoz yok, yere bakıyorum benim takoz, lan dedim nasıl olur.
    CBR 650F'i aldığım zaman (300km'de tertemiz) üzerinde olan koruma takozlarını değiştirmedim.
    2 yıldan uzun süredir bu şekilde kullanıyorum. Motorun yatması hiç yok. Olduğu yerde bile devrilmedi "Allah nazardan saklasın".
    Fotoğrafta gördüğünüz gibi takoz kırılmış. "Çelik sertliği 8.8 yazıyor, dandik bir takoza da benzemiyor nasıl olur böyle bir şey kafam almıyor...
    Servise yarın gidip mecburen 100-150 lira bayılıcam fotoğrafta gördüğünüz parçayı depo altından söküp içeride kalan parçayı çıkarmaya çalışacağız. Durduk yere masrafa girdik arkadaş... Bu takoz olmasa motor daha az hasar alır yemin ediyorum...
    Durduk yere şimdi motor akarken "tık tık tık" şeklinde her 2-3 saniyede bir vurma yapıyor vidası olmadığı için...

Motor bloğunu kullanmayan bir koruma takozu takmak lazım ama takacak yer yok gibi.
    Takozu değiştirsem mi? Başka bir şey mi yapsam fikir verebilir misiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Aynı sorunu ben de yaşadım. Birgün baktığımda takoz yerinde yoktu, kırılmıştı içinde de parçası kaldı. Sonra servise götürdüm ustadan rica ettim matkap tarzında bir alet ile döndürüp çıkardı. Dişlere zarar vermeden. Sonra yeni takozu taktı. Eğer matkapla çıkmazsa baya uğraştırır.

Zaten koruma takozunun yeri çok sakat hiç sağlam değil. Motora bağlanıyo olması da ayrı bi sıkıntı. Ciddi düşmede ve vurmada motora daha fazla zarar verir.

Motosikleti
    CBR650F
    Ürün bu arkadaşlar. "TURTLE Honda CB 650F/CBR650F MOTOR KORUMA TAKOZU"

https://www.motoyildirim.com/turtle-...koruma-takozu-

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    saplamanın uç kısmı kırılıp yuvanın içinde mi kalmış?

kırılan koruma takozu değil.civata.sertlik 8.8 yazmışsınız.Ayarsızca sıkılıp civata uzamış sonunda da kopmuş olabilir

Motosikleti
    yamaha mt-25
    sanırım kırılan saplama motor kısmını tutuyor. saplamanın metali sürekli ısınıp soğumasından dolayı daha kırılgan hale gelmiştir.
    Morphin bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Direk Motor bloğuna bağlıysa titreşimdende kırılmış olabilir.

BikeManiac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw f700 gs
    kırılmasının sebebi yukarıda yazılanların aksine ne ayarsız sıkılması ne de sürekli ısınıp soğuması.
    sebep "yorulma" ingilizce terimi fatique. yani bir metalin sayısız tekrar ile yüklenip serbest kalması ile mikro çatlak oluşup bu çatlakların ilerleyip kırılması. şasideki titreşim sebebiyle görece tek noktadan ankrajlanmış yani sabitlenmiş agır bir takoz, bağlandığı noktaya sürekli titreşim darbeleriyle yükleme yapıyor, bu da sayısız tekrardan sonra çatlağa sebep oluyor.
    Ekrem_06 bunu beğendi.

Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Fatique olması için belli aralıklarla kuvvet uygulanmadı lazım hocam. Bunun kırılması o sebepten değil bence. Başka bi sıkıntı var.

Alıntı Exectus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatique olması için belli aralıklarla kuvvet uygulanmadı lazım hocam. Bunun kırılması o sebepten değil bence. Başka bi sıkıntı var.
    sıcaklık değişimleri veya titreşim en fazla gevşemesine neden olur.Metal yorgunluğu olması için defalarca kuvvet uygunlanmalı.Hareketli bir parça da değil,karşı kuvvet yok.Saplama da üretim hatası yoksa , kopma değerinde bir kaç defa sıkılmasıyla istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.8mm civata mı?10mm civata ise gene zor.Başka bir neden de olabilir.

serkan1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    ilk kez kendi kendine takozun kırıldığını duyuyorum

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    sorun sizde değil direk motorda.arkadaşımında basına geldi kimseyi durduk yere olduğuna ınandıramadı resmen takozun vidası ıcınde kırıldı tornacı cıkardı

Motosikleti
    CBR650F
    İçeride kalan parçayı 6lık matkap ile delip ardından ters kılavuz ile yerinden çok kolay bir şekilde söktük.

Arkadaşlar yeni bir takoz mu almalıyım yoksa farklı bir şeyler mi denemeliyim?

Böyle bir takoz gördüm tek noktaya bağlanmadığı için sanırım daha sağlıklı olur. Sizce nasıl? (link)

hisvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Motor kapağından destekli, bence çok saçma. Olduğu yerde düşse bile bloğa bir yük, anlık bir darbe ile çatlatabilir.
    UzunYolAdami bunu beğendi.

Alıntı hisvarlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor kapağından destekli, bence çok saçma. Olduğu yerde düşse bile bloğa bir yük, anlık bir darbe ile çatlatabilir.
    kesinlikle dogru!

ben olsa bu zamlar vergiler fiyatlardan sonra öyle havali duracak diye takoz falan ile ugrasmaz gider krouma demiri/bari taktirirdim motoruma...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    cbr 1000 rr ve fjr 1300
    R&G Racing in koruma takozlarını tavsiye ederim.
    internetten alabiliyorsun, ben değişik motorlarda 15 yıldan uzun süredir kullanıyorum, hiç problem yaşamadım.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Takozu takan kimse civatalı gereksiz sıkmış olabilir veya takoz fabrika çıkışı hatalıdır.

Üstteki çok noktadan bağlantılı model herhalde süs için yapılmış. Kendisi kırılmaz, bağlandığı yer kırılır. Buna benzer şeyleri son zamanlarda koruma ve çanta demirlerinde de görüyorum. Adam motoru inceliyor, koruma demirinin sağlamlığından bahsediyor, demirin bağlantı noktalarına bir bakıyorsun, 3 mm kalınlığında lama, üzerine uyduruk bir kaynak. Düşer düşmez lamadan kırılacak.

Gorkem.IX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Konuyu hortlatmak gibi olacak ama ben de bugün bu garip sorunu yaşadım eve geldim bir baktım sağ koruma takozu yok fıkra gibi olay dünyada bi benim basıma gelmiştir herhalde diye düşünüyordum bu konuyu gördüm motorda aynı :D Yarın içinde kalan civatayı çıkarttırıp takoz defterini kapıyorum ne zamandır çıkarmak istiyordum zaten düşse motor Allah korusun şasiye zarar gelir diye.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Gorkem.IX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu hortlatmak gibi olacak ama ben de bugün bu garip sorunu yaşadım eve geldim bir baktım sağ koruma takozu yok fıkra gibi olay dünyada bi benim basıma gelmiştir herhalde diye düşünüyordum bu konuyu gördüm motorda aynı :D Yarın içinde kalan civatayı çıkarttırıp takoz defterini kapıyorum ne zamandır çıkarmak istiyordum zaten düşse motor Allah korusun şasiye zarar gelir diye.
    Yalnız değilsiniz benim de farklı marka model motorumda başıma gelmişti. Ustama geldiğimde takoz kendi kendine aşağı düşmüş,ustam yarılmıştı gülmekten. Koruma takozunu egzozcuda kaynak yaptırmıştık ve geri takmıştık.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    İşe bak.
    Kendini korumaktan aciz "koruma takozu"

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)