Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

YBR 125 İLE 1002 TL CEZA

Motovento
    REKLAM ALANI
    eraysefer28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 Esd - Dominar 250 - Duke 200
    Öncelikle selamınaleyküm motosiklet.net ailesi size bir sorum olucaktı. Benim 2014 model YBR 125 motorun var. Ben dün akşam 23.08 de 1002 TL ceza yedim. Yer Büyükdere Caddesi Maslak. Ama araştırdığım da 135 km hız ve üstünde 1002 TL ceza kesiliyormuş. Zaten bilen bilir YBR'nin 135 görmesi imkansız yol bayır aşağı da değil dümdüz bir yol.Sizce böyle bir şey mümkün mü itiraz edersem haklı olur muyum? (bu arada caddede ki hız sınırı 70) Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    1002TL cezası olan başka trafik suçları da var, örneğin emniyet şeridi kullanımı gibi...

Bununla birlikte hızdan 1002TL ceza almanız için hız sınırını %50 üstünde geçmeniz gerekiyor. Büyükdere Cad. Maslak mevkiinde en yüksek hızla seyredebileceğiniz sürat 70km/s'tir, bazı yerlerde 50'ye de düşüyor olabilir. 70km/s + %50 = 105km/s. YBR ile bu süratte gidebilir diye biliyorum...

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Sen ybr ile 135 km hiz yapabiliyosan sana ceza deyil ödül vermeleri gerek .
    Ceza motorun cc sine markasina göre yapilan bir olay deyil kisacasi
    Gecmiş olsun .

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ceza maddesi nedir? Kaç km. Hız ile radara girdin? Tutanakta her şey yazar, oraya bak.

eraysefer28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 Esd - Dominar 250 - Duke 200
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza maddesi nedir? Kaç km. Hız ile radara girdin? Tutanakta her şey yazar, oraya bak.
    Ceza maddesi derken

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:43 ----------

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baktım 51/2-C yazıyor bu arada eve makbuz felan gelmedi internetten sorgulatıyorum

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    İstanbulda motosiklet kullanmakta mesele..

Trafigi ayri kaos
    Ticari araclari ayri kaos
    Yoğunluğu ayri kaos
    X10 risk..

Dikkat edin arkadaşlar..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı eraysefer28 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza maddesi derken

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:43 ----------

Baktım 51/2-C yazıyor bu arada eve makbuz felan gelmedi internetten sorgulatıyorum
    Aynen, hız sınırını %50'nin üzerinde geçmekten ceza yemişsiniz. Demek ki radar sizi 105km üstünde seyrederken yakalamış. Geçmiş olsun.

YBR'nin (düzde) son hızı 110-115km falan civarında bir şey olmalı, yani son hıza çok yakın gidiyormuşsunuz. Gelen cezaya şaşıracak bir durum yok. Ortada şaşıracak bir şey varsa o da sizin şehir içi hız limitlerini bilmiyor olmanızdır ancak...

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbulda motosiklet kullanmakta mesele..

Trafigi ayri kaos
    Ticari araclari ayri kaos
    Yoğunluğu ayri kaos
    X10 risk..

Dikkat edin arkadaşlar..
    bu tiplerden uzak kalmak için emniyet şeridinde gidiyorsun bu seferde zalım ters edsnin biri arkadan kitliyor

Motosikleti
    cıks
    motor değil ama araç için kullanırken en korktuğum şey trafik cezası yemek, yandex i açıyorum hız sınırı neyse yandexten takip edip öyle gidiyorum

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Ehliyetinize 15 ceza puanıda eklenecek bu arada

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı eraysefer28 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle selamınaleyküm motosiklet.net ailesi size bir sorum olucaktı. Benim 2014 model YBR 125 motorun var. Ben dün akşam 23.08 de 1002 TL ceza yedim. Yer Büyükdere Caddesi Maslak. Ama araştırdığım da 135 km hız ve üstünde 1002 TL ceza kesiliyormuş. Zaten bilen bilir YBR'nin 135 görmesi imkansız yol bayır aşağı da değil dümdüz bir yol.Sizce böyle bir şey mümkün mü itiraz edersem haklı olur muyum? (bu arada caddede ki hız sınırı 70) Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.
    Polis mi yazdı? Yoksa radar mı?

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetinize 15 ceza puanıda eklenecek bu arada
    Polis gelip sizin ehliyetinize yazmadığı sürece, ehliyetten ceza puanı düşürülmez. Eds motosiklete ceza yazar. Kimin kullandığını kanıtlayamaz.

Bu arada şöyle bir genelleme yapılabilir. Otoban dışında motorun hızı her zaman otomobilden 10km/sa daha düşük, otobanda 20km/sa daha düşük.

Ben motosikletle trafikten kaçmak için kullanıyorum mottosu, bu ceza yönetmeliği birbirine denk değil maalesef. Geçmiş olsun.

Büyükdere caddesi araba hız limiti 70km/sa. Motosiklette 60km/sa ile gitmek zorunda.

Öyle şey mi olur diyenler internetten araç hız limitlerini Google amcadan sorabilirler.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polis gelip sizin ehliyetinize yazmadığı sürece, ehliyetten ceza puanı düşürülmez. Eds motosiklete ceza yazar. Kimin kullandığını kanıtlayamaz.

Bu arada şöyle bir genelleme yapılabilir. Otoban dışında motorun hızı her zaman otomobilden 10km/sa daha düşük, otobanda 20km/sa daha düşük.

Ben motosikletle trafikten kaçmak için kullanıyorum mottosu, bu ceza yönetmeliği birbirine denk değil maalesef. Geçmiş olsun.

Büyükdere caddesi araba hız limiti 70km/sa. Motosiklette 60km/sa ile gitmek zorunda.

Öyle şey mi olur diyenler internetten araç hız limitlerini Google amcadan sorabilirler.
    Eds nin ceza uyguladigi plakanin ruhsat sahibine ceza yansimasi lazim(tabi ehliyeti var ise)..yanliş mi?

Sonucta arac uzaydan tescil edilmedi.

Bu arada,bol ceza yiyen bir esnaf arkadaşim yeni aldigi aracini,annesinin uzerine yapti,malum annede ehliyet yok..

Ceza Arkadan gelirse gelsin,yeterki çevrilip takilmayalim diyordu..

Kullanici kisi ayirmaksizin..

Motosikleti
    falcon flash 100

Google amcaya sorduk şehir içinde Maksimum 50km/h diyor

70km/h veya 60km/h diye hiç bir taşıt için göremedik. Bazı taşıtlar için 30 km/h veya 20 km/h diye daha düşük hızları gördük.

Fakat şehir içinde hız limiti 70 km/h olan tabelalar var ne iş?

https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Sanırım şehir içinde hız sınırını 70 olarak gösteren tabela olmasına rağmen, bu limit sadece otomobiller için geçerli (SANIRIM).

Karayolları Trafik Kanunu madde 11'deki tabloda;
    Yerleşim yeri içinde otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs ve motosiklet hız sınırı 50km/s diye geçiyor. Bunun dışındaki hızlar hep şehir dışı için verilmiş tabloda.

Gelgelelim tablonun bir kaç satır altında şöyle bir paragraf var kanunda.

"İl ve ilçe trafik komisyonları belediye sınırları içindeki karayollarında otomobiller için hız sınırını 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir. Ancak belediye sınırları içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yolları için Karayolları Genel Müdürlüğünün uygun görüşünün alınması zorunludur.”

Bu paragrafa göre il veya ilçe trafik komisyonu 50km/s hız sınırını 70km/s e yükseltebiliyor.

Zurnanın zırt dediği yerde burda.

İl/İlçe trafik komisyonu hız sınırını 50 den 70 yapsada bu sadece otomobiller için geçerli.

Kanun otomobillerin dışındaki hiç bir araç için şehir içi hız sınırını 50 den 70 e yükseltme yetkisi vermemiş.

Bu şartlar altında şehir içi hız sınırımız 50 km/s tir.

Buyrun burdan yakın...
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Otomobil ve panelvan için 70 kmh dır.diger araçlar için 50 kmh dır diğer derken kamyon otobüs motosiklet açık kasa kamyonet veya kapali kasa koltuksuz (panelvan olmayan ). Ne yazik ki saçma sapan limitler yapacak birşey yok.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı moonspell07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomobil ve panelvan için 70 kmh dır.diger araçlar için 50 kmh dır diğer derken kamyon otobüs motosiklet açık kasa kamyonet veya kapali kasa koltuksuz (panelvan olmayan ). Ne yazik ki saçma sapan limitler yapacak birşey yok.
    Yanlış.
    3.5 tona kadar yük taşıyan araçlar genel olarak N1 sınıfına girer.
    N1 sınıfı otomobil değildir.

Panelvan şehir içi hız limiti 50km/s tir.

Kanun hiç kimseye bunu 70km/s yapma yetkisini vermemiş...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:33 ----------

Örnek N1 Sınıfı Araçlar

Citroen Berlingo, Peugeot Partner, Peugeot Beeper, Volkswagen Caddy, Fiat Doblo, Renault Kango, Ford Connect

Edit : 3.5 tona kadar yük taşıyan değil, azami yüklü ağırlığı 3.5 tonu geçmeyen araçlar olacaktı.
    Bunlar kamyonet ve panelvanlar. Yani N sınıfı. Yani N1 ve N1G.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Google amcaya sorduk şehir içinde Maksimum 50km/h diyor

70km/h veya 60km/h diye hiç bir taşıt için göremedik. Bazı taşıtlar için 30 km/h veya 20 km/h diye daha düşük hızları gördük.

Fakat şehir içinde hız limiti 70 km/h olan tabelalar var ne iş?

https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx
    O veya bu şekilde motosikletlerin aslında trafikte adım başı şamar oğlanı gibi ceza yemesi gerekiyor bu yasalara göre. Bunu birazda göze almak gerekiyor sürerken.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:52 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eds nin ceza uyguladigi plakanin ruhsat sahibine ceza yansimasi lazim(tabi ehliyeti var ise)..yanliş mi?

Sonucta arac uzaydan tescil edilmedi.

Bu arada,bol ceza yiyen bir esnaf arkadaşim yeni aldigi aracini,annesinin uzerine yapti,malum annede ehliyet yok..

Ceza Arkadan gelirse gelsin,yeterki çevrilip takilmayalim diyordu..

Kullanici kisi ayirmaksizin..
    Yanlışın var. Senin sürdüğünü kanıtlayamadığı için aracın sahibine ceza kesiyor sistem. Ehliyetin bile olsa, araç sana kayıtlı die sana ceza yazma lüksleri yok. Kanuna göre; suçun ispatlanana kadar masumsun. Masum bir insana ceza yazılamaz. Kusurlu araca ceza yazıyorlar böylece.

En basit örneği geçen sene parçalanan Dominar'a radar cezası geldi. Radarın resmi bile gelmedi. Polise tersten makas atmıştım, trafikte sıkıştırılınca biraz mecbur kaldım ama yapacak birşey yoktu. Eve girmeden e-devlet'ten plakaya ceza geldi. 1ceza puanı bile düşmedi. %30'dan fazla hız sınırını aşmıştım. O zamanlar %50 aşım ücreti yoktu.

Motosikleti
    ......
    O veya bu şekilde motosikletlerin aslında trafikte adım başı şamar oğlanı gibi ceza yemesi gerekiyor bu yasalara göre. Bunu birazda göze almak gerekiyor sürerken.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:52 ----------

Yanlışın var. Senin sürdüğünü kanıtlayamadığı için aracın sahibine ceza kesiyor sistem. Ehliyetin bile olsa, araç sana kayıtlı die sana ceza yazma lüksleri yok. Kanuna göre; suçun ispatlanana kadar masumsun. Masum bir insana ceza yazılamaz. Kusurlu araca ceza yazıyorlar böylece.

En basit örneği geçen sene parçalanan Dominar'a radar cezası geldi. Radarın resmi bile gelmedi. Polise tersten makas atmıştım, trafikte sıkıştırılınca biraz mecbur kaldım ama yapacak birşey yoktu. Eve girmeden e-devlet'ten plakaya ceza geldi. 1ceza puanı bile düşmedi. %30'dan fazla hız sınırını aşmıştım. O zamanlar %50 aşım ücreti yoktu.
    Doğrudur,

Valla 2002 den bu yana trafikteyim haritada gitmedigim şehir çok azdir,hayatimda hiç ceza yemedim..

Şeytan kulağina bazuka....

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Yönetmeliğe bakınca biraz farklı bir paragrafla karşılaştım...

Yönetmelikteki paragraf şöyle:

İl ve ilçe trafik komisyonları ile ulaşım koordinasyon merkezleri, yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları ile belediyelerin yapım ve bakımından sorumlu olduğu taşıma kapasitesi yüksek, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı, yaya geçişlerinin alt ve üst geçişlerle sağlandığı bölünmüş karayollarında araç cinsleri için ayrı ayrı olmak üzere hız sınırlarını 32 km/s’e, yerleşim yeri içinde bulunan diğer bölünmüş karayollarında ise 20 km/s’e kadar artırmaya yetkilidir. Yerleşim yeri içinden geçen ve Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan devlet ve il yollarında yapılacak hız artırımlarında, Karayolları Genel Müdürlüğünden yola ilişkin alınması gerekli tedbirler ile yolun işletim hızına ilişkin bilgiler alınarak göz önünde bulundurulur.

Yönetmeliğe dikkate alırsak eğer, 70km/s hız sınırı işareti olan yerde ayrı ayrı araç tipi belirtilmemişse tğm araçlar için geçerli olması gerekir.

Ne karışık iş yahu.

Bu şartlar altında hız sınırımız tabela 70 diyorsa 70 olur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler