Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kopya Anahtar İle Yaşanan H. I. S. S Problemi ( Cbr500 R)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Selamlar,

Zamanında Maslak'ta "Orijinal anahtarı kayıp edersem alternatif olsun" diyerekten immobilizierli orijinal anahtarı kopyalatmıştım.

Anahtar kaybetme huyum olduğu için de hep kopya anahtar ile gezdim, (Bu arada kopya anahtar direksiyon dahi kitlemiyor, sadece motosikletin çalışması için) ancak dün başıma gelen olay, motosikletin anahtarı tanımaması oldu.

İşin komiği, çalıntı motosiklet konusunda bir duyarlılık yapmaya çalışırken, motosikleti kapatıp, sonra kontağı açtığım anda sorunun çark etmesi. Sanırım motosiklet sahibinin günahını aldık ya neyse..

Velhasıl H. I. S. S konusunda daha önce kopya anahtar sorunu ile alakalı uyarılmıştım, kopya anahtarınız varsa sizin de bilginiz olsun.

Not: Paranoya yaptığım için eve vardığımda orijinal anahtar ile belki 100 kere denedim "acaba sorun anahtarda değil mi?" diyerekten ama, anahtardaymış

Bu da bilgi olarak burada kalsın, o anlar da aşağıdaki gibi gelişti..

https://youtu.be/7SvnNic5Fjo

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Anlamadım n'olduğunu... Kopya anahtarla çalışmadı ama sonra çalıştı mı? Asıl anahtarla farklı mı oldu?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yazılandan bende birşey anlamadım.

Kopya anahtar motoru calıstırmamış. Ancak kopya anahtar ile hırsızlık ya da motor sahibinin günahını almak ya da kopya anahtar calısmadı diye 100 ekere orjinal ile denemenin nedenini ve tum bu yazılanların alakasını anlamadım.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Şair diyokine kopya anahtarimin cipi bozukdu sonra anahtar yuzunden calismadigini ogrendim sizlerde kopya anahtar kullanmayin yolda kalirsiniz .
    🤗🤗🤗🤗🤗

Alıntı kurubuzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şair diyokine kopya anahtarimin cipi bozukdu sonra anahtar yuzunden calismadigini ogrendim sizlerde kopya anahtar kullanmayin yolda kalirsiniz .
    🤗🤗🤗🤗🤗

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Demekki bende anlamamisim 😃😃😃😃😃

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Pekala hazırlanın özet geliyor ;

Kopya anahtar bozuldu ve yolda kaldım, bir süre anahtarı tanımadı.. Hiç de tanımayabilirdi.

Bir süre sonra tanıdı, eşleşme oldu ve motosiklet çalıştı.. Hiç çalışmayabilirdi de

Sizin anahtarınız immobilizierli değil mi? Ya da immobilizierli anahtar kopyası yapmadınız mı? Başka türlü anlamama şansınız yok..

Kopya anahtar yolda bırakabiliyor işte, dünya turuna çıkmış adam da olabilirdim, bilgilenin istedik ..

Neyse Honda'cı lara hitap eden bir konu anladığım kadarı ile

Ayrıca şu konuya atıf olsun : http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...an-var-mi.html

Bu da benzer bir olay : https://www.motosikletforum.com/konu...anmiyor.11278/

H. I. S. S. : Honda Ignition Security System

Anlamayan?

Hocam o kısmı hepimiz anladık, anlamadıgımız kısım bu bence

İşin komiği, çalıntı motosiklet konusunda bir duyarlılık yapmaya çalışırken, motosikleti kapatıp, sonra kontağı açtığım anda sorunun çark etmesi. Sanırım motosiklet sahibinin günahını aldık ya neyse..

dipnot : motorum immobilizierli değil fakirim ben.
    mavellen bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam o kısmı hepimiz anladık, anlamadıgımız kısım bu bence

dipnot : motorum immobilizierli değil fakirim ben.
    Yahu burası videoya yansıdığı için açıkladım, ne kadar da detaycı bir gençsin ama üzülme şuan bir ailenin açlık sınırı 7.000 TRY yani herkes fakir..

Sonuç; O vesile ile durmasaydım eve kadar sorunsuz giderdim ama başka yerde sorun ortaya çıkardı.

Velhasıl H. I. S. S. işi ciddi bir iş anlaşılan bir dahakine servise kopyalatırım, Honda'cı arkadaşlara da bir feed back olsun.

Offf videoda olanları bana tekrar açıklattın mutlu musun? 😎

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Motosikletin orijinal yedek anahtarı yok mu ki kopyasını yaptırdınız? (Veya orijinal yedek anahtar sağlam yerde de siz orijinal anahtar + kopya yedek ile mi geziyorsunuz?)
    Bir de Maslak'ta kopya yaptırma mevzuuna takıldım; öyle önüne gelen kopyalayabiliyorsa Honda'nın HISS'i saçmalıktan öte bir şey değil. (Zaten benim çalınan motosiklet de HISS'liydi, bir b.ka yaramadı... Maliyeti artırmaktan başka işe yaramıyor.)

Motosikleti
    SD 1290R
    HISS dediğimiz şey bildiğiniz immobilizer. Ama Honda başka isim vermiş.

Sanırım eski de bir sistem.

Şimdiki motosikletim immobilizeri programlamaya yarayan ekstra kırmızı bir anahtarla geldi. Onu kullanarak elinizdeki anahtarları yeniden programlayabiliyor, o sayede kaybettiğiniz anahtarın motoru çalıştırmasını engelleyebiliyorsunuz mesela.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletin orijinal yedek anahtarı yok mu ki kopyasını yaptırdınız? (Veya orijinal yedek anahtar sağlam yerde de siz orijinal anahtar + kopya yedek ile mi geziyorsunuz?)
    Bir de Maslak'ta kopya yaptırma mevzuuna takıldım; öyle önüne gelen kopyalayabiliyorsa Honda'nın HISS'i saçmalıktan öte bir şey değil. (Zaten benim çalınan motosiklet de HISS'liydi, bir b.ka yaramadı... Maliyeti artırmaktan başka işe yaramıyor.)
    Valla süper sorular, konuyu istediğim yere şimdi götürebilir.

Orijinal yedek anahtarı yok maalesef tek bir orijinal anahtar var, onu da kaybederim korkusu ile taşımak yerine orijinalden bir kopya yaptırdım, ek bir bilgi; bu tarz kopyalama işleri yapan esnaf sizden ruhsat ve kimlik istiyor. Yani başkası anahtarını alıp kopyalatamaz diye umuyorum..

Ben orijinal anahtar + kopya ile gezmiyorum sadece kopya ile geziyordum, o da tanıma sorunu yaşatınca kaldım yolda.

Benim gibi kopya yapan çok Honda'cı var zaten amacım bu konuda bir feed back vermekti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:37 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    HISS dediğimiz şey bildiğiniz immobilizer. Ama Honda başka isim vermiş.

Sanırım eski de bir sistem.

Şimdiki motosikletim immobilizeri programlamaya yarayan ekstra kırmızı bir anahtarla geldi. Onu kullanarak elinizdeki anahtarları yeniden programlayabiliyor, o sayede kaybettiğiniz anahtarın motoru çalıştırmasını engelleyebiliyorsunuz mesela.
    10 Ocak 2016 tarihinde de benzer bir bilgi vermişsin ama Honda'nın ki dediğin gibi biraz daha eski bir sistem, ona rağmen motosiklet orijinal anahtarını istiyor onu anladım.

Çok yağmur da gezdim belki anahtara su kaçtı onu da bilemiyorum tabii alakası var mı yok mu? ancak motosikleti kapatıp tekrar çalıştıramamak benim için ufak çaplı bir şok oldu, o anki panikle ekrandaki uyarıları da göremedim.

Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu burası videoya yansıdığı için açıkladım, ne kadar da detaycı bir gençsin ama üzülme şuan bir ailenin açlık sınırı 7.000 TRY yani herkes fakir..

Sonuç; O vesile ile durmasaydım eve kadar sorunsuz giderdim ama başka yerde sorun ortaya çıkardı.

Velhasıl H. I. S. S. işi ciddi bir iş anlaşılan bir dahakine servise kopyalatırım, Honda'cı arkadaşlara da bir feed back olsun.

Offf videoda olanları bana tekrar açıklattın mutlu musun? ��
    youtube yasaklı iş yerinde ondan mutluyum
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    youtube yasaklı iş yerinde ondan mutluyum
    Opera indir, settings simgesine bas, sonra arama yerine vpn yaz, vpni aç .. Bitti gitti

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Elin japonu hissli bir sistem uretmis,begenmiyorsunuz..

Hisset ve çaliştir..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kasko falan varsa işletin motosikletin yedek anahtarı yoktur / kayıptır diye; sonra Allah muhafaza motosiklet çalınırsa büyük bela olur yedek anahtarın eksikliği...

Anahtar da bu kadar kolay kopyalanıyorsa güvenlik müvenlik yok bu HISS'te.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    ... Bu arada kopya anahtar direksiyon dahi kilitlemiyor, sadece motosikletin çalışması için ...
    Şimdi bu kopya anahtar direksiyonu bile kilitleyemiyor ama motorun çalışmasını sağlayabiliyor !!!

O zaman cepte hem orijinal hemde kopya anahtarı aynı anda taşımak lazım.

Orijinalle direksiyon kilitlenir, kopya anahtarla motor çalıştırılır gibi birşeyler

Nasıl bir kopya anahtarmış bu anlamadım gitti.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben orijinal anahtar + kopya ile gezmiyorum sadece kopya ile geziyordum, o da tanıma sorunu yaşatınca kaldım yolda.

Anladığım kadarıyla Orjinal bir Honda'nız var ve orjinal bir adet anahtarınız. Bu orjinal Honda için kullandığınız orjinal hissli anahtarınızı kopyalatıp kopya anahtarı hissli orjinal Honda'nız hissedemeyip çalışmadı.
    Çözüm olarak orjinal olmayan hissli anahtarınız için hissli bir Honda motor kopyalatmanız.
    Orjinal hissli anahtar ile orjinal Honda'yi, kopya hissli Honda ile kopya hissli anahtarı kullanmanız durumunda çözüme kavuşmuş olursunuz.
    Buraya kadar zahmet edip okuyanlar var ise, aklıma niye ise bir zamanlar her boş bulunan duvarda çare Sarıgül yazısının geldiğini ve günlük geyik dozumu kullandığımı belirtir, iyi haftasonları dilerim
    ufoz bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kasko falan varsa işletin motosikletin yedek anahtarı yoktur / kayıptır diye; sonra Allah muhafaza motosiklet çalınırsa büyük bela olur yedek anahtarın eksikliği...

Anahtar da bu kadar kolay kopyalanıyorsa güvenlik müvenlik yok bu HISS'te.
    Valla kardeşim Kasko yok Muska var 😁

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bu kopya anahtar direksiyonu bile kilitleyemiyor ama motorun çalışmasını sağlayabiliyor !!!

O zaman cepte hem orijinal hemde kopya anahtarı aynı anda taşımak lazım.

Orijinalle direksiyon kilitlenir, kopya anahtarla motor çalıştırılır gibi birşeyler

Nasıl bir kopya anahtarmış bu anlamadım gitti.
    Alarmlı disk Kilidi ile dolaşıyorum, ondan direksiyon kitleme işine çok takılmadım ama bundan sonra orijinal ile gezeceğim için kitleriz.

Motosikletin çalışmasını sağlama esprisi ise, esnaf orijinal anahtarını alıyor içindeki kodu kopyalayıp kendi boş anahtarına aktarıyor. Zaten motosikletin çipi anahtarı tanıyınca ateşleme oluyor diğer türlü çalışmıyor motosiklet videoda da olduğu gibi..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:46 ----------

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla Orjinal bir Honda'nız var ve orjinal bir adet anahtarınız. Bu orjinal Honda için kullandığınız orjinal hissli anahtarınızı kopyalatıp kopya anahtarı hissli orjinal Honda'nız hissedemeyip çalışmadı.
    Çözüm olarak orjinal olmayan hissli anahtarınız için hissli bir Honda motor kopyalatmanız.
    Orjinal hissli anahtar ile orjinal Honda'yi, kopya hissli Honda ile kopya hissli anahtarı kullanmanız durumunda çözüme kavuşmuş olursunuz.
    Buraya kadar zahmet edip okuyanlar var ise, aklıma niye ise bir zamanlar her boş bulunan duvarda çare Sarıgül yazısının geldiğini ve günlük geyik dozumu kullandığımı belirtir, iyi haftasonları dilerim
    Dostum konu açık da günümüz dünyası insanları kolay yoldan yaşamaya ve bilgiye kolay ulaşmaya alışmış. Kimse konuyu irdelemek istemiyor ki video bile koydum.

H. I. S. S orijinal anahtarımı kopyaladım ama bir süre sonra motosiklet tanımadı.. Aha olay bu, bu niye önemli? Bunu yapan çok kişi var ki bana da başka bir Honda kullanıcısı önerdi zaten ama neymiş? Kesin çözüm değilmiş.

Orijinal anahtar kesin çözüm olmakla beraber gerekirse paraya kıyıp servise gidip gerekeni yapmak lazımmış.

Bu forumda yok sanırım ama hiç orijinal anahtarı olmayıp sırf kopya ile sürenler bile var.. Bir gün adam belki dağın başında kalacak, ben şuan bunun kanıtı olabilirim.
    Lucas bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Dostum konu açık da günümüz dünyası insanları kolay yoldan yaşamaya ve bilgiye kolay ulaşmaya alışmış. Kimse konuyu irdelemek istemiyor ki video bile koydum.
    Köprüde herkes ters yöne gidiyor diyorsunuz

İlk açıklama için teşekkürler. Sonrasında durum vuzuha kavuştu benim için.

Çok basit bir olay için video da izlemek istemedim açıkçası. İki cümle ile açıklanabilecek bir olay sonuçta.

Bu arada (ciddi gerekli olmadıkça) bilinçli olarak video açmıyorum forumdan, click bait olayını teşvik etmemek için. Söz meclisten dışarı tabii ki.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)