Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kopya Anahtar İle Yaşanan H. I. S. S Problemi ( Cbr500 R)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Köprüde herkes ters yöne gidiyor diyorsunuz

İlk açıklama için teşekkürler. Sonrasında durum vuzuha kavuştu benim için.

Çok basit bir olay için video da izlemek istemedim açıkçası. İki cümle ile açıklanabilecek bir olay sonuçta.

Bu arada (ciddi gerekli olmadıkça) bilinçli olarak video açmıyorum forumdan, click bait olayını teşvik etmemek için. Söz meclisten dışarı tabii ki.
    Yok yahu click bait falan işim olmaz, zaten YouTube kanalım para kazanmaya bile kapalı, sadece kendi anılarımı topluyorum.

Bu vesile ile immobilizier anahtarların kopyalanabildiğini bilmeyen kişiler olduğunu da gördük, belki de bir bilgi vermiş olduk.

Maslak'da hergün yapılıyor bu kopyalama işleri.

Porshe'sinden Rover'lara kadar, yani anahtarın içindeki çip önemli değil, bir makine var ve o makine anahtarın içindeki çip ile kendini eşleştiriyor, bunun sonucunda o kodu kendi içine alıyor.

Dsha sonra da aldığı o kodu, istediği başka bir çipli anahtara aktarıyor, anahtar kontaktan girse yeter ki zaten anahtarlar standart önemli olan çip, onun da çözümü basit..

Yasal mı? Onu bilmiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Kopya immobiliserin, ummadık zamanda çalışmamazlık yapabileceğini anladım.
    Özelliklede Honda'nın Hissli sistemiyse.

Anlamadığımsa şu;

Adamlar immobiliserli bir anahtarın elektronik kısmını kopyalayıp, mekanik olan demirden uç kısmını kopyalayamıyor!
    Bu yüzdende direksiyon kilitlenemiyor!

Bu sanki şey gibi...

Adam mühendis. En zor matematik problemlerini çözebiliyor.

Ama kurşun kalemin ucunu sivriltemiyor gibi bişey

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Köprüde herkes ters yöne gidiyor diyorsunuz

İlk açıklama için teşekkürler. Sonrasında durum vuzuha kavuştu benim için.

Çok basit bir olay için video da izlemek istemedim açıkçası. İki cümle ile açıklanabilecek bir olay sonuçta.

Bu arada (ciddi gerekli olmadıkça) bilinçli olarak video açmıyorum forumdan, click bait olayını teşvik etmemek için. Söz meclisten dışarı tabii ki.
    Yok yahu click bait ile işim olmaz, zaten YouTube kanalım para kazanmaya kapalı olarak açıldı, sadece anı biriktiriyorum.

Ama şu immobilizier anahtar kopyalama işini bir çok kişi bilmiyor anlaşılan.

Bir cihaz var anahtarın içindeki çipi tanıyor ve kendi içine kayıt ediyor, daha sonra o bilgiyi alıp başka bir çipli anahtara aktarıyor.

Hiçbirimizin motosiklet anahtarı özel değil zaten standart dişler ve boyutlar, hepsinin de çipli ya da çipsiz hali zaten bu işi yapan kişiler de mevcut.

Yani ben anahtarımı gösterdiğimde adam direkt çekmecesini açıp "güzel bu bizde varmış" dedi mesela, yani immobilizier olmasa zaten adam alacak gidecek istese benim motosikleti.

Bu işi Porshe, Range Rover arabası olan da yaptırıyor yani Honda'nın bir güvenlik açığı değil, genel bir açık.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Eski Honda arabama yedek anahtar yapmak gerektiydi, 2003 Accord. Ebay'den uygun boş bir anahtar aldım. Servise götürdüm. Arabanın VIN numarasını istedi. Orijinal anahtarı verdim, istemedi adam. Sadece VIN numarasını bir alete girerek anahtarı hem programladı, hem de ucunu oydu. Bir dakika bile sürmedi. Arabada direk çalıştı. Şok oldum.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)

Soldaki kopyalanan anahtar, sağdaki ise orijinal .. Ben yaklaşık 3 ay kopya ile kullandım, sorun ise dün çıktı.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Anahtarın fotoğrafı: Tamam
    Pahalı motor: Tamam
    Sahibinin adı soyadı: Tamam
    Sahibinin oturduğu il-ilçe: Tamam

Tam konumunu da sosyal medyadan buluruz artık. HISS'i de dükkana götürünce hallederiz.

Şaka maka paylaşım için teşekkürler ama bu fotoğraftan anahtarın kopyası rahatlıkça çıkarılabilir. Dikkatli olmanızı öneririm.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anahtarın fotoğrafı: Tamam
    Pahalı motor: Tamam
    Sahibinin adı soyadı: Tamam
    Sahibinin oturduğu il-ilçe: Tamam

Tam konumunu da sosyal medyadan buluruz artık. HISS'i de dükkana götürünce hallederiz.

Şaka maka paylaşım için teşekkürler ama bu fotoğraftan anahtarın kopyası rahatlıkça çıkarılabilir. Dikkatli olmanızı öneririm.
    Resmi görünce yeminle benimde aklima geldi sen yazmışsın tehlikeli işler bunlar gökhan aygün.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2 gün içinde motoru patlatırlar kardo, konuyu temizle bence.

adım gibi eminim hırsız it oglu itler bu forumda dolanıyor.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 gün içinde motoru patlatırlar kardo, konuyu temizle bence.

adım gibi eminim hırsız it oglu itler bu forumda dolanıyor.
    Vatandaşın emeğini,birikimini kazancini 5.dk da aşırıp yiyen soysuzlar,gelsin benim y...yesin..

(kusura bakmayin arkadaşlar)

5 sene önce kuzenimin 2010 gsx600`ü çalınmıştı,çalindiği ay kredinin son taksitini ödemişti,kendi malim çalinmiş gibi üzüldüm,aklima geldikçe ayar oluyorum.
    Stock Sever bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://i.hizliresim.com/QPnrag.jpg

Soldaki kopyalanan anahtar, sağdaki ise orijinal .. Ben yaklaşık 3 ay kopya ile kullandım, sorun ise dün çıktı.
    Ustelik ucu da normal sıradan anahtarmış... Aynısını düzgün yapamamaları ilginç...

Benim arabanın anahtarı şu alengirli olanlardandı. Acaip bir aletle oyuluyor ucu anahtarın.

immobilizier anahtarların içinde pil gibi birşey var diye biliyordum, yedek anahtarın calısmama sebebi bu olamaz mı?

yanlıs mı hatırlıyorum

Motosikleti
    SD 1290R
    immobilizier anahtarların içinde pil gibi birşey var diye biliyordum, yedek anahtarın calısmama sebebi bu olamaz mı?

yanlıs mı hatırlıyorum
    Pil yok.

On karakter.

Motosikleti
    ......
    Pil yok.

On karakter.
    Pil yok,

Kömür gibi bir malzemeden gömülü devre var.

"gibi" si varmış, biraz intenretten baktım bu kısımdaki sıkıntıdan dolayı zamanla işlevini de kaybedebiliyormuş.

Motosikleti
    ......
    "gibi" si varmış, biraz intenretten baktım bu kısımdaki sıkıntıdan dolayı zamanla işlevini de kaybedebiliyormuş.
    Düşürmeyeceksin,arka cepte ezmeyeceksin.kafede elde tesbih gibi sallamayacaksin.

Kilcal çatlak bile olsa,haberleşmeyi keser.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşürmeyeceksin,arka cepte ezmeyeceksin.kafede elde tesbih gibi sallamayacaksin.

muhtemel bundan dolayı da konu sahibi arkadaşın anahtarı calısmıyor olabilir.

neyse ki ben 1 tl 'ye yedek anahtarı yaptırabiliyorum. Rivayete göre benim motoru sac tokası ile de calıstırabiliyorlarmış
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Valla onu bunu bilmem de artık yaptırmam herhalde kopya anahtar ama şunu anladım, işin erbabı biri istediği motosikletin orijinal ya da çipli halini üretebilir, servis de belki aynısını yapıyor ayrı mevzu, kopya Anahtar "şundan bozuldu" diyemem, belki yağmurdur ..

1 saat aralıksız yağmur yedim 2-3 defa. Orijinal anahtar belki su geçirmez ama bu kopya olan su geçirir falan olabilir diye düşündüm.

Çalınma olayına gelince Allah kimsenin başına vermesin tabii de garaj benim yattığım yerin alt katı, bazen kedi giriyor duyuyorum uyurken, alarmlı disk kilidi ve halat varken çalacak biri olursa da kulağıma tüküreyim 😁 Garaj dediysem de rampalı kömürlük aslında bir de motosiklet çalışmıyorken oradan çıkarmak var.. E bu motosikletin piyasası da yok.. Buna rağmen uğraşan adamın da artık anoktamenoktake diyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Orijinal anahtarlar buna gore dizayn ediliyor. Cunku aracin sahibinin aracini calistiramamasi kabul edilebilir bir durum degil. Muhtemelen dizayn milspec'tir. Dusurseniz de, islatsaniz da, tozun icinde kalsa da, uzerine bassaniz da, dondurucu havada da, asfalti eriten sicaklikta da calismasi lazim.

Fason anahtar durumu baska tabii ki.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kasko falan varsa işletin motosikletin yedek anahtarı yoktur / kayıptır diye; sonra Allah muhafaza motosiklet çalınırsa büyük bela olur yedek anahtarın eksikliği...

Anahtar da bu kadar kolay kopyalanıyorsa güvenlik müvenlik yok bu HISS'te.

Motorsikletin beyni zaten ekstra 1 anahtar kopyasına izin veriyor yani 4. anahtar yaptırayım desen yaptıramıyorsun ben öyle biliyorum

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hondAŞK be hondafun

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)