Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tecrübe konusu ..

Motovento
    REKLAM ALANI
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Tecrübe,soğuk kanlılıkla birleşmeyince pek işe yaramıyor.Yoksa herkes biliyor ani fren nasıl yapılır,motor kendini salınca nasıl toparlanır vs vs.Sakin kalınca araca arkadan çarpmıyorsunuzda aracın lastiğine sokuyorsunuz kendinizi
    xtrafrozen bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrübeli arkadaşlar sokaktan fırlayan araçları, ani fren yapacak aracları, park etmiş ve aniden kapısını acan araçları KM tecrübesi ile fark edip kazayı öngörüyor, vay be.

KM tecrübesi motor hakimiyeti ve trafiği okumanıza ve kaza risklerini min. indirmenizi sağlar da kazaların büyük cogunlugu zaten ani gelişen olaylardan dolayı oluyor, göremediğiniz birşeyi öngörmenizi çözemedim.
    Aslında biraz öyle gerçekten. Mesela bir.otobüsün yanından geçerken şimdi nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum ama ön tekerin o tarafa bakarım. Gölgelerden biri çıkıcak mı çıkmayacak mı belli olur.

Arabanın yanından geçeceksem mesela içini görmeye çalışırım. Ayna yada camdan bakarak. Önünde ki aracın önündeki aracıda dikkate alırsanız önünde ki aracın freni ne zaman yapacağını tahmin edebilirsiniz.

Böyle çok püf nokta var. Mesela yanından geçeceğinin araçın yada yanından geçerken direksiyona dikkat ederseniz adamın direksiyon hareketine bağlı olarak önünüze atlayıp atlamayacağı tahmin edilebilir.

Arabanın arkasından giderken teker izini.takip ederseniz çukura denk gelme şansınız baya az olur.

E5 gibi yollarda sağa ayrılmalarda solunuzda araba bırakmaz ve dikkatli giderseniz çok tehlikeli olan yolu kazasız atlatırsınız. Trafik çok sıkışık ise sağa ayrılan yolla ayrılıp son kısımdan girerseniz aynı şekilde kaza riski sıfıra yakın olur. Yada en kötü adamla beraber sağa girersin.

Daha çok varda aklıma şimdilik bu kadar geldi. İstersen tecrübeli araç sürücüsü olarakta bir iki tüyo verebilirim
    srknsnyz bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    100.000 km üzeri tecrübem var. Lakin tecrübe yapmış olduğunuz km'den ziyade, kendi limitlerinizi bilmektir.
    xtrafrozen ve srknsnyz bunu beğendiler.

Benim düşüncem burada tecrübe ikiye ayrılır

1) Trafik Tecrübesi: Trafikte kilometre yapmakla, farklı farklı güzergahlarda sürmeyle artar. Eğitim ile tecrübe artmaz bilginiz artar. Bu bilgide o tecrübeyi edinirken işine yarar. Bu tecrübeyi motosikletlede edinebilirsin, arabayla, kamyonetle panelvanla vs de. Burada en önemli şey gözlemlemen başka araçların, yayaların ne zaman nasıl davranabildiklerini hatta yollarda ne gibi unsurlar olabileceğini kestirebilmen lazım.

2)Motosiklet tecrübesi: Bu da kullandığın motosikletin dinamiklerini öğrenmen tecrübe etmenden geçiyor. Farklı yol koşullarında nasıl yol tutuyor, ne kadar gaz açınca arkadan kaymaya başlıyor veya tekere geliyor, kafa sallıyorsa hangi şartlarda sallıyor vs gibi. Bunun kilometre ile doğrudan bir ilgisi yok ya riske girip deneyeceksin limitleri ya da başına geldikçe öğreneceksin.

Virajı hızlı dönmeyle, virajlarda daha hızlı motorları geçmenizle ya da teker yapabilmenizle tecrübenizin bir ilgisi yok. Bu sizin motosiklet sürüş tekniğiniz ve aldığınız risk ile ilgili bir durum. 16 yaşındaki ehliyeti bile olmayan ama profesyonel yarışçı çocuk gelir hepimizi ipe dizer gider. Öyle bir hedefiniz varsa pistte eğitim alıp yine pistte sürerek tecrübe edinin derim. Karayolunda viraj çalışılmaz virajı dönerken yolun ortasında çukur görürsünüz, tek şeritli yolda karşıdan gelen şeridinden taşarak döner vs son virajınız olur Allah korusun.
    ufoz ve xtrafrozen bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrübe,soğuk kanlılıkla birleşmeyince pek işe yaramıyor.Yoksa herkes biliyor ani fren nasıl yapılır,motor kendini salınca nasıl toparlanır vs vs.Sakin kalınca araca arkadan çarpmıyorsunuzda aracın lastiğine sokuyorsunuz kendinizi
    2012`de GS-1 egitiminde,egitmenin ilk söyledigi söz,

Arkadaşlar ben sizlerden daha çok kaza yapma potansiyeline sahibim demişti.

Meali,ikarus sendromu

Soğuk kanlılıktan kasıt,yürek ve cesaret ise,adamin ayağina öyle bir dolaniyor ki..

Kisacasi,

Az biraz paranoyak,yüksek defansif takilmak lazim.

Hee,kalkipta 100mt ileride yolun ortasinda sebze kasasi goruncede kilitlenip bodozlama çarpacak kadar da değil.
    xtrafrozen bunu beğendi.

Motosikleti
    NC 750 X DCT
    Kendinizin olduğunuzdan daha iyi sürücü olduğunuzu sanmak gereksiz bir iyimserliğe neden oluyor ki bu da başınızı belaya sokar. Basit ama önemli bir nokta bence, onun için tecrübeli miyim olayına fazla takılmayın, eğitiminize devam edip kıyı kıyı ,emniyetle kullanın derim,

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2012`de GS-1 egitiminde,egitmenin ilk söyledigi söz,

Arkadaşlar ben sizlerden daha çok kaza yapma potansiyeline sahibim demişti.

Meali,ikarus sendromu

Soğuk kanlılıktan kasıt,yürek ve cesaret ise,adamin ayağina öyle bir dolaniyor ki..

Kisacasi,

Az biraz paranoyak,yüksek defansif takilmak lazim.

Hee,kalkipta 100mt ileride yolun ortasinda sebze kasasi goruncede kilitlenip bodozlama çarpacak kadar da değil.
    Soğuk kanlılıktan kastım paniklememek :D Motosiklet üstündeyken bütün gerizekalıca hareketleri karşı tarafa yapacakmış gibi düşünüp ona göre gidiyorum :D

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Her yaptığın km senin için tecrübe neden bunun bir km sinin olduğunu düşünüyorsun.
    Sevgili Okan , sanırım haklısın.. Yaşım geregi korunma reflekslerim cok daha fazla Sanırım bu motosiklet işinde herkes , kendi limitlerini bulabilmek adına farkında olmadan karsıdakini yerebiliyor. Tesekkurler yorum icin..

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bence bu işte ben oldum tecrübelendim dememek lazım.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Alıntı Bülent pcx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendinizin olduğunuzdan daha iyi sürücü olduğunuzu sanmak gereksiz bir iyimserliğe neden oluyor ki bu da başınızı belaya sokar. Basit ama önemli bir nokta bence, onun için tecrübeli miyim olayına fazla takılmayın, eğitiminize devam edip kıyı kıyı ,emniyetle kullanın derim,
    Katılıyorum size hatta ben şahsım adına yola cıkarken hep sunu dusunuyorum.. Şasi uzerinde 2 adet tekerlek .. üzerinde de oturan sen.. Motosiklet cidden cılgın bir alet dusununce

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    insanların söylemine neden bu kadar kafa yoruyorsunuz

motosiklet üzerinde keyif alıyorsan sürmeye devam , öncelikli olan emniyetli bir sürüş gerçekleştirmektir , yüzbinlerce km tecrübemizde olsa çevreden gelecek tehlikelere karşı konsantrasyonu düşürmemeliyiz , zaten uzun yıllar otomobil kullanmışsınız trafiği okuyabilirsiniz , şantiye kamyonları ile dolu bir yolda tek otomobil kullanan sizmişsiniz gibi düşünün !
    xtrafrozen bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrübeli arkadaşlar sokaktan fırlayan araçları, ani fren yapacak aracları, park etmiş ve aniden kapısını acan araçları KM tecrübesi ile fark edip kazayı öngörüyor, vay be.

KM tecrübesi motor hakimiyeti ve trafiği okumanıza ve kaza risklerini min. indirmenizi sağlar da kazaların büyük cogunlugu zaten ani gelişen olaylardan dolayı oluyor, göremediğiniz birşeyi öngörmenizi çözemedim.
    Aslına bakarsan tüm kazaları anlatırken aniden,birden bire,bir anda,göremedim gibi argümanlarla anlatırız.Çünkü zaten bunu ön göremediğimiz için kaza olmuştur. Hangi kaza olursa olsun.Önlenebilir ve ön görülebilir.Buraya yüz kaza videosu koysak güvenli sürüş sistemi yüz kaza içinde olmaması için ne yapılması gerektiği konusunda sebep gösterebilir.
    Asıl sorun bizim bu sisteme ne kadar uya bildiğimiz. Bire bir uymakta çok ütopik bir şey olabilir ama maalesef böyle.

Örnek:Doğru hız nedir.
    O an bulunduğunuz yolda kara yollarının belirlediği max hızdan daha düşük bir hızdamı gitmek.
    Doğru hız için diyorki:
    Yolun size ait olan bölümünde önünüzde açık ve engelsiz olduğunu görebildiğiniz mesafede durabilecek şekilde sürün.
    Böyle süremiyoruz.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    Alıntı arifziyaar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de 40 yasima merdiven dayadim 13 yasimdan beri 250-1100 cc arasi 5 farkli motosikletim oldu emin olmamakla beraber 100.000 km yi gecmis oldugumu dusunuyorum. Turkiyede kisisel hatalardan ziyade yol kusurlari ve vurdumduymaz umursamaz insanlarimizin sebebiyle meydana gelen kazalarin daha fazla oldugu kanaatindeyim.

Ben şahsen temde orta seritte sezlong bile gormus biri olarak ( lastik parcasi odun taş poset vs saymiyorum bile) öngöremedigimiz bir viraja destursuzca yatmayi tecrube olarak görmüyorum. Nice tecrubeli adeta motoruyla dans eden arkadasimiz suan toprak altinda.

Benim prensibim defansif surus kimse beni görmüyor her ucu gozukmeyen virajda da kesin su yag dal parcasi kum vs. Olabilir mantigiyla gitmek. Yoksa ölüm gercekten cok yakin.

Kazasiz sürüşler
    Kesinlikle aynı fikirdeyim. Stresten uzak, keyif alarak, eğitim sakin ve defansif sürmek en doğrusu. Ayrıca ülkemiz insanının malesef eğitim seviyesi, çevreye ve karşısındakine saygı duymayışının da şartları olumsuz etkilediği aşikar. Eğitim almışsınız, km.lerin artması da tecrübeye mutlaka katkı yapıyor. Sakin, defansif sürebiliyor ve motosiklet yönetim sistemini uygulayabiliyorsanız sorun yok.

Hocam başımdan geçen ufak bi olayı anlatayım;

Yaklaşık 6 7 aylık aktif motosiklet kullanıcısıyım. Yaptığım km de 20bin civarında. Neyse konuya geleyim temmuz ayında ankarada bi eczane arıyodum. Devam ettiğim caddede yolun karşı tarafında eczaneyi gördüm. Benim olduğum tarafta da otomobiller arka tarafları yola bakacak şekilde sıra sıra park halindeler. 1 tanesinin arkasında sadece karşıdan gelen aracın geçmesini beklemek için durdum. Yani karşıya geçme sürem toplasanız 6 7 saniyeyi bulmayacak bişey. Durdum sinyal verdim ve aradan 3 saniye geçmeden park halindeki araç geri geri gelip pat diye bana vurdu. Hiç beklemediğim bişeydi ve o şokla motorun ağırlığını taşıyamayıp yere devirdim.

Motorun ağırlığı 145 kilo öyle kontrol edilemeyecek bişey değil. Normal zamanda başınıza gelse kimse yere devirmez ama o şokla birden motoru bırakıp canımı kurtarma derdine düştüm çünkü öyle bi pozisyon ki, park halindeki aracın akan trafiğin olduğu bi yola arkasına bakmadan çıkmasını beklemiyosunuz. Sinirden küplere bindim, araç sahibi defalarca özür dilese de sinirim yatışmadı. Kendimi kontrol edemeseydim yorulana kadar dövecektim o derece sinir bozucu bi durumdu.

Diyeceğim o ki tecrübe yapılan kmye bakmıyo hocam, tamamen rutin dışı sürdüğünüz yollar ve başınıza gelen olaylarla tecrübe kazanıyosunuz. Böyle bişeyin olacağına 250bin km tecrübem bile olsa başıma gelmedikçe ihtimal vermezdim. Şimdi isterse 10 yıldır aynı yerde durduğunu bildiğim arabanın bile arkasında duraklayacak olsam içine bakarım.

Hiç sıkmayın canınızı. Tecrübe yapılan hatalar ve doğru verilen kararların toplamıdır.

Motosikleti
    MT-07
    Bari bende kendi adıma yazayım. Şile-Teke arası virajları çok güzel ve asfaltı temiz bir yol. Genelde motoru zorlar ve öyle sürerim ama çalı-çırpı-ağaç derken, virajlarda karşı şeridi görmem. Arabacısı, acemisi, gs’cisi sürekli şeritten taşar ve karşı karşıya gelirsiniz. Geçen hafta artık yeter dedim ve yavaş gittim. Arkamdan gelen gazcılara acemiymişim gibi yol verdim.

İnanın güvende sürünce hem daha çok zevk aldım hem motorum az yaktı hem de karşıdan birisi fırlayıp bana doğru gelince o kadar da kasıp, sinirlenmedim. Bu aralar virajda motor sürme konulu kompozisyon ile karşıma gelen bızdıklarada da ben acemiyim diyorum. Arka lastiğimi görmedikçe yutuyorlar bu argümanımı

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında biraz öyle gerçekten. Mesela bir.otobüsün yanından geçerken şimdi nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum ama ön tekerin o tarafa bakarım. Gölgelerden biri çıkıcak mı çıkmayacak mı belli olur.

Arabanın yanından geçeceksem mesela içini görmeye çalışırım. Ayna yada camdan bakarak. Önünde ki aracın önündeki aracıda dikkate alırsanız önünde ki aracın freni ne zaman yapacağını tahmin edebilirsiniz.

Böyle çok püf nokta var. Mesela yanından geçeceğinin araçın yada yanından geçerken direksiyona dikkat ederseniz adamın direksiyon hareketine bağlı olarak önünüze atlayıp atlamayacağı tahmin edilebilir.

Arabanın arkasından giderken teker izini.takip ederseniz çukura denk gelme şansınız baya az olur.

E5 gibi yollarda sağa ayrılmalarda solunuzda araba bırakmaz ve dikkatli giderseniz çok tehlikeli olan yolu kazasız atlatırsınız. Trafik çok sıkışık ise sağa ayrılan yolla ayrılıp son kısımdan girerseniz aynı şekilde kaza riski sıfıra yakın olur. Yada en kötü adamla beraber sağa girersin.

Daha çok varda aklıma şimdilik bu kadar geldi. İstersen tecrübeli araç sürücüsü olarakta bir iki tüyo verebilirim

hocam kesinlikle KM tecrübesini yabana atmıyorum ancak forumdaki neredeyse tüm tecrübeli ve genc sürücülerde ikarus sendromu var.

Saydıgınız şeyler motosiklet tecrübesi ile alakalı değil, araba kullanan birisi de bu detayları öğrenebilir. Hatta yayayken bile cabalarsanız bu saydıklarınızı okumayı öğrenebilirsiniz. Kaza denilen şey gözlem dışı oluşur genelde. Örnek veriyorum, yol verecek gibi durup aniden yola fırlayan birisi, kör noktadan son hız gelen bir araç, ya da içinde insan olan duran bir aracın yanından geçerken bir anda dönüp kapıyı acması tecrübe ile görebileceğiniz şeyler değil. ya da yolda giderken acemi bir sürücünün panikleyip ani fren yapması gibi. (emniyet mesafesi tecrübe ile alakalı olmadıgı için bunu ekledim)

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslına bakarsan tüm kazaları anlatırken aniden,birden bire,bir anda,göremedim gibi argümanlarla anlatırız.Çünkü zaten bunu ön göremediğimiz için kaza olmuştur. Hangi kaza olursa olsun.Önlenebilir ve ön görülebilir.Buraya yüz kaza videosu koysak güvenli sürüş sistemi yüz kaza içinde olmaması için ne yapılması gerektiği konusunda sebep gösterebilir.
    Asıl sorun bizim bu sisteme ne kadar uya bildiğimiz. Bire bir uymakta çok ütopik bir şey olabilir ama maalesef böyle.

Örnek:Doğru hız nedir.
    O an bulunduğunuz yolda kara yollarının belirlediği max hızdan daha düşük bir hızdamı gitmek.
    Doğru hız için diyorki:
    Yolun size ait olan bölümünde önünüzde açık ve engelsiz olduğunu görebildiğiniz mesafede durabilecek şekilde sürün.
    Böyle süremiyoruz.

hocam yukarda saydıgım şekilde, göremediğiniz şeyi ön göremezsiniz.

Görebildiklerinizi öngörmeniz tecrübe ile alakalı haklısınız.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Quantrell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tamamen doğru yorum isterse 100.000 Km tecrübesi olsun. bir anlık dalgınlığa bakıyor, o yüzden önemli olan motosiklet üzerinde durmak değil.
    srknsnyz bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam bilmiyorum lakin 200-300 bin km arası bir tecrübem var. Ama her kontağı çevirişimde yeni başlıyormuşçasına bir heyecana ve tedbire sahibim. Gün oldu belki herkesin diz değdirdiği viraja ben 30-40 la girdim, gün oldu belki herkes sıkışık trafikte makas ata ata geçti gitti ben kaldım arkalarda, ama bugün hala motor kullanabiliyorsam ve en önemlisi hayattaysam bunu bu heyecan ve tedbire borçluyum. Km insana ne katıyor dersen, bir müddet sonra bir çok aksi durumu önceden sezebilme kabiliyetini. Ne bileyim işte virajdır, yola atlayabilme potansiyele sahip sığırları öngörebilme, sollamaya nerde çıkılır çıkılmaz hesaplayabilme.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karşı tarafın bir saniyelik hatasına bakar..
    bende götüme çok güvenirdim,cbf150 ile diz değdirecek kadar yatırabiliyodum motoru.
    ama düz yolda giderken karşıma öküzün teki atladı..yandan ona çarptım.
    yapacak bir şey yok.
    Benim de önüme geyiğin teki atladı. Öküz daha tehlikeli tabi. Atlayabildiğine göre zeki olmasa da çevik bi öküzmüş anlaşılan

Çok tecrübe de iyi değil. Sürekli motosiklet kullanıp ta ölmeyen ya da ciddi kaza yapmayan yok genelde. Çünkü n'aptığını bilmeyen hayvanatı zaptetmenin yolu yok. O esnada motosiklet değil de araba içinde olmak büyük avantaj bazen.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de önüme geyiğin teki atladı. Öküz daha tehlikeli tabi. Atlayabildiğine göre zeki olmasa da çevik bi öküzmüş anlaşılan

Çok tecrübe de iyi değil. Sürekli motosiklet kullanıp ta ölmeyen ya da ciddi kaza yapmayan yok genelde. Çünkü n'aptığını bilmeyen hayvanatı zaptetmenin yolu yok. O esnada motosiklet değil de araba içinde olmak büyük avantaj bazen.
    geyik katili

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)