Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

'Çakar lamba' kısıtlaması yarın başlıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kamuda, mahalli idarelerde, meslek kuruluşları ve üniversitelerde görev yapan üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanları, yarından itibaren çakarlı araç kullanamayacak.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, yarın başlayacak uygulamayla meslek kuruluşları, üniversiteler ve kamudaki üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda "çakar" tabir edilen ışıklı uyarı işaretleri yasaklanacak.

Yetkisiz çakar kullanımının önüne geçmek için Türkiye genelinde trafik ekiplerince denetimlere ağırlık verilecek.

KİMLER "ÇAKAR" KULLANABİLECEK?

Boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayımlanan usul ve esasların ekinde bildirilen "devletin en üst protokolü"nde bulunan 29 makamın emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ile bu makamların korumasından sorumlu koruma araçlarında ışıklı uyarı sistemleri kullanılabilecek.

Bu araçlar dışında hiçbir araçta çakar olarak tabir edilen sesli uyarı işaretleri kullanılamayacak.

Makamların korumasından sorumlu araçlarda da sadece makam sahibi araçta olduğu sürece bu uyarı sistemleri aktif kullanılabilecek. Makam sahibi araç içinde ya da makam aracı konvoyda bulunmadığı zaman bu uyarı sistemleri kullanılamayacak.

Kolluk görevlilerinin kullanımındaki resmi araçlarda ışıklı/sesli uyarı işaretleri, görevle ilişkili olmak kaydıyla usul ve esaslarda belirtilen şartlar doğrultusunda kullanılacak.

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ TEPE LAMBASIYLA SAĞLANACAK

Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci maddesi (f) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek.

Bu araçlarda da tepe lambası bulunması sürekli geçiş üstünlüğü hakkı sağlamayacak.

Zorunlu hallerde çakar kullanımı en az 150 metre önceden başlayacak. Bu araçlar ancak tehdit veya görev durumunun ortaya koyacağı zorunlu hallerde en az 150 metre önceden duyulabilir şekilde ışıklı ve sesli uyarı sisteminin birlikte kullanılmasıyla kanunun öngördüğü geçiş üstünlüğü hakkından faydalanabilecek.

UYMAYANLAR TRAFİKTEN MEN EDİLECEK

Yarından itibaren hız verilecek denetimlerde yetkisiz çakar kullanan araçların sahibi ya da sürücülerine 2 bin 4 liraya kadar idari yaptırım uygulanabilecek.

Belirlenen esaslara uymadığı belirlenen araçlar trafikten men edilecek.

Yetkisiz sistemlerin kullanılmasına müsaade eden kamu görevlileri hakkında işlem başlatılacak.

MEVZUAT DIŞI ÇAKAR AĞIR KUSUR SAYILACAK

Ayrıca, Karayolları trafik muayenesinde araçlarda mevzuat dışında sesli ve ışıklı uyarı sisteminin bulunmasının "ağır kusur" olarak nitelendirilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı.

Kanunda yer alan bu düzenlemenin anlaşılır olması, geçiş üstünlüğünün gerçekten bu hakka sahip araçlarca kullanımının sağlanarak suistimalin önlenmesi ve bu konuda daha etkin denetimler yapılması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine "Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleriyle Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" yayımlanmıştı.

Kaynak: Hürriyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    KTM Duke 390 - 2017
    Ceza rakamını çok beğendim keşke 8k falan olsaymış.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oo apaçilerin gözleri yaşlı.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Çakardan kasıt kırmızı mavi polis gibi olanlarmı.Bizim sisleride muayenede ağır kusur sayarmı.Yada yanmıyorsa bile çevirip sisede 4 bin kitlermi.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Sana bana yasak..
    onlara gine serbest olacak..
    biseduda bunu beğendi.

normal vatandasa ceza yazarlar, guzel gelir saglarlar, ama sirti saglam adama bir halt olmayacaktir yine.
    - sen benim kim oldugumu biliyor musun?
    - il baskani benim kuzenim.
    - al, bak telefonda kim var.
    - sen bana ceza meza yazamazsin
    - sen kimsin ya....
    biseduda bunu beğendi.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çakardan kasıt kırmızı mavi polis gibi olanlarmı.Bizim sisleride muayenede ağır kusur sayarmı.Yada yanmıyorsa bile çevirip sisede 4 bin kitlermi.
    madde madde okuyup bende sizin düşündüğünüz şeyi aradım içinde. sanki bu ucu açık kalmış. sis farlarında çakar modu varsa, poliste çevirdiğinde bunu görürse ceza yazabilir gibi
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Gerçi biz sis farı beyaz çakar kullanıp kendimize polis yada devlet protokolünden biri gibi yol istemiyoruz.Otomobiller bize ilişmesin yeter.Zaten bu aralar çok fazla polis denetlemesi var 4 bin vermeyelim durduk yere.Ben sisleri düz modda gündüz farı gibi kullanıyorum çakarsız.Geceye kalırsam eğer dikkat çeksin diye çakar moda alıyorum.
    Gündüz düz modda giderken çevirip bunun çakar özelliği var diye sorun yaratırmı bilmiyorum.Gerçi sislerin herhangi bir düğmesi yok cebimde kumandası var.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    yinede bir süre çakar modda kullanma. 4 bine güzel ekipman alınır
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu arada kortejde ikin merak ettiğim bir şeyin cevabınıda öğrendim. 4 yada 6 sis farı olan moroların niye bu kadar sis farı taktığını merak ediyordum.Meğer onların bir çifti kırmızı maviymiş.Ben bu kadar polis sirenli motor olduğunu bilmiyordum.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    O zaman ön far-ızgara civarında çakarla arkamıza gelip "viiiuuuvv gaak gaaaakk ıghıgh" diye sesler çıkartanlara yol vermesek de olur diye tahmin ediyorum. Kanuna göre çakar lamba tepede olacak.
    birbilent ve Thesinner83 bunu beğendiler.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

'Çakar dönemi' bitti... Polis yaka kamerasıyla takip ediyor

Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan 'çakar lamba' kullanımında yeni dönem başladı.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görevli trafik polisleri yaptığı çalışmalarda yetkisiz çakar kullanımıyla ilgili il genelinde çeşitli noktalarda denetimler gerçekleştirdi. Denetimler sahada olan trafik ekiplerinin yakalarında sesli ve görüntülü kayıt yapan, uzun süre çalışmaya uygun GSM hatları üzerinden anlık veri ileten 'Giyilebilir Kamera' da devredeydi.

Yaka kamerası sayesinde trafik denetim ve uygulamaları sırasında trafik polisi ile vatandaş arasında yaşanmakta olan sorunlar, iddiaların ve şikayetlerin önüne geçilmesi amaçlanırken Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde bulunan Trafik Komuta Kontrol Merkezi'nden de canlı olarak takip ediliyor.

Yeni düzenlemenin bugün başlamasıyla birlikte polis bir çok noktada denetim yaptı. Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci maddesinin (F) bendi kapsamında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ile sivil polis ve jandarma araçlarında sadece aracın tepe bölgesinde sabit veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi kullanılması zorunlu hale getirildi.

2 BİN 4 LİRA CEZA KESİLECEK

Yetkisiz çakar kullanan kişilere 2 bin 4 liraya kadar idari yaptırım uygulanabilecek, kurallara uymayanların araçları trafikten men edilecek. Çakar uygulamasına uymadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. Yetkisiz çakar kullanan kamu görevlileri hakkında işlem başlatılacak. Çakar sistemini ise ambulans, itfaiye ve polis ve jandarma araçlarıyla devletin en üst protokolünde bulunan 29 makam kullanılabilecek.

Video linki
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ca...diyor-41364280

Motosikleti
    MT-07
    Bakalım bu akşam İstanbul trafiği nasıl olacak? Çekirdeğim aldım, serviste cam kenarını ayırttım

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Şu beyaz çakar mevzusuna bi değinselermiş keşke, sis farlarımızda var. Çakarsız olanı da yokki galiba.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Ortalama 40.000 araçtan 2.000 tanesinde aydınlatma kusurlu çıkmış ve ceza almış. Şaka maka 20 araçtan 1 i çakarlı.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    kamera varken herkese yazılır, kamera yokken normal bir çevik kuvvet polisi bile kimliği gösterir geçer. kimseyi kandırmanın anlamı yok, bizde o yollardan geçtik. iki yıl polis okulunda okudum, içlerini dışlarını biliyorum. neyse ki bizi Allah korumuş da uzaklaşmışız.

Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kamera varken herkese yazılır, kamera yokken normal bir çevik kuvvet polisi bile kimliği gösterir geçer. kimseyi kandırmanın anlamı yok, bizde o yollardan geçtik. iki yıl polis okulunda okudum, içlerini dışlarını biliyorum. neyse ki bizi Allah korumuş da uzaklaşmışız.
    Sen polis değil misin? İhraç mi edildin?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman ön far-ızgara civarında çakarla arkamıza gelip "viiiuuuvv gaak gaaaakk ıghıgh" diye sesler çıkartanlara yol vermesek de olur diye tahmin ediyorum. Kanuna göre çakar lamba tepede olacak.
    Yol vermezsen bu seferde sıkıştırıp yukarda ki arkadaşın yazdığı gibi sen benim kim olduğumu biliyor musun? Amcam milletvekili, teyzem kerane müdürü, eniştem emniyet müdürü, bilmemneyin korumasıyım seni içeri aldırırım gibi muhabbetler döner. Şahsen başıma geldi.
    Bu ülkede bir üst makama bulaşmayacaksın bu lanet ülke öyle bir halde ki mevki makam sahibi olan kendini dokunulmaz ilah ilan ediyor

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yol vermezsen bu seferde sıkıştırıp yukarda ki arkadaşın yazdığı gibi sen benim kim olduğumu biliyor musun? Amcam milletvekili, teyzem kerane müdürü, eniştem emniyet müdürü, bilmemneyin korumasıyım seni içeri aldırırım gibi muhabbetler döner. Şahsen başıma geldi.
    Bu ülkede bir üst makama bulaşmayacaksın bu lanet ülke öyle bir halde ki mevki makam sahibi olan kendini dokunulmaz ilah ilan ediyor
    Vurup düşüreni de gördüm. Kimseyle inatlaşmamak lazım.
    biseduda bunu beğendi.
    07

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkandan,

``Motosikletli şeridi işgal etme boşalt!!``

Diye anons gelebilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)