Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

8 Bin Bakımı Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CB125R
    Merhaba belki konuyu farklı yere açmam gerikiyor olabilir foruma daha alışamadım kusura bakmayın
    Benim cb125r motosikletimi 0 olarak aldım 8 bin bakımını yaptırdım honda bayisinde isterseniz motul koyabilir diye bi teklif geldi motulü merak ettiğim için koydum fakat motul koydurduğuma şuanda pişmanım eskisine oranla hızlanmalar çok yavaşladı düzlükte rahat 120 ye gelen motosiklet şuanda düzlükte 100 e çıkarken ıkına ıkına çıkıyor 8 bin bakımında buji hava filtresi ve değişecek olan herşeyi değiştirdim diğerlerinde sorun yok ama nedense 3 hafta olmasına rağmen hala aynı şekilde sorunumuz devam etmektedir kilom vs halen aynı 3 haftada kilo almadım beni aydınlatırsanız sevinirim iyi sürüşler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    3hafta önce rüzgar bu kadar sert esmiyordu. Motorun 125cc. Zaten max yapacağı hız 120-130. Normal geldi bana.

Motosikleti
    Honda CB125R
    örnek olarak dün rüzgar yoktu ama gine gitmiyodu bi usta 10w40 yerine 15w40 koymuş olabilirler dedi doğrumudur sizce

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:20 ----------

mt125 olan arkadaşım dün uzayıp giderken ben kolu komple açmama rağmen gidemiyordum rodajıda yapabildiğim en güzel şekilde yaptım

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Kaç litre yağ alıyor motor?

Motosikleti
    Honda CB125R
    2 veya 2,5 diye biliyorum

Motosikleti
    MT-07
    Genel CB125R
    Motor Sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, 2 supaplı, SOHC tek silindirli
    Motor hacmi (cc) 125
    Maks. Güç (kW@dev/dak) 9.8 kW @ 10000 d/d
    Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 10 Nm @ 8000 d/d

---------------------------------------------------

Motor tipiTek silindir, 4-zamanlı, sıvı-soğutmalı, SOHC, 4-subapMotor hacmi124.7ccÇap x Strok52.0 mm x 58.6 mmSıkıştırma oranı11.2 : 1Maksimum güç11.0kW (15.0PS) @ 9,000 dev/dk.Limitli güç versiyonuMaksimum tork12.4Nm (1.25kg-m) @ 8,000 dev/dk.

Bunları motosikletlerin sitelerinden aldım. Yani MT-125 15hp'ye tekabül ederken senin motor 9,8*1,34=13hp ediyor. 2hp çok fark eder mi deme Düşük cc de eder.

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Dostum bu yazdıklarımı yaparsan mutlu olursun...
    3 litre Castrol power1 4T 10w-40 yağ alıyorsun, yağ filtren değişen tipse (yani süzgeç değilse) filtre'de alıyorsun.
    Motoru bir kaç dakika ısıt (elini yakmiyacak kadar), yağı boşalt ve filtreyi sök. Yağın iyice süzülmesini bekle.
    Karter tıpasını sıkmadan yerine tak ve 200ml kadar yeni yağdan koy, tıpayı aç ve yağı boşalt. (Burada amaç eski yağı yıkamak)

Karter tıpasını aşırı olmayacak şekilde sık (tatlı sert)
    Ya filtresinin contasını hafif yağla ve onu da tatlı sert sık ve yeni yağı doldur.
    Boşuna para vermiş gibi düşünme, çünkü bu işlemin sonunda mutluluk var 😉✌

Yemişim motul'u
    Tracer 900 motorumda castrol power1 racing 10w-50 kullanıyorum. MUTLUYUM

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    10W-50 falan yok. İstediğin yağın özellikle 10W-30unu alıyorsun, eski yağı boşaltıp 1 litre koyuyorsun. Motorunun yağ kapasitesi boşaltmadan sonra 1, dağıtmadan sonra 1.3 litre. Motorunuz hakkında gereken bilgileri öğrenmenizi tavsiye ederim.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Kullanım kitapçığını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Motor zaten cbr 125rla aynı bloğu kullanıyor,filtre falan yok. 1lt yağ alıyor o da 10w30. İpone yağı kullan,vites geçişlerinin yumuşadığını hissedeceksin

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Adamım kimin ne koyduğunu ne önemi var? Kitapçıkta ne koydurman gerektiği yazıyor, al koysunlar "kendi yağını getiremezsin" diye bir kural yok.

Benim de kitapçıkta 10w30 yazar ama nereye gitsem 10w40 koymak ister, koydurtma.. Kimse motorunu senden iyi tanıyamaz...

Sen bakmazsan kimse de bakmaz, emin ol servis nedir? Ticari bir işletmeden ötesi değil hiçbiri..

Hava filtene de baktır bu km ye kadar değişmesi gerekiyor olabilir.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    İki ayrı motor yağının farkını kimse kullanırken farkedemez çünkü çok çok az bir fark vardır ve bu sadece dyno ölçümünde belli olur , yani 120 km yapan motor 100 km ye düşmez yağ farkı ile , olması gerekenden kalın yağ kullanırsan max 5 km falan farkedebilir , buji ayarına bak bence , yanlış buji veya hatalı tırnak aralığı çekişi aşırı derecede etkiler..

Motosikleti
    MT-07
    Ben halen rüzgara bağlıyorum. 125cc’lik çığlak bir motordan fazlasını beklemek yada zorlamak daha iyi bir sonuç getirmeyecektir. Cbr125r grenajları olan bir motor ve max hızları 135’lerde. Ben halen motorun normal olduğunu savunuyorum. Tembellik edip bakmıyorum ama en yakın hava filtresi değişimi 16000km’dedir. Asfaltta kullanılan bir hava filtresi çok çabuk dolmaz.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bence sorun Motul kullanılmasından ziyade hangi Motul yağın kullanıldığında.

Forumda çok sık şöyle yazılar görüyorum...

"Motul kullan. Castrol Power 1" kullan gibi...

İyide kardeşim her iki yağında farklı versiyonları var.

Mineral yağ,
    Yarı sentetik yağ
    Full sentetik yağ
    Full sentetik ester yağ
    .... böyle uzar gider...

Mesela
    Castrol Power 1 "Power Release" yarı sentetik
    Castrol Power 1 "Racing" full sentetik.

Motül 3000 mineral
    Motül 5100 yarı sentetik
    Motül 7100 full sentetik

Birde bunun yanına 10w40, 10w30 viskozite bilgisi gelecek. Viskozite bilgisi neredeyse tüm motosiklet kitapçıklarında var.

Asıl sıkıntı ne tür yağ kullanılacağında çıkıyor.
    Mineral, yarı sentetik, full sentetik ... Hangisi?

Motul veya Castrol Power 1 öneren ama Motül için 3000, 5100, 7100
    Castrol P1 içinse Power Release, Racing bilgisi vermeyen hiçbir kullanıcıyı ve hiçbir servis veya ustayı dikkate dahi almıyorum.

Fazla uzadı ama sizin duruma gelirsek...

Sizin motora Motül 3100 koydularsa normalden fazla ısınma yapmaya başlamış olabilir (olabilir). Motül 7100 koydularsa bazı (bazı) küçük cc motorlarda debriyaj sıyırabiliyor. Fakat bu yağ motorun daha az ısınmasına sebep oluyor. En azından benim motorda böyle. M3000 hiç kullanmadım ama M5100 - M7100 arasındaki fark M7100 ün bacaklara daha az hararet vermesiydi.

Motülün hangi yağını kullandıklarını ve fabrikasyon verilerine uygun buji kullanıp kullanmadıklarını öğrenin.

Rüzgar 125cc de hızı kesiyor ama 100'ü geçemeyecek kadar olmaması lazım.
    Hele bu motorda helede hava sıcaklığının 20 °C seyrettiği zamanda.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Motul "BALON BİR MARKADIR"
    Söyleyeceklerim bu kadar.

gevrekboyoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CB125F
    öncelikle motosikletin yanında kullanım kitapçığı vermedilerse şuradan pdf'ine bakabilirsin; https://honda.com.tr/App_Assets/Guid...18/CB-125R.pdf
    ikinci olarak motul yağlarda yağın arkasındaki etiketi sökünce içinden bir kitapçık çıkıyor. o kitapçıkta şu minvalde şeyler yazar; motul, şöyle güzel böyle iyidir ve x,y,z üreticilerin gereklerini karşılar. bir tek 10w30 yağ alırsan arkasındaki kitpçıkta honda markası için özel üretildiği yazar. öncelikle 10w30 yağ kullanmanı ve servisle de bu konuda konuşmuştum daha önce, 125cc honda için yarı sentetik kullanmanı öneriyorlar. yada benim yazdıklarımı bir kenara bırak kitapçıkta motora koyacağın yağ için gerekli bütün standartlar yazılmış açıp okuyabilirsin. hız konusuna gelince benim kendi 125cc motorumla son hız olarak 80'de kaldığımda oldu 120 gördüğümde oldu. 125cc çok zayıf olduğu için yolun eğimi, esen rüzgar, sürücü ağırlığı gibi faktörlerden çok fazla etkileniyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Balon malon yok, motoruna uygun yağı koyamayan / koyduramayan / motoruna uygun yağı bilmeyen / hiç araştırmamış kullanıcılar var...

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı gevrekboyoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle motosikletin yanında kullanım kitapçığı vermedilerse şuradan pdf'ine bakabilirsin; https://honda.com.tr/App_Assets/Guid...18/CB-125R.pdf
    ikinci olarak motul yağlarda yağın arkasındaki etiketi sökünce içinden bir kitapçık çıkıyor. o kitapçıkta şu minvalde şeyler yazar; motul, şöyle güzel böyle iyidir ve x,y,z üreticilerin gereklerini karşılar. bir tek 10w30 yağ alırsan arkasındaki kitpçıkta honda markası için özel üretildiği yazar. öncelikle 10w30 yağ kullanmanı ve servisle de bu konuda konuşmuştum daha önce, 125cc honda için yarı sentetik kullanmanı öneriyorlar. yada benim yazdıklarımı bir kenara bırak kitapçıkta motora koyacağın yağ için gerekli bütün standartlar yazılmış açıp okuyabilirsin. hız konusuna gelince benim kendi 125cc motorumla son hız olarak 80'de kaldığımda oldu 120 gördüğümde oldu. 125cc çok zayıf olduğu için yolun eğimi, esen rüzgar, sürücü ağırlığı gibi faktörlerden çok fazla etkileniyor.
    Yukarıdada yazdığım üzere bir arpa boyu ilerleyemiyoruz.

Motul 10w30 demişsiniz.
    Ama hala eksik bilgi veriyorsunuz.

Motul'un hangi 10w30 yağı???

Motul 3000 mineral 10w30
    Motul 5100 yarı sentetik 10w30
    Motul 7100 ful sentetik 10w30

Adamlarda motosiklet için 3 tip 10w30 yağ var.

Hangisi .... ????

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yarı sentetik yazmış arkadaş ama...

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarı sentetik yazmış arkadaş ama...
    Motulun sayfasına gidince yarı sentetik değil farklı yazıyor.

O yüzden hep söylüyorum. Yazın numarasını olsun bitsin.
    M5100 de bitsin ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    125cc motosikletten 100km/h üstünü bekler ve sürekli 110-120 zorlarsan motosiklete de cebine de yazık edersin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler