Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Benzin istasyonlarındaki yakıtların farketmesi normal mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    erhn42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklı kelden
    Benzini şelden alirimcilar nerede?

Benim favorim (Total ve lukoil)
    Çagırdınız geldim. Arabamın-motosikletimin, motorunun randımanı. rölanti de ki sessiz sarsıntısız çalışması-gaz tepkisi benim için tüketimden önemli kriterler olduğu için vpower cıyım. Evet vpower da %6-7 taş çatlasın %8 kadar fazla yakıyor. Bundan fazla fark yaşayan olursa sebebi yakıt değildir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İstanbul merkezi işlek Opet veya BP kullanıyorum (epi topu 4 farklı istasyon kullanıyorum ki markası farklı iki tanesi tüm alımlarımın %90'ını karşılıyor...), hiçbir fark yok.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    istasyondaki pompa görevlisinin abdest durumu cok önemli.

Bu nedenle badem bıyıklı olmasına özen gösterin, Shell İman Power ile %20'ye kadar yakıt tasarrufu.
    soulexit bunu beğendi.

Quantrell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende motosikleti aldım alalı Shell kullanıyordum fakat bir gün uzun yolda hangi akla hizmetse mottolarımı yıkarak, BP, Total, opet aklınıza ne geliyorsa önüme gelenden almaya başlamıştım. şöyle söyleyeyim markadan çok yukarıda belirtildiği gibi istasyon ve istasyon denetimi önemli, hemen hemen her markada benzer performans alırken TOTAL beni bitirdi. 2 farklı istasyon denedim sonuncuyu motoru boğdu öldürdü resmen saçma saçma triplere soktu. o günden beri geri Shell'e döndüm. evet daha hızlı yanıp bitiveriyor, fakat kafam rahat oluyor
    soulexit bunu beğendi.

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Petrol Ofisi bayisi olduğumuz için hep petrol ofisinden alıyorum doğal olarak :D Ama bir seferinde akaryakıt hediye çeki geldiği için bir depo Shell'den fullemiştim. Yakıt tüketimi çok arttı ama galiba bana öyle geldi diye düşünmüştüm. Demekki sadece bana öyle gelmemiş :D

Konuda yazılanlara bakınca.. Shell'in benzini çabuk bitiyor ama memnunum diyen arkaadaşlar var. Anlamakta zorlanıyorum 1 liralık benzini 7 lira ödeyerek aldığımız yetmiyormuş gibi neden %8 daha fazla ödeyerek Shell'i tercih ettiklerini anlayabileceğimi zannetmiyorum

Yakıt alırken benim öncelikli tercihim Petrol Ofisi. Kendimi bildim bileli kullanıyorum ve bir zararını görmedim :D Ayrıca ülkemizin en yaygın ve köklü firmalarından biri. Son tercihim ise Opet.

soulexit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 200 ABS
    Alıntı Quantrell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende motosikleti aldım alalı Shell kullanıyordum fakat bir gün uzun yolda hangi akla hizmetse mottolarımı yıkarak, BP, Total, opet aklınıza ne geliyorsa önüme gelenden almaya başlamıştım. şöyle söyleyeyim markadan çok yukarıda belirtildiği gibi istasyon ve istasyon denetimi önemli, hemen hemen her markada benzer performans alırken TOTAL beni bitirdi. 2 farklı istasyon denedim sonuncuyu motoru boğdu öldürdü resmen saçma saçma triplere soktu. o günden beri geri Shell'e döndüm. evet daha hızlı yanıp bitiveriyor, fakat kafam rahat oluyor
    Kesinlikle katılıyorum. Benimse tam tersi bir deneyimim var, birkaç gün önce vpower ile 2.1L /100km gördüm.

Uzun km istiyorsanız BP de bariz fark oluyor.Shell en kısa mesafe tecrübe ettiğim.Yalniz BP de performans Shelldeki gibi canlı degil

Opetten alıyordum 100km şehir içi 3.8-4 yakıyordum daha sonra bi silkilenme oldu motor gaz sanki basıyorum güçlenemiyor gibi idi öneri ile shell e gittim.
    Shell den hep alıyorum artık.
    Shell de ki çocuklar ile de görüşüyorum bu durum düzelince performans verir ama km düşer bizde diyorlar opet e göre
    Aynen öyle opette daha fazla km gidiyorum doğru ama shell de de 4-4.5lt ile tam güç kullanıyorum yaşadığım İlçe de çok bayır çıkıyorum hep dik yokuşlar filan o yüzden fazlada yaksa 1lt kadar yine de shell i değişyirmek istemiyorum shell de bana göre km az performans çok

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    10 yılı aşkın araba ve motosiklet kullanırım ne zaman yakıt alacak olsam ilk gördüğüm istasyona girerim. Hiç adı sanı duyulmamış yerlerden aldığım da oldu ama şu az yakma çok yakma olayını veya performans düşüşü yükselişi gibi şeyleri hiç yaşamadım.
    İçten yanmalı motora sahip bir aracın yakıt tüketimi ortam şartlarına göre sürekli değişir. Bence tamamen hurafeden ibaret

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Genellikle Opet'ten alıyorum Opet olmazsa Türkiye Petrolleri

Ben hep shell den alıyordum 1 depo fuel save 1 depo v-pover şeklinde yaptıgım km hep 450 civarı bir sonraki depoda petrol ofisini deneyeyim bakalım sonucu buraya yazıcam

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Benzin istasyonlarını çok kez denemişimdir Shell W Power bence bariz daha kaliteli bir benzin, hem performans hem temizlik anlamında düşünüyorum çünkü eskiden Daelim S3 Advance kullanıyordum, ne zaman Shell W Power dışında benzin alsam motosiklet olur olmaz istop ediyordu
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Kaliteli yakıt daha çabuk yanar ama motor ömrü fazla olur kalite düştükçe yakıtta düşer motor ömrüde aynı şekil bi tık daha kısalır.
    Anliyacağınız ne kadar köfte o kadar ekmek.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Satılan benzindeki etanol oranı hakkında fikri olan var mı?

Motosiklete zararlı olabilen, daha çok yakan, ve benzinde kullanılan bir katkı...

Burada etanolsüz benzin satan pompalar var özel...

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Motosiklete zararlı olabilen, daha çok yakan, ve benzinde kullanılan bir katkı...

Burda sistem şöyle işliyor;

Senaryo 1 : X markadan benzin aldın, o gün hava mükemmel, rüzgar sıfır, hafif eğimli yolda motorun 131 km hızı gördü, aman tanrım, daha önce 130'u geçmemişti hiç. X marka kesinlikle en kaliteli benzini satıyor.
    Senaryo 2 : Motorun kilometre göstergesi 50 küsür bin kilometre çevirmiş, görünürde 50 binlerde ama, belki 150 bin belki 200 bin kilometrede. Benzin filtresini akıl edip hiç kimse değiştirmemiş, 10 sene önce 5 liralık, 5 sene önce 20 liralık, son iki yıldır hep 50 liralık benzin almış sahipleri. Bir gün x markadan yine almışsın 50 liralık benzin. Yolda karbüratöre pislik gelmiş, motor öksürüyor aksırıyor, stop ediyor vs.vs. Hah işte o x marka benzin satan firmadan kesinlikle uzak durmalısın. Çünkü o pis benzin satıyor.
    Senaryolara 3-4-5 diye devam edebiliriz, bizde durum böyle.
    hasmet bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Türkiyede standart oran %5 olmalı (%3 idi, yakınlarda yükselttiler) pompaların üzerinde yazıyor zaten E5 diye. Benim CB500F %10'a kadar uyumlu. (Ethanol için, Methanol için %5'e kadar kurtarıyor...) Motosikletinizin kullanım kitapçığına bakın orada yazar. Eski modeller alkol katkısına çok hassas alkolü hiç kaldırmıyorlar, ABD'ndeki özel pompaların sebebi odur...

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Benim motorda'da E10 benzin tavsiye ediliyor. Yani deponun üzerinde E10 yazıyor. Bunun anlamı en fazla E10 kullanılmasımı yoksa, E10 kullanın mutlaka'mı?
    Kafam karıştı? 😲

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tanermavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorda'da E10 benzin tavsiye ediliyor. Yani deponun üzerinde E10 yazıyor. Bunun anlamı en fazla E10 kullanılmasımı yoksa, E10 kullanın mutlaka'mı?
    Kafam karıştı? ��
    En fazla %10 etanollü kullan demektir bence. Kılavuza bakmak lazım...
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı tanermavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kafam karıştı? ��
    Aynı deli soru benimde aklıma yerleşti şimdi

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    ABD sitesinden Tracer 900 kılavuzu indirip baktım şimdi:

Benim bundan anladığım "mutlaka E10 kullanın" değil, "E10'a kadar alkol katkılı kullanabilirsiniz"...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)