Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ekipmanlar azami kaç sene kullanılır sorunsalı

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar, 2016 yılında vasat bir kask aldım. 3.5 yıldır bilfiil kullanmaktayım. Artık eskidiğini düşünmeye başladım.

Sizce ekipmanların ömrü ne kadardır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Kask için üretim tarihinden itibaren 5yıl, diğerleri içinde korumaları pörüsüyene kadar. Yada dış metaryelleri açılıp, bozulana kadar.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kask: Benim için ideal kullanım ömrü 5 yıldır. Zaten 5 yıl daha dolmadan iç pedlerinde aşınma, eskime ve sönme, vizörüde çizilmeler oluşmaya başlıyor. Herhangi bir kaza yaşarsam da (çok şükür daha yaşamadım) kaza sonrası hemen değiştiririm.

Mont: Sağı solu yırtılana, dikişleri sökülene kadar. Her yıl modaya göre mont değiştirmem. Yazlık, kışlık ve mevsimlik olmak üzere 3 ayrı korumalı montum var. Her mevsimde o mevsime uygun olan montu giydiğimden hızlı eskimiyor. Tahminen 7-8 yıl dayanacaklar gibi...

Eldiven: Dikişleri sökülene veya eldivenin bir yeri yırtılana kadar. Yine yazlık ve kışlık eldivenlerim ayrı. Bu sayede yaklaşık 3 yıl kadar dayanıyorlar.

Bot (ayakkabı): Klasik normal ayakkabı kullanım mantığımla aynı. Eskiyip giyilmez hale gelene kadar.

Dizlik: ∞ yıl. Ömürleri çok uzun. Benimkileri arkadaşa hediye verdiğim için maalesef sadece 3 yıl dayandılar diyebilirim. Arkadaşım kullanmaya devam ediyor.

Pantolon: Büyük eksiklik olduğunu bilmeme rağmen korumalı özel pantolon kullanmıyorum. Normal kot pantolon giyiyorum.

Not 1: Yukarıdaki kullanım süreleri benim şahsi görüşümdür. Herhangi bir bilimsel bir veri içermez.

Not 2: Kask mevzusunda kask üreticilerinin bazıları 5yıl kullanım / 7 yıl raf ömründen bahsetmişlerdir ancak yine markalar arası bir fikir birliği ve kesinlik yoktur.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Bende 10 yıl evvel bir kas aldım hala kullanıyorum,içinin pedlerini yılda 2-3 kez temizliyorum ve hala kullanıyorum,bende duymuştum kaskın ömrünün 5 yıl olduğunu,ama ömrünün daha uzun olduğunu düşünüyorum ��,bu zamana kadar ön camını her yıl yenisi ile değiştirdim,ve hala kullanıyorum,dizliklerimi de 10 yıldır kullanıyorum,eldiven hem yazlık hem kışlık var onlarıda 2-3 senedir kullanıyorum eskiyince yenisini alırım,montumu birtane eskittim,yenisini aldım ,bu kadar
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kaskı alalı 7 sene oldu sanırım... Hâlâ iyi durumda. Vizör haliyle çizildi ama değişebilir. İçinin komple (7 parça halinde) çıkıp yıkanabilmesi büyük avantaj oldu benim için. Yıkayıp topladıktan sonra mis gibi oluyor kask. Yoksa çoktan leş gibi olmuştu...

Gerçi iç süngerleri gevşedi iyice. Ama kafama çok iyi oturduğu için hâlâ çok rahat.

Durum buyken $650 verip yenilemeye çok acil niyetim yok açıkçası

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, 2016 yılında vasat bir kask aldım. 3.5 yıldır bilfiil kullanmaktayım. Artık eskidiğini düşünmeye başladım.

Sizce ekipmanların ömrü ne kadardır?
    Halaoğlu,gask diyarbakır garpuzu kimin ayrilana gadar kullan..

Haybeye masarif yapma..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    beyler kask için aralık ayında bir test yapacagım.

1 senedir kask kullanıyorum ama kask uretım tarihi 5 yıl olmus ls2.

içine kafa gibi agırlık yapan bir sey oturtup 100 ile giderken viraja fırlatacagım boş yolda.

bakalım nolcak

altora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ara kask bakıyorum . Primeir marka bir carbon kask a denk geldim nette . Bilindik markaların carbon kaskları 2500 civarında bu 1050 lira. İspanyol malı imiş. Kullanan var mı. Yada bilgisi olan.

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Maalesef genel bir kural olmadığı için kask ömrünün net bir sonucu yok. Zaten kesinlik gelmesi de zor gibi. Çok sıcak bir yerde 5 ay kullanılan bir kask ile daha az nemli, daha az sıcak bir yerde kullanılan kaskların ömrünün bir olmaması gerekir. Kullanıcının kaskına iyi davranması, kaskın kalitesi gibi etkenler kaskın ömrünü etkiler gibi. Bence içinize sinmediği zaman değişim zamanı gelmiştir

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim kaskı 4 yıldan sonra emekli edip yenisini aldım. (Nolan N86->N87, çok pahalı olmadığı için zorlamadım...)

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    teorik olarak bir kask kaç yıl kullanılır bilmiyorum ama ben 2 seneden fazla kullanmam.
    geri kalan kılık kıyafet parça parça partiküllerine ayrılana kadar kullanırım.
    misal yds botlarım var her tarafı patlak durumda. yoldaki nemden bile ayaklarım ıslanıyor desem yeridir. o kadar büyük büyük yarıkları var. hala kullanıyorum ama en iyi fırsatta yenilicem.

Motosikleti
    MT-07
    Walla arkadaş 1 sene önce aldığım Shoei NXR 2-3 kez yere düştü. Param yok die de alamıyorum yenisini. Bu sefer Arai alacağım. Fakat herkes hak ettiği hayatı yaşar die bir felsefe güdüyorum ben. Kimse kusura bakmasın ama benim sağlığım, kazanılabilen bir materyal olan paradan daha değerli değil. Şimdilik NXR'ımı kullanıyorum ama elime geçen ilk para ile yeni bir kask alacağım. En uzun süre kullandığım kask 2sene oldu maalesef.

Geçen sene kazada kafamda olan Shoei Qwest'in de dış kabuğunda bir çarpma darbe izi yok, yerde sürüklenirken kaskım çizildi ama takmıyorum ve taktırmıyorum.

1müsibet 1000nasihattan iyidir ama gene de şöyle bir nasihat niteliği ile anlatayım. Ben geçene hastanede acil'de taburcu olmayı beklerken, yanımdan geçen paramparça olmuş cg'ci arkadaşla aramızdaki fark kaskımızın ve korumalarımızın olup olmayışı idi. Tahminen ikimizde aynı süratte kaza yaptık.

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyler kask için aralık ayında bir test yapacagım.

1 senedir kask kullanıyorum ama kask uretım tarihi 5 yıl olmus ls2.

içine kafa gibi agırlık yapan bir sey oturtup 100 ile giderken viraja fırlatacagım boş yolda.

bakalım nolcak
    Çok merak ettim valla sonucu haberdar et!

7-8 yaşındanki kaska daha kötü testler yapılmış ama bu hiçbir şeyin kanıtı olamaz tabi. https://www.youtube.com/watch?v=JyC0tTgyw7s

her ne kadar 'raf ömrü' kavramının pazarlama endişesi ile abartıldığını düşünsem de 3-4 yaşındaki 0 kaska para verip alma konusunda endişelerim elbet olur. plastik kaskların zaten madde itibariyle 5 seneden sonra bozulacağı kesin olsa da fiber/kompozit fiber kaskların daha uzun ömürlü olduğunu düşünemkteyim

Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla arkadaş 1 sene önce aldığım Shoei NXR 2-3 kez yere düştü. Param yok die de alamıyorum yenisini. Bu sefer Arai alacağım. Fakat herkes hak ettiği hayatı yaşar die bir felsefe güdüyorum ben. Kimse kusura bakmasın ama benim sağlığım, kazanılabilen bir materyal olan paradan daha değerli değil. Şimdilik NXR'ımı kullanıyorum ama elime geçen ilk para ile yeni bir kask alacağım. En uzun süre kullandığım kask 2sene oldu maalesef.

Geçen sene kazada kafamda olan Shoei Qwest'in de dış kabuğunda bir çarpma darbe izi yok, yerde sürüklenirken kaskım çizildi ama takmıyorum ve taktırmıyorum.

1müsibet 1000nasihattan iyidir ama gene de şöyle bir nasihat niteliği ile anlatayım. Ben geçene hastanede acil'de taburcu olmayı beklerken, yanımdan geçen paramparça olmuş cg'ci arkadaşla aramızdaki fark kaskımızın ve korumalarımızın olup olmayışı idi. Tahminen ikimizde aynı süratte kaza yaptık.
    Aga ne yaptin,

Arayi marayi,şoye moye..

Biz leğenden bozma kaskla takiliyoruz..

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aga ne yaptin,

Arayi marayi,şoye moye..

Biz leğenden bozma kaskla takiliyoruz..
    Aga siz adaplı, üstruplu kullanıyorsunuz. Ben geceleri şehir dışına çıktığım zaman serseri mermi gibi fırlıyorum.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aga siz adaplı, üstruplu kullanıyorsunuz. Ben geceleri şehir dışına çıktığım zaman serseri mermi gibi fırlıyorum.
    Aga zaten cigeri 125/130 da bitiyor..airsoft gibi takiliyoz..

4 5 sene olunca kask bir anda vasfını yitirmiyor tabii ki o tavsiye edilen bir süre. Nedenide içinde kullanılan darbe emici materyalin zamanla vasfını kaybetmeye başlaması. Yani 5 sene doldu diye attığımız kask kırılırsa bilinki dandik kaskmış 6 ay önce atsaydınız yine kırılırmış.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aga zaten cigeri 125/130 da bitiyor..airsoft gibi takiliyoz..
    Ön tarafa bir tane siperlik aldım. Kafama daha çok rüzgar vurup, kulaklarımı tarumar ediyor ama motosiklet daha bir agresif oldu. Gazı açtığımda ciddi ciddi fark oluşturdu hızlanması. Öyle hayvan gibi rüzgardan korunmak için değil de kısa bir cam. Ön tarafa rüzgar bindirir, ön teker yeri daha sağlam tutar dedim. Şimdi ön teker ibrede 180'den sonra yerden daha fazla kesilmeye başladı

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yaklaşık bir ay önce kendi kendime bir şey keşfettim.
    Şu soruyu soruyorum;
    Bu malzemeyi oğluna ya da kızına kullandırırmısın?
    Cevap hayır ise o zaman diyorum sen de kullanma.

Nerden çıktı bu sazanlık diye düşünebilirsiniz.
    Şurdan çıktı.
    Yaklaşık bir ay önce kızıma kask almaya gittik.
    Henüz 10 yaşında ve çok fazla seçenek maalesef yok.
    LS2'nin bir modelini beğendi.
    Ben LS2 konusunda oldukça nötr bir adamım.
    Yani beni tedirgin edecek bir durumu yok.
    O nedenle aldım.
    Daha doğrusu motosiklet mağazasında satılan hiç bir kask bende korurmu acaba diye bir tedirginlik yaratmaz.
    Fakat en kral kaskta olsa düştü mü güvenimi kaybederim.
    Bu nedenle 99,99€ verdiğim ve diğer markalara bakınca neredeyse bedava dediğim LS2 ile eve gelince kızıma bilindik uyarıları yapmaya başladım.
    Sakın düşürme!
    Sağa sola çarpma!
    vs.
    Sonra ertesi gün okuldan almaya giderken kaskı sol aynama taktım.
    Ve kapıya bile varmadan düşürdüm.
    Kask böyle hoplaya zıplaya önümden yuvarlandı.
    Kızımı uyarırken kendimi uyarmayı unutmuşum.
    Aynı gün aynı kasktan bir tane daha aldım.
    Çünkü kızım o kaskı takarsa tedirgin olacaktım ve bu sürüşüme de yansır.
    İşte o gün üstte yazdığım yaklaşımı kendime düstur edindim.
    ryangt bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)