Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

KIŞ SEZONU HAKKINDA

Motovento
    REKLAM ALANI
    gckumbasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Merhaba,
    Malum önümüz kış, motosikleti yatırmak durumunda kalacağız. Belki hergün yatmayacak arada kullanacağım ama şuanki sıklıkta değil. O yüzden yardıma ihtiyacım var.Kendi adıma konuşmak gerekirse benim ne yapacağım konusunda pek bir bilgim yok. Benden tecrübeli insanlara danışmak istedim ve böyle bir konu açtım. Belki başka insanlara da yardımcı olmuş oluruz hem.

Kış sezonunda motosikleti yatırmak için ne yapmam gerek ya da nelere dikkat etmem gerek.
    Ve bunun gibi akla gelebilecek bir sürü soru için sizden yardım istiyorum.
    (Motosikletimi kapalı garajda muhafaza ediyorum)

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim..
    BiaRoss bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne kadar süre yatıracaksın?

Kış nedeniyle bir zorunluluk değil tabi bu ama mevsimsel binici isen bişi diyemem.

Uzun süreli kullanmayacak isen asagıdakileri uygulayabilirsin ancak ben dandik çin motorumda bile 3 hafta binmediğimde hiçbirşey yapmıyorum genelde ilk defada calısıyor

kapatacak isen üstünü branda ile fln tamamen kuru oldugundan emin ol motorun.
    Depoyu doldur
    Yağ değiştirme, oksitlenme vs. yağ eski performansını kaybedecek zaten.
    Aküyü cıkartıp oda sıcaklıgında muhafaza et

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne kadar süre yatıracaksın?

Kış nedeniyle bir zorunluluk değil tabi bu ama mevsimsel binici isen bişi diyemem.

Uzun süreli kullanmayacak isen asagıdakileri uygulayabilirsin ancak ben dandik çin motorumda bile 3 hafta binmediğimde hiçbirşey yapmıyorum genelde ilk defada calısıyor

kapatacak isen üstünü branda ile fln tamamen kuru oldugundan emin ol motorun.
    Depoyu doldur
    Yağ değiştirme, oksitlenme vs. yağ eski performansını kaybedecek zaten.
    Aküyü cıkartıp oda sıcaklıgında muhafaza et
    Şöyle söyleyeyim, Rizede yaşıyorum kış olduğu zaman ağır geçiyor, kar yağmasada bol yağış oluyor. Havayı bir an güneş bulduğumde biniyorum zaten. Geçen sene çok fazla bir kış görmedik çok soğukta olmadı çok yağmurda. Ama bu sene kış görücez diyorlar o yüzden tedbir almak istedim. Brandam var onu kullanıyorum zaten. Diğer dediklerinide dikkate alacağım. Güzel yorumların için çok teşekkür ederim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Benzine stabilizer eklenebilir eğer 3 ay gibi bir süre kullanılmayacaksa.

Örtüye dikkat. Sabahları içeride motor üzerinde yoğunlaşma olursa, örtü ters etki yapıp nemi hapseder...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gckumbasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle söyleyeyim, Rizede yaşıyorum kış olduğu zaman ağır geçiyor, kar yağmasada bol yağış oluyor. Havayı bir an güneş bulduğumde biniyorum zaten. Geçen sene çok fazla bir kış görmedik çok soğukta olmadı çok yağmurda. Ama bu sene kış görücez diyorlar o yüzden tedbir almak istedim. Brandam var onu kullanıyorum zaten. Diğer dediklerinide dikkate alacağım. Güzel yorumların için çok teşekkür ederim.
    Rizeyse normal.

2 hafta önce karadeniz turuna cıkmıstım, rizeyi yüze yüze geçtim desem yeridir.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rizeyse normal.

2 hafta önce karadeniz turuna cıkmıstım, rizeyi yüze yüze geçtim desem yeridir.
    Rizede ne zaman ne olacağı belli olmuyor :D Gerçi eskiye göre çokça iyidir havası. Teşekkür ederim tekrardan

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:15 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzine stabilizer eklenebilir eğer 3 ay gibi bir süre kullanılmayacaksa.

Örtüye dikkat. Sabahları içeride motor üzerinde yoğunlaşma olursa, örtü ters etki yapıp nemi hapseder...
    şuana kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım, aklımda bulunsun dikkate alırım teşekkür ederim

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Honda kılavuzunda "motoru saklayacağınız zaman bujiyi söküp içine en fazla bir yemek kaşığı olacak şekilde motor yağı döküp birkaç saniye marşa basın" gibisinden bir ibare var. Sanırsam silindir ve pistondaki paslanma vb önlemek için.

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda kılavuzunda "motoru saklayacağınız zaman bujiyi söküp içine en fazla bir yemek kaşığı olacak şekilde motor yağı döküp birkaç saniye marşa basın" gibisinden bir ibare var. Sanırsam silindir ve pistondaki paslanma vb önlemek için.
    Benim motosikletim Yamaha o yüzden kesin bir şey diyemiyeceğim.Dikkat etmemiştim ben böyle bir şeye Kılavuzda. Akşam Kılavuza bakayım belki yardımcı olabilecek bir şey vardır bu konuyla ilgili. Teşekkür ederim

serkan1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    kış sonrası ateşleme yapmama sorunu yapabilir mi acaba?
    Asfaltı öpmeyen motorcu,motorcu değildir...

Onlara göre şeytan icadı, bize göre fizik kanunları..

baltaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Kasislere 5 metre kala konulan '' UYARI LEVHASI '' .

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Bu uygulama motor yağının yüzde yüzünün kartere süzüldüğü için çalıştırma esnasında aşınmayı engellemek için yağsız ve kuru silindir duvarını yağlamak için yapılır. Tek silindirli motorlarda uygulanabilirliği var ama misal 4 silindir CBR 600rr motosikletiniz var bujilere ulaşmak için motorun depo dahil yarısını sökmeniz gerekir o yüzden önemli bir ayrıntı değil. motor çalıştıktan sonra ki 2-3 saniye içinde motor yağı bloğun yarısına gelmiş oluyor zaten 10 saniye içinde de bloğun her yerine yağ ulaşmış oluyor. Araba motorlarında yağın motora dağılma süresi 11-12 saniye civarında motosiklet motorlarının küçüklüğünü göz önünde bulundurursak fazla kurcalamaya gerek yok uzun süre çalışmamış olsa dahi yağını kontrol edip basın marşa gitsin.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    CBR650F kılavuzunda yazmıyor misal. Dediğiniz gibi tek silindirlerde geçerli bir durum sanırsam.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Tam aralık 15 de motksikleti motocross sehpaya alıp iki lastiği yerden kesicem , aküyü söküp şarj edip evin salonuna koyucam , ön arka fren balatalarını sökücem durumlarına bakıp yeni sezonda belki yenilerim diyerek sökücem bunları. Depoyu da ya ağzına kadar doldurucam ya da tamamen boşaltıcam onu tam araştırmadım 😊 Bu kadarı yeterli olur sanırım.
    gckumbasar bunu beğendi.

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam aralık 15 de motksikleti motocross sehpaya alıp iki lastiği yerden kesicem , aküyü söküp şarj edip evin salonuna koyucam , ön arka fren balatalarını sökücem durumlarına bakıp yeni sezonda belki yenilerim diyerek sökücem bunları. Depoyu da ya ağzına kadar doldurucam ya da tamamen boşaltıcam onu tam araştırmadım 😊 Bu kadarı yeterli olur sanırım.
    Tam dolu depo olmalı

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam dolu depo olmalı
    Hocam araştırınca bu konuda kesin bir cevap bulamıyorum bende İstanbul'a yerleşme esnasında motoru İstanbul'da çaldırırım diye korktuğum için Antalya'da garaja kapattım birkaç aydır garajda yatıyor deposu yarımdı. neden tam dolu olmalı açıklayabilir misiniz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kuflenmemesi icin. 3 aydan uzun sure kullanmayacaksaniz stabilizer eklemenizde de fayda var.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuflenmemesi icin. 3 aydan uzun sure kullanmayacaksaniz stabilizer eklemenizde de fayda var.
    Hasmet hocam bana da zamanında önermiştin bende (liqui moly marka) stabilizör alıp kullanmıştım. Kullanımından kaynaklı hiçbir sorun yaşamadım. Ancak kışın motorunu benden daha uzun süre kullanmayan arkadaşım da tek marşta motorunu çalıştırdı ve beklemiş benzinini sorunsuz kullandı. Ne bir tekleme ne bir öksürme yaşamadı motoru. Tahminen 5 ay kadar kullanılmamıştı motor.

Bizim ülkedeki benzin katkıları mı iyi anlamadım ancak benzin kolay kolay homojenliğini kaybetmiyor. Bunu gözlemledim.
    Sanırım fiyatıyla birlikte kalitesi de artmış bizim benzinin

Kışın saklama konusuna gelirsek en büyük sorun aküdür. Bence aküyü söküp eve götürüp ayda bir şarj etmeniz faydanıza olacaktır. Akünüz ilk günkü kondisyonunda kalır. Birde motorun lastiklerinin altına tahta koyup beton zeminle temasını keserseniz güzel olur.

Zincirli motorun zincirini de güzelce temizleyip kuruladıktan sonra bolca yağlamak zincirin paslanmasını engeller. Zinciri bolca yağlamayı ihmal etmeyin.

Birde arada sırada gidip motorunuzu sevmeyi, ona güzel sözler söylemeyi de ihmal etmeyin.
    gckumbasar bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)