Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Satıcıya ne sormam gerekir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar. İkinci el bir tricity 125 alacağım ve ilk defa bir motorum olacak. Daha önce hiç motor almadığım için tecrübem yok. Satıcı ile buluştuğumda, motora bakarken satıcıya sormam gereken en uygun sorular nelerdir acaba?
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bununla ilgili Youtube'da videolar mevcut. Üstadlardan birkaç video bırakıyorum.

tommygun ve okan19 bunu beğendiler.

Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler

videodakiler dışında gene sorulması gereken bir soru varsa beklerim

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Bu motoru almalı mıyım diye ilk açtığın konuda dedik ki bu motorun ilan açıklaması şüpheli bu motoru düşün dedik birçok kişi de alma uzak dur diye yorum yaptı ama anlaşılan satıcıyla konuşmuşsun ve seni ikna etmiş. Aslında sen ikna olmak istediğin için ikna olmuşsun diyelim.
    İlk motoru alma heyecanına kapılıp gitmişsin ama kimse sorunsuz tricityi 10 bin liraya vermez.
    Sen satıcıya ne sorarsan sor bu motoru kafana koyduğun için satıcı seni kolay yoldan ikna etmiş olacak motor ikiye bölünüp kaynakla tutturulmuş olsa bile olur olur ikinci el motor bu normal bunlar diyip ikna edecektir. Hiç anlamıyorsan en azından bir Yamaha bayisine gidip 200 TL verip ekspertiz yaptır satıcı ekspertize yanaşmıyorsa motoru alma veya ekspertize o kadar para vermene gerek yok gibi şeyler derse yine uzak dur

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Her şeyini konuştuktan, motorun bütün detaylarını öğrendikten sonra, Yamaha/Honda gibi servisleri olan bir motor alacaksan eğer, adama, “servisinde ekspere sokucam motoru eğer sorun çıkmazsa alıcam, çıkarsa eksper paranı cebinden verir motorunu alır geri dönersin” de, kabul ederse güveniyordur motoruna, kemküm ediyorsa uğraşma daha.
    okan19 bunu beğendi.

Motosikleti
    X-Max 250
    Yakın zamanda 2. el bir motor alım aşamasından geçen biri olarak söylüyorum, bir yetkili serviste ekspertiz yaptır, 200TL gibi bir bedele kafandaki tüm soru işaretlerini günde o motordan 10 tane gören ustalara sildiriyorsun.
    okan19 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Carlsberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her şeyini konuştuktan, motorun bütün detaylarını öğrendikten sonra, Yamaha/Honda gibi servisleri olan bir motor alacaksan eğer, adama, “servisinde ekspere sokucam motoru eğer sorun çıkmazsa alıcam, çıkarsa eksper paranı cebinden verir motorunu alır geri dönersin” de, kabul ederse güveniyordur motoruna, kemküm ediyorsa uğraşma daha.
    Belki bilmedigi bir problem cikar. Ne diye satici kendini riske atsin? Sonunda elinde satamadigi motosiklet ve para kaybiyla dimdizlak kalacak ortada...

Motorum sapasaglam olsa bile boyle bir teklife evet demezdim. Sonucta sifir arac degil. Alici guvence icin istedigi yere ekspertizi yaptirir, parasini da oder.
    okan19 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Motor alırken para eden en önemli şey geçmiş verilerdir. Bu da genellikle yetkili servis bakımlı motorlarda olur. Geçmiş hakkında bilgi azaldıkça, alıcının eli güçlenir. Yetkili servis kayıtlarına bakın.
    okan19 bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motoru almalı mıyım diye ilk açtığın konuda dedik ki bu motorun ilan açıklaması şüpheli bu motoru düşün dedik birçok kişi de alma uzak dur diye yorum yaptı ama anlaşılan satıcıyla konuşmuşsun ve seni ikna etmiş. Aslında sen ikna olmak istediğin için ikna olmuşsun diyelim.
    İlk motoru alma heyecanına kapılıp gitmişsin ama kimse sorunsuz tricityi 10 bin liraya vermez.
    Sen satıcıya ne sorarsan sor bu motoru kafana koyduğun için satıcı seni kolay yoldan ikna etmiş olacak motor ikiye bölünüp kaynakla tutturulmuş olsa bile olur olur ikinci el motor bu normal bunlar diyip ikna edecektir. Hiç anlamıyorsan en azından bir Yamaha bayisine gidip 200 TL verip ekspertiz yaptır satıcı ekspertize yanaşmıyorsa motoru alma veya ekspertize o kadar para vermene gerek yok gibi şeyler derse yine uzak dur
    Bu baktığım farklı bir motor. Öncesindeki için uyarılarınızı dikkate almış ve yönümü başka bir motora çevirdim. Ben zaten motordan anlamadığım için her halükarda bu motoru ekspertize sokacağım. Satıcı yanında hangi soruları sormam gerek diye sordum çünkü kendimi amatör göstermek istemiyorum. Bir de biri bana konu ile alakalı saçma bir soru sorsa ister istemez içimden "ne diyo bu" derim. Kendime olmayan şeyi başkasına yaşatmamak için sizden bilgi topluyorum. Gereksiz soru sormayayım diye yani. Cevabınız için teşekkürler.

Motosikleti
    NC750X
    arkadaş peki neden tricity? satmaya kolay satamazsın ekstra lastik parası, az bulunan lastik türü.. ekstradan fren balatası.. ışıkta beklerken yine ayağını yere koymak zorundasın.. sadece yeni başlayanların almak isteyebileceği türde bir motosiklet.. 2. el piyasası dar.. 125 lik alacağın için zaten 2 ay sonra yükseltmek isteyeceksin.. ama yine de sen bilirsin, gönül koymuşsan yapacak bir şey yok

batuhanaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 Pcx 125
    bu çok saçma aga satıcı expettiz parasını niye cebinden veriyo? belki bilmediği bir sorun çıkacak?

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    saçma değil...bilmediği ne gibi sorunu olabilir, atom mühendisliği değil ki bu.
    sen satılığa bir ürünü çıkardıysan tüm herşeyini bilrek çıkarmışsın demektir.
    bilmiyordum demek, en haffi tabirle iki yüzlülüktür.
    bileceksin, eğer motorunu satılığa çıkardıysan her şeyini bileceksin.
    yok öyle, naif tavırlar, bilmiyordum'lar.

ben öyle bir araba bıraktım, sandı ki servis de göremez.
    adam meğer tamponu komple vurmuş. tamir ettirmiş ama sadece görünen kısmını. meğer içeride tamponu tutan bir yer daha varmış, ekspertiz ordan anladı, sanırım bu tampon çarpılmış dedi. adamın çizdirdim ve üzerini boyadım dediği şey vurma çıktı.

genel öneri: ikinci el araç, motosiklet, kamyon, yat ne olurs aolsun, ekspertize sokturun. adam malına güveniyorsa sokturur. adamın söylediklerinden farklı bir şey çıkarsa derhal uzaklaşın ordan.

can taşıyor bu aletler. 'bilmiyordum'la yürümez o iş. fren balata kalınlığından, hangi tekerlek nasıl bakım gördü bilecekler. hayatınız değerli. kimsenin insafına (ve bilgisine(!)) bırakmayın.
    Carlsberg, okan19 ve Alman_ bunu beğendiler.

Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş peki neden tricity? satmaya kolay satamazsın ekstra lastik parası, az bulunan lastik türü.. ekstradan fren balatası.. ışıkta beklerken yine ayağını yere koymak zorundasın.. sadece yeni başlayanların almak isteyebileceği türde bir motosiklet.. 2. el piyasası dar.. 125 lik alacağın için zaten 2 ay sonra yükseltmek isteyeceksin.. ama yine de sen bilirsin, gönül koymuşsan yapacak bir şey yok
    hocam hiç motor deneyimim yok. bu tricity başlanğıç için çok ideal dediler. Bir de ailemi motor almaya çok zor ikna ettim. Babam 3 teker olursa olur diyor (halbuki 2 tekerden farkı yok aslında biliyorum, sırf gönlü olsun işte) Eğer alırsam zaten satmayı düşünmüyorum. 2 sene okul okuyacağım en kötü. Zaten motoru yükseltmek için de param yok. Daha bunun taksitleri baya bir sürecek zaten.
    foxtrot bunu beğendi.

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Bilmediği sorun mu çıkacak? Buna anca gülerim ben, sürpriz yumurta mı bu?
    SavageGarden sağolsun yeterince açıklamış zaten neden mantıklı olduğunu, aynılarını tekrar yazıp yorulmayacağım.
    Bunlara rağmen hala mantıksız olduğunu düşünen varsa gözümde o tip satıcılardan farkı yoktur.
    okan19 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Ekspertiz konusunda şöyle ilerlenebilir. Adam sana tüm eksileri söyler, bunlar haricinde brşey çıkarsa parasını ben veririm der. O zaman güven sağlar.

3. sahibi olduğum arabamı satarken boyalı ve değişen yeri gösterdim, söyledim. Kaporta-mekanikte söylediklerimden başka birşey çıkarsa ekspertizi ben öderim dedim. Söylediklerime ilave olarak gerçektende tüm samimiyetimle söylüyorum, benim de bilmediğim sağ marşpiyerde 20 cm boya çıktı. Ekspertizi yapan yer bunun herhangi bir değer düşüklüğü yapmayacağını söyledi. Zaten dürüstlük ve hal hareketlere güven duyduğu için ekspertiz parasını adam verdi aldı arabayı gitti. Adam olup dürüst olunca malın zaten satılıyor. Ama pert aracı başkasına kaktırmak çok yanlış. Ayrıca heryer ekspertizci, hasar sorgulama servisi var, muayene sorgulama var, kilometre sorgulama var. İşler zorlaşmasına rağmen inatla bunların peşinde koşanların da bu dünyada yatacak yeri yok.

Bunun yanında 30-40 bin yapmış motorlara ölü muamelesi yapılıyor. Bu da insanları şerefsizlik yapmaya zorluyor. Yani adam gezmiş etmiş, tüm bakımları zamanında ve yetkili serviste yaptırıp düşmeden kalkmadan motoru 80 bin km ye getirmiş. Sen de adam gibi binersen bu motor bi 80 daha gider. Ama yok. 50 bine gelen motor bitmiş motor demektir zannediliyor.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

ErenArslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xmax 250 abs iron max
    valla kardeşim senin hiç bir şey sormana gerek yok servise götüreceksin direk.ü
    Söylediklerin dışında bir şey çıkarsa ekspertiz ücretini verirmisin diye soracaksın.
    düşmesi kalkması var mı diye soracaksın

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam bunu cogu insan kabul etmez, söyle acıklayayım.

1 senedir 2 teker üzerindeyim, yanımda bilen birisi ile gittim aldım motoru. (kendisi bu forumdandır, ismini paylaşmayacagım ama iyi düdükletti beni )

Binerken fark edemedim sorunları vardı, ön teker hizası bozuk ve benzin göstergesi calısmıyormus aldıktan sonra fark ettim. 1 senedir dağ taş camur kullanıyorum banamısın demedi.

Su an satıyorum motoru; adam bana bu teklifle gelirse kabul etmem.

Motoru ustaya gösterdim, eksper cok daha detaylı bakıyor. Fark etmediğim değişen vs. olabilir bunun bedelini kabul etmem. Satıcı olarak evet benim net olmam gerek ama alıcı tarafa dediğim hep standart "ben kullanıyorum, sıkıntı yok. Değişen bildiğim kadarıyla yok istersen ustana göster"
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Expertiz sana alınır ya da alınmaz demez. artıları eksileri söyler. Sorun olmayan bir durum sorun olarak geldiğinde alıcı vazgeçtim derse satıcıya mı kaçacak böyle enayilik mi olur?
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)