Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Psikolojik KM Sınırları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    YBR 125 ESD
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek ki bu işin çözümü vize bilgilerini herkese açmakta. Motorun vizeye kaç km'de girdiğine bakılabiliyor mu bir yerlerden ?
    Ptt den sorgulanabiliyor diye biliyorum ama o şekilde de km den emin olamayız. Muayeneden önce km düşürübilirler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek ki bu işin çözümü vize bilgilerini herkese açmakta. Motorun vizeye kaç km'de girdiğine bakılabiliyor mu bir yerlerden ?

google'a hgs km sorgulama yaz cıkıyor karşına.

vize öncesi düşürmüşlerse tabi yapılacak birşey yok ama genelde 3. sahibi fln ise adam motorun, belki yutarlar diyip düşürüyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Katılıyorum. Az sayıdaki istisnalar hariç 40 bin km üzeri SS, 60bin km üzeri touring motoru yok piyasada. Yahu nerede bu yüksek km motorlar?

Benim bu konuda bir teorim var. Bizim ülkede 2. el (özellikle SS) motorlar, 40 bin km üzerine çıkınca buharlaşıp bulutlara karışıyor. Daha sonra yağmurlarla birlikte yeryüzüne inip doğal kaynaklara karışıyorlar.

Ardından ilkbahar dönemi bu kaynaklardan beslenen yüksek rakım yaylalarda filiz verip yeniden 10 bin kmlerde doğuyorlar.

Bence bu durumun tek mantıklı açıklaması bu

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    benim sınırım yok bakarım hoşuma giderse alırım şuanki 2011 ducati monster 696 motorumu 32.000 de aldım şu anda 50.200 km de, şubattan bu yana 18.000 küsür km yapmışım.

Ben bakımılı kazadan kaynaklı saçma bir eksiği olmadığı sürece alırım ,satarken de kar etme kafasında olmadığım için muadiline km ve kondisyon olarak bakar fiyat koyarım şu an satıcak olsam 20-22 bin tl ye koyarım geçte olsa satılır sonuçta.
    biseduda bunu beğendi.

Aslında insanlar dürüstlüğe de aç bence.

Motorumu satıyorum; ufak bir araştırma ile aynı özellikte sundugum motorumu 4 bine de buluyorsun 5.5e'de.

İlanda devirme, değişen vs. herşeyi acık acık yazdım.

Sadece takas olarak istediğimi söylediğim halde nakit olarak ısrarla yazan birkaç kişi var.

Garip geliyor.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    BÜYÜK enduroda tuningde 100000 km pisikolojik sınır benim için bazı modellerde pek km bakılmaz misal suzuki dl 650 bmw 1200 gs acayip bi piyasası var
    küçük motorda hep 2 el aldım sattım sıfır cbf 150 aldım nc almak için satmıştım 10000 km de
    2018 de alpha aldım sıfır km daha da satmam

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2015 model 156.000 km.de model ismi vermeyeyim bir Honda ilanına denk geldim, bir başka ilanda da aynı motorun karenajlı olan modelinin 99.000 km.de ilanı var. Olması gerekeni yaptıkları ve yazdıkları için 2 motor sahibine de helal olsun, inşallah tez zamanda satarlar.
    NC ler genelde bu kilometreye ulaşmaları ile maşhur.

Ayrıca motomania Gökhan'ın dediği gibi. Motorcular yardımsever, motorcular kardeş deniyor, mal satarken tüm motorcular birbirini düdüklüyor.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

onuriskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF - 150 Nk
    Şubat ayında şu anki motosikletimi aldım. 16000 küsur kilometredeydi. Acemiliğimi atana kadar 3 ay kadar sadece otoparkın etrafında boş parkta gezdim durdum. Sonraları yavaş yavaş şehir içinde gezmeye başladım ve son 1 aydır artık motosikletimin gücünün yettiği kadar 90-95 km/h ile otobanda gidebiliyorum. Ancak gerek çalıştığım yerde motosikleti bırakabileceğim yerimin olmaması, gerek annemi iş çıkışı almam, gerek kız arkadaşımın motosiklet korkusu sebepleri ile 10 ayda hepi topu 1200 km yapabilmişim Bu durum tabi ki istisnai bir durum ama binde bir de olsa olabiliyor..

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zaten tüm kilometre düşürenler bu saplantılı psikolojimizden dolayı kilometreyi düşürmüyor mu ?

48 bin kilometrede aldığım motosiklet, 2007 model. Mümkün mü 48 bin kilometrede olması? Değil tabiki de, ben 148 bin kilometredeymiş gibi, yaşlılara gösterdiğim saygı ve hürmeti gösteriyorum, nazik davranıyorum.

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten tüm kilometre düşürenler bu saplantılı psikolojimizden dolayı kilometreyi düşürmüyor mu ?

48 bin kilometrede aldığım motosiklet, 2007 model. Mümkün mü 48 bin kilometrede olması? Değil tabiki de, ben 148 bin kilometredeymiş gibi, yaşlılara gösterdiğim saygı ve hürmeti gösteriyorum, nazik davranıyorum.

valla 1 senede 3.5 k km bindim

2007 yılında bir motor almış olsam bu hız ile su anda motor anca 42bin km yapmıs olurdum.

bence mümkün
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NC ler genelde bu kilometreye ulaşmaları ile maşhur.

Ayrıca motomania Gökhan'ın dediği gibi. Motorcular yardımsever, motorcular kardeş deniyor, mal satarken tüm motorcular birbirini düdüklüyor.
    Yok üstadım Nc değillerdi, ben de ona şaştım. Karenaj derken, hani daha sportif olan diyeyim.

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şu an kullandığım motosiklet 2009 model. 2016 Ocak ayında aldım. 33 bindeydi.

Daha yani 49 bin oldu.

Eksiği, fazlası nedir inan bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:23 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla 1 senede 3.5 k km bindim

2007 yılında bir motor almış olsam bu hız ile su anda motor anca 42bin km yapmıs olurdum.

bence mümkün
    Tabii mümkün de maalesef bu tarz araçların 3'te 2'si km ile oynanmış oluyor.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok üstadım Nc değillerdi, ben de ona şaştım. Karenaj derken, hani daha sportif olan diyeyim.
    CBR 500 R ve CB 500 F, de yurt dışında NC 500 diye geçiyor zaten aynı Familia ..
    tommygun bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Kymco Xciting 400İ 2015
    Ülkemizde km takıntısı çok fazla. Bakımları zamanında yapılmış motorlar 150- 200 bin km leri sorunsuz bir şekilde görür. Belkide bu km takıntısını yaratan motor firmaları ve disribütörler olabilir

KM takıntısı genel olarak "garaj" kültürü ile alakalı bence.

Ezbere iş yapıyoruz.

Yapılmasına gerek olmadıgı halde 300 metre de bir zincir yağlayıp 600 km de bir de zincir temizliyoruz.

1000 km de bir yağ değiştiriyoruz.

Bu kadar.

Bilgimiz kısıtlı oldugu için "ooaaaaaa km'si düşük olsun yaaa" diyoruz

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A

Ezbere iş yapıyoruz.

Yapılmasına gerek olmadıgı halde 300 metre de bir zincir yağlayıp 600 km de bir de zincir temizliyoruz.

Bu kadar.

Selam, yazın 300km biraz kısa kalabilir (Kullandığın yağ ve yollara göre, cıvık yağla - yani standart zincir yağı - ve tozlu topraklı yollarda kullanıyorsan yerine göre 300km uzun bile.), ama kışın özellikle yağışlı havalarda 300km'de bir hatta daha erken yağlama isteyebiliyor. (3 gün arka arkaya tufan gibi yağmurda sür, çok kısa mesafe değilse ondan sonra da ister.) Dişli yağı kullanıyorsanız 300km bunun için de uzun sayılır; dişli yağı pek durmuyor zincir üzerinde.

Ezber konusu doğrudur; km'ye göre değil elle gözle muayeneye göre istiyorsa yağlama veya temizlik + yağlama yapılır. (PTFE kullanıyorsam 2-3 yağlamada bir temizliyorum, cıvık yağ kullanıyorsam kir toplama durumuna göre / çoğunlukla her yağlamadan önce temizliyorum...)

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ezbere iş yapıyoruz.

Bu kadar.

Mesela, sıfır km otomobil satın alıyorsun, garantiden çıkmasın diye iki üç kere servise bakıma götürüyorsun. Fiyatlar piyasadan tuzlu, fren balataların daha yarıya gelmiş servis değiştirelim, değişmişken ön arka değiştirelim, silecek silgilerin bitik değiştirelim diyor piyasanın 10 katı fiyat veriyor. Vs.Vs. gibi örnekler çoğaltılabilir. Para kazanmak için böyle taklalar atınca, 60 binde şunu bunu değiştirelmesi gerekli dediğinde "yahhha bu para kazanmak için yine bizi keklemeye çalışıyor" diyoruz. Garanti bitince bir daha servise uğramıyoruz.

Motosikletler için de ilk bir kaç bakımı garanti kapsamından çıkmasın diye yetkili serviste yaptıyıyoruz. Sonrası Allah kerim. 60 binde buji değişmesi lazım, mahalledeki tamirciye gidiyorsun söküyo bujiyi bu daha 60 bin km gider diyor, hava filtresi değişmesi lazım, hava tutup yerine takıyor. Triger değişmesi lazım ses gelmiyorsa ellemiyor, subap ayarı yapmak lazım, motor çok yakmadan veya çekişten düşmeden kontrol etmiyor kimse. Radyatör sıvısı 15 sene değişmemiş motorlar hala geziniyor piyasada, fren tutuyorsa kimse hidrolikleri değiştirmiyor.
    Velhasıl, motor bizde sadece yıkanıp yağlandığında bakımını yaptığımızı sandığımız bir araç. Yetkili serviste işçilik pahalı, parça pahalı, normal tamircide işçilik ucuz parça pahalı, Avrupada işçilik pahalı parça ucuz.
    Bu ekonomik verilerle, zaten artık gezmekten ziyade, garajda bol bol motor yıkar yağlarız.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    2006 model touring motoru 16bin kilometrede diye satmaya çalışan birisi vardı, diskler orjinal değil, en az bir kere değişmiş, değişen de çizik içinde. "16bin kilometreyi fren sıkılı gitmek zor olmadı mı?" dediğimde anlamamıştı tabii.

Benim Küheylan'ı 108bin kilometrede aldım Ocak ayında, sadece yağ (bir kaç kez), balata ve lastik değişti, şimdi 145bin kilometrede. Eminim satarken kilometreden dolayı burun kıvıracak, "anası bellenmiş" diyecek bin tane eleman çıkacak malum ortamlarda. Haklılar, 2008 model motorun çiziksiz kalabilmesi lazım, garajda yatması, haftada en fazla 5 kilometre yapması lazım ki, onların istediği temizlikte kalsın.

Şimdi ben, art niyetli bir puşt olsam, 500-600 TL fiyata, motorun beyniyle oynatıp 30bin kilometreye çeker, baştan ayağa bir temiz pasta cila ile pırıl pırıl bu "düşük kilometre hastası" andavallara çakabilirim. Eminim bundan, çünkü piyasada talep var ki, bu çakallar böyle arz ediyor.

Dürüst olduğumda da aylarca ilanda kalacağını biliyorum. O yüzden madalyonun iki yüzü var. İki taraftaki de birbirinden farklı değil. Biri imkansızı istiyor, diğeri de imkansızı satıyor. Tencere kapak misali, olan da sana bana oluyor.
    pea bunu beğendi.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

Motosikleti
    xmax 250 abs
    2011 yılı haziran ayında 28000 km civarında aldığım 2004 model motosikleti 2016 yılının ocak ayında 42000 km civarında sattım. bir ay kadar sonra merak ettim baktım 39000 km yazıyor ve satılık. 3 ay kadar sonra tekrar baktım bir de ne göreyim motosiklet başka bir kişide 26000 km de satılık. malum siteyi aradım olayı anlattım şikayette bulundum. sonrasını bilmiyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    ÖZET: Bu memlekette bilmediğin / tanımadığın adamdan bedavaya para bile alınmaz

Şahsen tanımadığım kişiden bilmediğim motoru - iyi bildiğim tanıdığım ve motoru da sahibini de iyi tanıyan birisi kefil olmadıkça - hayatta almam. Mekanikten teknikten anlamayan, bu işin uzmanı olmuş bir insan değil isen (ben değilim...) bu kadar pislik, çakal, p.uşt insanın dolaştığı piyasada enayilik olur...

Not: 3 motor aldım şimdiye kadar, hepsi de kullanılmış. Ama sahiplerini tanıyordum, nasıl kullandıklarını ve nasıl baktıklarını da biliyordum.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)