Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gidon Furş Takımı Değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar tekrar merhaba
    Geçen gün jant yamulması ile ilgili konu açmıştım. Jant düzeldi ancak kafa sallama malesef azalsa da devam ediyor. Zaten daha önce de ön teker havada gidonu sağ-sol yapınca bi takılma vardı. Şimdi bayağı bir artmış o. Yani anladığım kadarıyla bilyaları dağıtmışız.
    Şimdi ben bunu birkaç ay önce ustaya sorduğumda malzeme 90 lira işçilik 100 küsür lira demişti yaklaşık olarak. Bu fiyat bana biraz fazla geldi açıkçası. Kendim yapabilir miyim diye düşünürken internetten 43 liraya buldum malzemeyi.

https://www.kalyoncumotor.com/urun/m...SABEgKUqvD_BwE

Ancak değişimle ilgili adamakıllı ne bir video ne de bir konu bulamadım. Kafa grenajını, göstergeyi, ön tekeri daha önce söktüm. Bunun üstüne daha fazla beni çok zorlayacak, yapamayacağım bir şey olur mu acaba. Ona göre sipariş vereceğim bu parçayı.

Nasıl değiştirileceğini anlatabilecek varsa (biraz uzun bir işlem farkındayım) çok iyi olur benim için. Veya anlatılan bir video, konu vs. varsa o da olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    C anahtarı olmadan olmaz o iş. Yeterli takımın var mı?

C anahtarı dediğiniz açık ağız anahtarsa var. Takım var ama yeterli mi ondan emin değilim işte. Açıkçası işçiliğe vereceğim para ile takım da alınır. İş bittikten sonra bana kalmış olur takım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:15 ----------

Arkadaşlar yardımcı olabilecek kimse yok mu? Şu sıra biraz fazla meşgul ettim burayı biliyorum ama emin olamıyorum nasıl yapacağımdan

C anahtar denilen kanca uçlu anahtardır.açık ağız anahtar değildir.Bulamazsan murç ve çekiç yardımı ile o somunu sökebilirsin

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:05 ----------

Eyvallah hocam teşekkür ettim. Türkçe aradığım için bulamadım demek ki.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Harika bir konu ve başlık. Bence çok faydalı olacak.

Lastik değişiminde usta önermişti furş takımını değiştirmemi, sonra sallamadım tabi. Muayene vakti gelince muayeneden geçmedi motor. Adam direksyonda boşluk var yaptır gel dedi. Ben de internetten furş takımını alarak ustaya gittim. 120 tl ye yaptılar. Bir hafta geçmeden ön frene asıldığımda bi tıkırtı geldiğini fark ettim. Tekrar götürdüm aynı ustaya. Usta bir kerede bunu yapmanın mümkün olmadığını zamanla oturduğunu tekrar sıkılması gerektiğini söyledi ve 80 tl daha istedi. Mecburen onu da verdim. Ama bir daha gitmem o ustaya.

100 tl ver yapsınlar bence uğraşma. Ama başka para vermeyeceğini önceden anlaş. Ben bıraktıktan 4 saat sonra alabildim motoru. Askıya almaları gerektiğini işlemin uzun sürdüğünü söyledi. Zaten furş takımı kutusuna baktım baya bi parça vardı içerisinde. Sonrasında gres yağı da sürmen gerekiyo galiba, meşakkatli bir iş gibi geldi bana.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250Nİ
    Sym wolf 250 motosikletimin gidon furş-bilya değişimini yapmak için söktüğümüzde ne üstte ne de altta hiç gres kalmadığını gördük, bilyalar pas içindeydi. Bilyaları ve yatakları temizleyip kaliteli kauçuklu gresle yatakları gresleyip bilyaları tekrar dizdik ve montajladık. Boşluk ve kafa sallama sorunum çözüldü. Lokma takımım var yardımcı olarak Düz tornavida ve çekiç kullandım.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika bir konu ve başlık. Bence çok faydalı olacak.
    Teşekkür ederim. İnşallah detaylı bir anlatım bulabilirsek faydalı olur. Yapabilirsem ben yazmaya çalışırım buraya.

Alıntı erman374 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik değişiminde usta önermişti furş takımını değiştirmemi, sonra sallamadım tabi. Muayene vakti gelince muayeneden geçmedi motor. Adam direksyonda boşluk var yaptır gel dedi. Ben de internetten furş takımını alarak ustaya gittim. 120 tl ye yaptılar. Bir hafta geçmeden ön frene asıldığımda bi tıkırtı geldiğini fark ettim. Tekrar götürdüm aynı ustaya. Usta bir kerede bunu yapmanın mümkün olmadığını zamanla oturduğunu tekrar sıkılması gerektiğini söyledi ve 80 tl daha istedi. Mecburen onu da verdim. Ama bir daha gitmem o ustaya.

100 tl ver yapsınlar bence uğraşma. Ama başka para vermeyeceğini önceden anlaş. Ben bıraktıktan 4 saat sonra alabildim motoru. Askıya almaları gerektiğini işlemin uzun sürdüğünü söyledi. Zaten furş takımı kutusuna baktım baya bi parça vardı içerisinde. Sonrasında gres yağı da sürmen gerekiyo galiba, meşakkatli bir iş gibi geldi bana.
    Tam da bu yüzden ustaya götürmek istemiyorum işte. Ücreti biraz fazla geldi eyvallah. Ama hakkıyla işini yapan, bu işin değeri de budur diyen usta olsaydı yine de götürebilirdim. Ama hem adil olmayan paralar alıp hem de git gel yaptıran usta dolu ortalık. O yüzden kendim yapmak daha mantıklı geliyor bana. Gres yağı da almam gerekecek ama çok pahallı bir şey değil zaten.

Alıntı Memcoş48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sym wolf 250 motosikletimin gidon furş-bilya değişimini yapmak için söktüğümüzde ne üstte ne de altta hiç gres kalmadığını gördük, bilyalar pas içindeydi. Bilyaları ve yatakları temizleyip kaliteli kauçuklu gresle yatakları gresleyip bilyaları tekrar dizdik ve montajladık. Boşluk ve kafa sallama sorunum çözüldü. Lokma takımım var yardımcı olarak Düz tornavida ve çekiç kullandım.
    Eyvallah hocam teşekkür ederim. O zaman benim de elimdeki takımlar yeterli olur diye düşünüyorum. Lokma yok ama anahtar takımı var. Biraz daha uzatır belki işlemi ama yapılır herhalde.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)