Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çantaları ruhsata işletme

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ichigo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rx3i EVO
    Öncelikle herkese iyi forumlar.3 hafta önce 2. el Rx3i evo (2016) aldım motordan çok memnunum, Fakat bugün forumda gezerken bir şey dikkatimi çekti motosikletteki çantaların ruhsata işli olması lazımmış. Açıkçası motoru alırken çanta olayı hiç aklıma gelmedi sonuçta motosiklet çantalarla birlikte satılıyor herhalde işlidir diyerek hiç kafaya takmadım hatta motorun sahibi yaptırmış olduğu muayene kağıdını gösterdiğinde iki kusur vardı. Ön Farlar ve "Eşya taşıma/çantalar onaysız monte edilmiş" yazıyordu ve bu sebeple hafif kusurlu olarak geçmiş gözüküyordu o anda sormayı unuttum sonradan ruhsata işletebiliyor muyuz diye. Şimdi bu çantaların uygunluk belgesini nereden bulabilirim ve ruhsata işletmek için notere ne kadar ücret ödüyoruz? Forumda Motosikleti aldıktan sonra çantaları işletenler vardır mutlaka yardımcı olurlarsa sevinirim, yarın bir gün çevirmeye denk geldiğimizde ceza yemeyelim boş yere

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    İncelemelerinde ruhsata işli diyorlardı sanırsam.

Motosikleti
    ktm duke 200
    Hocam bunla ilgili emsal mahkeme kararı var. şöyleki motora fabrika cıkıs sonrası takılan hersey ama hersey isli olmalı lakin bir polis canta var diye ceza yazmıs vatandas mahkemeye vermis hakimde gerektiğinde kolayca sökülebilecegi icin cezayi iptal etmis

Motosikleti
    NC750X
    Ben de sadece arkaya buyuk plastik canta takilan yemek tasiyicilari icin zorunlu diye biliyorum.. onun da sebebi koltuk sayisini 2 den 1 e dusurdugu icin

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yarım akıllı, bir b.k bilmeyen ve öğrenmek de istemeyen adamlara kanun ve yönetmelik yazdırırsan işte aynen böyle olur...
    siyanoz, gurcanozturk ve Mamba09 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial 100Fmh Yamaha Mt25(2016)
    Mondial rx3i evo için çantaları ruhsata işli diye biliyorum

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Memleketimden yeni bir deve boynu hikayesi

Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı Sparks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mondial rx3i evo için çantaları ruhsata işli diye biliyorum
    Geçen internette bu konuya denk geldim. Ruhsatı alırken belirtmeniz gerekiyormuş fabrika çıkışı böyle eklentileri olduğunu, aksi halde normal motosiklet gibi çantasız işleyip, geçiyorlarmış.

Motosikleti
    Rx3i EVO
    Bugün çantalar hakkında bilgi almak icin notere gittim, oradaki arkadaşlar birşey yapamayacaklarını motorun ilk sahibinden uygunluk belgesini almamı istediler.Tabi ilk sahibine ulaşamadığım için bölge trafiğe yönlendirdiler oradakiler senin sorununu çözerler dediler. Neyse gittik girişteki memur arkadaşa durumu anlattım bana vermiş olduğu cevap motorun üzerine sonradan birşey eklediğiniz için 108tl ceza yazmak zorundayım dedi. tabi ben şok dedim memur bey zaten orjinalinde bu çantaları veriyorlar fabrika çıkışlı bu şekilde satılıyor motor. Motoru sıfır alan arkadaş ruhsata işlettirmemiş sadece dedim, o zaman danışmaya sorun ben sadece ceza yazabilirim şeklinde bi cevap aldık neyse danışmaya sordum oradaki arkadaşta ben ne yapabilirim burada o noterdeki çalışana söyle kendisi yapamıyorsa bıraksın bu işi dedi bana aracın ilk sahibinin plakasını verdi geri gönderdi. Tekrar notere gittik plakayı verdim. Çalışan arkadaş motorun ilk işlemlerinin yapıldığı yere mail atacağız olumlu cevap verilirse ruhsatınıza işlenir dedi (Cevabın gelmesi 1 gün sürüyormuş) Fakat yeni ruhsat çıkarman lazım 170tl ücret alınıyor dedi. Tamam dedik çıktık. Bu kadar sıkıntılı bi süreç olduğunu bilseydim valla uğraşmazdım

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Batuhan hiç bir şekilde bir kuruş para ödemene gerek yok. Ev onun fabrika çıkış belgesinde bu çantalar var . Bende yaş 64 olduğu için senin bana gönderdiğin mesajı bulup açıp okuyuncaya kadar göbeğim çatladı. O yüzden telefonla ulaşmanı söylemiştim. Balıkesir merkezde RX3İ evo kullanıcısı ,Emekli
    polis müdürü Ümit bey var . İstersen kendisinin de onayını aldıktan sonra Ümit beyin telini sana gönderebilirim. Ya da Edremit'de UMA ( Uğur Mondial)
    bayisi yoksa Ümit bey Balıkesir yetkili bayiden gerekli onay suretlerini alıp gönderebilir. Selamlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:43 ----------

Sen konuyu bir de Edremit ya da Balıkesir merkez bayilerindeki yetkililere sorsana.

Motosikleti
    Rx3i EVO
    Hocam bende aynısını söyledim noterdeki arkadaşa fakat herhangi bir değişiklik için ruhsatın değiştirilmesi gerekiyor dedi.170 TL tekrardan verecekmişiz öyle olduktan sonra hiç değiştirmem kalsın cezada yersek şansa derim artık.Ben yine de edremit deki mondial bayisine danışacağım. Yardımınız için çok teşekkürler

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videoda tezat ve üzerinde durulmayan bir durum var. Yasal olarak çantaların ruhsata işletilmesi zorunlu denilmiş fakat bu bir açık olduğu için çok kurcalanmıyor diye belirtilmiş. Fakat videoda tuv türk yetkilisi daha önceden bildiğim bir bilgiyi teyid etmiş oldu. Eğer çanta ruhsata işletilirse motosikletin sele sayısı 1 oluyor. Tuv genel projeyi her motosiklete uyguluyor. Tuvda bu şekilde tadilat projesine girip ruhsata işlendiğinde 1 koltuk 1 çanta olarak çıkıyor. Eğer bu şekilde ruhsata işletilirse yarın birgün artçı aldığınızda ruhsatta gözüken tek koltuğun cezası çanta cezasından daha ağır olur. Dolayısıyla bu yasada bir açık değil yasada bir yanlış. Boşu boşuna tadilat verip motosikletinizin ruhsatıyla oynatmayın. Bu şekilde binmeye devam edin. Yasanın bu konuda düzelmesi gerekiyor ya da tuv türkün 2 koltuk bir çanta şeklinde yeni bir proje oluşturması gerekiyor.

Bu arada ek bir bilgi daha shad givi touratec gibi marka çantaların tuv belgeleri bulunuyor. Bu çantalar motosiklete takılırken motosiklet üzerinde bir tadilat yapılmadan ekleme yapılıyor. Muhtemelen bu markalara sahip kişiler muayene sırasında çanta satın alındığında içindeki kullanma kılavuzu vs gösterildiğinde tüv onaylarına bakılarak kusursuz geçme ihtimali olabilir. Bu markaların belirli standart belgeleri var bu tip işlemler için. Zaten sanayideki el yapımı türk marka çantalarla aralarındaki en büyük fark bu.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En az son 15 senedir çantasız motora binmedim, ve şimdiye dek hiç bir sıkıntıda görmedim. Ancak başka bir konudan polisle tartışmaya girersin, başka eksiğini bulamaz, belki çantadan yazarım der (ihtimal). Bırak Tüv den de hafif kusurlu geçsin sıkıntı değil, benim aracın camları orjinal (43 R), filiml diye yazıyor muayene raporunda, ama hiç bir polis bana filmden ceza yazamaz. Çokta takma, motorunun keyfini sür. Zaten diyeyim, yan çantalar faydasından çok zararı var, sök yanları büyüt arkayı devam et.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En az son 15 senedir çantasız motora binmedim, ve şimdiye dek hiç bir sıkıntıda görmedim. Ancak başka bir konudan polisle tartışmaya girersin, başka eksiğini bulamaz, belki çantadan yazarım der (ihtimal). Bırak Tüv den de hafif kusurlu geçsin sıkıntı değil, benim aracın camları orjinal (43 R), filiml diye yazıyor muayene raporunda, ama hiç bir polis bana filmden ceza yazamaz. Çokta takma, motorunun keyfini sür. Zaten diyeyim, yan çantalar faydasından çok zararı var, sök yanları büyüt arkayı devam et.
    Dediğiniz gibi zaten ceza yazıldığı dönemde orjinal tadilatsız üzerinde kendi çantaları bulunan goldwing model motosiklete bile ceza kesildiğini yine forum üzerinde okumuştuk Goldwingin kuyruğuna topcase cezası yazabilen türk polisi herşeye ceza yazabilir diye düşünüyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)