Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ben şimdi ne yapayım?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkes merhaba. Üniversite öğrencisiyim ve yaşım 24. Her gün Avrupa yakasından tuzladaki okuluma metrobüs-metro ve otobüs kullanarak gidiyorum. Metrobüs ve metro kısmında da sıkıntılar yaşıyorum ama otobüs kısmı tam bir cehennem. Çok aşırı kalabalık, bazı öğrenciler binemiyor bile. İETT'ye şikayet ettim bir sonuç çıkmadı. Okul sahibine ve tüm okul hesaplarına Twitter'dan yazdım kimse takmadı. Servis ücretleri çok pahalı olduğu için otobüs kullanmak zorunda kalıyorum. Ama psikolojim artık bozulma noktasına geldiği için motor kullanmak istiyorum. A2 ehliyetim var (tecrübem yok). Sorularım şöyle:

1)Max 7000 TL'lik bir scooter motor(sanırım su soğutmalı olması gerekiyormuş) ile haftada 4 gün (bazı haftalar 3 gün) ortalama 45 kilometre gidebilir(yaklaşık 1,5 saat), derse girebilir(bu sırada motor soğuyabilir diye düşünüyorum) ve ortalama 45 kilometre geri gelebilir miyim(o da yaklaşık 1,5 saat) ?

2)Honda PCX'i bu yolculuk için çok met ettiler sizce uygun mu?

3)Yaklaşık 2 hafta düzenli olarak motor ile pratik yapıp iyice öğrendikten sonra Tuzlaya gitmeyi düşünüyorum. Kask, eldiven ve dizlik kullanmayı düşünüyorum ilk başlarda(param şimdilik olmadığı için). Sizce 2 hafta pratik ile bu ekipmanlar uygun mu?

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha X Max 250 ABS, Motoran Allegro 50
    Lutfen bir de mont al kendine guzel kardesim. Geri kalan paraya uygun bir spacy alabilirsin. Isini gorecektir
    okan19 bunu beğendi.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Aksine hava soğutmalı motorlar daha sorunsuzdur, paketçilerin spacy motorları 7/24 çalışıyor hiçbirşey olmuyor, sende spacy, address gibi bir scooter al bence
    okan19 bunu beğendi.

Akias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 Aquila 2016
    1) 7000TL'lik scooter sanırsam 2. el olur, 2. el piyasası hakkında pek bir bilgim yok, su soğutmalı iyidir detaylara gelirsek

Günlük ortalama 90km gibi bir yoldan bahsediyorsun scooterlar daha az yorar ve grenajları gereği hava koşulundan daha az etkilenirsin bir de uzun rüzgar kesecek bir camı varsa sıkıntı çekmezsin

Motosikletler trafikten daha az etkilendiği için yolculuğun daha hızlı gerçekleşebilir 1.5 saat sürmeyebilir gidiş geliş saatlerinin trafiği her zaman etkendir

Ders programın nasıl bilmiyorum ancak hararet seviyesine gelmediği müddetçe ısınmasına takma zaten park ettikten sonra hava sıcaklığına bağlı olarak ortalama 30dk - maksimum 1 saate motor bloğu soğumuş olur

1.5 saate değilde maslak trafiği gibi ağır bir benzeri trafiğe yakalanıp sıkışıp kalmazsanız 45km yolculuğunuz tahmini 50dk-60dk sürer

2) Honda pcx iyi bir scooter yakın arkadaşım 2018 modeline sahip şehir içi kullanıyor ortalama 1.8Lt-2Lt/100Km yakıyor gayet memnun ancak pcx piyasası bütçene uymayabilir

Son olarak Ehliyetin var mı? ehliyetsiz 2 hafta pratik ile mi trafiğe çıkmayı düşünüyorsun? kask, motosiklet montu, eldiven, motosiklet botu(uzun) ve dizlik(tam değil ama hiç yoktan iyidir) bence şart ancak 2 hafta pratik ile yazdığın ekipmanlar bence uygun değil.
    okan19 bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    İstanbul artık dolmamış taşmış gün içinde her saatte aşırı bir yoğunluk var tek çare motosiklet. Pcx güzel bir alternatif ama 7 bin TL'ye düzgününü biraz zor bulursun gibime geliyor
    okan19 bunu beğendi.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    çin malsı hava soğutmalı scooterler bile bu dediğin yolları sorunsuz yapar çok takılma yani bütçene göre kask mont ekipman ve motor al
    okan19 bunu beğendi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Bahsettiğin mesafeyi herhangi bir marka fazla başını ağrıtmadan yapar.. Önemli olan motorun bakımlı olması. 125 veya 150cc ( tek kişi bineceksen) bir scooter sana trafiktede çok sıkıntı yaşatmaz. ben honda pcx kullanmadım ama pcx ile Türkiye turuna çıkıyorlar... dur şuna bir bakayım diye 5 dk bindim o 5 dk çok güzeldi... sevdim pcx i... ama bütçeni aşar...kask mont eldiven alman lazım. alabiliyorsan bir motosiklet pantolonu alman gerekir, olmazsa en azından bir dizlik tak. hava veya su soğutması olayına fazla takılma. su soğutmalıların avantajı uzun yolda kolay kolay şişme yapmıyor olması... hava soğutmalı motora senin 45km mesafen uzun yol değil. hiç dinlenmeden (motoru tapa gaz sıkıştırmadığını varsayıyorum) 90 km gidip gelsen bile sorun olmaz. Mümkünse japon al... japon sağlamdır
    okan19 bunu beğendi.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    7.000 TL ile temiz bir PCX bulma şansın olmayabilir. Addres 110 yada Agility 125 düşünebilirsin. Ama öncelikle ekipman ve eğitim
    okan19 bunu beğendi.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    7 bin tlye bajaj boxer al sorunsuz torlu motor geri kalan parayada ekipman alirsin en iyisinden .
    Motora en fazla 4 bin 1 sigorta vergi car curt 2 binde ekipman .
    7 bin tlye scorter alırsan 10 bini gozden cikar
    okan19 bunu beğendi.

Moto43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    para bulduktan sonra herşeyi alırsın bu ülkede
    okan19 bunu beğendi.

batuhanaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 Pcx 125
    7 bin tl varsa 500 sigorta tutar +224 noter kaldı 6300, 1000 lira ekipman tutsa kaldı 5.300, 5.300 e fizy alabilirsin sanırım ama istanbul piyasası antalyaya göre tahminimce ucuzdur belki 30 40 binde spacy de bulabilirsin hem onlar az da yakar. bende cygnus rs var yarış motoru gibi direk vuruyo 90 a ama 3 litre yakmış 100 km de çoğu artcılı falan bugün hesapladım. o motorlar 2 litre falan yakıyo
    okan19 bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Gözüm, tecrübesizliğinizden ötürü yanlış soru sormuşsunuz. Haliyle de sorduğunuz soruya ( göreceli olsa da )uygun cevaplar almışsınız.
    1- kışın karda ve soğukta kullanabilecek misiniz? Yerler buzlu, ıslak olacaktır.
    2- şu an vaktim yok. Akşama yazabilirim.
    okan19 bunu beğendi.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Sizin okula yaklaşık 90 km yol gidiyorsanız gidiş-dönüş, günlük 20 lira yakıt parasını gözden çıkarmanız gerek. Otobus-metro kullanarak ne kadar gidiyorsunuz bilmiyorum ama 20 lira vermediğinizi düşünüyorum. Haftada 3 gün giderseniz aylık 250 ₺ yakıta vermeniz gerekecek. Bu etmenide unutmayın. Kiranızın üzerine 250 lira ekleyip daha uygun bir evede taşınabilirsiniz.
    zekeriyaimam ve okan19 bunu beğendiler.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimdi baska ornekleri oldugu gibi motosiklet kullanmayan biriyken scooter, pcx fln hoş görünebilir..

Fakat siz scootera uygun musunuz bunu da görmeniz lazım karar vermeden. Şoyle ki sevmeme veya alisamama ihtimali var, ki zaten trafik bambaşka bir mevzu..

İşin maliyet kısmı önemli olduğundan öğrencilik malum, optimum fayda yaratacak sekilde hesap kitap yapmak gerekiyor..Egitim veya imkan kısıtlı olduğundan scooter ve commuter kullandırıcak aynı zamanda eğitim verecek bir surucu kursu bulmanız iyi olur...Tarzınızı belirleyip az yakan bi motosiklet için karar verirsiniz..

Mesela cub motorların en maliyetsiz motorlar olduğunu söylüyor kullanıcıları ki Japon Çin farketmez bu yarı otomatik makineler de işinizi görebilir, çok az yakar veya benzer guclerde commuter de olabilir...Veya yine scooter olur.

Kış geliyor, kış kullanimı ve ekipmanı ayrıdır o mesafede kötü ekipmanla çok üsürsünüz göz önünde bulundurun.Keza kışın kullanim daha zor ve riskler de fazladır..Sadece ulaşım ve biyere yetişme amaçlı kullanımda bu risk daha da artacaktır. .

Kursa yazılıp motosiklet ve modele karar verirseniz parayı motosiklet yerine ekipmana vermenizi tavsiye ederim..Dusuk butce icin botu, içliği, yağmurlugu, pantolonu, montu, kaskı derken yaklaşık 3000TL civarı masrafa da hazırlıklı olun kurs harici..Ekipman bütçesi ayrı değilse cup motor olabilir yani o durumda..

Topyekun bi gelir- gider, toplu taşıma nefreti- motosiklet sevgisi, kış, kar, risk analizinizi yapmanız lazım..Tabii amaç sadece okula gitmekse ve okula yürüme mesafesinde eve geçme imkanı yoksa..Motosiklete sevdiğiniz için kesin binecekseniz başka..O halde direkt kursa yazılıp eğitiminize başlamak gerek..Kolaylıklar diliyorum.
    okan19 bunu beğendi.

audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Tecrübeli de olsan bu kadar yol yapmak hem riskli hemde kışın soğukta üşütür,karda gidemezsin.En iyisi Tuzla'da uygun bir eve çıkmak.Hem Tuzla güzel mekan.Sahili,havası çok güzel.İstanbul'dan uzakta hissi veriyor.Okulunuza yakına taşının kafa rahat eder.Direk fark eder.Trafikte geçireceğin zamanı kendine ve arkadaşlarına ayırabilirsin.
    okan19 bunu beğendi.

Piaggio LX senin butcene uygun.
    okan19 bunu beğendi.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Bende avcılarda okuyorum. Üsküdardan gidiyorum. Artık banada tak ettiği için aynı senin gibi motor alacağım. Biraz parada geçtiği için ikinci dönem kesin motorla gidiş dönüş yapıcam toplam 80km. Ns200 düşünüyorum ben. Ekipmanlarını düzgün al birde dikkatli kullan gidilir dönülür. Millet 40 lira abonman ne gerek var diyor ama her gün 2 saat yol artık sıkıyor adamı.

Edit: Kask olarak mt revenge almanı tavsiye ederim. 450 600 arasına bulabilirsin sıfırını 2015 2016 üretimi ama o fiyata daha iyi bulamazsın. Birde 200 tl civarına eldiven alırsın. Dizlik zaten 150 civarı. Mont işide karışık. Çok bilgim yok ama f/p modelleri var prohel falan onlara bakabilrisin. Ben şahsen mt revenge + eldiven + dizlik. Ondan sonra (yaklaşık 6 ay sonra) revit gtr air ve sırt koruması. En sonda agv k3 kask.
    okan19 bunu beğendi.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı okan19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes merhaba. Üniversite öğrencisiyim ve yaşım 24. Her gün Avrupa yakasından tuzladaki okuluma metrobüs-metro ve otobüs kullanarak gidiyorum. Metrobüs ve metro kısmında da sıkıntılar yaşıyorum ama otobüs kısmı tam bir cehennem. Çok aşırı kalabalık, bazı öğrenciler binemiyor bile. İETT'ye şikayet ettim bir sonuç çıkmadı. Okul sahibine ve tüm okul hesaplarına Twitter'dan yazdım kimse takmadı. Servis ücretleri çok pahalı olduğu için otobüs kullanmak zorunda kalıyorum. Ama psikolojim artık bozulma noktasına geldiği için motor kullanmak istiyorum. A2 ehliyetim var (tecrübem yok). Sorularım şöyle:

1)Max 7000 TL'lik bir scooter motor(sanırım su soğutmalı olması gerekiyormuş) ile haftada 4 gün (bazı haftalar 3 gün) ortalama 45 kilometre gidebilir(yaklaşık 1,5 saat), derse girebilir(bu sırada motor soğuyabilir diye düşünüyorum) ve ortalama 45 kilometre geri gelebilir miyim(o da yaklaşık 1,5 saat) ?

2)Honda PCX'i bu yolculuk için çok met ettiler sizce uygun mu?

3)Yaklaşık 2 hafta düzenli olarak motor ile pratik yapıp iyice öğrendikten sonra Tuzlaya gitmeyi düşünüyorum. Kask, eldiven ve dizlik kullanmayı düşünüyorum ilk başlarda(param şimdilik olmadığı için). Sizce 2 hafta pratik ile bu ekipmanlar uygun mu?

Cevaplarınız için çok teşekkürler.
    Ben de senin durumunda olduğum için aldım motosikletimi. Ama şöyle birşey var. Ben Avrupa yakasından avrupa yakasına 3 saatte gidiyordum. Halkalı - Ayazağa. Minibüs - Metrobüs - Metro - Otobüs. Motosikletimi alınca 30-35 dakika sürüyor. İlerlemeyen çok sıkışık trafikte 45-50 dakika :D Şiddetle tavsiye ederim, alabileceğin 100cclik bir motosiklet bile senin kurtuluşun olacaktır. Ki anadolu yakasında avrupa yakası kadar trafik yok zaten.
    okan19 bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kardeşimde her gün köprüyü senin ters istikametinde geçiyordu. Neredeyse bunalıma girmişti benden göre siye scooter aldı yüzüne kan geldi.

Tem veya E - 5 fark etmez o yol her gün gidip geliyorsa işkence insanı yer bitirir. İsterse 100 cc cub olsun hiç fark etmez al tavsiye ederim. Zaten İstanbul da 3 bilemedin 5 gün kar buz olur ondada eski usul otobüsle gidersin. Yalnız ne ekipman kullanırsan kullan göğsüne karton koymayı unutma. Yağışlı havalarda botta olsa manavlardaki meyve poşetinden bir rulo al ayağına (ayakkabının üzerine ) geçirmeyi ihmal etme.

Not: Bulabilirsen pulsar tavsiye ederim.
    okan19 bunu beğendi.

Verilen tüm cevaplar için çok teşekkür ederim. Beni cidden aydınlattınız. Kiraya çık diyenler için kira fiyatına yurtta var(4-5-6 kişilik odalar) ama ikisini de yapmak istemiyorum. 1 sene boyunca her ay belli bir miktar para vericem kiraya veya yurda, sene sonu gelince, evime döndüğümde hiç bir şeyim kalmamış olacak. Motosiklet almamın bir diğer sebebi: en azından okulum bittiğinde satıp elime üç beş kuruş para geçmesi. En azından küçük de olsa bir sermaye gibi görüyorum.

Karlı havalarda, yağmurlu havalarda çok zorlanırsın diyenler için: ben zaten o tarz havalarda sürmeyi düşünmüyorum. O günlerde otobüsü kullanırım gene. Ama şu ZIKKIM toplu taşımaya ne kadar az binersem o kadar kar benim için. Benim ne çileler çektiğimi ancak o nefes dahi alamayacağınız otobüse binince anlayabilirsiniz. Çözüm olsun diye çok uraştım ve hala uğraşıyorum. Belki bir motor alıp bu dertten kurtulucam ama gene de o otobüsü kullanan öğrenciler için bu savaşımdan vazgeçmicem ve belediye çözümü bulana kadar savaşmaya devam edicem.
    Moto43 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)