Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Şase numarası taşlanmış/silinmiş

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba ekim ayında mondiel 250 mct aldım bu gün muayeneye götürdüğümde şase numarası motor numarasıfalan silmişler . ilk deneyimim olduğu için bilmiyodum bakmadım yani. makine müh. odasından uygunluk raporu almamı istediler onlarda trafik tescile yolladılar. yaklaşık ordan oraya giderek oraya buraya para vererek 400 den fazla para harcadım. acaba bukonuda bilgisi olan bana acil cevap verebilir mi bu hemen yarın olabilcek bir iş mi . tescil bana motor bilgilerimi verdi ama o yeterli değilmiş . oto hırsızlığını aradığımda da incelemeye alınacak yarın getir dediler ne kadar sürer budurum acaba bilgisi olan yazabilir mi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Egee22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG Prince
    Onu bilmemde şase ve motor no yu okurlar büyük ihtimalle,olurda ruhsattakiyle uyuşmazsa başın derde girebilir çalıntı çıkmasın dua et

essegesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco New Grand Dink 250--Honda CB 900F Hornet
    Geçmiş olsun kardeşim.Çok uğraşıcaksın.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Arkadaş km düşürmeye razı geldim valla şasi numarası silinmiş motor satmak nedir? Km düşürülse tüh falan dersin şasi/motor no yoksa adamı içeri bile alırlar valla.

Ya motoru aldığımdan beri kullanıyorum muayene 2 ay geçmiş ona götürdüm orda gördüm şaseyi bildiğin kazımışlar okunacak derecede değil hiç bilgisi olan yokmu ya

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Kısmen okunmayanlar için meşakkatli bi süreç var , trafik müh odası , istanbuldaysanız İst. teknik ünv. Maslak ve itü gümüşsüyu arasında yaklaşık 1- ,1.5 ay süren bir eziyet sonunda işinizi görebiliyorsunuz fakat tamamen ve hem motor hem şasi numarası silinmişse durum daha sıkıntılı olabilir eskide o tip araçları trafiğe sokmuyorlardı şimdi prosüdür nedir bilmiyorum. Geçmiş olsun ama milletçe motor alırken ilk yapmamız gereken şeyi hep en son yapıyoruz. İlk önce bu numaralara bakılmalı ve sorun varsa gerisine hiç bakılmadan uzaklaşılmalı.

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    O motorun büyük ihtimalle üzerine su iç kardeşim. Motor ve şasi numaralarının kazınmış olması motosikletin çalıntı olduğunu gösteriyor. Bunlar büyük ihtimal ile kendilerine ait bir motosikleti plakasız olarak devrini yapmadan sattılar. Çaldıkları aynı marka model bir motosiklete de elindeki plakaları takarak sattılar. Motosiklet çalıntı olduğundan şase ve motor numarasını sildiler. Eğer sadece motor change olsaydı şaseyi silmelerine gerek yoktu. Şaseyi de sildiklerine göre motor çalıntı. Kriminal labarotuarlarında özel kimyasallar ile numaraların bir kısmı dahi çıksa az çok belirlenir sahibi yada fabrika ile iletişime geçilip üzerinde kullanılan diğer parçaların seri numaralarından ulaşılmaya çalışılır fatura bilgilerine eğer sahibi bulunursa motor sahibine teslim edilir. Bulunmazsa yeddiemin otoparkına çekilir. Sonra zaten bilindik hikaye Tavsiyem çalıntı motora tevessül etmeyin. Sonra buradaki milletin ahını alırsınız başınız bitten kurtulmaz. Bu insanlar ömrünü veriyor o mala o bedelle sahip olmak için siz onda biri fiyatına sahip olacaksınız. Geri kalan onda dokuz çıkar abi sanmayın kar kalır çıkar.
    Heaven bunu beğendi.

MERHABA TÜM TUTANAK VE BELGELERİYLE ÇALINTI BULUNTU MOTOR SATIN ALDIM.
    ŞASE VE MOTOR NUMARALARI SAVCILIK İFADESİNDE DE YER ALDIĞI ÜZERE SİLİNMİŞ.
    ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKİR. BİLEN BİRİ EN BAŞTAN YAZABİLİR Mİ? HER TÜRLÜ EVRAK ELİMDE MEVCUT.
    MOTOR VE ŞASE ORİJİNAL. SADECE SİLİNMİŞ.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı anilsedali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKİR. BİLEN BİRİ EN BAŞTAN YAZABİLİR Mİ? HER TÜRLÜ EVRAK ELİMDE MEVCUT.
    Satın almamalıydın hata etmişsin. Polisler şase numarası silinmiş halde bulunan motorlar için hurdaya at işe yaramaz diyor. Forumda konusu vardı.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Dikkat et o motoru çalmaktan sen suçlu çıkma.

Motor ve şase numarası olmayan motor mu alınır kardeşim bu zamanda,hiç mi akıl edemiyorsunuz ?

iyi ki bir soru sorduk.

Noter satışı yapıldı. Plaka ruhsat herşey var.
    Çalıntı ve buluntu tunanakları var.
    Alan belli satan belli.
    Savcılık ifadeleri, bulundu ifadeleri tam.
    daha ne kadar açık yazabilirim?

Yardımcı olmayacaksanız da insanların aklını karıştırmayın.
    Çalıntı Buluntu araç yasal bir durumdur. Herkesin de başına gelebilir.

Makine mühendisleri odasının yönlendirmesiyle trafik laboratuvarına gönderilip silinen yazılar okunuyor ve ardından EGM ile başlayan yeni şase no veriliyor diye araştırdım.
    Bilmiyorsanız da öğrenin. Bunun dışında bilmediğim farklı bir durum var mı diye yazıyorum. Yaşayanlar ve konuyu bilenler yorum yazarsa sevinirim. Motor orijinal.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    iyi ki bir soru sorduk.

Alan belli satan belli.

Makine mühendisleri odasının yönlendirmesiyle trafik laboratuvarına gönderilip silinen yazılar okunuyor ve ardından EGM ile başlayan yeni şase no veriliyor diye araştırdım.
    Bilmiyorsanız da öğrenin. Bunun dışında bilmediğim farklı bir durum var mı diye yazıyorum. Yaşayanlar ve konuyu bilenler yorum yazarsa sevinirim. Motor orijinal.
    O yazdıklarınızı biliyoruz ancak motoru bedavaya almadıysanız çok fazla ek masraf çıkartacak bir şey.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yazdıklarınızı biliyoruz ancak motoru bedavaya almadıysanız çok fazla ek masraf çıkartacak bir şey.
    Çözdüm arkadaşlar dediğim gibi kriminale götürünce silinmiş numaraları okuyup veriyorlar ve yeni ruhsat çıkıyor. En kısa zamanda makine müh odasına ve kriminale götürerek çözeceğim. İlginiz için teşekkürler. Aynı durumu yaşayan başka bir arkadaş şu şekilde çözmüş. Bilmeyenler için mesajı kopyaladım:

"Bundan 11 ay önce Yamaha Fz6 motorum Sultan Ahmet'ten çalınmıştı.
    01 Temmuz da yunusların çevirmesinde araç plakası yok diye durduruluyor. Evraklara bakarken polisler eksik var diye bağlamaya götürüyor ve trafik çağarıyor.
    sonunda görüyorlarki şasi de değişiklik var ve orjinal şasi nosundan sorgulatınca çalıntı olduğunu görüyorlar, motora el koyuluyor ve adam 7-8 saatliğine nezarete koyulup serbest yargılanmak üzere salıveriliyor.

Adam şasi nosu üzerinde yer alan "0" ları elle oyarak "8" yapmış.
    Kriminel'den rapor aldım ve bu rapor ile eski noyu çaktıracağım. Ama bu işi de şöyle yapıyorlar şasi üzerinde başka boş bulduğu bir yere çakıyor ve sonra tescil ettiriyorsun.
    maktama bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Çözdüm arkadaşlar dediğim gibi kriminale götürünce silinmiş numaraları okuyup veriyorlar ve yeni ruhsat çıkıyor. En kısa zamanda makine müh odasına ve kriminale götürerek çözeceğim. İlginiz için teşekkürler. Aynı durumu yaşayan başka bir arkadaş şu şekilde çözmüş. Bilmeyenler için mesajı kopyaladım:

"Bundan 11 ay önce Yamaha Fz6 motorum Sultan Ahmet'ten çalınmıştı.
    01 Temmuz da yunusların çevirmesinde araç plakası yok diye durduruluyor. Evraklara bakarken polisler eksik var diye bağlamaya götürüyor ve trafik çağarıyor.
    sonunda görüyorlarki şasi de değişiklik var ve orjinal şasi nosundan sorgulatınca çalıntı olduğunu görüyorlar, motora el koyuluyor ve adam 7-8 saatliğine nezarete koyulup serbest yargılanmak üzere salıveriliyor.

Adam şasi nosu üzerinde yer alan "0" ları elle oyarak "8" yapmış.
    Kriminel'den rapor aldım ve bu rapor ile eski noyu çaktıracağım. Ama bu işi de şöyle yapıyorlar şasi üzerinde başka boş bulduğu bir yere çakıyor ve sonra tescil ettiriyorsun.
    arkadaş gel sen şu işe bak parasıyla aldığın malda ne zoruna gider insanın

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

iyi ki bir soru sorduk.

Alan belli satan belli.

O zaman buyrunuz;

1-Makina mühehdisleri odasına gidiyorsunuz. Ardından şase ve motor bloğunun aldığınız motosiklete ait olup olmadığına dair gerekli incelemeler yapılıyor oda tarafından.

Burada konu ikiye ayrılıyor;
    a-) MMO size "onay"raporu verirse işlemler aşağıdaki maddeler gibi olacak.
    b-) MMO onay vermezse o motosikleti trafiğe çıkartamazsınız.

2-MMO onay raporu verirse,Tuvturk'e gidiyorsunuz. Orada tespit muayenesi yaptırıyorsunuz. Bu evraklar ile trafik şubeye gidiyorsunuz.

3-Trafik şube sizi şaseye ve motor bloğuna numaraları çaktırmanız için bir yere yönlendirecek. Orada blok ve şase numaralarınız motosiklete işlenecek.

4-Plaka kayıpsa ve çalıntı olarak gözüküyorsa yeni plaka ve yeni ruhsat çıkartacaksınız.

Kolay gelsin...

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Sadece motor numarası silinik olduğunda muayeneden hafif kusurlu geçiyor diye biliyorum ama yanlış mı şimdi

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece motor numarası silinik olduğunda muayeneden hafif kusurlu geçiyor diye biliyorum ama yanlış mı şimdi
    Hayır,doğru biliyorsun

Motor numarasının eksik ya da tamamen okunamıyor olması hafif kusur olarak değerlendiriliyor.

Arkadaşlar internette konuyla ilgili hemen hemen hiçbir bilgi yok.

Başına gelenlerde sorularını sorup işlemleri yapıp kenara çekilmişler.

Forumun amacı paylaşımdır. Soru sor kaç yapmayacağım. Gelişmeleri buradan yazıyor olacağım ki insanlar faydalansınlar.

Bugün bir trafik takip bürosuna gittim ve durumu anlattım.

Trafik tescil bürosuna giderek tecrübeli kişilere konuyu danıştık.

Dosyamı tüm evraklarımla takipçi hazırladı.

Direkt olarak tescil bürosuna başvurduk.Büro tarafından Kriminal inceleme servisine pazartesi günü için randevu alındı.
    Kriminal kazınmış olsa da orijinal numarayı tespit edebiliyormuş. Pazartesi motoru götürüp sonucu bekleyeceğim.

Sanırım bu sayede makine mühendisleri odasının gözle muayenesine gerek kalmamış oluyor.
    Zira şasesi kısmen silinen, doğal yollarla silinen araçları için makine mühendisleri odası ilk basamak olabilir;
    ancak bizim durumumuz adli vak'a ya girdiği için ilk merciimiz trafik tescil olarak yorumluyorum.

Ya da 2. aşamada yine makine mühendisleri odasına yollayabilirler yaşayıp göreceğiz.

Diğer gelişmeleri buradan yazıyor olacağım.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Arkadaşlar internette konuyla ilgili hemen hemen hiçbir bilgi yok.

Başına gelenlerde sorularını sorup işlemleri yapıp kenara çekilmişler.

Forumun amacı paylaşımdır. Soru sor kaç yapmayacağım. Gelişmeleri buradan yazıyor olacağım ki insanlar faydalansınlar.

Bugün bir trafik takip bürosuna gittim ve durumu anlattım.

Trafik tescil bürosuna giderek tecrübeli kişilere konuyu danıştık.

Dosyamı tüm evraklarımla takipçi hazırladı.

Direkt olarak tescil bürosuna başvurduk.Büro tarafından Kriminal inceleme servisine pazartesi günü için randevu alındı.
    Kriminal kazınmış olsa da orijinal numarayı tespit edebiliyormuş. Pazartesi motoru götürüp sonucu bekleyeceğim.

Sanırım bu sayede makine mühendisleri odasının gözle muayenesine gerek kalmamış oluyor.
    Zira şasesi kısmen silinen, doğal yollarla silinen araçları için makine mühendisleri odası ilk basamak olabilir;
    ancak bizim durumumuz adli vak'a ya girdiği için ilk merciimiz trafik tescil olarak yorumluyorum.

Ya da 2. aşamada yine makine mühendisleri odasına yollayabilirler yaşayıp göreceğiz.

Diğer gelişmeleri buradan yazıyor olacağım.
    Size sert çıktık biraz,kusura bakmayın.

Bende motosikletimi çaldırdım,motor blok numarasını kazıyıp kullanmaya devam etmişler köyde.

Gidip kendi imkanlarımla kurtardım. Şasi no'su,motor no'su silinmiş motosikletlere karşı antipatim var

Kriminal inceleme konusu nasıl oluyor,MMO'ya gerek kalmadan halledebiliyor muyuz ?

Merhaba,

Bugün kriminal randevuma gittim.

iki kişiydik. Birinci kişi Makine mühendisleri odasına "aaa senin şase numaran yok ki, senin burada işin yok trafik tescile git" dediği için 300 TL ödeyip gelmişti. Çünkü bu tür durumlar TUV muayenesi yapılırken genellikle karşımıza çıkıyor. Onlar da yarı okunmayan eksik okunan şaseler için bilir kişi olarak makine mühendisleri odasına gönderiyorlar. Ancak bizim durmumuz bu değil. Bizim durumumuz adli. Yani şase silimiş ya da hiç ortada yok. İnsan eliyle silinmiş. Bilerek ve isteyerek.
    Olmayan ya da okunamayan birşey için neden MMO ya 300 TL ödeyeyim ki?

Benim muayane sürem olduğu için TUV'la karşılaşmadım ve aklımı bu nedenle karıştıran olmadı.

Zaten motoru satın aldığım arkadaş da bölgesindeki TUV'a gitmiş
    o da bildiğiniz hikayeyi ve 8-9gün uğraşacağını çok zor olduğunu iletmiş.
    Yaşadığı travma nedeniyle bana motoru yarı fiyatına sırf bu yanlış yönlendirmelerden satmıştı.

Şuan 2. günümdeyim
    Tabii burada en önemli olan şey de sizin benim gibi motorundan emin olma durumu var.
    Eğer motorunuzdan emin değilseniz, çalıntı ve başka motor olduğundan şüpheliyseniz bu adımı herkes yapamaz.

Direkt Tescile gidiyorsunuz. Çalıntı buluntu araçlarla ilgili görüşmek istiyorum diyorsunuz.
    O konuyla ilgilenen kişiye yönlendiriyorlar. Sizden bir dilekçe yazmanızı istiyorlar.
    Kriminali arayarak gün talep ediyorlar. Randevunuzun olduğu gün polis nezaretinde motorunuzu
    incelemeye veriyorsunuz.

Biz oradayaken yarım saat içinde benim kazınmış hiç okunmayan şase ve motor numaramı okudular.
    Mucize gibi adamlar. Allah polisimize zeval vermesin. Hepsinden Allah razı olsun. Detaylara girmiyorum; ancak bugün gördüm ki bir hırsızın o numaraları silmesi imkansız. Gerçek er ya da geç ortaya çıkıyor. Biraz bilim biraz da kahraman Türk Polisi yardımıyla tabii ki

Şimdi yazıyı bekliyorum; çıkınca tescilden işlemlerimizi yapacağız.

Diğer gelişmeleri de yazarım.
    maktama ve turkish39 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)