Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosiklet Kullanımı Göz Bozulma İlişkisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Son birkaç gündür sorunlu olan gözümde bi kanlanma peydah oldu.
    herhalde, dedim, gene tansiyonu çıktı.
    daha sonra farkettim ki, kanlanmanın yanında bir de sanki gözlerimin yağı eksik, sanki açıp kaparken adeta göz kapaklarının sesini duyuyorum.
    dur, dedim, suni göz yaşı damlası damlatayım. damlattım.
    5 dk sonra aynaya baktım kanlanma gitmiş. gözlerim de açıp kaparken yağ gibi olmuş.
    acaba, dedim, neden böyle.
    (şurayı açmam lazım: bende kronik göz tansiyonu var, üstleik tansiyon damlası damlatmadan nasıl oldu da kanlanmayı yok ettim ...ki hep kanlanma olunca göz tansiyonu tedavisine başlar birkça haftada kanlanma ve tansiyon geçerdi)

sonra farkettim ki;
    son dönemlerde havaların da sıcak oluşundan müevellit, kask vizörünü hiç kapamadan gidiyormuşum.
    90-100 demeden, üstelik sabah ve akşam serinliğinde.
    gözüme çarpan soğuk havanın haddi hesabı yok...
    yaz boyunca göz bildiğin kurumuş!!

uzun lafın kısası, gözünüze çok dikkat edin. göz kuruması kronik hale gelirse, körlüğe kadar gider. sürekli damla damlatmak, cebinde sürekli damla taşımak meşakkatli iş.

gözünde tansiyon, retina yırtılması, üveit , argon lazer operasyonları ve de bunlar yetmezmiş gibi bir de lasik ameliyatı olan birisi olarak yazıyorum bunları..
    GezeGeze bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,
    Gözün miyopi oluşu ile motor kullanmak arasında bir ilişki olduğunu düşünmüyorum. Olsa olsa rüzgardan göz kuruluğu yaşanabilir gibi geliyor. Vizör açık kullanırken tek risk kuruluk değil elbet. Pek çok arkadaş cevaben nelere sebep olabilir örneklemiş. Velhasıl doktora gidin.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    İlginç bir durum. Ama motosiklet sürmenin miyop veya hipermetrop olmaya etki edeceğine pek ihtimal vermiyorum.
    İçimizde göz doktoru varsa ve bu konuda kesin bilgiler doğrultusunda bizi aydınlatırsa seviniriz

Vizör açık gezmek göz kuruluğuna sebep olabilir, doğrudur. Yazın vizör tam kapalı gezmek insanı bunaltabiliyor ama yine de vizör açık gezmemek lazım. Ben vizörü en alt kademeden 1 tık aralıyorum, hava girişi oluyor ve daha ferah sürüş sağlıyor.

Eskiden vizör açık gezdiğim oldu ama gözüme kaçan kum, sinek vb yaşadığım sorunlar yüzünden artık vizör açık gezmem. Eğer sizde sıcaklarda bunalıyorsanız en alt kademede vizörü hafif aralamanızı öneririm. Hem hava akışı sağlanıyor hem gözler korunmaya devam ediyor.

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    Ayni sorun bende de var. Kask kullanim tarzimiz ayni.gece surusunde karsi isiklar daha da zorlamaya baslayinca goz doktoruna gittim ve gozluk verdi..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)