Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Sizce hangisi?

Katılımcı sayısı
109. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Yamaha R25

13 11.93%
  • Honda CBR500R

89 81.65%
  • Diğer? (Yorumlarda belirtiniz)

7 6.42%
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678 SonuncuSonuncu

R25 vs CBR500R

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen siyah, sağ ve solunda Gazi Mustafa Kemal imzası var, sanırım benden başka da yoktur bu civarda Cbr 500 sahibi olup siyah renk olan..
    Geçen sene görmüştüm. Festivale gelirken motoru koyduğumda arka arkaya denk gelmiştim. Şaşırmıştım hatta cbr500r satın alındığı için. Yanlış anlama pek satılmadığından şaşırmıştım ama ben motorun duruşunu seviyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    enes_ayx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Merhaba arkadaşlar bikaç ay önce aklımdaki iki motoru sizlerle paylaşmıştım. Sıfır almak daha cazip geldiği için R25 almaya karar verdim ve çok şükür olsun ki aldım değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Sizlerle paylaşmak istedim bunu.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Hayırlı olsun, renk nefismiş.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, renk nefismiş.
    Teşekkür ederim. Allah size daha iyilerini nasip etsin. Bende normal siyahçıydım ama bu rengi görünce düştüm

Motosikleti
    Maxi Scooter
    Hayırlı olsun, tekerin düz bassın.

Motosikleti
    1998 electra glide
    Arkana bakmadan CBR500R alabilirsin motor kullananların genelde dediği '' 500 lük gibi gitmiyor, Elinde kalır satamazsın'' gibi söylentilere de pek uyma evet motor Ss gibi gözüküyor ama değil Tur motoru denilebilecek seviyede bir motor, Ama yine'de R25 ten daha hızlı kalkıyor ve daha seri bir motor örnek olarak çok sevdiğim bir kanal olan https://www.youtube.com/watch?v=aP2nzJdJK80 videosunu izleye bilirsin. Yakıt tüketimi de R25 ile nerdeyse aynı bu arada. Evet doğru R25 gereksiz fazla yakıyor. [Yeni gördüm almışsın H.O]

Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Alıntı RCT33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, tekerin düz bassın.
    Teşekkür ederim.

Alıntı CanAydın adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkana bakmadan CBR500R alabilirsin motor kullananların genelde dediği '' 500 lük gibi gitmiyor, Elinde kalır satamazsın'' gibi söylentilere de pek uyma evet motor Ss gibi gözüküyor ama değil Tur motoru denilebilecek seviyede bir motor, Ama yine'de R25 ten daha hızlı kalkıyor ve daha seri bir motor örnek olarak çok sevdiğim bir kanal olan https://www.youtube.com/watch?v=aP2nzJdJK80 videosunu izleye bilirsin. Yakıt tüketimi de R25 ile nerdeyse aynı bu arada. Evet doğru R25 gereksiz fazla yakıyor. [Yeni gördüm almışsın H.O]
    Euro 4 olmayan r25lerin yakıtı fazla ama EURO4 olduktan sonra yakıtı gayet iyi. Yani artık ülkemize gelmeyen motorun şuanda bile satışları pek iyi değilken gelecek yıllarda daha da düşücek sıfırı gelmediği için o yüzden bu riske girmek istemedim. Teşekkür ederim
    CanAydın bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı enes_ayx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim.

Euro 4 olmayan r25lerin yakıtı fazla ama EURO4 olduktan sonra yakıtı gayet iyi. Yani artık ülkemize gelmeyen motorun şuanda bile satışları pek iyi değilken gelecek yıllarda daha da düşücek sıfırı gelmediği için o yüzden bu riske girmek istemedim. Teşekkür ederim
    Yeni fiyatlarla birlikte bizim (daha önce kimsenin yüzüne bakmaya tenezzül etmediği) CB500F'ler CBR500R'lar birazcık değerlenecek bence (Mesela benim 2016 26.000km'de, tüm bakımları serviste yapılmış, her 12.000'de hava filtresi değişmiş, 21.000'de zincir dişli takım ve ön amortisör yağı keçeleriyle birlikte değişmiş, 24.000'de buji ve soğutma sıvısı değişmiş, puig ön cam ve takoz, givi arka ve yan çanta demirleri, givi arka çanta ve kappa yan çantaları olan tura hazır motosikletim şu anda sıfır bir R25'le aynı veya çok az ucuza gider.)

R25'iniz hayırlı olsun.

Hayırlı olsun tekerine taş değmesin.Rengi çok güzelmiş

Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Alıntı nanis61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun tekerine taş değmesin.Rengi çok güzelmiş
    Teşekkür ederim tüm motorcu arkadaşlarımızın inşallah.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni fiyatlarla birlikte bizim (daha önce kimsenin yüzüne bakmaya tenezzül etmediği) CB500F'ler CBR500R'lar birazcık değerlenecek bence (Mesela benim 2016 26.000km'de, tüm bakımları serviste yapılmış, her 12.000'de hava filtresi değişmiş, 21.000'de zincir dişli takım ve ön amortisör yağı keçeleriyle birlikte değişmiş, 24.000'de buji ve soğutma sıvısı değişmiş, puig ön cam ve takoz, givi arka ve yan çanta demirleri, givi arka çanta ve kappa yan çantaları olan tura hazır motosikletim şu anda sıfır bir R25'le aynı veya çok az ucuza gider.)

R25'iniz hayırlı olsun.
    %10 vergiden sonra 1 hafta içinde bende baya bi kar etmiş bulunucam Çok teşekkür ederim.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Yeni kasa r25 çok güzel be. Ama fiyatıda maalesef😏

Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Alıntı fb__ömer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni kasa r25 çok güzel be. Ama fiyatıda maalesef��
    Ülkemizde malesef fiyat politikaları böyle birazda vergilerden sonra ama R25 baya araştırdım altın gibi motor zarar etmiyorsun kar ediyorsun ben 36ya aldım mesela ay başında %10 vergi ve kur farkı olucak 41bin liradan bahsediyorlar fiyat listesi mayıstan itibaren

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    Merhaba arkadaşlar bikaç ay önce aklımdaki iki motoru sizlerle paylaşmıştım. Sıfır almak daha cazip geldiği için R25 almaya karar verdim ve çok şükür olsun ki aldım değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Sizlerle paylaşmak istedim bunu.
    https://i.hizliresim.com/cbpZAG.jpg
    Ben de aynı ikilemde kalıp CBR500R'dan yana kullandım tercihimi iki ay evvel. Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullan motorunu.

s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    Motor almışsıniz hayirli olsun. Ama bilgi açısından yazıyorum. 50 cc den 1000 cc ye kadar çok motor alıp satmış ve şu an 1800 km dir 2020 mt25 kullanan 23 yıllık bir motorcu olarak; mt25 ve r25 250 cc sınıfında en iyi hızlanan, en iyi son hızı olan motorlar olsa da. Cbr500r kesinlikle daha iyi hızlanır. Eğer rüzgara karsı ya da yokuş yukarı giderseniz açık ara farkla daha yüksek son hiz görür. R25 sadece ve sadece arkadan esen rüzgar ve yokuş aşağı gibi durumlarda biraz daha yüksek sob hiz görür.
    Bu arada kendi ölctüğüm 0-100 videoma bakabilirsiniz. Düz yol ama rüzgar arkamdaydı.
    https://youtu.be/kUM2MbYum0s

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Zaten kabaca yazarsak son hızın belirleyicisi güçtür, hızlanmanın ise tork ve ağırlıktır. Bir güçlere bakın, bir de torklara bakın ne olduğu belli olur.

R25 36 BG güç, 23 Nm tork 166 kg

CBR 5000R 47 BG güç, 46 Nm tork, 194 kg

Bu 2 katı torkla R25'in kalkışta CBR 500R'a yetişmesi imkansızdır.

Son hız için ise güç dışında her koşul aynı olsa (rüzgar direnç katsayısı, motorun kapladığı alan, yer sürtünmesi, aktarma oranları vs) güçler arasındaki oranın küp kökünü alacaksınız. Bu durumda 47/36 =1,30. Bunun küp kökü ise 1.09 yapıyor. Yani teorik olarak CBR 500R R25'ten %10 daha hızlı gitmeli. Bu fark çok az olduğu için o parantez içerisine yazdıklarım farkı kapatabilir ve R25 aynı hızda, hatta biraz daha hızlı bile gidebilir.

Bu yapabilir, edebilirler bıraktığım açık kapılardır, pratikte ne olacağı belli olmaz. Ancak hızlanma için yazdıklarım kesindir. İki kat tork farkını ancak iki kat ağırlıkla kapatabilirsiniz.

Özetle, bu iki motorun karşılaştırması olmaz. CBR500R açık olarak üstündür.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Alıntı ShipShaq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de aynı ikilemde kalıp CBR500R'dan yana kullandım tercihimi iki ay evvel. Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullan motorunu.
    Teşekkür ederim. Size de hayırlı olsun Rabbim kaza bela vermesin.

Alıntı s.e.c adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor almışsıniz hayirli olsun. Ama bilgi açısından yazıyorum. 50 cc den 1000 cc ye kadar çok motor alıp satmış ve şu an 1800 km dir 2020 mt25 kullanan 23 yıllık bir motorcu olarak; mt25 ve r25 250 cc sınıfında en iyi hızlanan, en iyi son hızı olan motorlar olsa da. Cbr500r kesinlikle daha iyi hızlanır. Eğer rüzgara karsı ya da yokuş yukarı giderseniz açık ara farkla daha yüksek son hiz görür. R25 sadece ve sadece arkadan esen rüzgar ve yokuş aşağı gibi durumlarda biraz daha yüksek sob hiz görür.
    Bu arada kendi ölctüğüm 0-100 videoma bakabilirsiniz. Düz yol ama rüzgar arkamdaydı.
    https://youtu.be/kUM2MbYum0s
    Doğrudur ben zaten CBR500R performans olarak kesinlikle R25'ten iyi olduğunu düşünüyorum. Benim tercih sebebimin Sıfır almanın daha cazip gelmesi ve daha güvenilir olması, birde 2.el de satışı bu nedenlerden dolayı seçtim belirli bir tecrübe geldiğim de MT07'de geçmeyi düşünüyorum inşallah.

Motosikleti
    MT-07
    Zaten R25'ler ya motor olarak MT-07'ye geçmeyi düşünüyorlar ya da yolda MT-07'yi geçmeyi düşünüyorlar. Genelde 2.seçenek için çok çaba sarfettiklerinden sonları biraz hüsrat oluyor

Küçük ve komik bir anılar silsilesidir. Ne zaman bir R25 benim motorumu görse, MT-25 sanıp gazlanıp geliyor ( saatte 100-120 ile gitmeyi sevdiğimden gerek herhalde ) yanıma gelip seyirtiyorlar sonra ileride trafik tıkanınca yan yana geliyoruz. Ben gazı açtığımda R25'li arkadaşlar gerçeğin farkına varıyorlar ama biraz geç oluyor

Motosikleti
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten kabaca yazarsak son hızın belirleyicisi güçtür, hızlanmanın ise tork ve ağırlıktır. Bir güçlere bakın, bir de torklara bakın ne olduğu belli olur.

R25 36 BG güç, 23 Nm tork 166 kg

CBR 5000R 47 BG güç, 46 Nm tork, 194 kg

Bu 2 katı torkla R25'in kalkışta CBR 500R'a yetişmesi imkansızdır.

Son hız için ise güç dışında her koşul aynı olsa (rüzgar direnç katsayısı, motorun kapladığı alan, yer sürtünmesi, aktarma oranları vs) güçler arasındaki oranın küp kökünü alacaksınız. Bu durumda 47/36 =1,30. Bunun küp kökü ise 1.09 yapıyor. Yani teorik olarak CBR 500R R25'ten %10 daha hızlı gitmeli. Bu fark çok az olduğu için o parantez içerisine yazdıklarım farkı kapatabilir ve R25 aynı hızda, hatta biraz daha hızlı bile gidebilir.

Bu yapabilir, edebilirler bıraktığım açık kapılardır, pratikte ne olacağı belli olmaz. Ancak hızlanma için yazdıklarım kesindir. İki kat tork farkını ancak iki kat ağırlıkla kapatabilirsiniz.

Özetle, bu iki motorun karşılaştırması olmaz. CBR500R açık olarak üstündür.
    Yazdıklarınız sonuna kadar doğru. İşte bu forumda böyle yorumlar da görmek istiyor insan bazen.[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:48 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:50 ----------

Teşekkür ederim. Size de hayırlı olsun Rabbim kaza bela vermesin.

Doğrudur ben zaten CBR500R performans olarak kesinlikle R25'ten iyi olduğunu düşünüyorum. Benim tercih sebebimin Sıfır almanın daha cazip gelmesi ve daha güvenilir olması, birde 2.el de satışı bu nedenlerden dolayı seçtim belirli bir tecrübe geldiğim de MT07'de geçmeyi düşünüyorum inşallah.
    Ileride mt07 ye gecmek istediginiz için çok doğru bir seçim yapmışsınız. Cbr500r' ı satmak daha zor olurdu ileride.
    Seko ve enes_ayx bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı s.e.c adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınız sonuna kadar doğru. İşte bu forumda böyle yorumlar da görmek istiyor insan bazen.
    ...
    Cila sürmek gibi olmasın yazılmışı vardı aslında
    s.e.c bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cila sürmek gibi olmasın yazılmışı vardı aslında
    Güç-ağırlık oranı gibi şeyler biraz daha kolay tespitler ama diger arkadaş demiş ya güçlerin oranının küpkökü vs. Ben de bir aralar bu tarz şeyleri çok araştırırdım matematik öğrt. olduğum için. Ve nadir kişilerin bildigi şeylerdir o yuzden ilgimi çekmişti.
    Sizin de emeğinize sağlık o zaman

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)