Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sallandık mı ne? (İstanbul' da 5,9)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Evet, bu kez iyi salladı, millet sokağa döküldü. Neyse ki kısa sürdü. Bu şiddette 15-20 sn sürseydi kayıplar olurdu...

Şimdilik Cümleten Geçmiş Olsun diyelim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bajaj discover 125 st(satıldı) Honda CB125E
    Baya baya sallandık be abi

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    5,8

bunlar hep abdestsiz imamoğlu yuzunden

Şaka bi yana umarım zarar gören yoktur

5.9 muymuş bu. Yanda tekstil firmaları olan bir bina var. Camda açıktı ne çığlıklar ne çığlıklar.

Allah'tan bir şey olmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:33 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5,8

bunlar hep abdestsiz imamoğlu yuzunden

Şaka bi yana umarım zarar gören yoktur
    Söyleyin alsın bi abdest.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Ataşehir tarafında bir arkadaşımdaydım 20 katlı rezidans dans etti bildiğin neyse ki birkaç saniye sürdü

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Her sey guzel olucak 🤔

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Beyazıt'ta bir işyerinin 2.katı
    Türk kahvemden bir yudum alıp 4 kişi kontrol amacıyla sistem odasına girmiştik.
    Sistem odalarında klima hiç kapanmaz. Motosiklet montum hasta olmamak için üstümde olur. Birden yandan gelen darbeyle sağımdaki kontrol dolapları üzerime gitti geldi omzuma çarptı. İyiki motosiklet montum vardı yoksa omzum morarırdı.

Neyse, ben sakince odadan çıkarken diğer üç kişi beni kenara itip çıkmıştı dışarıya.

Ben oda kapısının yanında cam kenarına otururken biri bağırdı,
    "Asansöre koşun" diye.

"Oturun lan oturduğunuz yerde. Depremde ilk asansör ve merdiven zarar görür" deyip kahvemi yudumlamaya devam ettim.
    Bunlar şaşkın.
    "Ortalık sakinleşsin, arkamdaki kapıdan çıkıp yangın merdivenini kullanacağız, hem oranın etrafı perde beton" bunlar sakinledi.
    Bütün millet sokaklarda binaların altında arasındaydı.
    Ben bir sigara yakıp kahvemi içmeye devam ederken diğerleri sanırım benim sakinliğimden olsa gerek bağrışmayı kestiler.
    Üç yeri aradım.
    Kızım. Telefon açılmayınca öğretmenini aradım. Hat düşmedi. Evi aradım hat düşmedi. Hatları meşgul etmemek için whatsaptan mesaj yazdım. Bir mesajda iş grubumuza iyi olduğumu bildirmek için.
    10dk sonra kızımın öğretmeninden mesaj geldi "bahçedeyiz, hepimiz iyiyiz, sınıflara girmeyeceğiz, arzu ederseniz çocuğunuzu alabilirsiniz".
    Çıkıp kızımı almaya gittim. Ben yoldayken okullar tatil edilmiş. O ne trafik...
    İyiki motosiklet kullanıyorum dedim.
    Yedek kask evde olduğundan yol üstünde işe uğrayıp arabaya geçtim. Motorla 15 dk gidecekken 45 dkda zor ulaştım okula.
    Kızımın ekipmanını tamamlayıp sürekli ulaşılabilir tutmak farz oldu...
    Kural [ Z ], fatih.met, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    MT-07
    Bazılarınız beni gerçekten hayattan tanıyor ve yaptığım işi biliyor. En önce bizimkiler iş bırakıp kaçtı diyeyim Etraftan kırılacak ve milleti yaralayacak eşyaları kaldırdıktan sonra, deprem bitince korkanların hepsini asansöre binmemelerini tembihleyip gönderdim dışarıya. İçeriye girdim millete baktım, çay ocağındaki eleman kaçınca kendime korsan kahve yapıp tam içecektim ki malum anans geldi. Binayı boşaltın die.

Bugün işe gitmek istemiyordum. Motorla gitmiştim geç kala kala. Otoparktan motorla bile çıkamadım resmen. Millet patinaj çeke çeke çıkmaya çalışıyordu. Beylikdüzü'ne geldim kilit, sitede herkes bahçede... Yarın servise motorla gideceğimi söyledim. Bu millet 1depremle kendinden geçti, ikincisi gelir ise eve gidilmez yeminle.

Mangalda kül bırakmayan fakat iş ciddiye gelince topukları totolarına değen, plaza goygoycularına selam olsun

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Böyle bir sarsıntıda kaos çıkıyorsa, daha güçlü depremlerde millet birbirini at gibi çiğneyecek desenize..

Ya elin norveçlisi batmak üzere olan gemide can yeleğini giymiş sakince bekliyor, bizimkiler olsa gemiyi ayağa kaldırırlardı terbiyesizim.

Bu panik hali büyük depremlerde çok kişinin ölümüne sebep olacak, sakın böyle durumlarda kalabalığın içine girmeye kalkmayın.

Geçmiş olsun. Bu arada istanbul demek türkiye demek, istanbul zarar görürse biteriz biz.
    ferhatkars bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    şu anda gene anlık vurdu geçti deprem :(

mutfakta salata yapıyordum deprem başladığı anda 3. kattaydım ve 4. kata yani terasa fırladım hemen. gördüğüm görüntü; baca sağa sola yatıp kalkıyordu, üzerinde fayans kaplamalar döküldü. deprem bitince mutfağa indim tepsiler devrilmiş. 2. kata odama indim masada spreyler falan devrilmiş.

odamı 4. kata yani terasa taşıdım. göçük altında kalma ihtimalim azalır en azından. deprem olduğunda merdivenler ve asansör en son gidilecek yerdir. sağlam bir kirişin yanında durulmalı tabi yapı yeni ve sağlam ise.

aşağı inmek tehlikeli, bina yıkılması sırasında kurtuluş ihtimali az olur, en hızlı şekilde yukarı çıkılmalı. 5 katlı bir evin 3. katındaysak en iyi seçim yukarı kata çıkmak olacaktır. çok kötü :( alın size belediyeler alın size iktidar. çarpık kentleşme, toplanma alanları yok düzgün, evler dip dibe ve hep sağlam olmayan apartmanlar.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle bir sarsıntıda kaos çıkıyorsa, daha güçlü depremlerde millet birbirini at gibi çiğneyecek desenize..

Ya elin norveçlisi batmak üzere olan gemide can yeleğini giymiş sakince bekliyor, bizimkiler olsa gemiyi ayağa kaldırırlardı terbiyesizim.

Bu panik hali büyük depremlerde çok kişinin ölümüne sebep olacak, sakın böyle durumlarda kalabalığın içine girmeye kalkmayın.

Geçmiş olsun. Bu arada istanbul demek türkiye demek, istanbul zarar görürse biteriz biz.
    Hee sadece benim 13000tl vergi borcum var

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hee sadece benim 13000tl vergi borcum var

Türkiye'nin vergi gelirlerinin yarısı istanbul'dan toplanıyor.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    dinden çıkmama az kaldı, bir halk bu kadar kör, bu kadar cahil, bu kadar sığ olamaz olmamalı. herkes dua ediyor, "allah çocuklarıma zeval vermesin" - "rabbim bize kötü şeyler göstermesin" allah bizi korusun"

japonlar bu şekilde dua mı ediyorlar yoksa onun yerine sağlam bina mı yapıyorlar? ne kadar kolay dimi dua et geç, ölenler olursa da kader, ölümün bahanesiydi falan filan.

japonların kaderinde depremden ölmek yok mu? kaderimizde göçük altında ölmek sadece bize özel bir şey mi? neden 99 depremini yaşadıktan sonra önlem almadık almıyoruz.

şu anda bile kafalar pırıl pırıl, önlem almayacak kadar idrak yeteneği körelmiş, sadece dua etmek ile yetiniliyor. hiç kimse "zamanında böyle depremler atlatıldı ama binalarımız yine de eskisi gibi güven vermeyecek kadar kötü. sağlam yapılara yönelmedik, suç bizde, yanlış yaptık" demiyor. dakikada 100 tane besmele çeken mi ararsın, ağlaya ağlaya dua eden mi ararsın.

sinirlerim bozulmuş durumda. dayanılcak bir atmosfer değil, eşini dostunu çocuğunu ailesini depremde kaybetmiş insanları görmeye dayanamıyorum ama bu insanlar bunu hiç düşünmüyor. böyle psikolojiyi yıkıcı atmosferleri görmemek için kimse düşünmüyor çalışmıyor sorgulamıyor, sadece dua ediyorlar.
    istanbuls34 ve GezeGeze bunu beğendiler.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dinden çıkmama az kaldı, bir halk bu kadar kör, bu kadar cahil, bu kadar sığ olamaz olmamalı. herkes dua ediyor, "allah çocuklarıma zeval vermesin" - "rabbim bize kötü şeyler göstermesin" allah bizi korusun"

japonlar bu şekilde dua mı ediyorlar yoksa onun yerine sağlam bina mı yapıyorlar? ne kadar kolay dimi dua et geç, ölenler olursa da kader, ölümün bahanesiydi falan filan.

japonların kaderinde depremden ölmek yok mu? kaderimizde göçük altında ölmek sadece bize özel bir şey mi? neden 99 depremini yaşadıktan sonra önlem almadık almıyoruz.

şu anda bile kafalar pırıl pırıl, önlem almayacak kadar idrak yeteneği körelmiş, sadece dua etmek ile yetiniliyor. hiç kimse "zamanında böyle depremler atlatıldı ama binalarımız yine de eskisi gibi güven vermeyecek kadar kötü. sağlam yapılara yönelmedik, suç bizde, yanlış yaptık" demiyor. dakikada 100 tane besmele çeken mi ararsın, ağlaya ağlaya dua eden mi ararsın.

sinirlerim bozulmuş durumda. dayanılcak bir atmosfer değil, eşini dostunu çocuğunu ailesini depremde kaybetmiş insanları görmeye dayanamıyorum ama bu insanlar bunu hiç düşünmüyor. böyle psikolojiyi yıkıcı atmosferleri görmemek için kimse düşünmüyor çalışmıyor sorgulamıyor, sadece dua ediyorlar.
    Elhamdülillah Müslümanım dua da ederim. Deprem anında da ettim.

Ama söylediklerin de tamamen haklısın. Dua aslında herşeyden sonra yapılması gereken şey. Bir de bizim toplumda fiili dua edilmez. Herşeyde kolaya kaçtığımız bunda da öyle yapıyoruz.
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elhamdülillah Müslümanım dua da ederim. Deprem anında da ettim.

Ama söylediklerin de tamamen haklısın. Dua aslında herşeyden sonra yapılması gereken şey. Bir de bizim toplumda fiili dua edilmez. Herşeyde kolaya kaçtığımız bunda da öyle yapıyoruz.
    bende inşaatta çalışıyorum yani reflex olmuş 2.5 metreye 1.25 metre 60 kg dış cephe malzemelerini monte ediyoruz ve malzemeye asılırken "ya allah" diye kuvvet alıyorum kendime.

din daha farklı bir şey, ben insanlara güvenmiyorum. bir yaratan elbet vardır diye düşünüyorum.

müslümanlık çok güzel, islam kuralları gerçekten çok iyi ama müslümanlar tam bir fiyasko, umarım bu konuda hemfikirizdir.
    GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Dinimizde "tevekkül" diye bir kavram vardır.

Tevekkül etmeden dua etmek Tanrı'nın isteği olan "aklını kullanmayı" yerine getirmemektir; dolayısıyla Tanrı'nın isteğini yerine getirmemektir.

O şekilde bir dua ancak kendini kandırmaktır.

Sizi, dini inancınızı kullanarak kandırmalarına müsaade etmeyiniz.
    fatih.met ve Metehan07-70 bunu beğendiler.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dinimizde "tevekkül" diye bir kavram vardır.

Tevekkül etmeden dua etmek Tanrı'nın isteği olan "aklını kullanmayı" yerine getirmemektir; dolayısıyla Tanrı'nın isteğini yerine getirmemektir.

O şekilde bir dua ancak kendini kandırmaktır.

Sizi, dini inancınızı kullanarak kandırmalarına müsaade etmeyiniz.
    hiçbişey yapmadan oturup yaradanın bize dünyada nasıl yaşamamız gerektiği kuralları önerileri haberleri vs içerikli ayetleri Allaha geri okumak daha kolayken neden tevekkül etsinler ki?
    espresso bunu beğendi.
    since 1987

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Depreme karşı alınabilecek en önemli tedbir binanın sağlam yapılmış olduğundan emin olmak.

Yeni binalar, yüksek de olsalar, muhtemelen yeni deprem yönetmeliklerine göre 8-9 şiddetine kadar dayanacak şekilde yapılmışlardır; herhalde... Onca yeri kazıyorlar, forza kazıklar falan filan ...

Mesele daha çok diğer binalarda...

Ev alırken, taşınırken fiyatını, aylık kirasını değil, öncelikle müteahhiti kim diye sorun. Altta dükkan neyim varsa kolonlarda eksik var mı diye girip bakın.

Çoğu binada şimdi karot testi falan istersek belediyeden mühürlerler, gidecek yerimiz yok, diye geçiştiriliyor.

Güvenli bulmadığınız binalardan kiradaysanız taşının, mal sahibiyseniz satın çıkın... Eski binalar yıkılıp yenisi yapılmalı. Belki alan, tutan olmayınca mal sahipleri apartman olağan yıllık toplantısında binanın işini bilen bir müteahhide kentsel dönüşüm kapsamında verilmesine daha kolay razı olurlar...

Geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın ...
    espresso bunu beğendi.

Moto43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    ikiyüzlü bencil çıkarcı milletler ölüme mahkum dur 10 olsun anasını satayım

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Alıntı Moto43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikiyüzlü bencil çıkarcı milletler ölüme mahkum dur 10 olsun anasını satayım
    Sen hangi millettensin ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)