Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İstanbul'da 2 yaka arası bisiklet kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    YAHYaONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS/ Yamaha tracer 700
    Merhaba dostlar.
    Kardeşim istanbul üniversitesi hukuk fak. Kazandı bu sene önümüzdeki hafta da dersleri başlıyor. Bir bisiklet hevesi var içinde güzergahı okul beyazıtda yurduda çapada arası 4-5 km civarı. Bu mesafede sıkıntı pek yok asıl sıkıntı üsküdar kuzcuncuk tarafına da kurs için gidip gelmesi gerekiyor bağzı günler. Sana motor alalım diyorum pek motor hevesi yok bisiklet istiyor. Bu güzergah bisikletle gidip gelinebilir mi dostlar, özellikle soğukta yağmurda nasıl olur bilemedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Simsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tabi ki gidilir fakat ben kesinlikle önermem. Bahsettiğiniz uzaklık gerçekten ciddi bir uzaklık. Anladığım kadarıyla yeni de sayılır. Yeni bir sürücünün 3-4 şeritli yolda (biliyorum en sağdan gidecek) bisikletle başına gelecekleri düşünmek bile istemiyorum. Sizin motosikletiniz varsa artçı olarak alın ve bol bol gezdirin bu onu motosiklet almaya itebilir.

Motosikleti
    Alıntı Simsar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabi ki gidilir fakat ben kesinlikle önermem. Bahsettiğiniz uzaklık gerçekten ciddi bir uzaklık. Anladığım kadarıyla yeni de sayılır. Yeni bir sürücünün 3-4 şeritli yolda (biliyorum en sağdan gidecek) bisikletle başına gelecekleri düşünmek bile istemiyorum. Sizin motosikletiniz varsa artçı olarak alın ve bol bol gezdirin bu onu motosiklet almaya itebilir.
    Malesef hocam ben Ankarada' yaşıyorum. Feribota bisikleti bindirip karşıya geçiyorlarmış tam olarak hangi yolu kullanacak bilmiyorum.
    Ne olursa olsun fırtınanın şiddeti, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Motosikleti
    xmax250
    sirkeci - harem feribotunu kullanarak tabii ki yapabilir.. ama özelliklte iş cıkısı saatlerinde o güzargah tam bir keşmekeş.. bol sanş kardesine..

buarada sırf feribot degil.. bisikletini normal sehir hatları vapurlarına da sokabilir.. kuzguncuga gitmek icin uskudar a gecen her vapura binebilir istedigi yerden

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Yurttan Eminönü'ne gider. Vapura binip Üsküdar'a geçer. Marmaray'a da binebilir. Üsküdar iskelesinden Kuzguncuk bisikletle 10 dakika bile sürmez.

Harem feribotunu kullanıp yolunu uzatmasın. Direk Üsküdar iskelesine gitmesi daha iyi.
    YAHYaONUR bunu beğendi.

hiç bir sıkıntı olmaz Allahın izni ile. Sağlık açısından çok faydalı soğuk biraz problem olabilir ama bisikleti iyi seçerse pek sıkıntı çekmez
    YAHYaONUR bunu beğendi.

İstanbul her tarafı tepelik bisiklet mi 🙄 Allah kolaylık versin

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Belirttiğiniz güzergahlarda aşırı yokuş yok bisikletle rahatlıkla gidilebilir , karşıya geçmek için feribotada ihtiyacı yok , Eminönü , Kabataş veya Beşiktaş dan kalkan yolcu teknelerine bisikletle binebilir , ben sabahları bu teknelerde sıklıkla elektrikli bisikletlerden görüyorum , birkaçkez sohbet ettim , Goccia marka katlanır olanlar oldukça popüler , Altunizade veya Taksim gibi yüksek rakımlı yerlere efor sarfetmeden ulaşabilirlarmış..

Motosikleti
    NC750X-DCT
    Trafik içerisinde sürmeyi göze alabiliyorsa soğuk hariç bir sıkıntı olmaz.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Hocam mesafe az değil. Onca yol, pedalla dur. İstanbul trafiği bi yandan.

Çok basit bi örnek vereyim. Kuzenim bisikletle glovo yapcam dedi. Başladı. Gittiği mesafe günlük kardeşinin alacağı yol kadar. 2 3 gün sonra pert oldu. Bacakları mı ağrımış, trafikte kaldırımda vs mi gidememiş. Neler olmuş neler. Kardeşin alacak bisikleti şimdi bi heves. Ama buraya geldi mi vazgeçecek. Boşa kendine yük etmesin. Bisiklet zor iş. Motor bilmeyen biri için hepten zor. En iyisi toplu taşımaya ayak uydurması.
    HONDA

#BZ3082

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam mesafe az değil. Onca yol, pedalla dur. İstanbul trafiği bi yandan.

Çok basit bi örnek vereyim. Kuzenim bisikletle glovo yapcam dedi. Başladı. Gittiği mesafe günlük kardeşinin alacağı yol kadar. 2 3 gün sonra pert oldu. Bacakları mı ağrımış, trafikte kaldırımda vs mi gidememiş. Neler olmuş neler. Kardeşin alacak bisikleti şimdi bi heves. Ama buraya geldi mi vazgeçecek. Boşa kendine yük etmesin. Bisiklet zor iş. Motor bilmeyen biri için hepten zor. En iyisi toplu taşımaya ayak uydurması.
    10 km mesafeyi bisikletle gidemeyecek mi yahu gencecik insan yaş 48 , 10 yıldır İstanbul da paten kayıyorum , Beşiktaş dan Sarıyer e , Kadıköy den Dragos a gidip gelirim.. hem belediye otobüslerinin önünde artık bisiklet tutucu aparat var görmüşsünüzdür , bu kadar olumsuz yazıp bisikletten soğutmayın insanları :D

Motosikleti
    NC750X-DCT
    Ayrıca üniversitenin bisiklet kulübü ile de iletişime geçerse yardımcı olacaklardır. Bi ara onlarla takılmıştım. Turda kaza yapıp suratımı dağıtınca sağ olsunlar çok ilgilenmişlerdi.

https://www.instagram.com/iubik1453/

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    ben 1 bucuk aydır haftanın 3-4 günü bisikletle, 3-4 günü motorlar gidip geliyorum işe. ev ile iş mesafesi 12 km civarında.

hiçbir yerde sıkıntı yok ama hafif rampa olan ve yolun kenarında boşluk olmayan yerler sıkıntı oluyor. basamıyorsunuz, kaçamıyorsunuz. düz yolda daha kolay, şehir içinde zaten trafik deli gibi hızlı akmıyor. katlanır bisiklet alırsa toplu taşımaya da biner rahatlıkla. yalnız mutlaka 21 vites alsın. 6-7 vitesle yokuş çıkmak çok zor olur.

ben de yağmurluk falan alıcam. eğer kışın çok sorun yaşamazsam bisikletle gidip gelmeyi düşünüyorum.
    YAHYaONUR bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    eminönü'nden çapa'ya ciddi yokuşlar var. unkapanı tarafından gitse bile eğim onu yoracaktır.

motosiklet için hiçbir şey olan yokuşlar bisikletler için gerçekten çok yorucu. motosikletten evvel 2 sene bisiklet ile gidip geldim işe...gidip geldim dediysesm her gün değil sadece cuma günleri, trafiğe kalmayayım diye. beşiktaş yıldız zincirlikuyu yokuşu beni bitirirdi. işe geldiğimde kan ter içinde kalırdım. önceleri inatlaştım ama bu ter işi, sürekli soyun dökün, kiş geldi dondum vs...motosiklete geçtim. soğuk havalarda ciğerler çok ciddi üşüyor. efor sarfediyorsun çünkü. koruman da fazla yok.

bisiklete binmeyi çok iyi biliyorsa, seviyorsa, kondisyonu iyi ise, üşümeyi terlemeyi vs sorun etmiyorsa...çok güzel bir parkur. taksilere minibüslere dikkat etsin yeter. ani şerit değiştiriyorlar ve/veya aniden duruyorlar çünkü:

çapa - eminönü : bisiklet.
    eminönü - üsküdar: vapur (15-20dk)
    üsküdar - kuzguncuk: bisiklet (en fazla 10dk)

ideal parkur budur...keyiflidir.
    YAHYaONUR bunu beğendi.

Motosikleti
    Cafe 152
    Mesafesi aslında fazla değil, doğru tip bir bisiklet aldığı takdirde rahatlıkla gidebilir. Bazı şeylere de dikkat etmesi lazım vapur gibi araçlara bisikleti her saat alıyorlar fakat kimilerine almıyorlar belirli saatleri mevcut.

Soğukta korunmak için motorda da yapıldığı gibi içlik kullanması lazım üstüne kıyafet olarak da bisiklet montu alabilir. Bisiklet içliği ile bisiklet montu kullandığı takdirde herhangi bir problem yaşamaz. Kazak vs giymeden bisiklet montu ve içliği ile bisiklete binebilir terleme sorunu pek yaşamaz. Bisiklet kullanmak soğuk havada motor kullanmaya kıyasla aslında çok daha sıcak tutan bir ulaşım biçimi yani motorda sürekli karşıdan rüzgar alıp hareket etmezken bisiklette sürekli bir hareket içerisinde olduğundan dolayı soğuk problemi olmuyor.

Yağmur yağdığı günlerde bisiklet için de motosiklet ekipmanlarıdna olduğu gibi alt üst yağmurluklar mevcut hem onları giyip hem de su geçirmeyecek bir bot giydiğinde herhangi bir sorun yaşamaz.

Akşam saatleri için mutlaka ama mutlaka yeterli ışıklandırması bulunsun. Trafikte sadece sağ şeridi kullansın, gerekmedikçe kaldırımlara çıkmasın. Geri kalan trafik konuları da motosiklette eminim sizin de yaşadığınız şeylerdir tecrübelerinizi aktarmayı unutmayın taksi, dolmuş, minibüs haricinde doblo ve o tip araçlar bmwlere kıyasla bisiklet için daha tehlikeli

Bisiklet seçimi olarak da bisikletçilerin klasik "dağ bisikleti kalın tekerli sen genç adamsın kaldırımdan şurdan burdan atlarsın diğerleri sana gelmez" bahanesine kesinlikle kanmayın. Şehir içerisinde en ucuz şehir bisikleti en pahalı dağ bisikletinden daha verimlidir.

Not: Eldiven, kask ve gözlüğü de ihmal etmesin. Bisiklet her ne kadar motosiklete kıyasla yavaş olsa da ortalama bir insanın maks koşu hızından daha hızlı gider. Tedbir almak her zaman iyidir.

Motosikleti
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür derim. Şehir bisikleti kategorisinde birkaç model baktık ettik, en son şu model ufaklığın içine sinmiş,
    ''Geotech Trip 6 CX Şehir/Tur Bisikleti''

Amma pahalıymış bisikletler yahu, sürekli motosikletlerin ve ekipmanların pahalılığından şikayet ediyorduk, bisiklette de mevzu aynı.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 km mesafeyi bisikletle gidemeyecek mi yahu gencecik insan yaş 48 , 10 yıldır İstanbul da paten kayıyorum , Beşiktaş dan Sarıyer e , Kadıköy den Dragos a gidip gelirim.. hem belediye otobüslerinin önünde artık bisiklet tutucu aparat var görmüşsünüzdür , bu kadar olumsuz yazıp bisikletten soğutmayın insanları :D
    Abi hürmetler. Öyle imreniyorum ki bisikletle sağa sola gidenlere. Ama alışmışız motora. İnip bisiklete binmek pek işime gelmiyor.

Bahsedilen mesafe elbet sürülebilecek bi mesafe ancak her insanın harcı değil. Bu da bi gerçek. Arkadaş umarım yapabilir ama İstanbul'u bilmeyen biri için bu biraz can sıkıcı olabilir.

RÇ1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba 100 T9
    Eski bir profesyonel bisiklet sporcusu olarak yorumları üzülerek okudum bisiklet için elverişli olan en son ülkelerden biri sanırım ülkemiz haksız da sayılmazsınız saygısız sürücüler , sabırsızlıklar , ve yolların malum hali de eklenince ister istemez bizleri ''DOĞRU'' Demeye itiyor ancak doğru bir ekipman seçimi ve kararlı bir beden ile aşılamayacak hiçbir yol yok ben bisiklet ile bir yılda yaptığım km sayısına motor ile bir yılda ancak ulaşabildim dikkatli olmak sabırlı olmak güzergah seçimi bu işte en önemli şeylerin başında geliyor katlanır bir bisikletle toplu taşıma da kullanılabileceğinden bu seçim daha mantıklı olacaktır kazasız belasız gider gelirsiniz inşallah .
    YAHYaONUR bunu beğendi.

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Köprüden geçemez. cezası var. Metro-marmaray için ise her saatte geçemez. En iyisi hava müsaitse denizyolu.

RÇ1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba 100 T9
    https://www.cyclistmag.com.tr/2019/09/24/neden-ise-bisikletle-gitmeli/
    YAHYaONUR bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)