Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

KIŞIN MOTOSİKLET SÜRMEK

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Benim sormak istediğim bir kaç soru var yardimci olursanız sevinirim. Önümüzdeki aylarda Ninja 250r ile baslamayı düşünüyorum. Araba kullanıyorum trafik tecrübem var ve motor kullanmayıda az buçuk biliyorum. Kafamı karıştıran daha doğrusu vermem gereken karar şu ki motoru aldıktan sonra 2bin km, 5bin km yapıp kışın okula motorla gidip gelebilir miyim ? İç anadolu bölgesinde yaşıyorum buranın soğukları kışın -10 civarlarında oluyor. Okulumun bulunduğu ilçeye git gel 48 km yol yapıyor ve giderken yokuş aşağı olan bir yol. Haftada 2 veya 3 gün gidicem. Motora baslamayı cidden çok istiyorum. Araba olsun motor olsun apaçi tarzında asla süren birisi değilim. Full ekipmanım nerdeyse hazır sayılır. Dediğim gibi motora baslamayı cidden çok istiyorum yaklaşık 3 yıldır aklımda ama tam alma fırsatı bulmusken okul ve kış mevsimi karşıma çıktı. Eğer araba alacak olursam motor hayalim minimum 3 yıl daha ertelenecek. Sizce oluru var mı ? Motor aldığım zaman ne gibi sorunlar yaşarım ? Normalde aşırı hız yapan veya güvensiz süren biri değilim ki kışın çok daha dikkatli sürerim. Haftada 2-3 gün, -5 ve -10 arası soğuklar, 48 km yol, full ekipman aynı şekilde motorda da kışlık ekipmanlar, Ninja 250r, düşük devirde dikkatli sürüş. Fikriniz cidden çok önemli çünkü etrafımda motorcu tanıdığım pek yok. Araba süren bir büyüğüme sorduğumda yaz kış farketmiyor motor lafını duyan yüzünü ekşitiyor. Kuzenim motorcu ona soruyorum bende motorla gidip gelicem diyor ama o şehir içinde gidicek ben ilçeye gidicem. O yüzden size sorma gereği duydum. Yardımcı olursanız sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiç kimse yardımcı olamamıştı, titreye titreye giderdim

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    soğuk sıkıntı çıkarmaz gidilir ama yer buz tutuyorsa tepki bile veremeden yeri öpersin. Kuru soğuk ise her türlü gidilir

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    karenajli motor ve -10 kiş ve yeni baslamak!
    paraniz cok sanirim

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Ben de aynısını cbf 150 ile yozgatta bu sene yapmayı planlıyorum.
    HONDA

#BZ3082

Motosikleti
    Hornet 650
    Pişman olacaksın bence, buraların soğuğunu bile bile böyle bir işe kalkışmak.

Neyse bi dene bakalım, bu arada ekipmanlarını kışlık olarak en kalitelisinden al.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    En azından (daha kaliteli pahalı marka model vardır)
    Prohell alt üst takım alırsınız yağmur suyu geçirmez (kullaniyorum) ama soğuk farklı konu hele - dereceler Bursa'da yım beni bozuk yollar ve ufak çukurlarda biriken sular zorluyor..hızla geçen araba o pis suyu komple üzerinize sicratiyor...
    Scooter olsa daha mantıklı su soğuk çarpmasına karşı ayrıca ısıtmalı elcik takılıyor daha rahat koltuk (10-15.000 TL Su soğutmalı enjeksiyonlu büyük tekerlekli 200-250cc scooter daha rahat konforlu olur bence

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ben Ankara da ikamet ediyorum , şehir içi anayollar yağış gece olsa öğlene açılıyor sıkıntı çıkmıyor . Siz ilçede olucam demişsiniz kullanıcağınız yol kar yağdığı veya şiddetli ayaz olduğu günler buz pisti olur bu durumda yılda 1-2 ay başınıza gelir zaten . O 1-2 ay toplu taşıma ile vs ulaşımı hallederim derseniz motor alınabilir . Ama ybr125 ile başlangıç yapmış biri olarak sizede ybr125-cbf150 gibi 2. el , ucuz , satarken zarar ettirmiyecek bi motorla başlamanızı tavsiye ederim.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    2012 model 26.000 km (nekadar doğru ise) =16.000 TL deniliyor sıfırı yok 2016-2017 model bulamazsın ee riske değer mi?

Neden satılık?
    Kazası değişeni?
    Zamanında yetkili servise bakımları yapıldı mı?
    Debriyaj-zincir-vites dişli kutusu durumu nasıl?
    Viteste geçememesi veya vitesten düşmesi varmı (3 ten 2ye iner)...varsa 10-15.000tl bari sıfır alin

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Kuru soğuklarda ön tarafına gazete bas. Buzda kullanma zaten ne olur ne olmaz. Buzlu havalarda otobüse binersin idare edersin birkaç gün.

Konya'dan Aksaray'a gidiyordum bir gün. Titreye titreye gitmeye çalışıyordum desek daha doğru olur. Bi köyde mola verdim arkadaşları görmeye. Orda üşüdüğümü söyleyince arkadaşımın babası "döşüne gaste bassaane" dedi. Montun önünü açıp bolca gazete koydum. Önden soğuğu yemedim bi daha. Emmim eski jawacılardanmış. Tecrübeliymiş.

Dipnot: Döş- Göğüs, Dal-Sırt

Motosikleti
    ER6N
    Batuhan kışın motosiklet sürmek düşündüğünden çok daha tehlikeli olacaktır. Illaki de süreceğim dersen -10 derece 70 km/h hızla yaklaşık -33 hissedeceksin gazete felan artık ne kadar iş görür sen düşün ciddi giyinmem gerekir ve lastiklerin kış lastiği gerekirse de çivili olmak zorunda buna rağmen trafikte fark edilmen güçlesecek bu riskleri göz önünde bulundurması tavsiye ederim.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O iş fantezi olur arkadaşım, yaz kış motosiklet kullanan insanım.
    Soğuk yememek için yavaş gideceksin, aman kaymasın derken buz çıkacak karşına, biraz ısınmak için duracaksın belki, eldiven kar etmeyecek v.s. sonuç olarak otobüsle aynı zamanda gidip, ---tabi gidebilirsen-üstüne eziyet çekeceksin.
    Motosikleti -3 derecede çalıştırmaya korkuyorum çünkü dışarda duruyor,blogu çatlatma korkusuyla ..zaten hava 8 de aydınlanacak düşün, tecruben az, üstü buz tutmuş, aynalar kırılırsa korkusu dokunurken, ısitmasi bir dert, katmanli bizzat yaptığım hava geçirmez minder falan kullaniyorum.Fakat üç beş derecenin altına inince hava iş değisiyor ,artık yılda bir ay falan kullanmamaya başladım buz ve soğuk yüzünden.
    Yağmur, kış falan kullanılır fakat.-15 ne demek.Vazgeçmelisin, sıfır ihtimal bu.

Eskişehirde bende bu kış deneyeceğim motoru kuru soğukta kullanmayı 1 ay falan garanti yatacak o kesin de, -lerde noluyor göreceğiz

Xavosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Kisin ozellikle kavsak girislerine hizli girmemeye ozen gosterin cunku duramiyorsunuz. Yine donuslerde iyice yavaslayip motosiklet dik konumda degilse kesinlikle on fren kullanmayin. Yavas ve sakin surun ancak denge kaybi yasayacak kadar da yavaslamayin, motorun ivmesi bozulmasin. Ozellikle yeni kullanicilar asiri yavaslama nedenli panik dusus cok yasiyorlar. Bunlar disinda gozunuz yolda olsun, asiri buzlanma olan yerlere girmemeye calisin. Ss lerin en buyuk sikintisi donus zaten. Kisin motoru yatirma imkani da yok. O nedenle donuslere dikkat.
    hotbiber3 bunu beğendi.

enlighteray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Karizma R (2016)
    ben sizin yerinizde olsam 2-3 binlik ucuz 125-150 cc motor alırdım, arkaya çanta yaptırılacak, soğuktan korunmak vs için tam kışlık mont (4 mevsimlik değil) vs alınacak, yağmur için yağmurluk vs 1-3 ay deneyince baktın olmadı veya çok amelelik oldu motoru satarak (veya satmayarak) uygun bir araba alırdım
    ben antalyada okula 22+22 km gidip geliyorum, ekipmanlar 4-4lük olmadığı için
    -soğuk (4 mevsimlik ceket var, ora daha soğuk olacak, 1 saat ısınabilecek misin? elcik ısıtma ve sele ısıtma ile idare edebilecek misin?)
    -arka çanta olmadığı için ekipmanları motorda bırakamama
    dışında şikayetim yok, yağmurluk çözümümü biraz meşakatli olduğu için senede 1-2 hafta araba olsa da uğraşmadan arabayla gitsem diyorum
    3k-5kya 2.el küçük cc motorla ne kadar çileli öğrendikten sonra olmadı motoru satar araba alırsın, beğenir isen motoru satar ninja alırsın,
    bin-2bin kaybın olur en fazla (algı vergi masraflar)

Bahsettiğin hava şartlarında o motosiklete yazık olur yiğidim.Sabahları çalıştırmak eziyete döner,sabahın ayazında yola çıkmak, titrerken titrememeye çalışmak çok sıkıntılı olur. Yok ben illa alcam diyorsan da sağlam bi ekipman oluştur.

Ben 2 yıldır yaz kış sürekli kullanıyorum, Tekirdağ da.Öyle çok aman aman bir soğuk yok buralarda,ama kuru ayaz falan,sabahın ayazı hele adamı fena titretiyordu 10-15 km yolda...

Motosikleti
    Bisan Pasific 125
    Beni de vazgeçirmeye çalıştılar üstelik okul gereği kars'ta kullanacağım. Rx3i evo ile crf 250l arasında kaldım 1 aya kadar almış olacağım ikisinden birini. Kar yoksa alınabilir bence. Tabi buzlanmayı da hesaba katmak gerekir. Ben o yuzden enduro tercih ettim.

fatboyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    Böyle sürebilirsin aslında

https://www.youtube.com/watch?v=Fcj40HcyhbI

Yolcu0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Kar ve buzlanma yoksa kışın kullanabilirsin. Geçtiğimiz kış 2 3 hafta kar dolayısı ile motosiklet kullanamamistim soğuk ekipman varsa fazla sorun olmaz. Fakat uzun yoldan geldiysen üşümekten uyuyamazsın. Isınmak için duş alman gerekir

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Kardeşim İç Anadoluda Kışın motosiklet sürülmez ne kadar sağlam giyinirsen giyin olmuyor tecrübeyle sabit ben denedim, sabahları çiğ olur yolda bişey yok

gibidir ama en küçük frende kayma olur üstelik üşüdüğün için hareketlerinde yavaşlıyor dikkatin dağılıyor riske atma kendini, başlarda hevesle işlemiyor

da sonra sonra sen oldukça ben oldum dedinmi zaten yeri bir öpersin bin arabana işine bak
    Alan O Veren O, Nedir Senden Gidecek, Görende Can Senin Zannedecek...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)