Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

İTÜ'lü Gencin Katili Motosiklet Hırsızı !

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Jandarma ile giden gelir, imam ile giden gelmez."
    Ölmek mi daha iyi yoksa bu yaşımda hapse girip 65 yaşında çıkmak mı ? Ölmeyi tercih ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    *****kaşla göz arası aforizma sallama ortalığa, asabımı bozma*****

Ya sen gönderme yaparken, gizli mesaj verirken, subliminali patlatırken sorun yok da, benim aforizmam mı sorun oluyor?

Ararın, wallahi ararın 155'i..

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ölmek mi daha iyi yoksa bu yaşımda hapse girip 65 yaşında çıkmak mı ? Ölmeyi tercih ederim.
    Ceza evinden izinli çıkıp adam öldürebiliyorsunuz.(Bkz.Şekil 1/A)
    Ama mezardan izinli gönderilmiş birine hiç rastlamadım, duymadım.

23 yıl boyunca her gün "karakolluk olmuş" biri olarak ceza evini tercih ve tavsiye ederim.
    Shrieker bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konu da tartışılır aslında. Çünkü her kes kaçarsa meydan kötülere kalır ve küçük bir azınlık koca toplumu ezer. Örnek ..... neyse.
    Muhteşem...

Ve evet aynen öyle maalesef. İçinde bulunduğumuz durumun ana sebebi korkaklığımız.

Hocam silah taşımak istemeyebilirsiniz, bir insanı (ve dahi hayvanı veya başka canlıları) öldürmek, zarar vermek istemeyebilirsiniz, anlayabilirim. Kendi muhakemenize güvenmiyorsunuzdur, evinizde çocuk vardır vs bunları da gayet iyi anlayabilirim. Ancak benim felsefeme göre biri canıma kast ediyorsa ve canımı (ve/veya yakınlarımın canını) korumak için tek çıkar yol, tehdidi etkisiz hale getirmek ise, tereddütte kalacağımı sanmıyorum.

Hapis endişenize gelirsek. Bu hadiseler için meşru müdafaa diye bir durum var, malumunuz. Gerçi bıçakla saldıran birine karşı ateşli silah kullanmak ne kadar meşru/orantılı olur tartışılır.

Son olarak kaçma konusu; siz kaçabilirsiniz, ama etrafta kaçamayacak arkadaşınız/eş dost çocuk çombalak olabilir. O zaman ne yapacaksınız ? Bence ateşli silah taşıma Dünya'nın her yerinde ABD'deki şekliyle anayasal hak olmalı. Geçen açtım baktım silah taşıma ruhsatı ne kadar diye, 5 seneliği 5 bin küsür lira olmuş(gerekli şartları saymıyorum bile). El insaf, adamlar ABD'de 1600-1700 TL'ye ortalama üstü güzel silahları alıp gezebiliyorlar. Bizde anca kodamansan. Sıradan vatandaşsan geber diyor devlet kısaca.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Az önce biraz araştırma yaptım; belki bana denk gelmedi ama kavgada , gaspta karşı tarafı öldürenler meşru müdafa ile kurtulamıyor.

Avukat olanlar varsa daha detaylı bilgi verecektir; adam bıcak çektiyse silahla vuramazsın, hatta bıcak cektiyse ve bunu sana karsı kullanmaya kalkmadıysa adama bıcakla da zarar veremezsin diye biliyorum.

Reelden tanımıyorum hiçbirisinizi, ancak "kacmam bende dalarım" diyenlerin cogu ilk kaçanlar oluyor.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bir arkadaşın evine hırsız girmiş te, azıcık bilgi sahibiymiş demek, adamı yatak odasına çekip adamakıllı dayak atmış, polis elinden zor almış. Sonra hırsız şikayetçi oldu, bir şey çıkmadı. Salonda yapsa ceza alırmış mesela, öyle incelikler varmış.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Meşru müdafaa için katı şartların varlığı gerekiyor. Dileyen bu linkten inceleyebilir.

Dikkat çekici birkaç şart var :
    Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Orantılı Olmalıdır : Sana bıçak çekeni silahla vuramazsın.
    Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Eşzamanlı Olmalı : Adam sana silah çekti silahı ateş almadı ve kaçmaya başladı, sen arkasından ateş edip öldüremezsin. ( birebir örneğini bir banka güvenlik görevlisi yaşadı) .
    Ve en önemlisi : Meşru Müdafaa İçin Savunma Zorunlu Olmalıdır : Saldırıdan savunma yapmadan başka bir şekilde kurtulmak mümkünse, fail meşru müdafaa hükümlerinden yararlanamaz. Failin içinde bulunduğu durum ve şartlarda, savunma yapmak saldırıdan kurtulmak için gerekli olmalıdır. Yani anlamı şu: Eğer kaçarak, saklanarak, yardım isteyerek kurtulman mümkün ise adamı vurup öldüremezsin. Adam senden para istedi vermezsen öldürürüm dedi. Para vererek kurtulma imkanın varken silah çekip adamı öldürmen meşru müdafaa kapsamına girmiyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Meşru müdafaa için katı şartların varlığı gerekiyor. Dileyen bu linkten inceleyebilir.

Dikkat çekici birkaç şart var :
    Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Orantılı Olmalıdır : Sana bıçak çekeni silahla vuramazsın.
    Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Eşzamanlı Olmalı : Adam sana silah çekti silahı ateş almadı ve kaçmaya başladı, sen arkasından ateş edip öldüremezsin. ( birebir örneğini bir banka güvenlik görevlisi yaşadı) .
    Ve en önemlisi : Meşru Müdafaa İçin Savunma Zorunlu Olmalıdır : Saldırıdan savunma yapmadan başka bir şekilde kurtulmak mümkünse, fail meşru müdafaa hükümlerinden yararlanamaz. Failin içinde bulunduğu durum ve şartlarda, savunma yapmak saldırıdan kurtulmak için gerekli olmalıdır. Yani anlamı şu: Eğer kaçarak, saklanarak, yardım isteyerek kurtulman mümkün ise adamı vurup öldüremezsin. Adam senden para istedi vermezsen öldürürüm dedi. Para vererek kurtulma imkanın varken silah çekip adamı öldürmen meşru müdafaa kapsamına girmiyor.
    Saçmaymış, yani gasp eden adamı vurmanın meşru müdafaaya girmemesi. Paramı müdafaa etmem meşru değil mi yani? Parayı verdikten sonra vurmayacağı ne malum!?

Bence kanun şöyle olmalı; bana silah doğrultanı vurmam serbest olmalı, bakın o zaman millet elinde silah oraya buraya doğrultabiliyor mu?
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Fazla para taşıma, olanı da gaspçıya ver. Kanun böyle diyor.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bunları azaltmak mümkün, İskandinav ülkeleri, İzlanda. Belli koşullar gerekiyor bence = Nüfus yoğunluğu az olacak, göç hareketleri az olacak , kişileri kontrol etmek kolay olacak, kanun esnemeyecek ve herkese eşit olarak uygulanacak, vatandaşlar kanunun uygulanması için inisiyatif alacak ve idare bunu destekleyecek. Gerisi otomatikleşiyor zaten.

Bunları azaltmak mümkün, İskandinav ülkeleri, İzlanda. Belli koşullar gerekiyor bence = Nüfus yoğunluğu az olacak, göç hareketleri az olacak , kişileri kontrol etmek kolay olacak, kanun esnemeyecek ve herkese eşit olarak uygulanacak, vatandaşlar kanunun uygulanması için inisiyatif alacak ve idare bunu destekleyecek. Gerisi otomatikleşiyor zaten.

Valla hocam bizdeki serseri göçü az geldiği için dış ülkelerden it kopuk doldurduk.
    Yukardakileri bırak yapmayı, çözüm amaclı birşey düşündüklerini zannetmıyorum
    Shrieker bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    onlarca çocuğa sistemli olarak tecavüz edilmesine "bir kereden bir şey olmaz" diyenlerin yönetici olduğu ve destekleyenlerin de az olmadığı memlekette dediklerinin yapılabileceğine dair inancın var mı?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Halka inancım yok. Zihinsel ve ideolojik bir çöküş ve yeniden uyanış gerekiyor, "Kurtuluş Savaşı" gibi.
    Osm@n bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle haber olmaz. Kişi başı düşen şiddet oranı sayılır. Yoksa tabii ki en kalabalık yerde tüm sayılar yüksek olur. Gazeteci dolandırıcılığı işte.

Öyle haber olmaz. Kişi başı düşen şiddet oranı sayılır. Yoksa tabii ki en kalabalık yerde tüm sayılar yüksek olur. Gazeteci dolandırıcılığı işte.
    hocam zaten ben sıralama olarak değil ülke genelinde artan %69 artış için yolladım haberi.

Bunun kalabalık yerde olmasıyla alakası yok ama doğru yanlış tartışılır orası ayrı.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Anladım. dediğimi doğruluyor, kalabalık yerleri kontrol edemiyor devlet, tenha yerler kolay.

hn33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6 diversion
    tam idamlık

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)