Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

XMAX 125 için ekipmana ne kadar bütçe ayırmalıyım ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    XMAX 125
    Arkadaşlar aralıkta ehliyete yazılcam scooter sürme bilgim var yaklaşık 4 sene 50cclik sürdüm.Şimdi 125ccye rahat konforlu bir scooter alıcam XMAX 125 düşünüyorum.Sizce ekipman alırken supersport,naked,scooter ayrımı yapılır mı sizce 125cclik bir scooter için ekipmana ne kadarlık bir bütçe ayırmalıyım fazla olmasın ama en azından azda olmasın 80 le düştüğümde falan beni korusun.Tavsiyelerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Xmax 125 mi çıktı haberimiz yok? Nmax olmasın o? İlaveten ekipmanların motosiklet cinsine göre kategori edildiği doğru, ama toplum olarak algımız yanlış. Ekipman pahalı ise racing, ucuz ise düşük cc ekipmanı olarak tanımlıyoruz.

Dünya genelinde belirlenmiş standartlar vardır, ve kullanılan her bir ekipmanın bu standartlar doğrultusunda üretilmiş olması gerekir. Bu standartları yakaladıktan sonraki ödeyeceğiniz her bedel, konfor ve prestije gider.

Ekipmanların kategori edilmesinin temel prensibi, kullanılan motosiklete en uyumlu model / tarz ve kullanım kolaylığı açısındandır. 80'le düşersem korusun, 200 ile düşersem sağ bacağım kırılmasın diye ekipman olmaz.
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    125 lik xmax ı kullandın mı hiç ? ben test sürüşü yaptım çok keyifsiz bir üretim , 170 kg altında 125 cc motor ağlıyor yahu kalkışta bile 6000 devire çıkmadan hareket edemiyor alet..

nmax a yönelmeni tavsiye ederim..

ortalama fiyatlarda ama onaylı ürünlerde yeterli koruma sağlar , tabi konfor ve dayanıklılık arıyorsan kesenin ağzını biraz daha açmalısın ;)
    gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En sevdiğim konu tipi. Böyle konularda forumda iç çatışma çıkıyor.

Motora göre ekipman alma olayını söyle değerlendirebiliriz;

Motorun tarzına uygun modelli ekipman almak iyi olur tabi ki. Ancak max hızı 80 km/h olan bir motor için profesyonel ekipman almak da sacmalık. Can sağlığı önemli ancak bircok markanın testleri yapılıyor; kontrolleri yapılıyor. Kimi kask - ceket vs. 240 km hıza uygun güvenlik sağladığıği için 5 haneli ücretlere sahip olsa da motoruna uygun güzel koruma sağlayan ekipman seçerek 4 haneli ücretlerle halledebilirsin.
    SelooS bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    hani etrafta videoları dolaşan çarpışma testleri 60km/saat hızlarla yapılıyor. Bu aklının bir kenarında dursun.

200'le giderken zaten mucize eseri çok şanslı değilsen ekipman kurtarmaz, sadece ölmez de sakat kalırsın.

xmax 250 ile yalnızca 50km hızla giderken kaza yaptım. en az bir ay sağ bacağıma üzerine basamadım. Köprücük kemiğim kırıldı, kazanın üzerinden 6 ay geçti hala ağrısı var ve motora binmeyi bırak otobüste sağ kolumla tutunamıyorum bile hala. Üzerimde dünya turuna çıkan tur motorcularının giydikleri kadar ekipman vardı. Kardeşimin ısrarı ile almış olduğum uzun enduro botlarımı giymeseydim belki ayağım da kırılacaktı. Nasıl olsa skuter sürüyorum, yavaş gidiyorum demeyip tam ekipmanla kullanmak korudu beni. Etrafta bol bol gördüğüm, sadece bir yarım kaskla skuter kullananlar gibi kullanıyor olsaydım o asfaltta sürüklenirken normal bir pantalon giymiş olsaydın kesin derimde feci yanıklar oluşacaktı, bileklerimi de koruyan bot giymemiş olsaydım belki ayak bileğim kırılmış ve sakat kalmış olacaktım, tam kapalı kask değil yarım kask kullanmış olsaydım da suratım dağılmış olacaktı çünkü kaskımdaki hasarın çoğu yüz tarafındaydı, tabi kafamı korudu, kendisini feda edip görevini yapıp emekliye ayrılmayı haketti kaskım.

Özetle, ekipmanı ihmal etmeyin. En pahalıları sadece konfor yönünden fark eder ama ucuzundan da olsa en azından koruma konusunda sertifikaları olan ekipmanlar alın.

Üzerinizde şunlar yokken yaa iki adım öteye bakkala gidicem diyerek bile binmeyin:
    Kask,
    Eldiven,
    Korumalı mont,
    Korumalı pantalon (veya koruyucu dizlik, ama pantalon daha güvenli, o dizlikler kayabilir),
    Motosiklet botu

xmax 125 konusuna gelirsek, görüntüsü çok güzel ama bu xmax ağır motorlar, xmax 250 bile 185 kilo, 125'ler de ağır ve 125cc motor o ağırlıkta hantal kalır. Fiyatı düşürmek için çıkardıkları bence saçma bir model olmuş. xmax 250 bile şehirçinde iyi ama şehirdışında yetersiz kalıyor. xmax 125 de iri yapısıyla şehiriçinde zorlar, bir de hantallığıyla daha dert olur.

nmax 125 bakın, o hafif ve çevik yapısıyla xmax 125'e göre çok daha iyi bir motor.
    SelooS bunu beğendi.

Geçen sene aldıgım ekipman ücretlerini yazıyorum; konfor olarak kötü ancak testleri ve sertifikaları göz önüne aldıgımızda 5/ 3,5-4 yıldız veriliyor ortalama

Fiyatlar Sıfırdır; kampanyadan aldım.

Mont : 150 TL
    kask : 220 TL
    Eldiven: 120 TL
    Dizlik: 90 TL

Toplam Ekipmanım 600 TL'e denk geldi. Şu an fiyatlarına baktıgım zaman 1075 TL tutuyor ücretleri.

Neyse; cogu kımse 600 TL ekipman değil kask bile almaz. Ancak bütçem sıkıntılıydı; bende iyice araştırdım; konforu düşük ya da görünüş/ renk nedeniyle tercih edilmeyen 2 yıldır stokta olan ürünleri buldum. Tamam belki pahalılar gibi %80 koruma sağlamıyor; ancak eksik ekipman giymektense %60 koruma ile gezmek daha mantıklı geliyor.

Kısaca ekipman bütçesi sizin konfor ve tarzınıza göre fiyat değiştirir, paranın cogunu bunlara veriyorsunuz koruma kısmına değil.

Aldıgım ekipmanlar marka olarak LS2 - Prosev - Scoyco - Venom bu arada.

Bot almadım; cok pahalı. Orası ayrı bir konu. ama o da gerekli.
    espresso bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    70 km üzeri uzuv kopması oluyor.Ona göre ekipman al.

Yaşadığın şehit istanbul gibi tepeli yokuşlu bir şehirse bu ağırlıkta 125 cc scooter eziyet olur tavsiye etmem.. Kaskı alabildiğin kadar kaliteli al ve motosiklet botu şiddetle tavsiye ederim..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    24250TL lik xmax125 alacak olup ekipmana para ayıramamak hadisesi.

Projem dahilinde artçının ekipmanını kendimize uyarlayacağız.

Görüş için göz hizasına delikler açıp; kol için de delik acacagız. böylece 30 tl'lik malıyet ile kaza anında kaplumbağa gibi bu bidonun içine girip minimum yara ile atlayacağız.

tubitak a yollyuorum projemi

espresso bunu beğendi.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Alıntı SelooS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aralıkta ehliyete yazılcam scooter sürme bilgim var yaklaşık 4 sene 50cclik sürdüm.Şimdi 125ccye rahat konforlu bir scooter alıcam XMAX 125 düşünüyorum.Sizce ekipman alırken supersport,naked,scooter ayrımı yapılır mı sizce 125cclik bir scooter için ekipmana ne kadarlık bir bütçe ayırmalıyım fazla olmasın ama en azından azda olmasın 80 le düştüğümde falan beni korusun.Tavsiyelerini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.
    Motora göre ekipman olmaz. Her zaman bütçenizin elverdiği en iyi koruma ekipmanlarını almaya çalışın derim.
    espresso ve SelooS bunu beğendiler.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

Motosikleti
    XMAX 125
    Hmm anladım teşekkürler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler