Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir Gerginliği, Kafayı Yemek Üzereyim

Motovento
    REKLAM ALANI
    dogukanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR125R
    Merhabalar yavaş giderken debriyaji bırakırken zincir ses yaparak arka masaya vuruyordu. Ayarlamak için kullanım kılavuzuna baktım ama sanırım daha da kötü yaptım. Şimdi ben bu 2 vidayi nasıl hizalıyabilirim? Motor yan ayaktayken yapacağım değil mi? Ustaya götüremem daha kötü olacağı kesin servis 70km uzaklıkta kendim halletmem lazım adım adım yardımcı olur musunuz?

Ayar mekanizması bu şekilde:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Önce zincir ayar somunlarını gevşet (12-13 gibi olanlar)

Sonra teker mil somununu gevşet, çok gevşetme ama, teker sağa sola sallanmasın.

Sonra motorun arkasına geç ve yere otur, lastiğe tekme atıp ileri doğru gitmesini sağla. Yaklaşık 1 cm ileri kaysa yeter herhalde, zincir de gevşemiş olacak bu halde.

Sonra sağlı sollu ayar vidalarını bir ordan bir burdan sıkarak zincir gerginliğini ayarla.

Zincir boşlukta yukarı aşağı 3 cm sallansa yeterlidir ortalama.

İp ucu teker milini çok gevşetme, ayar somunlarını da sırayla sık. Bi sağdan bi soldan. Ayar işi bitince milin somunlarını sık tek elin gücü yeteceği kadar.
    computeus bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Olcay abinin teknigine ilave olarak,

Resimde işaretledigim cizgideki gibi,civata boyunu tornavida ucuyla ölçerek(uzunluk/boy) eşitligi ayarla.

Veya,

tahta çay kariştiricisida olur,hatta kalemle işaretle,saği ve solunu.

Tahtanin ucunu somunun oraya daya,arkasini civata ucundan ölç.

computeus bunu beğendi.

dogukanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR125R
    Ikinize de coook teşekkür ederim tekme olayı işin kilit noktasıymış zaten bir de cetvelle 2 tarafı da eşitleyince sorun ortadan kalktı tekrardan çok teşekkürler beni büyük bir dertten kurtardınız
    ufoz ve computeus bunu beğendiler.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir ek de ben yapayım, levend84'ün dediği de kullanılabilecek somut bir yöntem. O yan çektiğin fotolardaki çizgi sayısı ve hizaları aynı olacak ki, teker dümdüz dursun. Yani atıyorum, milden itibaren sayacaksın maşadaki mil boşluğunun bittiği yere kadar, örneğin tam 4. çizgiye denk gelmiş, ya da 3. çizgiyi yarım cm geçmiş gibi, aynı görüntüyü öteki tarafta da yakalaman gerekiyor, zincir gerginliği uygunken. Anlatırken havada kalacaktır biraz illa ki, bir kere yapılırken izlesen hemen kavrarsın.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı dogukanb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ikinize de coook teşekkür ederim tekme olayı işin kilit noktasıymış zaten bir de cetvelle 2 tarafı da eşitleyince sorun ortadan kalktı tekrardan çok teşekkürler beni büyük bir dertten kurtardınız
    Sonucu bildirdiğin için tebrik ve teşekkür ederim @dogukanb

Burada o kadar çok soru soruluyor ve çekip gidiliyorki tahmin edemezsin

istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Merhabalar hafta sonu pazar ben de yapmayı düşünüyorum zincirin yukarı aşşağı ölçümünü nasıl yapıyoruz ? kullanım klavuzunda böyle bir ölçü var cetvel ile ölçüm mü yapmam gerek ?
    [IMG][/IMG]

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı istanbuls34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar hafta sonu pazar ben de yapmayı düşünüyorum zincirin yukarı aşşağı ölçümünü nasıl yapıyoruz ? kullanım klavuzunda böyle bir ölçü var cetvel ile ölçüm mü yapmam gerek ?
    http://<a href="https://hizliresim.c...m0.png</a></a>
    Cetvelle ölçüm yapılacak kadar hassas bir konu değil özellikle düşük ccde.

Göz kararı şu videodaki gibi olsun yeter.

https://www.youtube.com/watch?v=lJNN...youtu.be&t=428
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)