Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lastik Hava Basınçları

Motovento
    REKLAM ALANI
    TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Merhabalar,

Arka lastiğin orta bölümü çok aşındığı için yakın zamanda lastikleri değiştirdim. Motosiklete bindiğimde sürüşün çok değiştiğini ve daha rahat bir sürüş sunduğunu fark ettim. Kontrol ettiğimde lastik hava basınçlarının düşük olduğunu görüp kullanım klavuzunda yazdığı gibi 36 ve 42 olarak düzelttim.

Birkaç gün önce tesadüfen mt 07'nin kullanım klavuzunda lastik hava basınçlarının 33-36 olarak verildiğini fark ettim. Biraz araştırdığımda ise mt 09 tracer için önerilen lastik hava basınçlarının tek kişilik kullanım için 33-36, çift kişilik kullanım için ise 36-42 olarak verildiğini fark ettim.

Şimdi;

İnce bir detay üzerine cok fazla gittiğimi düşünebilirsiniz. Lakin her fırsatta lastik havasının hayati öneme sahip olduğunu söyleyen, kim ne derse desin klavuzda yazan verilere göre hareket etmemiz gerektiğini söyleyenlere inanarak hata mı ediyoruz? Hemen hemen aynı özelliklere sahip olan mt 07, 09 ve 09 tracer için farklı verilerin sunulmasının mantıklı bir izahı var mıdır? Acaba hava basınçlarını yüksek olarak ayarladığım için mi lastiğin orta bölümü fazla aşındı?

Fikir ve bilgileriniz için şimdiden teşekkürler,

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Ureticiler motorun kullanim alani(sehir ici uzunyol vs) ustundeki yuk ve jant ebati gibi bircok degiskene bakarak lastik hava değerlerini belirler.

Mesela bir enduro ile ayni ebalara sahip ss lastiklere ayni havayi basmaz. Motorun kullanimi icin hedeflenen kisim ve motorub kabiliyetlerine gore basılır havalar.

Eski motorumda 26 33 idi yuklu durumda. Ayni ebatlardaki pulsardaysa 25 36 yukulu durumda. Ebatları ayni ama havalar farkli değilmi?

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Lastiğin ortasının daha fazla aşınması lastik basıncının yüksek olmasından kaynaklanıyor.
    Kitapçıkta yazan her zaman yüzde yüz doğru olmayabilir ama çoğu zaman doğrudur yada doğru ya yakındır. Kullandığınız yerin durumuma göre de İdeal basınç değişir asfalt da toprak yolda ufak farklılık gösterebilir. Bunu da en iyi kullanan bilir

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben standart psi basıncına göre hava basmayı bıraktım
    sizlere saçma gelebilir fakat motosikletin lastiklerine standart hava basıncının 3 4 psi yukarısında hava bastıktan sonra yolda giderken sürekli sağa çekip çok ufak ufak lastikteki sübaptan havayı veriyorum kendime en uygun basıncı yakaladığım zaman bırakıyorum son zamanlarda artık böyle yapıyorum
    zaten benzinlikteki cihazların çoğu hatalı gösteriyor

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı sharkspeedr2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben standart psi basıncına göre hava basmayı bıraktım
    sizlere saçma gelebilir fakat motosikletin lastiklerine standart hava basıncının 3 4 psi yukarısında hava bastıktan sonra yolda giderken sürekli sağa çekip çok ufak ufak lastikteki sübaptan havayı veriyorum kendime en uygun basıncı yakaladığım zaman bırakıyorum son zamanlarda artık böyle yapıyorum
    zaten benzinlikteki cihazların çoğu hatalı gösteriyor
    Bence doğru yapıyorsunuz. 60 kilo biriyle 100 kilo biri aynı basınçta gitmemeli zaten birde yük olayı var. Benzinlikte lastiğe hava basmak bence büyük hata ve bazen kumar. Uzun yolda lastik havası kaçmadığı sürece asla kullanmam. Lastikçiye girip 5 lira verip havayı düzenli baktırmak lazım. Benzinlik hava makinaları adam akıllı kalibre edilmediği için doğru basmıyor.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    Motosikletimin kullanma klavuzunda ve arka maşasında yazan tek kişi ve/veya artçılı kullanım değerlerine göre basarım. Arka lastiği duruma göre yük/uzun yol vb. 1-2 psi artırdığım olur. Sabah hareket etmeden lastik soğukken hava kontrol ve tamamlama işini yaparım. Dijital ve manuel olmak üzere 2 ayrı hava ölçer saatim var. Benzinlikte hava basarsam kendi hava saatimle mutlaka doğruluğunu kontrol ederim.
    MetinRR ve tommygun bunu beğendiler.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    MT 07, 09 ve tracer nasıl aynı motosikletler önce bunu açıklayabilirseniz sorunuza cevap alabilirsiniz. Sırf lastik ebatları aynı diye aynı motosiklet olmuyorlar

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Yere uyguladıkları ağırlık, motor güçleri ve lastik ebatları çok yakın

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı TempesTr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yere uyguladıkları ağırlık, motor güçleri ve lastik ebatları çok yakın
    Süspansiyonların iç yapısı ayarları vs de çok mühim ama. Oyunun çok büyük bir parçası da süspansiyonlar... (Bir de motosikletin geometrisi de var...)

Her durumda kitapçıktaki değerler bir başlangıç noktasıdır, kendinize göre ufak uyarlamalarda bulunabilirsiniz. Ancak sürüşü motosikletin tam limitlerine kadar zorlamadığınız sürece farkedilebilir farklar oluşacağından çok da emin değilim açıkçası...

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benim gibi küçük bir basınç ölçer alıp benzincide bastıktan sonra kontrol etmek daha iyi.Gerçi bende pompada var.Benzinciye gitmiyorum.Soğukken pompayla basıp ölçü aletinle kontrol ediyorum.Pompa hem bizim çoçuğun hemde sitedeki çocukların topları ve bisikletleri içinde işe yarıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)