Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2. El Araç Satışına Ekspertiz Şartı Geliyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Bir süredir gündemde olan ekspertiz şartı ise 13 Ağustos Salı gününden itibaren zorunlu hale geliyor.

Artık ikinci el satış yapabilmek için “Yetki Belgesi” ve ekspertiz şartı aranacak.

Satış için gerekli olan ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından denetlenen merkezlerden alınacakken söz konusu merkezlerin fiziki şartları, güvenlik tedbirleri ve çalışanların yetkinlikleri denetlenecek.

Ekspertiz zorunluluğu 8 yaş veya 160.000 km’ye kadar olan araçlarda aranacakken, bu şartlara uyan test merkezlerinden alınan raporlar olmaksızın noterler araç alım satımını onaylamayacak.

Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik kapsamında ikinci el araç satışı yapabilmek için “Yetki Belgesi” gerekeceği belirtiliyor. Ancak bu şart araç alım satım ticareti yapmayan vatandaşı kapsamıyor.

Yeni yönetmelik kapsamında ikinci el otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, motosiklet ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletmelerin söz konusu yetki belgesini alması gerekiyor.
    Meraklı Genç bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    İşini düzgün yapan ekspertizler olacaksa uygulama güzel. Tabi bu raporun toplamda vergi olarak dönüşü de devlet baba tarafından düşünülmüştür.

compaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Bence devletin düşüncesi tamamen gelecek vergiler. Yoksa zaten çoğu alıcı ezpertiz veya başka şekilde kontrollü biçimde satın alıyordu alacağını.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence gereksiz bir uygulama zira ekspere sokacak olan zaten sokuyor.

örneğin tanıdık birisinin temiz aracını alırken neden ekspertize sokalım?

tek olumlu yanı, ikinci el araç alırken ya nolcak ya bişey olmaz ya diyerek dolandırılmanın önüne geçmesi..

hayırlısı olsun diyelim..

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Şimdi ben arabamı satacağım.
    Ekspertizi ben mi yaptıracağım?
    Öyleyse her gelen bunu ister,15 güne iflas bayrağını çekerim.
    Yok alıcı yaptıracak sa...
    Abimden karşı komşumdan yeğenimden alıyoruö arabayı ve zaten herşeyini bilşyorum.. Neden expertiz yaptırmak zorundyım?
    Noterde paranızı aldınız mı diye sorarlar,gösterin aldığınız parayı yada banka hesabınızı demez..
    Yani expertiz yaptırdınız mı diye sorması yeterlidir,belge istemek başka anlamlara gelebilir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaşlar okuma özürlü olmayınız... Ticari olarak alım satım yapanlar için mecburi deniyor, vatandaşa değil.
    computeus bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence gereksiz bir uygulama zira ekspere sokacak olan zaten sokuyor.

örneğin tanıdık birisinin temiz aracını alırken neden ekspertize sokalım?

tek olumlu yanı, ikinci el araç alırken ya nolcak ya bişey olmaz ya diyerek dolandırılmanın önüne geçmesi..

hayırlısı olsun diyelim..
    Babanıza bile güvenmeyiniz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abimden karşı komşumdan yeğenimden alıyoruö arabayı ve zaten herşeyini bilşyorum.. Neden expertiz yaptırmak zorundyım?
    Noterde paranızı aldınız mı diye sorarlar,gösterin aldığınız parayı yada banka hesabınızı demez..
    Yani expertiz yaptırdınız mı diye sorması yeterlidir,belge istemek başka anlamlara gelebilir.

Motosikleti
    cıks
    bence uyguluma güzel, galeriler vatandaşı dolandıramayacak, ortada yalandan ekpertiz uygulaması yapanlar bu alımdan sorumlu tutulacağı için o topa giremezler artık, km düşürme işine de giremezler
    sonuç olarak sadece araç alım satan yapan kişiler expertiz yaptırıyor zaten

Motosikleti
    NC 750 X DCT

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Zorunluluk sadece 8 yaş üstü ve 160.000 km'ye gelmiş araçlar için. Bu iş ciddiye binerse Bu seferde km geri sarılacak 160 bin üstünde nadir araç görebileceğiz

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yaw arkadaş zaten yabancıdan araç alan bi şekilde bu işleri biliyor yaptırıyor
    sizin daha haberiniz yok çok yakında şahıslar ev satıp kiralayamıyacak yani senin evin var emlakçıya gideceksin oda hem senden hem alıcıdan %3 +%3 komisyon alacak

Motosikleti
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar okuma özürlü olmayınız... Ticari olarak alım satım yapanlar için mecburi deniyor, vatandaşa değil.
    Okuma özürlülüğü konusunda kendini kontrol et biraz. Alım satan fitmalar için YETKİ BELGESİ istenecek,expertizle alakası yok yani.
    Oysa ki tüm muhabbet expertizle alakalı dönüyor. Yetki belgesini soran yok.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Okuma özürlülüğü konusunda kendini kontrol et biraz. Alım satan fitmalar için YETKİ BELGESİ istenecek,expertizle alakası yok yani.
    Oysa ki tüm muhabbet expertizle alakalı dönüyor. Yetki belgesini soran yok.
    Kanun tasarısının metnini bir okuyup öyle geri gelin bence

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:05 ----------

Yapılan değişiklik "İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK" kapsamında...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:16 ----------

Şuradan buyrun:
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20180213-3.htm

Tacir kişi olmayan sizi bizi ilgilendiren bir şey bulursanız artık benim yapacak bir şeyim yok, ilkokul hocanıza dönmemiz lazım...

Motosikleti
    Bana ne kanun tasarısından?
    Başlıkta ne diyor?
    Ne yazmış arkadaş?
    Beni ilgilendiren tatafı burası ve expertiz konusu.
    Ne sormuşum ben? Expertizi nasıl ve kimin yaptıracağı..?
    Siz ne diyorsunuz?
    Sizi bizi ilgilendiren bir durum yok..
    Cevap alabilmişmiyim?
    Hayır..
    İlkokul zamanım 40 sene önceydi. O zaman ne expertiz ne de yetki belgesi vardı.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İlgisini çözemiyorsan ben ne yapayım? Kendi hezeyanında takıl sen, motorunu satarken batacaksın evet... Tövbe tövbe. Neyse memleketin profil bu yapacak bir şey yok. Elinde tuzla koşuya devam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:59 ----------

Yönetmelikte ekspertizi kim öder onu da yazıyor bu arada, ticaret yapıyorsanız...

Motosikleti
    Sen rahat ol.
    45 yaşımdayım,askeri personelim.,30. Arabamı ve 40. Motosikletimi yeni aldım. Batmadım,batmamda Allahın izniyle.
    Karşındakini dünkü çocuk sanma ,yanlış yaparsın.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    O zaman siz diyebilirsin, abinim çünkü...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)