Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaliteli zincirler ne kadar ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Motoru 2 bin km de iken aldım ve 8 bin km civarı zincirin bolluğuna yağsız kalmamasına vs dikkat ederek motoru teker vs yapmadan kullandım. son 1 haftadır sabit gazda giderken motor ileri geri sallanıyodu bugün servise gittim herşeyine baktık sebep zincirin belirli noktalarda gerilip arka tekeri kasması dediler. ritmik olarak fırt fırt fırt diye ses de yapıyo zaten bayadır. arka dişlinin üstündeki zinciri eliyle dışarı doğru çektiğinde yarısı dışarı oynuyo zincirin 0 km motorun zincirinde aynı şeyi yaptık kımıldamadı bile anlaşılan benimki gerçekten bitmiş. 10 binde nasıl bitti anlamıyorum, evet kompresyonda kullanmayı seviyorum ara hızlanmalarda sert gaz açabiliyorum ama teker vs yapmadım hiç. şimdi madem değişecek biraz teker mi yapsam kapalı bi alanda size sorum kaliteli bir zincir dişli seti ne kadar internette 300 e de var 2 bine de servis 1200 tl civarı tutar dedi ama ne zincir takacaklarını söylemedi benimde sormak o an aklıma gelmedi. 15 bin bakımına kadar böyle kullansam sıkıntı çıkarır mı ? değiştirince ön arka dişlide dahil değiştirecem nasıl olsa düzensiz aşınsalarda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. sizin fikirlerinizi merak ediyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    zinciri neyle temizlediniz? neyle yağladınız? Ayarı ne durumdaydı? zincir ayarının doğruluğunu nasıl ölçtünüz? 10 binde zincir bozulmaz diye birşey yok ama 250cc KTM için pek normalde değil. Yüksek hacim torklu motorların zincirle ilgilenmesen bile en az 20 bin gidiyor

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    20.000 çok bile, benim gözlemime göre 15.000'de mort oluyor ama işte masrafı çok diye bir 20.000'e kadar idare ediliyor.

Tork güç de çok farketmez aslında; sonuçta güçlü torklu motora kalın zincir takılıyor, ufağına ince. Üretici orada zaten optimize etmiş oluyor dayanımı.

Ben zinciri hep kendim alıp taktırıyorum, servisin verdiği zincirleri kullanmıyorum çünkü servisin istediği paraya onların taktığından en az 2 gömlek üstün zincir alabiliyorsunuz. (KTM bilmem, Honda öyle. Honda'nın o ring DID verdiği paraya iki seviye üst x ring DID alabiliyorsunuz...)

CB500F'imde yeni değiştirdim, kaliteli yan sanayi bulamadığım için orijinal dişli seti ve JT X1R2 x ring zincir taktım. Usta işçiliği dahil Honda'nın dişli zincir setin sadece malzeme parasından ucuza geldi ve (bence) daha kaliteli bir zincir takılmış oldu.

Siz de araştırın KTM ne marka model zincir kullanıyor, ona göre değerlendirin.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mondıalın gozunu seveyım; 175 tl'e yağ ve dişli + zincir değiştirip genel bakım yaptrdım

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mondıalın gozunu seveyım; 175 tl'e yağ ve dişli + zincir değiştirip genel bakım yaptrdım
    Doğrudur, bir noktadan sonra ne kadar para o kadar köfte oluyor. Fazlasını isteyen fazla para da vermeyi göze alıyor, bu işler böyle. Benim sadece arka dişli 250 tuttu.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim Wolf.te orijinal zincir dişli seti 1500 TL.ye satılıyor, bir de üzerine ilave işçilik ekleniyor. Orijinal zincir dişli setini 21000'de değiştirdim. 260 TL.ye CZ 520 oringli zincir, ön için bizimkine muadil Pulsar için üretilen 13T performans dişlisi, arka dişli için de 35T yan sanayi arka dişli kullandım. Toplam maliyetim 465 TL+işçilik oldu. Bu seti de 20000 km mutlu mesut kullandım. Şimdi yine aynı takımdan sipariş verdim bu hafta taktıracağım. Sizin motor için de muadil dişli seti bulunabilir. Kullandığınız zincirin kaç bakla ve ne özellikte olduğunu bilmiyorum ama CZ markasını ekonomik bir alternatif olarak tavsiye edebilirim.

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    Msx 125 için 11 liraya 15t ön dişli, 18 liraya 33t arka dişli 23 liraya da zincir sipariş ettim. Montajını da kendim yapacağım. Kargo dahil 60 küsür lira tuttu. Bakalım kaç km dayanacak :D

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Wolf.te orijinal zincir dişli seti 1500 TL.ye satılıyor, bir de üzerine ilave işçilik ekleniyor. Orijinal zincir dişli setini 21000'de değiştirdim. 260 TL.ye CZ 520 oringli zincir, ön için bizimkine muadil Pulsar için üretilen 13T performans dişlisi, arka dişli için de 35T yan sanayi arka dişli kullandım. Toplam maliyetim 465 TL+işçilik oldu. Bu seti de 20000 km mutlu mesut kullandım. Şimdi yine aynı takımdan sipariş verdim bu hafta taktıracağım. Sizin motor için de muadil dişli seti bulunabilir. Kullandığınız zincirin kaç bakla ve ne özellikte olduğunu bilmiyorum ama CZ markasını ekonomik bir alternatif olarak tavsiye edebilirim.
    Yuf, Sym geçiriyormuş, benim CB500F'te orijinal dişli zincir set 970TL. Zincir de DID o ring, çakma bir şey değil.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuf, Sym geçiriyormuş, benim CB500F'te orijinal dişli zincir set 970TL.
    Valla hiç sorma, gerçi hava filtresi hariç birçok şeyin muadili var da orijinal parça kullanmaya kalksak altından kalkamayız.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı bpak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Msx 125 için 11 liraya 15t ön dişli, 18 liraya 33t arka dişli 23 liraya da zincir sipariş ettim. Montajını da kendim yapacağım. Kargo dahil 60 küsür lira tuttu. Bakalım kaç km dayanacak :D
    Kullanım şekline göre tahminen 8-10 bin civarı.

Asıl konuya gelirsek;

Daha önce de benzer konular açılıp zincirle ilgili çok konuşuldu.

Sanayi tipi zincirleri öneririm. Lütfen hemen yadırgayıp ön yargı ile karar vermeyin. Sadece benzer konuları araştırın. 1000 TL' ye satılan zincirin birebir aynısını (muadili veya benzeri değil, özellikle belirtiyorum aynısı) 200TL' ye temin edebilirsiniz

İstanbul' da iseniz Karaköy' de hırdavatçılara gidip "sanayi makinesi tipi zincir satılan yer arıyorum" diye yardım isteyin ve tarif edilen yerde motosikletiniz için istediğinizi belirtin. Birkaç farklı kalitede "O" Ringli zincirler dahil tüm zincir tiplerini temin edebileceğiniz birkaç yer var. Denemeden ön yargıyla yaklaşmayıp bir göz atmanızı şiddetle öneririm

Hatta birebir Fren diski(CBR600RR' gibi motosikletlerin yüzer tip diskleri dahil) ve dişli üreten/temin eden firmalara da biraz araştırırsanız ulaşabilirsiniz.

Risk almam derseniz birşey diyemem ama aynı ürün (zincir için belirtiyorum). Risklik bir durum yok
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Kendim yapacak ne ekipmanım nede şuan ona cesaretim yok mecbur usta halledecek ama servis fiyatı şişirdi gibime geliyor.. Kaliteli bir zincir istiyorum orjinal gelen zincir 500 km de bir uzayıp duruyordu aldım alalı uğraştırdı zaten beni. Motorun torku yüksek ama öyle ahım şahım değil zincir yamuluyorsa ince veya dandik zincirden olduğunu düşünüyorum üstündeki zincire dair bildiğim tek şey o ringli olması dişlilerin boyutlarını bile bilmiyorum ama arka dişli bayağı büyük diğer 250cc lerin yanında benimki kocaman duruyor. x ring did veya diğer kaliteli zincir dişli setlerini nerden bulabilirim, piyasada sahtesi çokmuş bunların ? kendim kaliteli bir set alıp tanıdığım ustaya götürüp sadece işçilik vererek taktırmak istiyorum açıkçası

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:56 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanım şekline göre tahminen 8-10 bin civarı.

Asıl konuya gelirsek;

Daha önce de benzer konular açılıp zincirle ilgili çok konuşuldu.

Sanayi tipi zincirleri öneririm. Lütfen hemen yadırgayıp ön yargı ile karar vermeyin. Sadece benzer konuları araştırın. 1000 TL' ye satılan zincirin birebir aynısını (muadili veya benzeri değil, özellikle belirtiyorum aynısı) 200TL' ye temin edebilirsiniz

İstanbul' da iseniz Karaköy' de hırdavatçılara gidip "sanayi makinesi tipi zincir satılan yer arıyorum" diye yardım isteyin ve tarif edilen yerde motosikletiniz için istediğinizi belirtin. Birkaç farklı kalitede "O" Ringli zincirler dahil tüm zincir tiplerini temin edebileceğiniz birkaç yer var. Denemeden ön yargıyla yaklaşmayıp bir göz atmanızı şiddetle öneririm

Hatta birebir Fren diski(CBR600RR' gibi motosikletlerin diskleri dahil) ve dişli üreten/temin eden firmalara da biraz araştırırsanız ulaşabilirsiniz.

Risk almam derseniz birşey diyemem ama aynı ürün (zincir için belirtiyorum). Risklik bir durum yok
    çok mantıklı aslında. istanbuldayım karaköye gidip alabilirim özellikle deneyip memnun kaldığınız bir yer ve zincir markası vs varsa alabilirim. dişli işini nasıl yapayım bu durumda eğer orjinal set almazsam ?
    mesela bir yer buldum cz marka motosiklet zinciride satıyolar active ringli versiyonları var ve o ring e göre güç kaybı daha azmış kataloğa göre, x-o fln duydum da bunu ilk kez duydum

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı okaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendim yapacak ne ekipmanım nede şuan ona cesaretim yok mecbur usta halledecek ama servis fiyatı şişirdi gibime geliyor.. Kaliteli bir zincir istiyorum orjinal gelen zincir 500 km de bir uzayıp duruyordu aldım alalı uğraştırdı zaten beni. Motorun torku yüksek ama öyle ahım şahım değil zincir yamuluyorsa ince veya dandik zincirden olduğunu düşünüyorum üstündeki zincire dair bildiğim tek şey o ringli olması dişlilerin boyutlarını bile bilmiyorum ama arka dişli bayağı büyük diğer 250cc lerin yanında benimki kocaman duruyor. x ring did veya diğer kaliteli zincir dişli setlerini nerden bulabilirim ? kendim kaliteli bir set alıp tanıdığım ustaya götürüp sadece işçilik vererek taktırmak istiyorum açıkçası
    Zincirinizin çabuk bozulmasının bir diğer nedeni de sağ ve sol ayarın eşit yapılmamasıdır. Zincir bakımlarını günlük dahi yapsanız ayarda kaçıklık varsa, veya arka teker yerine takılırken kullanılan ara millerin sağ ve solu karışıp takılmışa zincir çok hızlı şekilde deforme olur, deformasyon engellenemez.

Zincir kalitesi ve bakımı kadar ayarın doğru şekilde ve gerginlikte yapılıyor olması da çok önemli. Çatalın üzerindeki pencereleri kullanarak görebileceğiniz zincir gerginlik ölçülerinin sağda ve solda eşit olduğundan emin olun. Aksi halde zincir ömründe anormal azalma, zincir kopması veya atması, çok hızlı bozulan gerginlik ayarı ve ses problemleri ile karşılaşırsınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:00 ----------

Alıntı okaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendim yapacak ne ekipmanım nede şuan ona cesaretim yok mecbur usta halledecek ama servis fiyatı şişirdi gibime geliyor.. Kaliteli bir zincir istiyorum orjinal gelen zincir 500 km de bir uzayıp duruyordu aldım alalı uğraştırdı zaten beni. Motorun torku yüksek ama öyle ahım şahım değil zincir yamuluyorsa ince veya dandik zincirden olduğunu düşünüyorum üstündeki zincire dair bildiğim tek şey o ringli olması dişlilerin boyutlarını bile bilmiyorum ama arka dişli bayağı büyük diğer 250cc lerin yanında benimki kocaman duruyor. x ring did veya diğer kaliteli zincir dişli setlerini nerden bulabilirim, piyasada sahtesi çokmuş bunların ? kendim kaliteli bir set alıp tanıdığım ustaya götürüp sadece işçilik vererek taktırmak istiyorum açıkçası

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:56 ----------

çok mantıklı, neticede makinelerde kullanılan zincirlerde hemen hemen aynıdır. istanbuldayım karaköye gidip alabilirim özellikle deneyip memnun kaldığınız bir yer ve zincir markası vs varsa alabilirim. dişli işini nasıl yapayım bu durumda eğer orjinal set almazsam ?
    Doğrudan yönlendirmek istemem ancak Karaköy Tünelin sırasında iki üç sokak sonraki sokakta bahsettiğim yeri bulabilirsiniz. Siz en iyisi oraya gidip Hırdavatçılar Çarşısında veya çarşıya gelmeden üç sokak öncesinde durup birine sorun, hemen şurası diyecekler.

Dişli için ise internetten biraz araştırırsanız dişli üreten firmaları hızlıca bulursunuz. Motosiklet ve makine dişlileri üreten birçok firma var. İrtibata geçtiğinizde sanki bireysel müşteri değil de bir firmayla çalışıyorlarmış gibi yardımcı oluyorlar.

Zincir konusuna gelirsek; genel olarak söylemek isterim ki motosiklet zincirleri makine zincirlerinden genellikle daha kalitesiz. Ancak adında "motosiklet" geçtiği için saçma rakkamlara satılabiliyorlar. Varsa, elinizdeki eski zincirinizle, yoksa motosikletinizle gitmenizde yarar var. Adam bakar bakmaz model koduna kadar söyleyip kaç metre istiyorsun, "O" ringli mi olsun, ne kalite istersin diye soruyor zaten
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Zincirinizin çabuk bozulmasının bir diğer nedeni de sağ ve sol ayarın eşit yapılmamasıdır. Zincir bakımlarını günlük dahi yapsanız ayarda kaçıklık varsa, veya arka teker yerine takılırken kullanılan ara millerin sağ ve solu karışıp takılmışa zincir çok hızlı şekilde deforme olur, deformasyon engellenemez.

Zincir kalitesi ve bakımı kadar ayarın doğru şekilde ve gerginlikte yapılıyor olması da çok önemli. Çatalın üzerindeki pencereleri kullanarak görebileceğiniz zincir gerginlik ölçülerinin sağda ve solda eşit olduğundan emin olun. Aksi halde zincir ömründe anormal azalma, zincir kopması veya atması, çok hızlı bozulan gerginlik ayarı ve ses problemleri ile karşılaşırsınız.
    kumpas la gergi ölçüsünü ölçüp diğer tarafı ona göre ayarlıyorlardı, göz kararı yapsalar neyse de buna rağman sağ sol dengesizliği olmamıştır heralde ? uzun yolda yaklaşık 800km yağlamadan gitmiştim ondan sonra cortladı heralde canını orda verdi ısına ısına onun dışında hep yağlı ve bakımlıydı aslında bende şaşırdım

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:07 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:00 ----------

Doğrudan yönlendirmek istemem ancak Karaköy Tünelin sırasında iki üç sokak sonraki sokakta bahsettiğim yeri bulabilirsiniz. Siz en iyisi oraya gidip Hırdavatçılar Çarşısında veya çarşıya gelmeden üç sokak öncesinde durup birine sorun, hemen şurası diyecekler.

Dişli için ise internetten biraz araştırırsanız dişli üreten firmaları hızlıca bulursunuz. Motosiklet ve makine dişlileri üreten birçok firma var. İrtibata geçtiğinizde sanki bireysel müşteri değil de bir firmayla çalışıyorlarmış gibi yardımcı oluyorlar.

Zincir konusuna gelirsek; genel olarak söylemek isterim ki motosiklet zincirleri makine zincirlerinden genellikle daha kalitesiz. Ancak adında "motosiklet" geçtiği için saçma rakkamlara satılabiliyorlar. Varsa, elinizdeki eski zincirinizle, yoksa motosikletinizle gitmenizde yarar var. Adam bakar bakmaz model koduna kadar söyleyip kaç metre istiyorsun, "O" ringli mi olsun, ne kalite istersin diye soruyor zaten
    süper hizmet, ben soluğu karaköyde alayım bari bayramdan sonra peki bu şekilde 3-4 bin km kullansam sıkıntı olur mu ? kopmaz diye düşünüyorum şuanki hali hafif bol zaten zincirin

Motosikleti
    NC750X
    Japon malı rk disli zincir beraber aldım ben 3 ay oldu.. xringli.. otomatik yaglama da yaptirmistim. 4500 km oldu takalı 1 cm bile bollaşmadı henüz.. ama tabi ilerisini bilemeyeceğim.. surekli yagli ve firca temasindan dolayi da temizleme gerekemediginden omrunun uzun olacagini tahmin ediyorum..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Japon malı rk disli zincir beraber aldım ben 3 ay oldu.. xringli.. otomatik yaglama da yaptirmistim. 4500 km oldu takalı 1 cm bile bollaşmadı henüz.. ama tabi ilerisini bilemeyeceğim.. surekli yagli ve firca temasindan dolayi da temizleme gerekemediginden omrunun uzun olacagini tahmin ediyorum..
    Siz yine de 15.000'den sonra iyi bir kontrol edin. Aşağıdaki videodaki kontrollere ek olarak dişlilerin durumu da mühim, çekiş yapan yönde yuva çok hafif de olsa kavisini kaybediyor...

https://www.youtube.com/watch?v=XVcE9VhFVN4

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Konuyu hortlatmak zorundayım çünkü bu sefer güzel bir 520 zincir buldum ama bu sefer dişli yok bugün 3 parçacı gezdim 2 yeri aradım yok arkadaş 2017 model duke 250 için dişli seti yok kimsede ama birisi diyo pulsarın olur biri diyo kawasakinin uyar. Açıp bakamıyorum dişlinin kapağını yoksa görünüşe göre birşey söyleyebilirdim en azından. internette 2017 duke 390 lar için orijinal did marka zincir dişli seti var ama 800tl. Yabancı forumları bile araştırdım ama bir yere varamadım. Benim motor 15 46t adam diyo ki elimde duke 200 için var uyar o, diyorum boyutlar ne 14 e 42 diyor bide gülerek tövbe yarabbim nelerle uğraşıyorum ya. Şimdi bu dişlileri nereden bulabilirim istanbulda ? Yoksa şeytan diyor farklı tipte 2-3 tane ön dişli al uyanı kullan diğerlerini süs yap

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Valla ben de DID zincir dişli set almak istemediğim için (parasından çok benim motora sadece altın renklisi var, hiç hoşlanmıyorum - anlamlı ölçüde de ucuza geldi hani...), gittim Honda'dan orijinal dişli setini paşa paşa aldım, sizin de sanki KTM yolu görünüyor...

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mt25in orj zincirini 32 binde değiştirdim. Şuan afam var(850tl aldım) 3500km oldu germedim bile biraz nasıl kullandığınızlada alaakalı. Uzun süreli binecekseniz dandik veya kalitesiz mal almanın bir anlamı yok

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla ben de DID zincir dişli set almak istemediğim için (parasından çok benim motora sadece altın renklisi var, hiç hoşlanmıyorum - anlamlı ölçüde de ucuza geldi hani...), gittim Honda'dan orijinal dişli setini paşa paşa aldım, sizin de sanki KTM yolu görünüyor...
    Servis zincirle beraber satıyor 1200 tl cik eski dişlilerle mi kullansam acaba daha 10 bin km oldu zaten baktım öyle çok sivrilme yamulma yok gibi. Keşke duke 200 veya 390 l-rin dişlileri uyar mı uymaz mı bilebilsem

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Valla çıkarıp yenisiyle yanyana koyunca belli oluyor aşınma. Üstündeki dişlilerle de kullanırsın ama zincir daha çabuk biter.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)