Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zincir Yağlarken

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Arkadaşlar biraz baş ağrıtacağım çünkü xmax den nc ye geçtim. İlk defa zincirli motor kullanıyorum. bir kaç sorum olacak .

1- Zincir yağlarken balata spreyi kullanılmalı mı ?
    2- Hangi zincir yağını önerirsiniz ?
    3- Zincir temizleme için neyi önerirsiniz ?
    4- Hangi aralıklarla yağlanmalı ?
    5- Hangi aralıklarla temizlenmeli ?
    6- Zincir koruma taktırırsak daha uzun temiz kalması sağlanabilir mi ?
    7- Genel tavsiyeleriniz varsa nelerdir ?

Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Meslektaşıma yardım edeyim. Ben temizlerken gaz yağı kullanıyorum. Her 1000 kmde bir temizleyip motul c2 ile yağlıyorum. 400 kmde bir temizlemeden bir tur üstünden geçiyorum. Balata spreyi ya da wd40 kullanma.
    Ogretmen bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Zincirinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kesinlikle uçucu yada çözücü bir madde ile temizlemeyin. Zinciri çok kirli ise yine yağ ile temizleyin yada sabunlu su ile bunun dışında kullanacağınız tüm spreyler zincirin ömründen yer..

Aslolan zincirin ömrü Kendi içindeki orijinal yağın ne kadar uzun süre orada kaldığı ile doğrudan ilgilidir.

Kullandığımız gazyağı yada diğer uçucu malzemeler bu güreşi sivilastirarak ömrünü bitirir..

Çok temizlik hassasiyetimiz var ise yine ince bir yağ ile yaglayip sonra bez ile silin temizleyin yeterlidir...

Bu arada 90-140 no dişli yağı ile maksimum süre zincirinizi kullanabilirsiniz. Silikonlu spreylerin zincir ömrünü uzatmadigi defalarca ispat edilmiştir...

Kazasız belasız inşaallah
    ramcixx ve Ogretmen bunu beğendiler.

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Sıvı gres kullanan varmı?
    Tavsiye edermisiniz...

Gaz yağı
    Motul c2 toz a daha dayanıklı eğer sırf asfalt gitmiyorsan c2 hep asfalt ise c4 çok ideal
    Ben 250-300km de bir yağlıyorum komple temizleme ise ayda 1 filan denk gelirse yaparım yada kafama estikçe
    C2 kullanıyorum enduro motorum asfalt toprak karışık kullanım benim
    Ogretmen bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu zincir yağlama ve temizleme konusunu bi ara cok araştırdım.

Ülke olarak abartıyor olabilir miyiz?

Temız bir otamda kullanıldıgını varsayar isek 750 km de bir zincir yağlamak son derece yeterli bence.

temizleme olayını da zincire bakıp birkaç k da bir temizlesek?
    Ogretmen bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu zincir yağlama ve temizleme konusunu bi ara cok araştırdım.

Ülke olarak abartıyor olabilir miyiz?

Temız bir otamda kullanıldıgını varsayar isek 750 km de bir zincir yağlamak son derece yeterli bence.

temizleme olayını da zincire bakıp birkaç k da bir temizlesek?
    Zaten olması gereken bu ama birazdan vurmaya başlarlar bizim millet takıntılı bu konularda ama haksizda değiller parayı zor kazanıyoruz paramız değersiz. bir zincir dişli seti asgari ücretle 15 gün çalışma karşılığına geliyor. Aslinda 25bin kmde bir değişen zincir dişli için verilmeyecek bir rakam değil ama sırf 1 litre daha az yakıyor diye benzinli yerine dizel tercih eden bir topluluğa bunu anlatamazsın
    Ogretmen bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tanermavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıvı gres kullanan varmı?
    Tavsiye edermisiniz...
    Ben Würt HHS 2000 sıvı gres kullanıyordum, zincir için şahane, sıçramıyor. Ancak gres olduğu için zamanla ön dişli muhafazasında ve onun altında koyu kıvamlı sakız gibi bir birikinti yapıyor, motoru temizliğe götürdüğümde çok uğraştılar. Ben de bu yüzden çok memnun olmama rağmen sıvı gresten vazgeçtim. (O kadar iyi ki 10.000km'de hiç germe istemedi...)

Şimdi Würt Dry Lube'a geçiş yapacağım, buralarda uzak ve yakın zamanlarda çok övülmüş, göreceğiz...
    Ogretmen bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten olması gereken bu ama birazdan vurmaya başlarlar bizim millet takıntılı bu konularda ama haksizda değiller parayı zor kazanıyoruz paramız değersiz. bir zincir dişli seti asgari ücretle 15 gün çalışma karşılığına geliyor. Aslinda 25bin kmde bir değişen zincir dişli için verilmeyecek bir rakam değil ama sırf 1 litre daha az yakıyor diye benzinli yerine dizel tercih eden bir topluluğa bunu anlatamazsın
    mesela izmir'den istanbula giderken napıolar 3 kere zincir yağlayıp 1 kere zincir mi temizliyorlar anlamadm ki

zincir yağını geçtim gecen forumda okudum birisi 500 kmde bir değiştiriyorum motor yağını, zaten az kullanıyorum 2-3 aya denk geliyor dedi. bu adam istanbula gitse 2 kere de yağ değiştirir
    Osm@n ve Ogretmen bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Kendime göre cevaplayayım:

1- Zincir yağlarken balata spreyi kullanılmalı mı ?
    Hayır.

2- Hangi zincir yağını önerirsiniz ?
    Kış aylarında 90, yaz aylarında 140 numara şanzıman/dişli yağı.

3- Zincir temizleme için neyi önerirsiniz ?
    Şanzıman/dişli yağı kullandığın zinciri temizlemen gerekmez. Zincirin her daim temizdir.

4- Hangi aralıklarla yağlanmalı ?
    200-300 km olarak söylenir. Yukarıdaki arkadaşlar itiraz ediyorlar, haklı olabilirler.

5- Hangi aralıklarla temizlenmeli ?
    Şanzıman/dişli yağı kullandığında, zamanın çoksa, bu tür şeylerle uğraşmayı seviyorsan, 2-3 bin km'de bir temizleyebilirsin.

6- Zincir koruma taktırırsak daha uzun temiz kalması sağlanabilir mi ?
    Zincir koruma, zincirin temizliğini çok etkilemez.

7- Genel tavsiyeleriniz varsa nelerdir ?
    Şanzıman/dişli yağı kullan zincirinin ömrü artsın. Motul ürünleri kullanırken zinciri sürekli gerdirip ayarlıyordum. Şanzıman yağı ile birlikte hiç gerdirmedim.

Evet şanzıman yağı fetişistiyim.
    Ogretmen bunu beğendi.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Çıkma motor yağını boşaltacak yer bulamadım, 140 numara şanzıman yağıyla karıştırıp zincirde kullanıyorum. Canım sıkıldığında, kuru gördüğümde, uzun süre vakit ayıramadığımda yağlarım.
    Ogretmen bunu beğendi.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincirinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kesinlikle uçucu yada çözücü bir madde ile temizlemeyin. Zinciri çok kirli ise yine yağ ile temizleyin yada sabunlu su ile bunun dışında kullanacağınız tüm spreyler zincirin ömründen yer..

Aslolan zincirin ömrü Kendi içindeki orijinal yağın ne kadar uzun süre orada kaldığı ile doğrudan ilgilidir.

Kullandığımız gazyağı yada diğer uçucu malzemeler bu güreşi sivilastirarak ömrünü bitirir..

Çok temizlik hassasiyetimiz var ise yine ince bir yağ ile yaglayip sonra bez ile silin temizleyin yeterlidir...

Bu arada 90-140 no dişli yağı ile maksimum süre zincirinizi kullanabilirsiniz. Silikonlu spreylerin zincir ömrünü uzatmadigi defalarca ispat edilmiştir...

Kazasız belasız inşaallah
    Evet cbf1000 in kullanım kitapçığında bile 90 numara yağ ile zincirinizi yağlayabilirsiniz şeklinde ifade var. Zincir spreyi ile ilgili bende şüpheye düştüm son zamanlarda

Temizlik için her ne kadar gaz yağını baltalamaya çalışsalarda en önemli madde....
    Ogretmen bunu beğendi.

Motosikleti
    bence yapmamanız gereken tek şey gaz yağı ya da benzeri maddeleri zincire sürmek. Zincirin içerisinde fabrikasyon gres yağı vardır. o yağ orda durduğu sürece zincire bir şey olmaz gazyağı..vs o bölgeye girerek o yağı çözer herkesin kullandığı sprey yağlarda o bölgeye ulaşamaz ve aslında dışardan pırıl pırıl duran zincir içereden kendini bitirmeye başlar....

Onun için zincirinizi yine yağ ile temizleyin....
    ramcixx bunu beğendi.
    “Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu güne kadar Hiç zincir temizlemesi yapmadım direk yağı basıp geçiyorum. Yağlamayı da iki haftada bir yada zincirden ses gelmeye başlarsa yapıyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence yapmamanız gereken tek şey gaz yağı ya da benzeri maddeleri zincire sürmek. Zincirin içerisinde fabrikasyon gres yağı vardır. o yağ orda durduğu sürece zincire bir şey olmaz gazyağı..vs o bölgeye girerek o yağı çözer herkesin kullandığı sprey yağlarda o bölgeye ulaşamaz ve aslında dışardan pırıl pırıl duran zincir içereden kendini bitirmeye başlar....

Onun için zincirinizi yine yağ ile temizleyin....
    Kusura bakmayın da şehir efsanesi gibi bu. Daha yeni FortNine videosu çıktı, WD40 (çok büyük oranda gazyağı + yağ ve az miktarda çözücü katkı) o ring'leri geçmiyor. Yeter ki iyi bakılmış ve hasarsız olsunlar.

Video şurada:

Direkt konuyla ilgili kısım 05:07'de başlıyor.

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Şanzuman ya da dişli yağı kullanan arkadaşlar tam olarak hangi ürünü kullanıyorlar? Bir sürü marka ve çeşit var hangisini almak gerek?

Motosikleti
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şanzuman ya da dişli yağı kullanan arkadaşlar tam olarak hangi ürünü kullanıyorlar? Bir sürü marka ve çeşit var hangisini almak gerek?
    İşin güzelliği burada zaten hiç bir marka takıntısı yok açık yağ dahi alsaniz sıkıntı yok. Sprey yağlardan çok daha iyi ve kıyaslanamayacak kadar ekonomiktir
    yokon bunu beğendi.

Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahmet Turan Peker'in dediği gibi. Marka önemli değil. İçi aynı.

Bugün litresi 12 liraya, 1 litre açık, Petrol Ofisi'nin olduğu söylenen bir yağ aldım. Kim bilir kaç sene yetecek.

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Bende bir çok şey kullandım ama sonunda dişli yağı yani 90 numara sanziman yağı kullanıyorum artık çok daha güzel yağlanma sağlıyor ve daha uzun kalabiliyor ama yağlarken çok az yağ kullan fazlasını atar motoru kirletme
    Ben her 1000 km de bir temizliyorum her iki yağlama da bir temizliyorum. Yol durumuna göre daha erken olabilir
    temizlik için ben gaz yagi kullanıyorum ama sabunlu su daha mantıklı aslında
    Zincir koruma çok etkilemez daha çok darbelere karşı korur

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Bende 140 numara şanzıman yağı kullanıyorum yağcidan litresini 15 liraya doldurttum. Uygulama olarak yağdanliğim vardı bir kısmını ona doldurdum arka disliye üç beş damla damlatmak yetiyor. teker döndükçe yağ disliden tüm zincire yayılıyor. Tüm zinciri yağlarsaniz yağı atar.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)