Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ÖN FREN SORUNU ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj discover 125 st(satıldı) Honda CB125E
    ABİLER MERHABA MOTORUMUN ÖN FRENİ BİR KAÇ GÜNÜDÜR ÇOK SERT GEÇENLERDE YAĞMUR FALAN YAĞDI ERTESİ GÜNDE MOTORU KAPININ ÖNÜNDE YIKADIM SONRADA FREN DURDUK YERE SERTLEŞMEYE BAŞLADI FREN BALATASI DEĞİŞELİ 4BİN KM OLDU BALATAMIN BİTMİŞ OLMA İHTİMALİ OLABİLİRMİ YADA HİDROLİK SIVISININ DEĞİŞİM ZAMANIMI GELDİ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT 25
    Motor ilk hareket ettiğinde sorun oluyor mu? Yaşadığınız sıkıntı fren manetindeki sertlik mi yoksa ısıncdıkça kendi kendine motorun fren yapması mı ?

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Fren balatası nadiren de olsa su nedeni ile şişebilir. Uygun fiyatlı birçok balatada yaşanan sorundur. Kısa bir süre kullandıktan sonra düzelebilir.

Onun haricinde kaliper içerisinde balata sıkışmış olabilir, üst merkezde arıza nedeni ile sıkıştırılan hidrolik geri bırakılamıyor olabilir, kaliper pistonları skışık kalmış olabilir...

Kısa süre kullanın, düzelmemesi durumunda arıza olarak kabul edip müdahale edilmeli. Sorun aşırı durumda ise doğrudan fren balatalarınızı değiştirip durumu kontrol edebilirsiniz.

Fren balatanız eski olsa şişme durumunda sorun farkedilmesi güç zamanda kendisini telafi edebilir. Ancak yeni değiştirilmiş balata şişerse pistonun geriye gidebilecek kursu kalmadığı için sorun daha ciddi yaşanabilir.

Motosikleti
    Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor ilk hareket ettiğinde sorun oluyor mu? Yaşadığınız sıkıntı fren manetindeki sertlik mi yoksa ısıncdıkça kendi kendine motorun fren yapması mı ?
    fren maneti çok sert ilk harekette sıkıntı yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:07 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren balatası nadiren de olsa su nedeni ile şişebilir. Uygun fiyatlı birçok balatada yaşanan sorundur. Kısa bir süre kullandıktan sonra düzelebilir.

Onun haricinde kaliper içerisinde balata sıkışmış olabilir, üst merkezde arıza nedeni ile sıkıştırılan hidrolik geri bırakılamıyor olabilir, kaliper pistonları skışık kalmış olabilir...

Kısa süre kullanın, düzelmemesi durumunda arıza olarak kabul edip müdahale edilmeli. Sorun aşırı durumda ise doğrudan fren balatalarınızı değiştirip durumu kontrol edebilirsiniz.

Fren balatanız eski olsa şişme durumunda sorun farkedilmesi güç zamanda kendisini telafi edebilir. Ancak yeni değiştirilmiş balata şişerse pistonun geriye gidebilecek kursu kalmadığı için sorun daha ciddi yaşanabilir.
    bajaj servisinde orjinali ile değişti orjinal parça kalite durumu nasıldır bilemem hafta sonu yağını değiştimek için ustaya gidicem orda frenede baktırıcam belki hidrolik sıvısınıda değiştirtirim

Motosikleti
    MT 25
    İlk harakette sikinti yoksa şöyle fren merkezin bozulmuş olabilir. Diske baski yapan balatalar zamanla isinip şişiyordur bu yuzden yapiyordur. bir süre sürdükten sonra fren sertleşince önce kalipere bir damla su damlatın bakın fren sistemini yıkayın demiyorum sadece bir damla su eğer su 10saniyeden uzun surede buharlaşmazsa diske bir damla su damlatın ama bir damla sadece anında buharlaşırsa diskin cok isinmiş demektie buda fren merkezin bozulmuş olma ihtimali yuksek birde son zamanlarda düşme yatma kaza gibi bir durum yaşadin mi ?

Motosikleti
    Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk harakette sikinti yoksa şöyle fren merkezin bozulmuş olabilir. Diske baski yapan balatalar zamanla isinip şişiyordur bu yuzden yapiyordur. bir süre sürdükten sonra fren sertleşince önce kalipere bir damla su damlatın bakın fren sistemini yıkayın demiyorum sadece bir damla su eğer su 10saniyeden uzun surede buharlaşmazsa diske bir damla su damlatın ama bir damla sadece anında buharlaşırsa diskin cok isinmiş demektie buda fren merkezin bozulmuş olma ihtimali yuksek birde son zamanlarda düşme yatma kaza gibi bir durum yaşadin mi ?
    motoru ilk aldığım zaman yaklaşım 1 sene önce falan yan yatırma durumu oldu ondan olucağını sanmıyorum

fren diskini kontrol et yamulmus olabilir
    araba ve motorlarda isinan fren diskleri aniden soguga (su gibi etkenlerle) yamulabiliyor
    o nedenle bilincli oto yikamacilari araba geldikten sonra 20-30 dakika sonra yikarlar.

Motosikleti
    Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fren diskini kontrol et yamulmus olabilir
    araba ve motorlarda isinan fren diskleri aniden soguga (su gibi etkenlerle) yamulabiliyor
    o nedenle bilincli oto yikamacilari araba geldikten sonra 20-30 dakika sonra yikarlar.
    geçenlerde bende yıkadım ama motoru çalıştırmamıştım elimle iterek getirdim kapının önüne diskin yamulma ihtimali yağmurlu havada sürüş yapıyorum o esnada olmuş olabilir

Motosikleti
    NC750X
    bende de aynı problem oldu manetiin dibine biraz wd 40 sıktım problem kalmadı..

Motosikleti
    Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende de aynı problem oldu manetiin dibine biraz wd 40 sıktım problem kalmadı..
    elimde wd40 yok onun yerine balata spreyi sıksam olurmu

Motor kaç yaşında? Fren hidrolik sıvısı hiç değiştimi? Değişmediyse tavsiye edilen her 24 ayda değişimdir..

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı Halilyildiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elimde wd40 yok onun yerine balata spreyi sıksam olurmu
    balata spreyi olmaz yağlama özelliği yoktur balata spreylerinin.. bilakis olan yağ da uçar gider.. yağlayıcı lazım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)