Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafik Sigortası Yönetmeliğinde Değişiklik..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı dışında tutulacak

Hazine ve Maliye Bakanlığının Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmeliğin, aracı işleten kişinin değişmesine ilişkin maddesinde düzenlemeye gidildi. Buna göre, işletenin sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirmesi, sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkının aynı türdeki araçlar için devam etmesi ve hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağının kaldığı yerden devam etmesine ilişkin hükümler yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin "Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları" bölümünde de değişikliğe gidilirken, buna göre, trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı dışında tutulacak.

Yönetmeliğin yürürlükten kaldırmaya ilişkin hükümleri 1 Eylül 2019'da yürürlüğe girecek.

Kaynak: AA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bize etkisi?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    anlamadım her araçta ilk aracımızmış gibi mi düdüklencez yani
    sdirer bunu beğendi.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlamadım her araçta ilk aracımızmış gibi mi düdüklencez yani
    Her yeni aracta evet

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bize etkisi?
    Bize etkisini en iyi şekilde açıklayan konu içeriği olmuş. Kullandığım motosikletin hasarsızlık indirimi bir önceki gs motosikletimden taşımıştım. Yani önceden diyelim bir otomobiliniz var ve 3 yıldır kaza yapmadınız, yeni bir araç alarak devam edeceksiniz. Belli bir süresi vardı onun o hasarsızlıkla başka bir araca transfer edebiliyordunuz kasko veya sigortanızı. Şimdi bu durum ortadan kalkmış. Yani her yeni araç aldığınızda kademe 0 dan başlayacak. Sistemi iyileştirmek yerine ... etmişler. Eğer haberin içeriği doğruysa benim anladığım bu şekilde.

Motosikleti
    speederbike
    Bize etkisi haşırt olmuş yani. Müstehak.

Şön diyen biziz bu durumda

berk_cglr bunu beğendi.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Peki haberi açmadan düdüklendiğimizi hissetmeme ne diyorsunuz? Hükümetimiz sağolsun artık 7. Hissim var ne zaman bir yönetmelil değişse zararlo çıkanın halk olacağını biliyoruz artık

Motosikleti
    MT-07
    İyide haberin içeriğini okuyan ve dehşete tek düşen ben miyim? Bu yorumları ben nie algılayamıyorum? Hanginiz devlet'in görevli aracını kendi namınıza kullanıp, üstüne masraflarını karşılıyorsunuz?

Sizin sağda solda gördüğünüz üzerinde ^^Görevli^^ yazan araçlar ve bunları devlete kiralayan şirketlerin sorunu bunlar. Kaç taneniz ^^Görevli^^ ibareli araç kullanıyor? Yeri geldiğinde kullanmışlığım çok ve o araçları kullananları da işim gereği gördüğüm çok. Kasap gibi gidip, mermi gibi sağa solan giren araçlar onlar. Devlete kiralanırken hayvan gibi bedellerle kiralanmalarını da geçtim, hususi araç sahiplerini ilgilendiren bir ibare var mı içinde???

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yenilik varsa zarar görecek alt kesimdir yine

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Hacı bunun bizle alakası yok,

Devlete araç kiralayan şirketlerde yeni araç alımında sigorta basamağı sıfırdan başlıyor.

Senin benim aldığımız arabalar motorlar falan filan eski usul devam yani

Kamu hizmet alımlarında, Aracı işleten kişinin yaptırdığı sigorta ile alakalı diyor yönetmelik.

Dikkatli okuyun.

yokluyorlar işte, sonra bizi öpecekler

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    bize sağlam bir kaynak lazım

Motosikleti
    speederbike
    Hmmm. Uygulamanın faydalarını görüp halka yayabilirler tabii.

Bugün yayınlanan yönetmeliğin 1. maddesi:

MADDE 1 – 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20190713-5.htm

1. madde ile ilgili yönetmeliğin yürürlükten kaldırılan 11/2 fıkrası:

MADDE 11 – (Başlığı ile birlikte değişik:RG-19/6/2013-28682)

(2) İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirir. İşletenin sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam eder. İşletenin farklı türde araç edinmesi halinde prim basamağı 5 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenir. Hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağı kaldığı yerden devam eder.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...ları%20motorlu

Konu bizi ilgilendiriyor. Yani, işletenin sahip olduğu hasarsızlık indirimi araç değişikliğinde devam etmeyecek.

Bu değişilik 01.09.2019 itibariyle yürürlüğe girecek.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne yapalım yahu, at arabasına mı binelim?

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    ya zaten azan fiyatları tepki gelince düzeltmek zorunda kaldılar ya.. dur fiyat arttırmayak ama şöyle geçirek diye düşünüp mutlaka bir şey yapıyorlar.. rahatsız oluyorlar sanırım rant azalınca..

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı birbilent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya zaten azan fiyatları tepki gelince düzeltmek zorunda kaldılar ya.. dur fiyat arttırmayak ama şöyle geçirek diye düşünüp mutlaka bir şey yapıyorlar.. rahatsız oluyorlar sanırım rant azalınca..
    Düzelttiler derken? 0 trafik kazası ile şu yaşımda hasarsızlık dahil 1000 lira ödedim sigortaya. Bu mu düzeltilmiş fiyat?
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün yayınlanan yönetmeliğin 1. maddesi:

MADDE 1 – 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20190713-5.htm

1. madde ile ilgili yönetmeliğin yürürlükten kaldırılan 11/2 fıkrası:

MADDE 11 – (Başlığı ile birlikte değişik:RG-19/6/2013-28682)

(2) İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirir. İşletenin sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam eder. İşletenin farklı türde araç edinmesi halinde prim basamağı 5 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenir. Hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağı kaldığı yerden devam eder.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...ları%20motorlu

Konu bizi ilgilendiriyor. Yani, işletenin sahip olduğu hasarsızlık indirimi araç değişikliğinde devam etmeyecek.

Bu değişilik 01.09.2019 itibariyle yürürlüğe girecek.
    Benim anladığım aynı türden araç için indirimin devam ettiği, farklı tür bir araç alınırsa sıfırdan başlanıyor. (Sürprim varsa devam ediyor üstelik...)

Yani yeni bir motosiklet alırsanız hasarsızlık indiriminiz devam eder, motosikleti satıp araba alırsanız sıfırdan başlarsınız.

Okuduğumdan anladığım bu...

Ben etkilenmedim, çünkü hep şu değiştirildiği şekilde olduğunu zannediyordum; motosiklet kullanmak başka şey araba kullanmak başka kamyon minibüs otobüs bambaşka, risk faktörleri değişiyor, olay sadece trafik kurallarını iyi bilmek uygulamak ve trafiği okuyabilmek değil ki? Aracın da kendine göre değişik riskleri var. Hepsini bir tutmak olmaz... Yapılan değişiklik mantıksız veya hakkaniyetsiz denemez, sadece eskiden var olan bir avantajı iptal ediyor, o açıdan biraz sıkabilir ama zaten hakkaniyetli bir avantaj değildi.
    ilkeronat bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende Cyan gibi anladım.Ama şu tespitte doğru bir değişiklik varsa ucu sonuçta bize girer.Sırf bu yüzden statükocu biri oldum.Değişiklik dedin mi hafakanlar basıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)