Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kaza yaptım

Motovento
    REKLAM ALANI
    SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Merhaba.
    Fethiye de, Yokuş aşağı düşük hızda, Arka tekeri çakıla kaptırdım. Motordan ayrıldım. İkimiz ayrı şekilde 4,5 mt yüksekten dereye uçtuk. Sadece kaskım vardı. Hava sıcak diye ekipman giymedim. Dere yatağından Motoru vinç, beni de itfaiye ekipleri çıkardı.
    Sonuç:
    İki kaburga kırık
    Elmacık kemiği kırık,burun,dudaklar ve çene hasarlı açık kask nedeni ile.
    Kollarda ve omuzlarda sürtünme sebebi ile yanık
    Sol ayak tendon ve kemik üzerinde ayrı dikişler.
    İki ayakta,dizlerde çizikler. Ayakkabı ve dizlik olmaması nedeniyle.

Motor sym orbit 125.
    Hasar: ön kaporta kırık. Kafa karenajı kırık. Sağ sinyal kırık. Direksiyon eğrildi. Fren kolu eğrildi.

Sonuç: hava sıcak da olsa, mont ve korumalı pantolon giyilmeli
    Mutlaka ayak kemiklerini koruyucu ayakkabı giyilmeli.
    Eldiven hem yazlık hem kışlık olmalı.

Motosiklette Tüm eğitimleri aldım 23. Motorum bu. ama ekmek almaya giderken bunu yaşadım. Motordan ayrılmasam ölüm çok yakındı.

Ekipman şart !!!!

Herkese sevgiler.
    Cb125f, brkkrtt ve yigozya bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Geçmiş olsun bi fakire sadaka ver allah korumuş
    SAZMAN bunu beğendi.

Bende şuan ölüdenizdeyim. Arkadaş çok dikkatimi çekti yokuş aşşağı millet delicesine yardırıyo. Sadece atlet şort ve terlik. Burdakiler kafayı yemiş.
    TimFx, SAZMAN, maktama ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Çok geçmiş olsun. Motor bir şekilde toplanır da insanın iyileşmesi daha uzun ve acılı oluyor. Kalıcı bir hasar yoktur inşallah.

Geçen gün bende hem kısa mesafe hemde hava sıcak diye yazlık montumu giymedim. Sadece kask ve eldivenle yola çıktım, kendimi resmen çıplak gibi hissettim. Monta o kadar alışmışım ki montsuz binmek garip hissettirdi.

Daha da asla montsuz binmem. Üstelik hava sıcak diye montsuz bindim, güneş kollarımı daha beter yaktı. Montla sürmek meğersem çok daha konforluymuş. Sadece durunca terletiyor, yolda giderken hem güneşten koruyor hem güzel hava alıyor. Ekipmansız binmemek lazım.
    SAZMAN bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gecmıs olsun baskan
    SAZMAN bunu beğendi.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Geçmiş olsun...
    SAZMAN bunu beğendi.

YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    Çok geçmiş olsun umarım kısa zamanda iyileşip bir daha ekipmansız sürmezsiniz.
    SAZMAN bunu beğendi.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Geçmiş olsun
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar D400
    Çok geçmiş olsun, bile bile lades demişsiniz, hem de o kadar eğitiminize rağmen.

"Ekmek almaya..., bakkala çakkala..., yaaa 2dakkalık şurası hemen yaa..." vs gibi sebeplerle ekipman giyMEyeyim diye düşündüğümde aklıma hep yaralanmalı kazaların istatiksel olarak büyük kısmının ya "yolculukların bitimine doğru" (nasılsa geldim rehavetiyle dikkatsizlik üzerine) olduğu ya da " 2 dakka gidip gelicem" denilen(ve korumasız çıkılan) zamanlarda olduğu geliyor. Ve 5 dakkalık yola bile ekipmansız gitmiyorum.

Zaten ülkemizin bir de şu gerçeği de var: Siz isterseniz yolda duruyor olun, hiçbir yanlışınız olmasın, yine de başka yerden bir araç gelip size çarpabilir/sıkıştırabilir, siz kırmızı ışıkta dururken düşürebilir. Ve hiçbir şey olmamış gibi yoluna da devam eder. Ya da yine sizinle alakalı olmayan; yola başka araçtan benzin, mazot dökülmesi, belediyenin asfalt kusmasın diye yola mıcır atması, refüjlere sulama yapması(ama suyun hepsinin virajda yola akması) ...vs vs gibi nedenlerden yine kaza yaparsınız ama suçlayacak/suçlanacak mercii ortada hiç yoktur(kimi kime şikayet edeceksiniz).

Devletimizin sizi bu gibi durumlarda koruması, karşı tarafı layığıyla cezalandırması yüzdesi oldukça düşüktür, sonuçta yine olan size olur ve siz uğraşır durursunuz.
    Yani ekipmanı "hata yapıp da kaza yaparım" diye değil daha çok "bi öküz gelir de bana hiçyoktan kaza yaptırır, ben elimden geldiğince korunayım" diyerek giyiyorum.

Bir de hocam, açık kask kask değildir yaa, en azından bizim ülkemizdeki trafik şartlarına uygun/yeterli bir koruyucu değildir.

Eğitim herkes için şart,ama öküzümüz çok bol ve eğitilse de değişmeyecek cinstenler ne yazık ki. Bunun yanında sizin de dediğiniz gibi ekipman şart, istisnasız herzaman.
    Yakın zamanda iyileşmenizi ve ciddi bir sorununuzun kalmamasını dilerim.
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    sym gts 250-mt 25
    çok geçmiş olsun. yaz bitmiş sana
    SAZMAN bunu beğendi.

o dedigin yokuslarda gencler cocuklar bisiklet ile araba solluyorlar, ustlerinde ise sadece sort var
    gecmis olsun, umarim bundan sonra ekipmansiz cikmazsin yollara

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Çok geçmiş olsun, her şeye rağmen ucuz atlatmışsınız. Bir daha hem daha dikkatli hem de ekipmanlı olun lütfen.

Şu sıcaklarda üstümde kevlar pantalon, mont, motor botu, full face kask ve eldiven takmamın önemini maalesef ki kazanızdan bir kez daha anladım. Burada halen bunu anlamayan birçok kişi var.

Geçen bir minibüs üstüme çıktı ve kazayı ayakta kalarak ucuz atlattım, o basit kazada bile ayağım vites pedalını eğmişti, tabi eğer ayağımda sert motor botu olmasa ne olurdu ayağıma bilemiyorum. İkinci el bir bot almıştım aldığım çocuk ayak bileğini normal bir ayakkabı giydiği için kırmıştı, aman abi motor botunu giymeyi ihmal etme diyordu, işte insanlar iş işten geçtikten sonra anlıyor bu hataları. Ben de çok nadir de olsa montu giymediğim ya da normal ayakkabı ile kısa mesafelere gittiğim anlar oluyor, işte sizin yaşadığınız maalesef neler olabilir gösteriyor, tekrar geçmiş olsun bir an evvel sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.
    SAZMAN bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Geçmiş olsun.

4 gündür Kuşadası'nda kalıyorum, trafiği berbat, sıcağı ayrı berbat. Yollarda sokaklarda çok fazla scooter ve motosiklet var, ama şehir dışından gelenler dışında ekipman giymiş kimseyi görmüyorum. Kask ancak %10`unda vardır. İnanamıyorum görünce. İstanbul'daki motosikleti yan sokaktan garaja alırken dahi kask ve eldiven giyiyorum.
    SAZMAN bunu beğendi.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Çok geçmiş olsun.
    SAZMAN bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    @SAZMAN, geçmiş olsun. Umarım tez zamanda iyileşirsiniz.

Garaja %35-45 arası eğimli 6-7 metrelik eğimli bir rampadan iniyorum.

Kask, mont, dizlik, eldiven tümünü ya iş yerine bırakıyorum, ya arabaya, yada topcase.

Her seferinde o rampadan inerken "ulan, şimdi motor bi stop etse veya kaysa ayvayı yedin" diyorum.

Bundan sonra ekipmanı garajda çıkarıp, topcase koyacağım.

Adı üzerinde kaza. Hiç beklemediğin en zayıf olduğunda anda oluveriyor...
    SAZMAN bunu beğendi.

iyileş .
    SAZMAN ve yigozya bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bu yazıyı okuduktan sonra hemen kendime bot aldım. Motomax indirim yapmış.
    SAZMAN bunu beğendi.

Geçmiş olsun,2 kaburga kemiği kırığı bence ekipman olsa bile engellenemezdi ama diğer kırık ve yaralarınız iyi ekipmanla engellenirdi.

Benim de bir sorum olacak:
    49cc scooter için ne gibi ekipman gerekli?Son gaz 80 km hıza rahatlıkla çıkıyor ama ben 60 km hızı geçmiyorum.Sürüş hızım çoğunlukla 40 ile 50 km civarı.

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Alıntı yukirunner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun,2 kaburga kemiği kırığı bence ekipman olsa bile engellenemezdi ama diğer kırık ve yaralarınız iyi ekipmanla engellenirdi.

Benim de bir sorum olacak:
    49cc scooter için ne gibi ekipman gerekli?Son gaz 80 km hıza rahatlıkla çıkıyor ama ben 60 km hızı geçmiyorum.Sürüş hızım çoğunlukla 40 ile 50 km civarı.
    İlk önce şunu söyleyeyim. Eğitimlere gidin ve düşmeyi öğrenin. Ben çok kaza yaptım ama hep düşmeyi bildiğimden ve ekipmanım tam olduğundan,en az hasarla atlattım. Bu en büyüğü oldu ama ne hikmetse en yavaş kazam idi. Motor çalışmıyordu bile. Tenha yolda anahtar kapalı, dik yokuştan inerken 20 km hızla yaptım kazayı. Motor çalışsa idi belki motor freni kurtarabilirdi. Ama karbüratörlü, 125 motorda kompresör çok işe yaramıyor. Sürekli stop ediyor ya da boşa düşüyor. O nedenle; hızınız önemli değil düştüğünüz pozisyon şekil, ekipman durumunuz sonucu direkt etkiler. Ben son 3 yılda çokça eğitim aldım. 22 yılda 23. Motoruma biniyorum. Motosiklet tehlikeli ve hata götürmüyor. Rahmi barutçu katıldığım eğitime, Hero scooter ile geldi. Tam kapalı kask. Korumalı kot pantolon. Motosiklet botu, korumalı eldivenleri ve motorun üzerinde sat yağmur rüzgar koruyucu diz örtüsü vardı. Fethiyede Enduro yapıyoruz. Gasgas husquvarna gibi motorlar ile yaylalarda Dağ bayır. Orada tüm korumalar takılıyor. Ama hiç ummadığın anda bakkala giderken kaza yapıyorsun. Sonuç olarak, hız değil ekipman önemlidir. Nokta.
    Sevgiler.
    maktama bunu beğendi.

Geçmiş olsun.
    SAZMAN bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)