Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Akıllı olalım... Lütfen!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Sizi bir arkadaşımla tanıştırmak istiyorum.

Ama adını ve resmini vermeden tanıştırıcam. Nasıl yani diyecekseniz konuyu kapatabilirsiniz. Okumaya devam etmeyecekseniz yorum yazmaya gerek yok. Sadece tanıştırmak istedim.

Arkadaşım ile tanışmamız 2002 yılının sonuna dayanıyor. Eski bir arkadaşım. Hala hemen her gün konuşup sohbet ettiğimiz, keyifle muhabbet edip tartışıp eğlendiğimiz, can dostum benim. Kardeşim diyebileceğim, kardeşten üstte tutabileceğim bir arkadaşım.

Kendisi hemen her zaman güler yüzlü, hoşsohbet biridir. Ben öyle değilim. Genellikle sinirli görünen bir mizacım vardır. O her zaman gülümser. Sakin konuşur.

Sigara kullanır kendisi, ısrarlarıma rağmen içer o zıkkımı. Bir türlü bırakamadı.

Biraz fazla terler, biraz sıcak olsun bizim eleman sudan çıkmış balığa döner. Çok da pimpiriklidir kendisi. Mesela sırt çantasını asla ama asla yere değdirmez, parkta bankın üzerine dahi koymaz.

Elinden hemen her iş gelir ama biraz tembeldir. Tembelliği ile zekası çelişir, hemen her işi yapabilecekken basit işleri tercih eder kendisi. Çok iyimserdir, kimseyi kırmak istemez ve hatta bunun için gerekirse daha fazla çalışır, kendi yaşam süresinden feragat eder.

Biraz da keyifçidir. Gezmeyi sever, yılda en az bir kez yurt dışına kaçar, her seferinde başka bir ülkeye gider, dolaşır, iki üç hafta takılır geri döner. Bununla asla hava atmaz, ama sohbet esnasında lafı gelirse gördüklerini, kültür ve ekonomi farklılıklarını anlatır. Kimseyi küçümsemez, küçük görmez.

Ve ilgilenen bayan olursa diye söyleyeyim, hala bekardır kendisi

Kendisi motosiklet kullanmayı da sever. Yaz kış kullanır ama Tatsumo' cudur esasen. Yine de hava çok kötü değilse motosikleti bırakmaz.

İlk motosikleti alacağı zaman önce ekipman al demişimdir kendisine. O önce gidip motosikleti almıştır. Sonra motosiklet ile ekipman almaya gideceğini öğrendiğimde ısrarımla ve zorla eski kaskımı ona verip kafasına takıp göndermişliğim vardır. Sonrasında motosikletine binip ekipman almaya giderken 1. köprünün ilk çıkışını kaçıran ve şehir dışından gelen bir vatandaşın çıkışı kaçırmamak için sol şeritten doğrudan çıkışa direksiyonu kırması sonucu sağ şeritte seğreden arkadaşıma çarpmış, motosikleti ile sürüklenmiş ve arkadaşımın başını otomobilin sağ arka tekerleğinin hemen önünden, aracın altından sıkışan kask ile çıkarmışlığımız vardır. O eski kask onun hayatını kurtarmıştır.

Arada derede geçen zamanda yine ufak tefek kaza tecrübeleri yaşamış, sonrasında ise işi iyice ilerleterek motosiklet eğitmenliğine kadar çıkmıştır kendisi.

Sonra geçen hafta salı günü yani 25.06.2019 tarihinde sabah 08:00 saatlerinde hafif bir rampayı çıkarken yere dökülen motorinin üzerinden su zannederek geçmiştir kendisi. Yolun tamamına yayılmış motorin yüzünden lastiğin tamamı mazotla kaplanmış, önce arka tekerde hafif denge kaybı yaşamış ve hemen ardından ön tekerin de kaymasıyla saatte 60km/h ile düşüp yuvarlanmıştır.

Hafif yokuş, sabah saati, rampa tırmanışı, seğrek trafik, düşük hız, yüksek tecrübeli kullanıcı, kaliteli motosiklet...

Peki ne oldu?

Arkadaşımın şu anda iki el bileği, sol bilek parçalı olmak üzere kırık. Sol bilek için platin bekleniyor ve bugün veya yarın ameliyata alınması planlanıyor. Bu esnada kendisi 40 yaşında. Ama tuvalete gitmek için başkasının yardımına ihtiyacı var. Bu şekilde birkaç ay geçirmek zorunda kalacak. Evet, tuvaletini başkası yaptırıp temizliğini yine başkası yapıyor. Ellerini kesinlikle kullanamıyor.

Her iki kolu da komple sarılı, biri kısmen alçıda. Birden fazla hastahanede konusunun uzmanı doktorların ortak yorumlarına göre bileğinin birisini büyük ihtimalle tamamen işlevsel kullanabilecekken diğerini artık ASLA tam olarak kullanamama riski var.

Peki bu neden oldu?

Sorun;

*Belediyede mi?

*Motosiklette mi?

*Yere dökülen yabancı maddeyi dökende mi?

*Buna izin veren yasalarda mı?

*Yoldaki mazotu farkedip yetkiliye haber vermeyende mi?

*Kazayı yapan adamda mı?

yoksa Konu;

*Dava süreci başlatıldı mı?

*Mazotu dökeni bulup linç etmek mi?

*Kendi en temel ve insani ihtiyaçlarını dahi başkasının yapması zorunluluğu mu?

*Kendi burnunu bile kaşıyamamak mı?

Konu ne biliyor musunuz? Konu bizim salak arkadaş!

Terliyorum, mesafe kısa nasılsa diyerek montunu ve eldivenini takmaya üşenen o salak arkadaşım!

Motosiklet eğitmeni dahi olsanız farketmiyor arkadaşlar. Altınızdaki makinenin ne olduğu, ne kadar özenle setup yapıldığı, ne kadar yavaş kullandığınız... hiçbirşey fark etmiyor. Yaşınıza başınıza bakmadan millete bir yerlerinizi ellettirmek istemiyorsanız lütfen ne olursa olsun tam ekipman çıkalım.

Hava sıcaksa sıcak. Terlemek için saunaya gidip para veriliyor. Sende bedava. Bunları dert etmeyelim. Gerekirse yedek üst baş alalım ama ekipmanı tam giyelim. Lütfen ama lütfen akıllı olalım.

Okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. Umarım siz daha dikkatli olursunuz, yüzünüzden gülücüklerin silinmesi hiç hoş olmuyor inanın.

Siz, motosikletinizden daha kıymetlisiniz. Ona verdiğinizden fazlasını üzerinize giyin. Ama lütfen giyin!
    UzunYolAdami, Dxsec, emremm ve 24 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Arkadaşınıza geçmiş olsun.

Evet ben de salaklık edip ekipmansız çıkıp yaptığım kazayı sağ el bileğinde ve iki parmakta kırık ile atlatmış! biriyim.
    Kask olmazsa büyük ihtimal ölürdüm.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Arkadaşınıza geçmiş olsun.

Çok nadiren hariç olmak üzere, sıcakta olsa, kask, eldiven ve mont kullanıyorum. Demekki çok nadiren dememek gerekiyormuş.
    Bunun örneğini haftasonu Bandırma'da yaşadım. Birden yeni dökülmüş asfalta girdim. Berbat bir yan rüzgar var. Lastikler daha yeni. Biraz hızlı olsaydım kurtaramazdım. Ekipman tamdı o ayrı.

Yazın yanımda sürekli Dunlop vücut spreyi taşıyorum. Ne yaparsan yap şehir içi trafijte dur kalkta öndeki aracın egzos sıcağından terliyor insan.

gecmis olsun
    yazacak cok sey vara ama sunu bilmekte fayda var
    motosiklet tehlikeli, uzay kiyafi ile de binsen tehlikeli, egitmen olacak kadar tecruben olsa da tehlikeli.
    sen iyi kullansanda baskasi ökuz oldugu icin tehlikeli.
    bu nedenle senin kontrolunde olan tum riskleri minimize yada bertaraf etmek en iyi baslangic yoludur...

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eldiven taksın işeyemez sonra

MaryJane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 600 Rr Movistar
    Bende Erdekliyim Bandırmaya Crf 250 ile Giderken Kaza Tehlikesi Atlattım Asfaltın Yeni Ve Sıcaklıktan Eridigi İçin
    Unutulanlar Unutanları Asla Unutmazlar

__sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    Herzaman söylerim ; ekipman motosikletten daha önemlidir ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Ben 140 ile takla attigimda nasil hayatt akaldim hala bilmiyorum
    ahe bunu beğendi.

Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nasıl 140la takla attınız

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı ahe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nasıl 140la takla attınız
    Scooter son hizda giderken tasa carptim motor param parca oldu Ben tirnagim bile incinmeden ayaga kalktim

Scooter son hizda giderken tasa carptim motor param parca oldu Ben tirnagim bile incinmeden ayaga kalktim
    vuuuuv garip olaymış hocam tam ekşisözlüklük

Motosikleti
    MT-07
    Geçmiş olsun. Ben baştan sona okurken ekipmanları tam die baktım. Sonunda ekipmansın olmasını okuduğumda şok oldum. Senin tavsiyen üzerine 4parçalı belliği alıp koleksiyonuma ekledim. Lakin benim eldivende bilekten olmadığı için herhalde aynı şey benim başıma gelse, bende aynı sonla karşılaşırdım gibime geliyor.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Kesin ABS varmıştır.
    efendy06 bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Okuduktan sonra direk bilek kısmı sert eldivenlere baktım. Şuan motorum yok ama
    kesinlikle motordan önce eldiven alacağım 3 e 5 e bakmadan 1000 lira civarlarında birşey almak lazım el önemli

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Çok ilginç başladı ve süpriz sonla bitti desem yeridir. Gerçekten bilgilendirici ve hatılarıcı bu yazı için çok teşekkürler.

Hiç unutmam bende en samimi arkadaşımla benzer bir olay yaşadım.

İkimizde motosikletlerimizi aldık, kask-mont-eldiven üçlüsünü tamamladık. Nicedir motosiklet botu da aklımızdaydı. Almak istiyorduk ama fiyatlar yüzünden kampanya kovalıyorduk.

Nihayet aradığımız kampanyalı botu bulup ikimizde aynı bottan aldık. Botu aldığımızın ertesi günü arkadaşım gezmeye çıkacak ama benim işlerim var, gidemiyorum.

Arkadaşımı arayıp şakayla karışık takıldım:
    - Eee,söyle bakalım aldığın botu da giyecek misin? İnsan onları giymeye kıyamaz, gıcır gıcır be...

Arkadaşım da şakayla karışık çok güzel bir cevap verdi:
    - Evde dursun diye almadık ya oğlum bunları, giyeceğim tabi. Evde yatacağına ayağımda paralansın

Ardından 3-4 saat sonra telefonum çaldı, arayan bu arkadaşım. "Kanka ben kaza yaptım, ama merak etme iyiyim, motoru da eve getirdim" dedi.

Meğer bu 50km/h civarı bir hızla virajda kayıp düşmüş, ayağı da motorun altında sıkışmış, motorla beraber en az 20-30mt ye yakın sürüklenmiş. Hatta sürüklenme esnasında motorun koruma demirinin asfalta sürtünürken çıkardığı kıvılcımları bile hatırlıyor.
    Ayağında bot olmasa belki bugün topallıyor olacaktı. O bot görevini o kadar iyi yaptı ki arkadaş kazadan sonra motorunu yerden kaldırıp yine sürerek eve dönme lüksünü yaşadı. Sadece 1 hafta kadar ayak bileğinde ağrı yaşadı ve full ekipmanı sayesinde çok ciddi sayılabilecek bir kazayı sıfır hasarla atlattı.

İnsanlık hali, arada unutuyoruz ama ekipman giymeyi olmazsa olmaz bir öncelik olarak görmek lazım.

Bu güzel hatırlatma için yeniden teşekkürler

ben 3 sene önce kaza yapmıştım pantolon yoktu g*tümde ölü deri var 1 tl büyüklüğünde ekipman önemli
    efendy06 bunu beğendi.

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    Baştan sona okudum ve o sonunda yazdığın salak arkadaşlardan biri de benim kabul ediyorum bahsettiğin kazadan 1 gün sonra sabah işe giderken Kabataş mevkinde sağda duran bir şehirler arası büyük otobüs karşı yola geçmek için bir anda sola kırdı ve yolumu tamamen kapattı ben de otobüse girmemek için kendimi yere attım.
    Ve sonuç aynen senin dediğin gibi suçlu %100 karşı taraf ama salak olan benim çok sıcak terliyorum diye defalarca tecrübe etmeme rağmen yığınla para verdiğim kaliteli montumu giymedim.

Şu an kollarım yara içinde çok şükür önemli bir şeyim yok ama yine her zamanki gibi bir daha asla montsuz çıkmam diyorum bakalım aynı aptallığı tekrar yapacak mıyım ?

kovboy03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk125 Tiger250 MCT250 Süperlight150 YBR
    Sonuna kadar okudum hatta dedim arkadşınız için ayı ben Çok üzüldüm yaş olarakta aynı yaşlardayız arkadaşla. Umarım bir an önce iyileşir. Geçmiş olsun Herşey kader be öyle görüyorum full ekipmanla Ekipman hastası Barkın bile bir kazayla ölünce ve kendim 112 ci olduğum için gördüğüm kadarıyla kasksız bile kaza yapanlar olup hiçbir şey olmadan ayağa kalkanları görüyoruz. Tabiki ekipmanlarımız tam olacak ama takdiri ilahi herşey :(

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet değil, mazotu yere döken ve dökmesine müsade eden insanlar tehlikeli. Eminim ki motosiklet kültürünün yaygın olduğu ve trafik adabının gelişmiş olduğu ülkelerde bu tür kazalar çok nadir gerçekleşiyordur. Yabancı motovlog çekenleri izlediğin zaman aşırı kaliteli asfalt, sakin bir trafik ve çoğunlukla trafik kurallarına uyan insanları görüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet değil, mazotu yere döken ve dökmesine müsade eden insanlar tehlikeli. Eminim ki motosiklet kültürünün yaygın olduğu ve trafik adabının gelişmiş olduğu ülkelerde bu tür kazalar çok nadir gerçekleşiyordur. Yabancı motovlog çekenleri izlediğin zaman aşırı kaliteli asfalt, sakin bir trafik ve çoğunlukla trafik kurallarına uyan insanları görüyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)