Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet bakımını kaçırdım

Motovento
    REKLAM ALANI
    istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Merhabalar abilerim motorun 4000 bakımını kaçırdım motoru servisinde yapacak zamanım da yok. Kendim yapmak istiyorum kullanım kılavuzunda önerilen yağ : MONDOIL Marka SAE 10W/40, 15W/50. diyor ancak videolardan izlediğim MOTUL yağ çoğunlukla tercih ediliyor fiyat açısından da hemen hemen aynı. Birde yağ filtresi aradım meğerse tıpa gibi bir şeymiş temizlenerek de kullanılabiliyormuş sizce temizlenir mi yoksa yenisini de almalı mıyım ? Başka değiştirilmesi gereken bir şey var mıdır ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Motul 5100 10w40 işinizi görür Cg tipi motorlarda yağ tapasiyla beraber süzgeç çıkıyor bir nevi filtre onu yıkayabilirsiniz yada balata spreyiyle bir güzel temizleyebilirsiniz yenisini almaya gerek yoktur

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    CC farkı hariç bir farkı olmayan bloğa sahip bir mondialim vardı zamanında. Mondoil hikaye. Motul olabilir yağ olarak. 10w40 öneririm.
    Bunun dışında, motorunda yağ filtresi yok. YAğı boşaltacağın tıpanın içinde bir süzgeç var. O süzgeci çıkartıp temizleyeceksin. Sonra kuruyacak ve yerine takacaksın. Bu işlem için benzin, tiner, gaz yağı, balata spreyi falan herhangi birini kullanabilirsin. Ama yerine takmadan önce kurusun.
    Hava filtresi sağ taraftaki kapağın altında diye hatırlıyorum. O da sünger filtre. Yıka, kurut, geri tak.

Kolay gelsin.

Filitre aynı yağ ile değişir ise çok yıpranma yoksa değişmez

Ama Farklı bir marka yada özellikte yağ koyacaksan kesinlikle yeni filitre takıyorsun

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Filitre aynı yağ ile değişir ise çok yıpranma yoksa değişmez

Ama Farklı bir marka yada özellikte yağ koyacaksan kesinlikle yeni filitre takıyorsun
    Dostum bahsettiği motorda tel süzgeç var filtre değil. Yağ markasının değişimi ile tel süzgeç değişiminin alakasını kuramadım ben? Yıpranınca değişmesi tamam ama metalden yapılma bir süzgeç neden değişsin ki yağ markası değişti veya viskosite değişti diye?

https://www.kalyoncumotor.com/urun/m...QaAtiGEALw_wcB

Ürün bu, pahalı bir şey değil ancak, değişmesi de tamamen gereksiz. Ancak yıpranma belirtisi var ise değişir. Bu arada yağ tapasının içinde bir de mıknatıs var. Orda biriken metal talaşını da temizlemeni öneririm.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)