Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklette ruhsatta yazan cc ile bloktaki cc farklı ise

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Merhabalar, motosikletin blok kenarında farklı bir cc yazıyorsa; sıfır alınan motosikletin tüketici haklarına gidilerek iadesi gerçekleştirilebilir mi?

Veya blok kenarında yazılan cm^3 (cubic centimeter [cc]) tabirinin bir önemi yok mu?

Aradaki fark büyük blokta 149 ruhsatta 189

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    blok dediğiniz yağ kapağı tarafında ise yağ değişimi sonrası koymanız gereken yağ değeri değil dimi ? Kafa karıştırmasın bu konu

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    blok dediğiniz yağ kapağı tarafında ise yağ değişimi sonrası koymanız gereken yağ değeri değil dimi ? Kafa karıştırmasın bu konu
    Silindir ve gömleğini bulunduran kısımdan bahsediyorum neyden bahsettiğimi gayet iyi anlayabilirsiniz bence..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:39 ----------

Bknz;

https://imgyukle.com/i/khxSpf

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:41 ----------

Durum önemli ona göre tüketici haklarına başvuracağım.

Motosikleti
    MT 25
    bende yazmıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

bu kısım dümdüz bende

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Sağ taraftan orta kısmına doğru bakarsanız görebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:34 ----------

Karbüratör girişinin olduğu kısmın en altına bakacaksınız yani

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Ruhsata yanlış işlemişler yada bayi notere götürdüğünüz kağıda yanlış yazmış muhtemelen ama 125 CC üstü her türlü vergi diliminden cikmiyor mu ruhsatta 149 yazsa değişen birşey olacak mı?

Motosikleti
    MT 25
    ben 190 cc diye aldım 150 çıktı birnevi sahtekarlık gibi düşün.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Önce (bir yöntemi varsa) motorunuzun 150 mi 190 mı olduğunu tespit etmeniz lazım; o parça her iki modelde ortak olup içleri (gömlek silindir) farklı olabilir...

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önce (bir yöntemi varsa) motorunuzun 150 mi 190 mı olduğunu tespit etmeniz lazım; o parça her iki modelde ortak olup içleri (gömlek silindir) farklı olabilir...
    Tabi ki var reklamı 189cc diye yapıyorlar piston gömleğinde zaten 149cc yazıyor direkt olarak. Alt blok ya da üst kapakta değil direkt silindir gömleğinde yazan yazı bu, eğer böyle bir şey varsa tüketici hakları mahkemesine başvuracağım. 150cc olarak satsalar yine alırdım fakat böyle sahtekarlığa pabuç bırakmam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:32 ----------

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ruhsata yanlış işlemişler yada bayi notere götürdüğünüz kağıda yanlış yazmış muhtemelen ama 125 CC üstü her türlü vergi diliminden cikmiyor mu ruhsatta 149 yazsa değişen birşey olacak mı?
    Motosikletin reklamı 190cc olarak yapılıyor, ruhsata 189cc olarak işliyor. Tabi ki değişen bir şey olacak çünkü beni dolandırmış oluyorlar. Büyük bir firmanın yaptığı bu kaçıncı kurnazlık, kullanım kılavuzu yok bunu cimere şikayet ettim gerekli belgeler verildi. Şimdi de hacim sahtekarlığı olayı gün yüzüne çıktı.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Anlatamadım galiba, üzerinde 149 yazmasına rağmen 189 olabilir motosiklet. Onu dedim, 149 olduğundan başka bir şekilde emin olmanız lazım... (Çap ve strok ölçmeniz gerekir ki o kadar basit değil silindir yüzeyi ve süpapların olduğu yer düz değildir.)

Sonra mahkemede çok masraf çıkmasın...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Motosikletin "kafa kağıdı" yok mu sizde. Fabrika çıkış teknik verileri yazar. Mahkeme oraya bakar, ona da itiraz ederseniz bilirkişi bakar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:05 ----------

Yalnız baktım da hp ve tork değerleri 189cc için gerçekten de düşük görünüyor. CBF 150 değerlerine çok daha yakın...

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlatamadım galiba, üzerinde 149 yazmasına rağmen 189 olabilir motosiklet. Onu dedim, 149 olduğundan başka bir şekilde emin olmanız lazım... (Çap ve strok ölçmeniz gerekir ki o kadar basit değil silindir yüzeyi ve süpapların olduğu yer düz değildir.)
    Sonra mahkemede çok masraf çıkmasın...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Motosikletin "kafa kağıdı" yok mu sizde. Fabrika çıkış teknik verileri yazar. Mahkeme oraya bakar, ona da itiraz ederseniz bilirkişi bakar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:05 ----------

Yalnız baktım da hp ve tork değerleri 189cc için gerçekten de düşük görünüyor. CBF 150 değerlerine çok daha yakın...
    Motosiklet değerleri gerçekten düşük ve motosikletle alakalı verileri paylaşmadılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:22 ----------

Alıntı Kutluay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet değerleri gerçekten düşük ve motosikletle alakalı verileri paylaşmadılar.
    Bu ara pistonu alt ölü noktaya getirip içine benzin doldurarak hacmini ölçebiliriz(içerisine ruhsata göre 189ml benzin almalı). Alt ölü noktadan ölçüldüğünden emin değilim sadece

Motosikleti
    MT 25
    yurt dışında bu motor gpx demon gr ya da gn olarak satılıyor 150cc

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Tek ihtimal daha ince kapak, silindir vs. kullanıp 150cc bloğunu 180cc olarak kullanıyor olabilirler.

Motor cidden 150cc ise bu iş nitelikli dolandırıcılığa kadar gider. Sancılı bir süreç olur ama kesin paranı alırsın.

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Küçük bir güncelleme; dava açtım, dava sonuçlanmadan uzlaşmaya gidildi ve motosikleti iade aldılar ve davamı geri çektim. Bu süreçte motosiklet piyasadan kalktı 125cc ve enjeksiyonlu sürümü piyasaya sürüldü.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)